STERLIN
22,6774
DOLAR
18,8197
EURO
20,3115
ALTIN
1.128,47
BIST
4.997,63
SON DAKİKA
Hessen Eyalet Parlamentosu Milletvekili İsmail Tipi hayatını kaybetti
Bakan Çavuşoğlu’ndan İsveç’e sert tepki!
Avustralyalı balıkçılar denizde soğutucuya tutunarak yardım bekledi
Balık azaldı, ilgi çoğaldı
En çok yağış alan bölge! – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs’ta Ocak ayında işsizlik ve enflasyonda artış – KIBRIS HABER
Rum polisi seçim alarmında – KIBRIS HABER
İskele’de yaya geçitleri aydınlatıldı! – KIBRIS HABER
Tehdit gibi sözler: Her türlü silahı kullanmaya hazırız
Çin’den ABD’ye balon tepkisi
Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye’ye pranga vuramazsınız
Kalbi 6 kez durdu, 27 dakika ‘ölü’ kaldı! ‘Öbür tarafı gördüm, o gerçek’
İngiliz tutuklu banyoda ölü bulundu! – KIBRIS HABER
Teknenin kundaklandığı tespit edildi – KIBRIS HABER
Polis: Kazada yaralanan şahsın hayati tehlikesi var – KIBRIS HABER
UKÜ’de mezuniyet sevinci – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: Burada esas amaç KKTC’nin dünyada kabul görmesidir – KIBRIS HABER
Rusya ve Ukrayna arasında bir esir takası daha
Ukrayna’ya 150 km menzilli füze! Kırım vurulur mu?
Girne Belediyesi’nden, kan şekeri ve tansiyon ölçüm hizmeti! – KIBRIS HABER
Okul öncesinde ‘ücretsiz yemek’ pazartesi başlıyor
Bakan Muş: Yüzde 5 veya üzerinde büyüme oranı bekliyoruz
Kaza yapan araç sürücüsüne, tutukluluk! – KIBRIS HABER
Girne Belediyesi eski meclis üyesi Faik Kasapoğlu hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Şişecam 2022 yılı net satışlarını 95,3 milyar TL’ye yükseltti
Togg’da geri sayım başladı! NFT açık artırması yarın başlayacak
Odun kesme makinesini çaldı! – KIBRIS HABER
Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan 260 bin araç satışına inceleme
Blinken’den ‘Çin balonu’ için net ileti: Açık bir biçimde egemenliğimizin ihlali
Elektronik haberleşme hizmetlerine ilişkin usulsüz pazarlama ve satış aramaları yapan şirketlere, 51,5 milyon lira idari para cezası kesildi! – KIBRIS HABER

“Grivas hiçbir onurlandırmaya layık değil” kararı yarın protesto edilecek – KIBRIS HABER

“Grivas hiçbir onurlandırmaya layık değil” kararı yarın protesto edilecek – KIBRIS HABER
CyborNFT
07.12.2022 14:03
0
A+
A-

Rum Meclisi Genel Kurulu’ndan 32 oyla geçen ve EOKA-B başkanı Yorgos Grivas Digenis için “hiçbir onurlandırmaya layık değil” nitelemesi yapılan karar, sağ-milliyetçi kesimin tepkisini çekti. Grivas Digenis Vakfı yarın Meclis önünde düzenleyeceği mitingiyle kararı protesto edecek…

AKEL ve Ekologlar’ın kararına destek veren DİKO, EDEK ve DİPA, gelen tepkiler üzerine, Grivas’ın adı geçmeyen yeni bir öneri hazırladı.

Rum Meclisi Genel Kurulu’ndan 32 oyla geçen ve EOKA-B başkanı Yorgos Grivas Digenis için “hiçbir onurlandırmaya layık değil” nitelemesi yapılan karar, sağ-milliyetçi kesimin tepkisini çekti. Grivas Digenis Vakfı yarın Meclis önünde düzenleyeceği mitingiyle kararı protesto edeceği açıklandı.

Söz konusu “onurlandırmama” kararı, devlet bütçesinde Grivas ile ilgili anma, ziyaret, her türlü anıt inşası-bakımı ve benzeri etkinliklere ilişkin kalem ayrılmamasını da kapsıyor.

CyborNFT

“ULUSAL UZLAŞI TEMELLERİNE BOMBA”

Alithia “Ulusal Uzlaşının Temellerine Bomba” başlığıyla manşete çektiği haberinde, Rum Yönetimi Başkan adayı, DİSİ Başkanı Averof Neofitu, karara “seçim maksadıyla ulusal uzlaşının temellerine bomba koyduğu ve ülkeyi çok gerilere, anlaşmazlık dönemlerine götürdüğü” eleştirisinde bulundu.

Kararla “1974’te Türkiye karşısında bizi tamamen tek başımıza bırakan Bağlantısızlar’ın yıkıcı politikasının gömülü olduğu yerden çıkarıldığı”nı iddia eden Neofitu, “Ancak bilmelidirler ki ne EOKA mücadelesi ne başkanı Yeogrios Grivas Digenis cahil seçim kampanyalarıyla iptal edilemez” dedi.

AKEL’in sunduğu karara destek veren DİKO, EDEK ve DİPA’ya “AKEL’in ardından sürüklendi” eleştirisinde bulunan Neofitu, bu partilerin destekledikleri başkan adayları Nikos Hristodulidis ve Andreas Mavroyannis’e “olup biteni sessizce izlemekle” suçlayarak “bölücü politikalarını halkın takdirine bırakıyoruz” ifadesini kullandı.

PROTESTO

Sağcı-milliyetçi örgüt, dernek ve spor kulüplerinin karara tepkilerinin şiddetlenmekte ve çeşitlenmekte olduğunu yazan gazete, “Grivas Digenis Vakfı”nın yarın (Perşembe) Rum Meclis binası önünde saat 17.30’da düzenlenecek eyleme destek vermeye çağırdı.

Fileleftheros “Grivas İçin Göğüs Göğüse Çarpışma” başlıklı haberindei AKEL’in, Grivas’ın hiçbir onurlandırmaya layık olmadığı ifadesiyle sunduğu ve Nikos Hristodulidis’i destekleyen sağ partilerin (DİKO, EDEK ve DİPA) oylarıyla geçen karar yüzünden Şubat 2023 seçimlerinin iki rakibi Averof Neofitu ve Nikos Hristodulidis’i sağ oylar için çatışmaya soktuğunu yazdı.

Habere göre, Hristodulidis, sağcı seçmenin hoşnutsuzluğunu dağıtmak için “EOKA mücadelesine” vurguda bulunduğu konuşmalar yapmaya başlamasına rağmen tepkilerin daha da alevlendiğini yazdı.

EOKA’cılar Derneği hoşnutsuzluğunu yazılı açıklamayla dile getirirken, sağcı-milliyetçi örgütler yarın “Grivas Digenis Vakfı” önderliğinde düzenlenecek protesto mitingine katılmaya hazırlanıyor.

Gazete, DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun açıklamasının, Hristodulidis aleyhine gelişen bu durumu lehine çevirmek maksadı taşıdığına işaret etti.

DİSİ’DEN HRİSTODULİDİS’E ÇAĞRI

DİSİ Basın Sözcüsü Dimitris Dimitriu’nun ise Hristodulidis’i, kendisini destekleyen partilerin (DİKO, EDEK ve DİPA) ilgili karardaki duruşlarına katılıp katılmadığını açıkça söylemeye çağırdığı belirtildi.

Öte yandan Politis, DİKO, EDEK ve DİPA’nın, destekledikleri başkan adayı Nikos Hristodulidis’in gördüğü baskı karşısında AKEL’in, Grivas’la ilgili ödeneklere ilişkin olumsuz oy kullanma kararına verdikleri destekten caydığını yazdı.

Üç partinin, Grivas’ı onurlandırma ödeneklerini ‘Özel Fon’ başlığı altında topladıkları ancak Grivas ismini kullanmadıkları yeni bir teklifle geldiklerine işaret eden gazete, adı geçen partilerin, Rum meclisi açısından benzeri görülmemiş bu manevralarında Grivas’ın adına yer vermemekle hezimete uğradığı yorumunu yaptı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.