STERLIN
22,8559
DOLAR
18,6408
EURO
19,6351
ALTIN
1.075,92
BIST
5.005,30
SON DAKİKA
AB nezaretinde skandal! Mültecilere kafeste insanlık dışı muamele
Tekrar kızdırdılar
ABD’li ve Rus yetkililer İstanbul’da görüştü
Almanya hükümeti AfD ilişkisine dikkat çekti
BM ve AB’den Tahran’a ‘idamları durdur’ daveti
Dendias’tan yeni temelsiz argümanlar
Yunanistan’da ‘istihbarat’ yasası hengamesi
Milyonda bir görülüyor! ‘Katı Kişi Sendromu’na yakalandı
Fenerbahçe ile Adana Demirspor ortasındaki Samet Akaydın pazarlığına zarurî rötar
‘Enflasyondaki düşüşü fırsata çevirebiliriz’
Togg’un şarj üniteleri sitelere kurulacak
Türkiye’den Amerika’ya otobüs ihraç ediyor
Global iktisatta ‘kötüleşme’ uyarısı
Vergi incelemelerinde 1 milyon gayesine ulaşıldı
‘Güneş’ konutlara doğuyor… Gelişen teknolojiyle doğal güneş ışığı meskenlere ve işyerlerine taşınıyor
İnşaat gereçleri ihracatında düşüş
Yellen: Sigortayla ilgili prosedüre münasebet yok
‘Ticaretin geleceği dizaynla ve inovasyonla şekillenecek’
Rakibini 1.2 milyar dolara satın aldı
200 bini aşkın futbolsever Dünya Kupası diye FIFA 23 izledi | Lionel Messi’nin ülkeye girişini yasaklayalım
Fas’ta savunmada eksik var mı? Portekiz’de Ronaldo oynayacak mı? Dünya Kupası çeyrek final iddaa oranları…
Max Gradel, Misli TV’ye açıkladı! “Sivasspor’da uzun yıllar kalmak istiyorum…”
Dünya Kupası’ndaki Hollanda – Arjantin müsabakasında Wout Weghorst damgası! Tarihi golle maçın mukadderatını değiştirdi
Akdenize kıyısı olan AB ülkeleri, “enerji krizine karşı ortak çözüm” daveti yaptı
Brezilya’da Tite dönemi sona erdi! Jorge Jesus…
Samsunspor ile Yeni Malatyaspor puanları paylaştı
Darüşşafaka deplasmanda farklı kazandı
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kenani: Avrupa’nın İran halkına yönelik ihaneti defalarca kanıtlanmıştır
Beyaz Saray’dan Rusya ve İran açıklaması: İlişkileri tam teşekküllü bir savunma ortaklığına dönüşüyor
Zelenski: Rus ordusu tarafından atılan füzelerin yüzde 62’si sivilleri hedef aldı

Gübre ve yosundan etraf dostu yakıt

Gübre ve yosundan etraf dostu yakıtİstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Etraf Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan İnce ve grubu …

Gübre ve yosundan etraf dostu yakıt
CyborNFT
22.08.2022 11:37
0
A+
A-

Gübre ve yosundan etraf dostu yakıt
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Etraf Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan İnce ve grubu ‘biyokütle’ alanında yaptıkları iki buluşla Milletlerarası İspanya Patent Enstitüsü’nden patent evrakı ve patent tescili aldı. Prof. Dr. Orhan İnce yaptıkları iki buluşla ilgili olarak, “1995 yılından beri biyoteknoloji alanında yaptığımız çalışmalar meyvelerini veriyor. O meyvelerden ikisi de gerçekleştirdiğimiz bu buluşlar” dedi.

‘Rumen Funguslar Kullanılarak Anaerobik Çürütücülerdeki Biyometan Verimliliğinin Artırılması’ ve ‘Rumen Fungusları Kullanılarak Mikroalglerden Elde Edilen Biyometan Verimliliğinin Artırılması’ isimli buluşları hakkında Prof. Dr. İnce hem ülke iktisadına hem de ekosisteme katkı sağlanacağının altını çizdi.

YENİLENEBİLİR GÜÇ ÜRETİLEBİLİR
‘Rumen Funguslar Kullanılarak Anaerobik Çürütücülerdeki Biyometan Verimliliğinin Artırılması’ isimli buluşları hakkında Prof. Dr. İnce, “Hayvan dışkısından elde edilen biyokütle gücü evsel, ticari ve endüstriyel hedefli olarak kullanılabilecek. Biyokütle gücü ile küçük işletmelerde ısı kaynağı, büyük ölçekli işletmelereyse elektrik santrali olarak kullanılabilir. Böylece hem pak ve etraf dostu yenilenebilir güç üretilebilir hem de tarım ve hayvancılıkta karşılaşılan hayvan atıklarının depolanma sorunu çözülebilir” dedi. Çalışma, Anadolu’da klasik olarak kullanılan tezekle ısınma yolunu akla getirse de Prof. İnce bunun ısıtırken etraf problemlerine yol açmayan farklı bir prosedür olduğunu belirtti. Patentini aldıkları çalışmaları 4 kişilik bir grupla tamamladıklarını ve grupta 2 öğretim üyesi, 1 doktora öğrencisi ve 1 yüksek lisans öğrencisinin bulunduğunu lisana getiren Prof. Dr. İnce, ülkemizde her yıl yaklaşık 200 milyon ton hayvansal atığın ortaya çıktığını söyleyerek şöyle konuştu:

CyborNFT

ATIKLARIN GÜCE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ MÜMKÜN
“Bu 200 milyon ton atık hayvansal da olsa en nihayetinde bir atık. Ayrıyeten bu atıkların ekonomik pahası var. Bunun yanı sıra bu atıklar içeriğinde ekolojik tahribat yaratabilecek karbon, azot, fosfor barındırıyor. Bunları yok etmek değil iktisada kazandırmak çok daha manalı. Son 20 yıldır batı ülkeleri suları arıtmak yerine onun içinde yer alan atıkları ve bakterileri geri kazanmak, güce dönüştürmek üzere hususlarda çok sayıda patentli teknoloji geliştirdi ve uygulamaya soktu. Böylece hem iktisada hem de ekolojiye katkı sağladılar. Bu sayede de dünyada biyogaz tesislerinin değeri arttı. Zira atıkların biyolojik olarak güce dönüştürülmesi mümkün.

‘FUNGUSLAR’ RANDIMANI ARTIRIYOR
Ülkemizde bulunan biyogaz tesislerini incelediğimizde kimilerinin çok verimli çalışmadığını gördük. Zira hayvansal atıklar güç parçalanıyor. Burada çalışmamızın ismini oluşturan ‘funguslar’ devreye giriyor. Funguslar, büyük molekül ağına sahip çözülmemiş bileşikleri parçalayarak daha küçük organik bileşiklere çeviriyorlar. Hasebiyle bakterilerin üzerinde daha verimli çalışan bir biyolojik topluluk oluyorlar. Funguslar ortama ek edildiğinde verimliliği yüzde 50’ye yakın artırıyor. Bu da biyogaz tesislerinde verimliliği artırıyor. Bu sebeple funguslar bizim için çok değerli.”

BİYOLOJİK FABRİKALAR
Prof. Dr. İnce, tescil alan öbür buluşları “Rumen Fungusları Kullanılarak Mikroalglerden Elde Edilen Biyometan Verimliliğinin Arttırılması” hakkında ise, “Algler, fotosentez yoluyla karbondioksiti ve güneş ışığını çok faal bir formda güce dönüştüren ve bu süreçte de yağ üreten küçük birer biyolojik fabrika ve bu yüzden tüm ekosistemlerin bütünlüğünün korunmasında çok kıymetli bir işleve sahipler” diyerek şöyle konuştu:

“Bizim mikro ve makro alglerimiz var. Yani kabaca yosun dediğimiz tek hücreli ya da çok hücreli ve oksijen üreten canlılar. Atmosferdeki karbondioksiti emip kendi karbonunu kendileri yapıyor. Algler, atmosferden ne kadar karbondioksit alırsa iklim değişikliğinin tesirleri ve atmosfer ısınması da o kadar azalıyor. Tıpkı vakitte karbondioksiti emerek oksijen açığa çıkarttığı sırada da yağ üretimi yapıyorlar. Biz de bu yağlardan funguslar sayesinde biyogaz elde ediyoruz. Yani biz bu çalışmayla rastgele bir bacadan çıkan karbondioksit atmosfere karışmadan alglerin karbon gereksinimini karşılayarak hem iklim değişikliğine sebep olan karbondioksiti azaltıyoruz hem de biyogaz elde ederek güce çevirebiliyoruz.”

GÜBREDEN BİYOGAZIN ‘TEZEK’LE İLGİSİ YOK
‘Rumen Funguslar Kullanılarak Anaerobik Çürütücülerdeki Biyometan Verimliliğinin Artırılması’ isimli buluşlarında kullanılan hayvan atıklarının ısınma formülü olarak da kullanılabildiğini lakin bunun eski ısınma prosedürü olan tezek kullanımıyla benzeri bir yanının olmadığını söyleyen Prof. Dr. İnce, “Büyükbaş hayvan çiftliklerinde hayvan dışkısının oluşturduğu atık çok fazla ve bu atıkların içeriğinde sağılığa ziyanlı patojenler var. Günümüzde gübrenin kurutulmasıyla elde edilen tezek kullanımı bir epey azaldı. Tezekle ısınma sıhhat açısından hakikat değil. Ayrıyeten pak bir güç açığa çıkarmadığı için tabiata da ziyanlı. Yaptığımız çalışmanın geçmiş yıllardaki ısınma formuyla ilgisi yok zira biyogaz üretiminde atıklarda bulunan ziyanlı hususlar arıtılıyor ve pak bir güç açığa çıkıyor” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.