STERLIN
33,4308
DOLAR
27,3824
EURO
29,0085
ALTIN
1.630,05
BIST
8.334,94
SON DAKİKA
Gıda denetim sonuçlarına göre Elma’da limit üstü kalıntıya rastlandı! – KIBRIS HABER
“Bölge artık yarı açık Maraş”! – KIBRIS HABER
Nalbantoğlu Hastanesi’nde sanal anjiyo çekimlerine başlandı! – KIBRIS HABER
Bunu yapan eczaneleri ihbar edin! – KIBRIS HABER
Yağmur bekleniyor – KIBRIS HABER
Ayten Berkalp, Lefkoşa Maratonu’nda yer alacak – KIBRIS HABER
Northernland Sports Fest 23 başladı – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, gençlerle buluşacak! – KIBRIS HABER
Okullarda şiddet kontrol edilemez boyutlarda! – KIBRIS HABER
Girne Belediyesi’nde “Uluslararası Müz-ler Sanat Sempozyumu” sergisi – KIBRIS HABER
Veteriner Dairesi’nden ceza uyarısı! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Berova, Metehan Sınır Kapısı’na gitti! – KIBRIS HABER
29 Eylül Döviz Kurları – KIBRIS HABER
29 Eylül Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
KKTC’de İnterpol tarafından aranan çok sayıda kişi var! – KIBRIS HABER
Sahte reçete vurgununda bir eczacı daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
14 yaşındaki öğrenci öğretmenini gözünden bıçakladı! – KIBRIS HABER
Tedavinin bir parçası olduğunu söyleyerek hastalarına cinsel saldırıda bulundu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’den gelen Kıbrıs gazileriyle bir araya geldi – KIBRIS HABER
145 polis mensubuna rütbeleri takıldı! – KIBRIS HABER
Eşiyle görüşen şahsa kafa attı! – KIBRIS HABER
Kiracısının evinden hırsızlık yaptı! – KIBRIS HABER
Çalışma izni yaptırmayan Pakistan vatandaşı tutuklandı! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC’nin tanınma çağrısını mutlulukla karşıladıklarını dile getirdi! – KIBRIS HABER
Rum siyasi partiler yanlışlıkla verilen devlet katkı payını iade etmiyor! – KIBRIS HABER
Ersin Tatar, Fuat Oktay başkanlığındaki TBMM Dışişleri Komisyonu heyetini kabul etti! – KIBRIS HABER
Rus Büyükelçi; “Kıbrıs sorununun çözümüne yaklaşımımız değişmedi”! – KIBRIS HABER
TBMM Dışişleri Komisyonu heyeti Dr. Küçük’ün anıt mezarını ziyaret etti! – KIBRIS HABER
“Muhalefetin Meclis’teki koltuklarından kalkması ve sokağa inmesi büyük önem taşımaktadır”! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER

Güçlendirme fırsatçıları: Testi elektrikçi, güçlendirmeyi emlakçı yapıyor

Zelzele felaketinden sonra risk tespiti ve güçlendirme talepleri arttı. Talebi gören fırsatçılar da boş durmadı. Merdiven altı firmalar binalarda test yapıyor, nakliye, emlak işiyle ilgilenenler “Biz güçlendiririz” diyor. Uzmanlar ise güçlendirme fırsatçılarına karşı uyarıyor: Güçlendirme, proje hazırlanmadan, ruhsat alınmadan yapılmaz. İşin ehli mühendisin yapmadığı çalışma, binalara daha çok ziyan verir.

Güçlendirme fırsatçıları: Testi elektrikçi, güçlendirmeyi emlakçı yapıyor
CyborNFT
01.03.2023 07:37
0
A+
A-

Güçlendirme fırsatçıları: Testi elektrikçi, güçlendirmeyi emlakçı yapıyor
Deprem felaketinden sonra risk tespiti ve güçlendirme talepleri arttı. Talebi gören fırsatçılar da boş durmadı. Merdiven altı firmalar binalarda test yapıyor, nakliye, emlak işiyle ilgilenenler “Biz güçlendiririz” diyor. Uzmanlar ise güçlendirme fırsatçılarına karşı uyarıyor: Güçlendirme, proje hazırlanmadan, ruhsat alınmadan yapılmaz. İşin ehli mühendisin yapmadığı çalışma, binalara daha çok ziyan verir.

İstanbul’da küçük bir dükkân… Tabelalarına nazaran nakliye, kat karşılığı inşaat, gayrimenkul alımı ve GÜÇLENDİRME yapıyor… Tek bir dükkânda yok yok… Görülen o ki yaşanan büyük sarsıntı felaketinden sonra artan talebi fırsata çevirenler kolları sıvamış, “Nasıl para kazanırım” kederine düşmüş. Müşteri üzere aradığımızda söylenenler ise ürkütücü. Firma yetkilisi, gelip binada inceleme yapıp teklif sunacağını, bodrum katta RUHSATSIZ güçlendirme yapabileceğini ve üstelik yıkılmama garantisi verdiğini söyledi.

SAYILARI ARTTI

CyborNFT

Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) Lideri Sinan Türkkan güçlendirme piyasasına açıklık getirdi. Başta İstanbul olmak üzere birçok vilayette bu tip işletmeler olduğunu, son devirde ise sayıların arttığını belirten Türkkan, “Her binada güçlendirme olmaz, herkes de bu uygulamayı yapamaz. Evvel yetki evraklı firmalar test yapacak, sonra güçlendirme projesi hazırlanacak ve ruhsat alınacak. Göz kararı güçlendirme yapalım diyenler, bina statiğine ziyan vererek inceleme yapanlar var. Vatandaşımız Mühendisler Odası’na üye firmaları incelemeli, firmaların geçmiş projelerini sormalı. Bilinçsiz yapılan güçlendirme binaya daha ağır hasar verir. Panik ve telaşla rastgele bir yerden hizmet alınmamalı” dedi.

MÜHENDİSLER YAPAR

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Yıldırım, güçlendirmede birinci adımın test olduğunu, yetki evraklı ve deneyimli kurumların yapacağı tahlil sonrasında güçlendirme kararı alınacağını lisana getirdi. Güçlendirmenin yalnızca mühendislerce yapılabileceğini, mühendislik hizmetiyle yapılan güçlendirmenin yeni bina inşası kadar sağlam olacağını belirten Yıldırım, “Önce tabana bakılır, gerekirse güzelleştirme süreçleri gerçekleştirilir. Şayet bina temeli tekil ya da iki üç kolon sıralı ise bunlarla birlikte radye temel yapılır. Bu temelden itibaren üst kata kadar perde sistemler ve kolon mantolamalar uygulanır. Yani bir nevi temel atıp yeni bir bina inşa edilir. Birkaç kolonda mantolama ve çatlakları sıva ile kapatmak güçlendirme değildir. Olsa olsa güzelleştirme olur, onun da zelzeleye karşı yararı yoktur. Güçlendirme yaptıracak mesken sahipleri firmaların geçmişine bakmalı. Dilerse üniversitelerin de denetimini isteyebilirler. Üniversite projeyi inceler, süreçleri denetler” diye konuştu.

SAHTE RAPOR VERİLİYOR

– Son günlerde çok sayıda şikâyet aldıklarını söyleyen Sinan Türkkan, “Sağlamlık raporu” diye yeni ve uydurma bir raporun ortaya çıktığını söz etti. Türkkan, “Binaya bakmış ‘sağlam, 8-9 şiddetine dayanır’ demişler, bir sayfa rapor vermişler. Bu türlü bir raporumuz yok. Lütfen halkımız bunlara prestij etmesin. İki tip rapor var, ‘risk tespiti’ ve ‘deprem performans analizi’. Risk tespiti kentsel dönüşüm için bakanlık lisanslı kurumlarca yapılıyor, oburu yapının güvenliğini öğrenmek için mühendislik firmalarınca. Riskli tespitinde riskli ya da risksiz sonucu çıkar. Sarsıntı performansında, zelzele yönetmeliğine uygun ya da değil denilir. Güçlendirme işinde çalışan kalfalar bugün sarsıntı uzmanı diye kart bastırıyor. Mahalledeki elektrikçi binadan karot çıkarıyor. Bunlar için çok acil tedbir alınmalı” halinde konuştu.

GÜVENİLİR FİRMA LİSTESİ GELİYOR

– TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İdare Şurası Lideri Taner Yüzgeç geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, vatandaşın sağlam firmalara ulaşması için çalışma yapacaklarını açıkladı. Yüzgeç, “Mühendislik firmaları gönüllülük aslıyla bize müracaat yapacaklar, biz hem eğitim verip hem de denetleyeceğiz. Kâfi olduğuna emin olduğumuz firmaların ismini web sitemizden yayınlayacağız. Bir tek bu firmaları seçin diyemeyiz lakin bunlar bizim onayımızdan geçti diyeceğiz. Bir iki ayda çalışma tamamlanır” tabirlerini kullanmıştı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.