STERLIN
23,3960
DOLAR
19,0533
EURO
20,6366
ALTIN
1.216,98
BIST
5.061,99
SON DAKİKA
Almanya’daki grev THY uçuşlarını iptal ettirdi
5,6 Büyüklüğünde deprem! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanlığı’na, 1 milyar 500 milyon TL’ye kadar borçlanabilme yetkisi verildi! – KIBRIS HABER
Narlı sosların satışı yasaklandı
Hür piyasada döviz açılış fiyatları (24.03.2023)
Bakanlıktan dolandırıcılık uyarısı! Paranızı kaptırmayın
Çekme evraklı aracı başına bela oldu
Yellen dolara güveniyor
Feci kaza! 1 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi yaralandı – KIBRIS HABER
Yaz saati uygulamasına geçiliyor! – KIBRIS HABER
Pazar gününe kadar sağanak yağmur bekleniyor! – KIBRIS HABER
24 Mart 2023’e ilişkin piyasa analiz raporu yayımlandı! – KIBRIS HABER
İki İsviçre bankasına Rusya soruşturması
Fed’e muhalefet korosu genişliyor
AB önderlerinden Türkiye daveti
Fransa’da emeklilik yaşı protestoları 9. gününde: Bordeaux Belediyesi ateşe verildi
Dünya bu kelamları konuşuyor… Almanya’dan flaş Putin açıklaması
Londra’da ramazan ışıltısı
Saç teli incelendi hastalıkları ortaya çıktı… Beethoven neden öldü
Yeni orkide tipi keşfedildi
Medvedev’den Berlin’e sert karşılık: Putin’in tutuklanması savaş ilanı olur
5 soruda Trump neyle suçlanıyor
Senatör Menendez yeniden devrede… Bir buçuk dakikalık soruya 3 sözlük karşılık
Zelzelesi unutmadı
Kripto reklamı değerliye patladı
Netanyahu’ya muhafaza kalkanı… O yasa çıktı İsrail karıştı
Global piyasalar Yellen’ın kelamlarıyla dalgalandı
TCMB’nin 2022 kârı 72 milyar TL
Japonya’da imalat faaliyetleri beşinci ayda da daraldı
Japonya’da enflasyon sürat kesti

Gittiği maçta yediği sosisli sandviç sonu oldu! 1993’teki cinayeti çöpe atılan peçete çözdü

Gittiği maçta yediği sosisli sandviç sonu oldu! 1993’teki cinayeti çöpe atılan peçete çözdüABD’de 1993’te meydana gelen bir cinayette 29 yılın …

Gittiği maçta yediği sosisli sandviç sonu oldu! 1993’teki cinayeti çöpe atılan peçete çözdü
CyborNFT
06.09.2022 09:37
0
A+
A-

Gittiği maçta yediği sosisli sandviç sonu oldu! 1993’teki cinayeti çöpe atılan peçete çözdü
ABD’de 1993’te meydana gelen bir cinayette 29 yılın akabinde adalet yerini buldu. İşte sinema üzere bir öykü…

ABD’nin Minnesota eyaletinde yaşayan Jerry Arnold Westrom, 2019 yılında Wisconsin’de gittiği hokey maçında yediği sosisli sandviçin, sonunu getirecek şey olduğunu bilemezdi.

Sandviçini yedi, ağzını bir peçeteye sildi ve kâğıdı çöpe attı. Farkında olmadığı şey ise çok eski bir cinayetin çözülmesini sağlayacak olan kanıtı, dedektiflere kendi eliyle teslim etmekte olduğuydu.

CyborNFT

Bu peçeteden alınan tükürük örnekleri, 13 Haziran 1993’te Minneapolis’teki apartman dairesinde meyyit bulunan Jeanne Ann Childs’ın katilinin Westrom olduğunu kanıtlamak için muhtaçlık duyulan anahtardı.

KOMŞUYA SIZAN SU SAYESİNDE FARK EDİLDİ

Her şey bir komşunun şikayetiyle ortaya çıkmıştı. Minneapolis’in güneyinde yaşayan Childs’ın bir komşusu, dışarıdan bir yerden kendi meskenine su sızmakta olduğunu fark etmiş ve apartman yöneticisine haber vermişti. Yönetici de suyun kaynağının Childs’ın dairesi olduğunu tespit etmiş ve yedek anahtarla içeri girmişti.

Gördüğü görünüm akıl alacak üzere değildi. Su akmaya devam ediyordu. Etrafındakilerin “Jeanie” diye çağırdığı Childs ise duş kabininde yerde yatıyordu. Göğsü, boynu, sırtı, kolları, elleri, kalçaları kesiklerle kaplıydı. Yapılan otopside bayanın 65 sefer bıçaklandığı anlaşıldı. Katili Childs öldükten sonra dahi bıçağı saplamaya devam etmişti. Yaralardan bir tanesi tam olarak bayanın kalbini delip geçmişti.

Evin içindeki izler akının dakikalar boyunca devam ettiğine, katilin Childs’ı odadan odaya kovaladığına işaret ediyordu. Bayanın yatak odasında ve yatağında kan lekeleri, cansız vücudunun yanında da kanlı bir ayak izi bulundu.

Jeanie Childs öldüğünde 35 yaşındaydı.

Jeanie Childs öldüğünde 35 yaşındaydı.

DOSYA 25 YIL BOYUNCA RAFTA TOZLANDI

Çarşaf, havlu, banyo lifi ve kırmızı bir tişört üzere birçok eşya olay yerinden alınarak DNA testi için laboratuvara götürüldü. Yapılan testlerde Childs’dan diğer şahıslara ilişkin DNA izleri bulundu lakin bu izler rastgele bir sabıka kaydıyla eşleşmiyordu.

35 yaşındaki bayanın seks çalışanı olarak çalışması da işi zorlaştırıyor, zanlı havuzunun genişlemesine neden oluyordu. Görgü şahidi yoktu, eldeki ipuçları da sonluydu. Polisin deyişiyle davayı çözmek “korkunç derecede zordu”. Olay yerinden alınan DNA örnekleri yıllar boyunca bir depoda kilit altında tutuldu.

Bu tabloyu değiştiren ve belgenin tekrar açılmasını sağlayan şey 2018 yılında yaşanan bir gelişme oldu. DNA geneolojisi denen soruşturma tekniğinde yaşanan ilerlemeler, uzun yıllar boyunca tahlilsiz kalan birçok evrakta gerçeklerin açığa çıkmasını sağladı.

POLİSLERİ KATİLE GÖTÜREN TEKRAR DNA GENEOLOJİSİ OLDU

DNA geneolojisi kamuya açık profiller aracılığıyla bireylerin aile ağaçlarının oluşturulmasına deniyor. ABD’de son periyotta epey yaygınlaşan bu teknoloji sayesinde belirli bir fiyat karşılığında herkes DNA eşleşmelerini bulup hiç bilmediği atalarına dair bilgi edinme talihine kavuşuyor.

Polisin soruşturmalarını kriminal data tabanları dışındaki şahıslara de genişletebilmesine müsaade veren bu metot, 2018 yılında Golden State Katili olarak tanınan Joseph James DeAngelo’nun yakalanmasında değerli rol oynadıktan sonra kolluk kuvvetleri için çok değerli bir soruşturma aracı haline geldi.

Minneapolis kentinin bağlı olduğu Hennepin County Savcılığı’ndan yapılan açıklamada, Childs’ın katiliyle ilgili soruşturmada da bu metodun kullanıldığını söyledi. DNA geneolojisi işini ticari hedeflerle yapan internet sitelerinden alınan datalarla iki potansiyel zanlıya ulaşıldı. Onlardan bir tanesi Westrom’du.

HOKEY MAÇINDA YEDİĞİ SANDVİÇ YAKALATTI

Polisi Westrom’a götüren öbür ayrıntılar da vardı. Örneğin 1991-1993 yılları ortasında Minneapolis yakınlarında yaşamış olması ve 2016 yılında bir hayat kadınıyla alakaya girmekle suçlandığı davada karar giymesi, Westrom hakkındaki kuşkuları artırıyordu.

Mahkemeye sunulan dokümanlara nazaran, Ocak 2019 prestijiyle polisler Westrom üzerindeki baskıyı artırmaya başladı. Bu baskının son noktası ise en başta bahsettiğimiz hokey maçındaki saklı operasyondu.

Yakalandığı periyotta Minneapolis’in 65 kilometre kuzeyinde bulunan Isanti kentinde yaşamakta olan evli ve iki çocuk babası Westrom’a medya “hokey babası” ismini takmıştı.

Yakalandığı periyotta Minneapolis’in 65 kilometre kuzeyinde bulunan Isanti kentinde yaşamakta olan evli ve iki çocuk babası Westrom’a medya “hokey babası” ismini takmıştı.

Westrom’u uzaktan izleyen ve ağzını sildiği peçeteyle sandviçin kâğıt tabağını attığını fark eden polislerin yapması gereken tek şey, bu kağıtları çöp kutusundan çıkarıp peçetedeki örnekleri cinayet mahalinden alınan örneklerle kıyaslamak oldu.

Yapılan tahlil sonucu birebir eşleşme elde edildi ve Westrom göz altına alındı.

WESTROM SUÇLAMALARI REDDETTİ LAKİN…

Westrom, sözünde Childs’ın yaşadığı apartmana ve daireye hiç gitmediğini söyledi. Bayanı hayatında hiç görmediğini ve 1993 yılında Minneapolis’te rastgele bir bayanla alakaya girmediğini de belirten Westrom, DNA’sının neden olay yerinde bulunduğunu bilmediğini de tabir etti.

Duruşmalar sırasında, bayanın kana bulanmış yorganında meni izleri bulunduğu da açıklandı. Bu izlerin sahibi kişinin DNA’sı banyo havlusunda ve lavabosunda da bulunmuştu. Çöpten alınan peçetedeki DNA örnekleri bu DNA’yla eşleşmişti.

Nihayet Haziran 2020’de Westrom hakkında birinci derece cinayet suçlamasıyla iddianame hazırlandı.

Geçtiğimiz hafta yapılan duruşmada heyet, 56 yaşındaki Westrom’u Jeanne Childs cinayetinden hatalı buldu.

Law & Crime sitesi Westrom’un cezasının belirleneceği duruşmanın önümüzdeki haftalarda yapılacağını belirtti fakat Minnesota eyalet maddelerine nazaran bu suçlama direkt ömür uzunluğu mahpus istemini beraberinde getiriyor ve mahkumlara indirim uygulanmıyor.

ZANLI AVUKATI “TEMYİZ” DEDİ

Kararın açıklanmasının akabinde mahallî basına açıklamalarda bulunan Hennepin County Savcısı Mike Freeman, “Kurbana ve ailesine baş sıhhati dileklerimi gönderiyorum. Neredeyse 30 yıl boyunca bu acımasız cinayette adaletin yerini bulmamasıyla başa çıkmak zorunda kaldılar. Umarım bu durum Childs ailesine biraz olsun iç huzuru verir” dedi.

Freeman, “Bugün heyetin verdiği karar şunu gösteriyor: Delilleri toplamak için yıllarca çalışmamız gerekse de önemli cürümlerin peşini bırakmayacağız” sözlerini kullandı.

Westrom’un avukatı Steve Meshbesher ise CBS’e yaptığı açıklamada, Childs’ı “hasta ruhlu, patolojik” birinin öldürdüğünü ancak o kişinin Westrom olmadığını söyledi. Duruşmalar sırasında Meshbesher, Childs’ın katilinin bayanın 2017’de ölen satıcısı olabileceği ihtimaline vurgu yapmıştı. Çünkü Childs’ın otopsisinde avuçlarında bu bireye ilişkin saç telleri bulunmuştu.

Kararı temyize götüreceğini de belirten Meshbesher, “Çok büyük hayal kırıklığına uğradım. Heyet kanıtların tamamını görmedi. Biz tüm kanıtları sunduk fakat yargıç ‘hayır’ dedi. Yaşananların kan dondurduğuna kuşku yok lakin asıl sorun bunu kimin yaptığı” diye konuştu.

Westrom’un avukatları duruşmalar sırasında cinayetten çabucak sonra gerçekleştirilen soruşturmada kıymetli yanlışlar yapıldığını öne sürmüştü. Avukatlar, kurbanın lavabosunda bulunan kanlı bıçağın fizikî meczuplar açısından test edilmediğini ve gerçek cinayet silahının hiç bulunamadığını sav etmişti.

Childs’ın annesi Betty Eakman ise CBS’e yaptığı açıklamada, “Hukukun nihayet o adamdan yaptığı şeyin hesabını soracağını biliyorum. Umarım geceleri rahat uyuyabiliyordur” derken kızı için de “Jeanie, meseleleri olsa da mükemmel bir insandı. Kocaman bir kalbi vardı” sözlerini kullandı.

DAHA EVVEL DE ÇÖPE ATILAN KAHVE BARDAĞI KULLANILMIŞTI

Çöpe atılan şeylerden alınan DNA örneklerinin faili meçhullerin tahlilinde kapıyı aralaması son periyotta sık karşılaştığımız bir durum.

Yakın vakitte bir DJ’in çiğneyip attığı bir sakız ve bir havalimanında çöpe atılan kahve bardağı da uzun yıllardır çözülemeyen cinayetlerde gerçeğin gün yüzüne çıkmasında tesirli olmuştu. Kahve bardağının Lindy Sue Biechler cinayetinin tahlilini nasıl sağladığını da birkaç hafta evvel size aktarmıştık.

Savcı Freeman da yaptığı açıklamada bu noktaya dikkat çekerek, “ABD Yüksek Mahkemesi’ne nazaran, bir şeyi çöpe attığınız vakit üzerinde bir hak argüman etme bahtınızı kaybediyorsunuz. Tükürük DNA örneği elde etmenin yollarından bir tanesi. Bu biçimde ispat toplamanın yasal olduğunu söyleyebilirim” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.