STERLIN
20,3976
DOLAR
18,5421
EURO
18,1119
ALTIN
986,68
BIST
3.197,18
SON DAKİKA
Piyasa enflasyonda çıkışın süreceğini öngörüyor
Almanya’da doğalgaza tavan fiyat geliyor
Uluslararası Uzay İstasyonu’na ilk kadın komutan
‘Dijital cüzdan kullanımı hızla artacak’
EPDK/Yılmaz: Azami uzlaştırma fiyat mekanizması 6 ay uzatıldı
Finlandiya’dan flaş Rusya kararı! Bu geceden itibaren yasak…
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan ‘Yunanistan’ açıklaması: Elimiz kolumuz bağlı kalmayız
Rusya’dan flaş Kuzey Akım açıklaması
Almanya’da enflasyon euro döneminde ilk kez çift haneye çıktı
“Tekstilde 2023’te yüzde 15-20’lik daralma sürpriz olmayacak”
TCMB rezervlerinde 4 ayın en hızlı düşüşü
Rus halkını kızdıran hata! Yanlışlıkla Ukrayna’ya gönderdiler…
‘Yuva yıkan’ Ukraynalı mülteci ve İngiliz sevgilisinden karşılıklı ayrılık açıklamaları gündeme bomba gibi düştü!
Londra’da Rus metallerini yasaklama planı
TCMB: Politika-kredi faiz makasının geldiği denge izleniyor
Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski’den Erdoğan’a teşekkür
Spot piyasada elektrik fiyatları (29.09.2022)
Bankalar 8 ayda kârını beşe katladı
Sağlık turizminde 2 milyon hedefi
Türkiye’de 10 kişiden 8’inin alım gücü düştü
Porsche borsaya dalgalı başladı
MEB’den ‘Trafik Bilinci’ için işbirliği
Türkiye’de 10 kişiden 8’nin alım gücü düştü
Son dakika: Rusya’dan flaş ‘referandum’ açıklaması… Putin dünyaya duyuracak
İçişleri Bakanlığı o tarihi duyurdu! – KIBRIS HABER
Ian Kasırgası binlerce kişiyi mahsur bıraktı! Kamerasını bıraktı, yardıma koştu…
O sokak iki gün boyunca trafiğe kapatılacak! – KIBRIS HABER
Biyologlar Derneği; “Bilinçli bir şekilde can kaybı yaşanıyor”! – KIBRIS HABER
Erdoğan: En büyük düşmanım faizdir
İsveç: Kuzey Akım’da sızıntı sayısı dörde çıktı

Global besin krizi kapıda… Ukrayna tahılına savaş gemili koruma!

Global besin krizi kapıda… Ukrayna tahılına savaş gemili koruma!Rusya ve Ukrayna ortasında üç aydır devam eden savaş yalnızca sayısız asker ve …

Global besin krizi kapıda… Ukrayna tahılına savaş gemili koruma!
CyborNFT
24.05.2022 10:37
0
A+
A-

Global besin krizi kapıda… Ukrayna tahılına savaş gemili koruma!
Rusya ve Ukrayna ortasında üç aydır devam eden savaş yalnızca sayısız asker ve sivilin hayatını kaybetmesine yol açmadı: Dünya tıpkı vakitte savaş yüzünden global bir besin krizinin eşiğine geldi. Ülke dışına çıkarılamayan Ukrayna tahılı içinse başta İngiltere olmak üzere başka NATO üyesi ülkeler devreye girecek…

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, savaş devam ederken büyük ölçülerde tahıl ve öbür temel malların depolarda kalmasıyla yaklaşan global besin krizini tetikledi ve hızlandırdı.

Ukrayna’da devam eden savaş global bir besin krizini şiddetlendirdi. Avrupa’nın en büyük tahıl ihracatçısı olan Ukrayna savaş şartları nedeniyle tahıl sağlayamazken esasen global olarak zorlanan ekonomiler daha güçlü şartlar yaşamaya başladı ve uzmanlara nazaran bu eğilim uzunca bir mühlet devam edecek.

CyborNFT

Hâl bu türlü olunca İngiltere, NATO ve öteki ülkeler Odessa’ya ‘koruyucu’ bir koridor oluşturmaya karar verdi.  Böylece Ukrayna’nın dünya çapında muhtaçlık duyulan büyük ölçüde tahıl ihraç etmesi sağlanacak.

Savaş Donbass’a taşındı fakat gözler hâlâ kritik değerdeki Odessa’da

İngiltere, Ukrayna’dan tahıl ihraç eden gemilere kollayıcı bir eskort sağlamak üzere Karadeniz’deki Odessa limanına savaş gemileri göndermeye yönelik potansiyel bir plan üzerinde müttefikleriyle uyum halinde.

Litvanya dışişleri bakanı Gabrielius Landsbergis dün, İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss ile Odessa’dan bu türlü bir ‘koruyucu koridor’ oluşturulması konusunu görüştüğünü söyledi.

Ayrıyeten, Mısır üzere tahıla bağımlı olan NATO ülkeleri ve öbür ülkelerden oluşan bir koalisyonun da müdafaayı desteklemek ve yaygın besin kıtlığını önlemek için askeri kaynaklar tahsis etmeye istekli olabileceğini söylendi.

The Times’a nazaran, hayati eserleri taşıyan yük gemilerini Putin’in savaş gemilerinden muhafazadan evvel, müttefik donanmalar güneydeki Rus madenlerinin etrafındaki alanı temizleyecek. Rusya’nın bu koridoru sabote etme teşebbüslerini caydırmak için uzun menzilli füzeler de konuşlandırılacak.

Odessa’dan bir görüntü… Tahıl üretimi ve ihracatı durunca dünya büyük bir krizin eşiğine geldi

Ukrayna ve Rusya, dünyadaki buğday ve arpanın üçte birini ve ayçiçek yağının yarısını ihraç ederken, Rusya fiyatları yükselen gübrenin de en büyük tedarikçisi pozisyonunda.

Kremlin güçleri, Ukrayna limanlarını bloke ediyor ve bu uygun fiyatlı temel besin hususlarının kesintiye uğraması, Afrika, Orta Doğu ve Asya’daki ülkelerde besin kıtlığı ve birebir vakitte da siyasi huzursuzluk yaratıyor.

BM dünya besin programı şefi David Beasley dün Rusya’yı ‘küresel besin güvenliğine savaş ilan etmesi’ nedeniyle kınadı ve Putin’i tahıl ihracatını abluka altındayken yüz milyonlarca insanı ‘açlığa yürümekle’ göndermekle suçladı.

Danimarka, Ukrayna’nın atış menzilini genişletmek ve tahıl ihraç eden yük gemilerini savunmak için Ukrayna’ya bir küme Harpoon gemisavar füzesi ve fırlatıcı kelamı verdi.

Ukrayna hava savunması, gemisavar füzeleri ve daha uzun menzilli roketler üzere daha gelişmiş silahlar arıyor, lakin şimdiye kadar yardımların birden fazla Javelin tanksavar silahları ve topçu üzere kısa menzilli sistemlerde yapıldı.

Neredeyse tüm dünyayı besleyen buğday için tekrar neredeyse tüm dünya ortaklaşa müdafaa kalkanı oluşturmaya çalışıyor

Boeing Co. tarafından yapılan Zıpkınlar, Rus donanmasını Ukrayna’nın Karadeniz limanlarından uzaklaştırmak için kullanılabilir ve bu da tahıl ve başka tarım eserlerinin ihracatının tekrar başlamasına imkan verir.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin de “Ukrayna’nın kıyılarını savunmasına yardımcı olmak için bir Zıpkın fırlatıcı ve füzeler sağlayacağını açıklayan Danimarka’ya bilhassa minnettar olduğunu” söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres geçen hafta, Rusya ve başka kilit ülkelerle ‘yoğun temaslarda’ olduğunu ve Ukrayna limanlarında depolanan tahılın ihracatına müsaade verme ve Rus besin ve gübresine sınırsız erişim sağlama konusunda bir muahededen ümitli olduğunu söyledi.

Ukrayna buğdayını İngiliz savaş gemileri koruyacak

Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda yapılan konuşmalarda yaklaşmakta olan felaket, ‘İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan en makus insani kriz’ olarak nitelendirildi ve açlık arttıkça Avrupa’ya büyük bir göç dalgasının gelmesinin mümkün olduğunu altı çizildi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.