STERLIN
29,4208
DOLAR
23,3610
EURO
25,2927
ALTIN
1.461,93
BIST
5.554,15
SON DAKİKA
Tufan Erhürman; “Olan Kıbrıslı Türklere olacak”! – KIBRIS HABER
Maske geri döndü! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Hafta sonu için hava durumu tahmini! – KIBRIS HABER
Döviz durdurulamıyor! 8 Haziran Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da telefon ve internet kesintisi! – KIBRIS HABER
Zorlu Töre, sessizliğini bozdu! – KIBRIS HABER
103 Milyon Euro’ya transfer oldu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Atlılar toplu mezarındaki kazı çalışması için Nikos Hristodulidis’e saygı çağrısında bulundu! – KIBRIS HABER
Sağlık Bakanlığı’ndan önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Lapta Turizm Festivali başlıyor! İşte etkinlik takvimi – KIBRIS HABER
Dikkat! Telefon ve internet kesintisi olacak – KIBRIS HABER
Baba Vanga’nın 2023 yılı kehanetleri gerçek mi oluyor? İşte o kehanetler – KIBRIS HABER
16 yılda toplam 413 ırkçı olay davası! – KIBRIS HABER
Başbakan Ünal Üstel; Hükümetimiz hayat pahalılığı karşısında gerekli adımları atacaktır! – KIBRIS HABER
Sami Özuslu, öğretmenlerin hükümet tarafından büyük saldırılara maruz kaldığını söyledi! – KIBRIS HABER
Canlı yayında içki içme yarışı yaptı! Şişe şişe içince hayatını kaybetti – KIBRIS HABER
Tecavüz etmekle suçlanıyor! – KIBRIS HABER
Plastik poşetler 2-3 kez daha zamlanacak! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Serhan Aktunç; “Halkın hakkını en yüksek sesle savunacağım”! – KIBRIS HABER
Arpa buğday fiyatları belirlendi! Verilecek destek yükseltildi – KIBRIS HABER
Altında büyük artış! Yeni rekor – KIBRIS HABER
7 Haziran Günlük Burç Yorumu ÖZEL HABER
“Polis Halk Koşusu” için kayıtlar devam ediyor! – KIBRIS HABER
Murat Şenkul’dan açıklama! Boğazyolu Caddesi kaçış yolu tamamlandı – KIBRIS HABER
Alkol yine bir kazaya sebep oldu! – KIBRIS HABER
Hava Durumu! – KIBRIS HABER
Döviz uçuşta! – KIBRIS HABER
Lapta’da, konuşmaya gelen komşusunu vurdu! – KIBRIS HABER

Gıda Mühendisleri Odası’ndan, su tüketimi hakkında önemli bilgi! – KIBRIS HABER

Gıda Mühendisleri Odası’ndan, su tüketimi hakkında önemli bilgi! – KIBRIS HABER
CyborNFT
22.03.2023 10:52
0
A+
A-

KTMMOB Gıda Mühendisleri Odası, “Dünya Su Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Güvenli suya ulaşımda tüketicilere düşen görevler; konut ve iş yerlerindeki su depolarının sıklıkla temizlenmesi, kullanılan sebil ve damacanalar ile damacanalarda kullanılan pompaların etkin bir şekilde ve düzenli olarak temizlenmesi, pet şişelerdeki ve damacanalardaki suların güneş ışığına maruz bırakılmaması, direkt ağız teması ile tüketilen şişe suların açıldıktan ve içilmeye başlandıktan kısa bir süre içerisinde tüketilmesi gerekmektedir” denildi…

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) Gıda Mühendisleri Odası, canlıların yaşaması için hayati öneme sahip olan suyun önemine dikkat çekerek, “suyu kirletmeden ve israf etmeden verimli kullanarak, tüketme ve yönetme şeklinizi değiştirerek bir fark yaratabilirsiniz” çağrısı yaptı.

Oda başkanı Beste Oymen, “Dünya Su Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajda, suyun, en küçük canlı organizmadan en büyük canlı varlığa kadar, biyolojik yaşamı ve bütün insan faaliyetlerini ayakta tuttuğuna işaret etti.

1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun, giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atılmasına teşvik olması amacıyla 22 Mart tarihini “Dünya Su Günü” olarak ilan ettiğini ifade eden Oymen, Dünya Su Günü’nün bu yılki temasının “Ortaklıklar ve İşbirliği Yoluyla Değişimi Hızlandırmak” olarak belirlendiğini kaydetti.

CyborNFT

Su döngüsündeki işlev bozuklukları,nın sağlıktan açlığa, eğitimden sanayiye, afetlerden barışa kadar tüm önemli küresel konulardaki ilerlemeyi baltaladığını ifade eden Oymen, şöyle devam etti:

“Güvenli suya erişim tüm insanlar için temel bir hak olduğu halde, milyarlarca insan ve sayısız okul, iş yeri, sağlık merkezi, çiftlik ve fabrika, su ve sanitasyona erişemediğinden geri kalmıştır.

Suyla bulaşan hastalıklar, her yıl tahmini milyonlarca kişinin suyla kaynaklı ishalli hastalıklardan ölmesiyle önde gelen ölüm nedenlerinden biri olmaya devam etmektedir. Bunun yanı sıra iklim değişikliğiyle artan doğa olaylarının sıklığı da güvenli su, sanitasyon ve hijyen hizmetlerinin alınmasını engellemektedir. Bu yüzden su ve sanitasyon krizini çözmek için tüm kamu ve özel kurum, kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları ve aynı zamanda tüm insanların ortak hareket etme sorumluluğu bulunmaktadır. Güvenli suya ulaşımda tüketicilere düşen görevler; konut ve iş yerlerindeki su depolarının sıklıkla temizlenmesi, kullanılan sebil ve damacanalar ile damacanalarda kullanılan pompaların etkin bir şekilde ve düzenli olarak temizlenmesi, pet şişelerdeki ve damacanalardaki suların güneş ışığına maruz bırakılmaması, direkt ağız teması ile tüketilen şişe suların açıldıktan ve içilmeye başlandıktan kısa bir süre içerisinde tüketilmesi gerekmektedir.

Güvenli bir şekilde yönetilen su ve sanitasyona güvenilir erişim, sağlıklı hijyen uygulamalarıyla birleştiğinde, çocukları, aileleri ve tüm toplulukları daha sağlıklı, daha güçlü ekonomiler ve daha büyük refah fırsatları için kalıcı bir temelle güçlendirmektedir.

Yaşadığımız bu dünya gelecek kuşaklara emanet olacağından, herkesin üzerine çok büyük sorumluluk düştüğünü unutmamak gerekir. Hemen şimdi gerekli bilinci oluşturup önlem almadığımız takdirde, gelecek nesiller içilebilecek nitelikte, kaliteli ve sağlıklı suya ulaşma konusunda büyük sıkıntılar yaşayacaktır. Siz, aileniz, okulunuz ve çevrenizdekiler, yaşamınızdaki suyu kirletmeden ve israf etmeden verimli kullanarak, tüketme ve yönetme şeklinizi değiştirerek bir fark yaratabilirsiniz.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.