STERLIN
22,8880
DOLAR
18,6082
EURO
19,6261
ALTIN
1.075,56
BIST
4.962,97
SON DAKİKA
Büyük Okyanus’ta bulunan Tonga açıklarında 6.7 büyüklüğünde sarsıntı
Galatasaraylı Abdülkerim Bardakçı’dan dikkat çeken açıklamalar! Marcao, Mata ve Ronaldo…
Galatasaraylı Marcao’dan dikkat çeken açıklamalar! Marcao, Mata ve Ronaldo…
Blinken’dan Filistin-İsrail ihtilafı açıklaması: İki devletli çözüm umutlarını baltalayan her türlü eyleme karşı çıkmaya devam edeceğiz
OPEC+ üretimi 2 milyon varil azaltma kararını sürdürecek
Galip Aykaç, Gıda Perakendecileri Derneği Başkanlığı’ndan istifa etti
Spot piyasada elektrik fiyatları (04.12.2022)
Rusya’da 5 katlı binada patlama: 4 ölü, 10 yaralı
OPEC petrol üretimini günlük 2 milyon varil azaltma kararını sürdürecek
Yunanistan’da dinleme skandalında yeni iddia! Genelkurmay Başkanı Floros da casus yazılımla dinlendi
Çinli 3 astronot 183 gün sonra tekrar Dünya’da
Pakistan’da maden ocağında patlama: 6 ölü
Düzce’de okullar açılıyor
Ukrayna savaşı: ABD istihbaratı, savaşın kış aylarında yavaşlayacağını düşünüyor
Tahıl koridorunda 13 milyon tondan fazla tahıl taşındı
Her gün yarım kilo çiğ et yiyordu… ‘Ciğer Kralı’ sır gibi sakladığı gerçeği açıkladı! Takipçilerini hayal kırıklığına uğratan itiraf
Bakan Nebati’den Kılıçdaroğlu’na: Bizler ithal ekonomi komiserlerine asla bel bağlamayız
Tahıl koridorunda taşınan tahıl 13 milyon tonu geçti
Galatasaray Lisesi mezunları madalyalarını aldı
Hangi yatırım aracı ne kazandırdı?
Endonezya’daki Semeru Yanardağı yeniden harekete geçti
İran’da İsrail istihbaratına çalışan 4 kişi idam edildi
Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Nikolenko: Tehditler almaya devam ediyoruz
‘Türkiye elektrifikasyonda öncü ülkelerden biri olacak’
‘Koronavirüs gerçeği’ni yıllar sonra açıkladı… Wuhan’da çalışan bilim insanından itiraf üzere kelamlar
Son dakika… İran’dan flaş karar: Ahlak polisi lağvedildi
Guardiola, Dünya Kupası ortasını Münih’te geçiriyor
Rusya’nın petrol ihracatında gerileme sonlu kaldı
‘Pendik-Sabiha Gökçen Metro Sınırı’nda 1,4 milyon yolcu seyahat etti’
Türk satrancının şampiyonu Mustafa Yılmaz

Giyside dönüşüm vakti

Giyimde dönüşüm zamanıModa bölümünde, 15 yıl öncesine kıyasla kişi başı giysi tüketimi yüzde 60 artmış durumda. Dünyada her saniye bir çöp …

Giyside dönüşüm vakti
CyborNFT
19.10.2022 07:39
0
A+
A-

Giyimde dönüşüm zamanı
Moda bölümünde, 15 yıl öncesine kıyasla kişi başı giysi tüketimi yüzde 60 artmış durumda. Dünyada her saniye bir çöp kamyonuna muadil oranda çöpe atılan ya da yakılan dokuma eserleri kelam konusuyken, kesim temsilcileri, geri dönüşümün ehemmiyetine dikkat çekiyor ve Avrupa’dan geri dönüşüm için getirilecek eserlerin müsaade sürecinin sonuçlanmasını bekliyor.

Küresel karbon emisyonlarının yüzde 2 ila 8’ini üretmekten sorumlu olan moda bölümünün, 2050 yılına kadar dünyadaki karbon harcamalarının dörtte birini kullanması bekleniyor. Dünyada her saniye bir çöp kamyonuna muadil oranda dokumacılık eseri ya çöpe atılıyor ya da yakılıyor. Geri dönüşümün değeri her geçen gün artarken, dal temsilcileri de dünya genelinde ve Türkiye’de regülasyon değişikliğine gereksinim duyulduğunu belirtiyor.

Gama Recyle Sürdürülebilir Teknolojiler İdare Konseyi Lideri Zafer Kaplan, bugün dünyada kullanılan kıyafetlerin yalnızca yüzde 1’inin geri dönüştürüldüğünü belirterek, toplam atıkların yüzde 3’ünün ise dokumacılık eserlerinden oluştuğunu belirtti ve “Toplam tüketimin dünya genelinde binde biri kıyafetten kıyafete dönüştürülüyor. Bu dokumacılık kesimi açısından utanç verici bir durum. Hem dünyada hem de Türkiye’de mevzuat değişikliklerine gereksinimimiz var” değerlendirmesini yaptı.

CyborNFT

BİR DÖNEMDE BİR TİŞÖRT

Zafer Kaplan, üretimle ilgili ise şu bilgileri verdi: “Her yıl dünya genelinde 40 milyon ton civarında gardıroplardan atık hale dönüşen dokuma eserleri var. Bunun yalnızca 7 milyon tonluk kısmı, kumbara formülüyle, atık olarak toplanabiliyor. Bu manada en çok Avrupa ülkeleri, Kuzey Amerika ve Japonya öne çıkıyor. Konteynerlere atılanların yüzde 35-40’ı da tekrar kullanabilir vaziyette. Hatta yüzde 1’lik kısmı hala ambalajlı.” Bugün kişi başı giysi satın almak, 15 yıl öncesine nazaran yüzde 60 artmış durumda. Her bir modülün gardıropta kalma mühleti ise 15 yıl öncesine nazaran yarı yarıya kısaldı. Su kaynaklarının tükendiğini ve çok fazla atık üretildiğini kaydeden Linea Recycle Genel Müdürü Mehmet Boyacılar ise dokumacılık kesiminin kullandığı su, güç ve ürettiği atıkla dünyayı kirlettiğini lakin artık bu durumu düzeltmeye çalıştıklarını tabir etti: “Eskiden bir kazağı 3 kardeş giyerken, şu an bir dönem, bir tişört tüketiyoruz. Üretimde fark yaratmamız lazım, bunu da ya teknoloji ya sürdürülebilirlik ya da model satarak oluşturabilmemiz gerek. Geri dönüşümde ilerlememiz, üretimde tercih edilebilirliğimizi artırır.”

 

FARKINDALIK VE REGÜLASYON KAİDE

Türkiye Giysi Sanayicileri Derneği (TGSD) Lideri Ramazan Kaya, dokuma ve hazır giysi tarafındaki süreçlerde döngüsel iktisada dikkat çekti ve yüklü hissenin dokuma kesiminde olduğunu belirtti. Kaya, “Türkiye’de üretilen eserler değil; üretimde atıl kalan eserler geri dönüştürülebiliyor, kırpıntılar tekrar kumaş haline çevriliyor. Geri dönüşüm algısını güçlendirmek için öncelikle üretici, tüketici ve karar vericilerin farkındalığının yükselmesi gerekiyor. Avrupa’da tüketicinin farkındalığı çok daha önde. Türkiye’de geri dönüşüm tesislerimiz var, elyaf ve hammaddeyi geri dönüştürebiliyoruz. Lakin bunları toplamak ve elleçlemek büyük bir sorun. Bu kısımda bizim işimizin kolaylaştırılması için otoriteden bir regülasyon bekliyoruz” dedi.

HOLLANDA BİRİNCİ SIRADA

Uluslararası Hazır Giysi Federasyonu Lideri Cem Altan, Geri dönüşüm çalışmalarının bütün dünyada ağır bir halde başladığını belirterek, “Özellikle Çin, Güney Kore, Japonya, Avrupa ülkeleri çok değer veriyor. Avrupa Birliği’nde giyilmiş yahut satılamamış eserlerin toplanması ve tekrar parçalanıp endüstriye dönüştürülmesiyle ilgili Türkiye değerli bir alternatif olabilir. Zira AB’nin kapasitesi kâfi değil. 2025 yılına kadar geri dönüştürmek için 5.5 milyon ton eser toplanması hedefleniyor. Giysiler Türkiye’ye geldiğinde satışa sürülürse diye kaygılar var. Türkiye’de şu an bakanlıklar nezdinde Hollanda hükümetiyle görüşmeler sürüyor zira bu eserlerin Türkiye’ye girmesi müsaadeye tabi. Yıllardır artık kumaşlarımızı geri dönüştürüyorduk, aslında bir altyapımız var. Avrupa ülkeleri dışında bu iş için en güzel aday Türkiye” diye konuştu.

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.