SON DAKİKA
“Ercan Havalimanı, Ramazan Bayramı Süresince 749 Uçağa ve Binlerce Yolcuya Hizmet Verecek”
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Başkanlar kendi periyotlarından sorumlu tutulmalı”

Acı tatlı anılarıyla bir yılı daha geride bıraktık… 2021’e dair en yeterli haber, Covid-19 aşısının bulunması sonucu günlük hayatımızın biraz …

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Başkanlar kendi periyotlarından sorumlu tutulmalı”
Akacan The Mall
03.04.2022 00:32
0
A+
A-

Acı tatlı anılarıyla bir yılı daha geride bıraktık… 2021’e dair en yeterli haber, Covid-19 aşısının bulunması sonucu günlük hayatımızın biraz olsun olağana dönmesiydi. Tokyo Olimpiyatları başta olmak üzere 2020 yılında yapılamayan çok sayıda spor tertibi 2021’de gerçekleştirildi. 2021 yılı sporda ülkemiz için de çok ağır bir periyot oldu. Onbinlerce sportmen, yüzlerce kadro, ulusal ve memleketler arası müsabakalarda uzunluk gösterdi. Yıl sonu olması vesilesiyle, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile bir röportaj yaptık. Sayın Kasapoğlu, hem 2021’in değerlendirmesini yaptı hem de başta futbol olmak üzere spor topluluğuna kıymetli bildiriler verdi:

Tokyo’da tüm atletlerle gururlandık

· Projelerle ve olimpiyatlarla dolu bir yıldı. Tokyo’da sizi üzen ve en çok sevindiren iki anınızı anlatın desem?

Tokyo hem Olimpiyat Oyunları hem Paralimpik Oyunlar dikkate alındığında hayatım boyunca gururla hatırlayacağım bir süreçti. Yalnızca elde ettiğimiz rekor başarılarla, madalya sayılarıyla değil. Atletlerimiz oradaki duruşlarıyla, örnek davranışlarıyla, temsil yetenekleriyle, dünyaya verdikleri iletilerle göğsümüzü kabarttı. Buradan atletlerimizin her birine, antrenörlerine ve onları yetiştiren ailelerine şükranlarımı sunuyorum. Kimi branşlarda son anda kaçan madalyalar da bir burukluk yarattı alışılmış fakat asla üzdü diyemem. Zira her iki tertipte da tüm atletlerimiz, sportif sonuçlardan bağımsız olarak bizi gururlandırdılar.

Akacan The Mall

Maksadımız TÜM BRANŞLARDA MUVAFFAKİYET

· Tokyo, en çok madalya aldığımız olimpiyattı. 2024 Paris’ten beklentilerimiz neler?

Sürdürülebilirlik en çok önemsediğimiz husus. Tokyo’daki muvaffakiyetlerin daha da manalı olabilmesi için Paris’te üzerine koyarak devam etmeliyiz. Türkiye bir spor ülkesi. Ve bizim gayemiz, tüm branşlarda sürdürülebilir bir muvaffakiyet.

Sporun tüm paydaşlarını topladık

· Yeni spor yasası ile kulüpler dernek statüsünden çıkarılıp şirketleşecek. Bu durum büyük borç içinde olan kulüplerimizin yabancılara satışını kolaylaştırmaz mı?

Biz tüm paydaşları bir ortaya getirip ‘çalıştay’ topladık ve çıkan sonuçları Meclisimizle paylaştık. Bakanlık olarak bizim misyonumuz sporun en rasyonel halde ilerleyebileceği tabanı yaratabilmek. Ortaya çıkacak yasanın nasıl uygulanacağı yasanın konusu olan yapıların işi aslında. Umarım tüm yöneticilerimiz, sürdürülebilir projelerle kulüplerinin marka kıymetlerinin yükselmesine katkı sağlarlar.

· Liderlerin kendi devirlerinden sorumlu tutulmasıyla kulüplerde şeffaflaşmayı görebilecek miyiz?

Yöneticilerin kendi periyotlarından sorumlu tutuluyor olması hem şeffaflık hem de hesap verilebilirlik açısından kıymetli. Yalnızca sporda değil, rastgele bir yapıda bir yöneticinin, kendi periyodundan sorumlu olmadığı bir sistem varsa orada sürdürülebilirlik olmaz. Her gelen bir sonrakine daha büyük sorun bırakır ve sonuçta işler içinden çıkılmaz bir hal alır. Ben liderlerin kendi periyotlarından sorumlu tutulma prensibinin değerli bir adım olacağını düşünüyorum.

TÜRKiYE’DEKi HER Tertip BiR ŞÖLEN HAVASINDA GEÇiYOR

· Son olarak ülkemizde Bayanlar Dünya Kulüpler Voleybol Şampiyonası’nı büyük bir muvaffakiyet ile gerçekleştirdik. Sizin Türkiye’de görmeyi en çok istediğiniz tertip hangisidir?

Konut sahipliği yaptığımız her spor tertibiyle tüm dünyaya bu husustaki yeteneğimizi ve düzeyimizi gösteriyoruz.

EN düzgününü YAPIYORUZ

· Bu yalnızca bizim yorumumuz değil, tertiplere gelen heyetler, atletler, medya mensupları hepsinin ortak yorumu. Türkiye’miz spor tesisleriyle, ulaşım, konaklama, teknoloji altyapısıyla her türlü küresel spor tertibinin altından muvaffakiyetle kalkacak potansiyele sahip. Burada gözden kaçmaması gereken bir nokta da seyirci. Dünyada spor tertipleri önemli seyirci sorunu yaşarken, Türkiye’de yapılan her tertip, pandemi kaidelerini da düşünerek söylüyorum, azamî kapasiteye oynuyor. Seyirci bir tertibin olmazsa olmazı. Bakın Türkiye’deki her spor tertibinde bir şölen havası var. Bunun altını çizmek gerekir. İlerleyen periyotlarda de çok değerli tertiplere konut sahipliği yapmaya devam edeceğiz.

YENi OLiMPiK BRANŞLAR iÇiN Önemli BiR HAZIRLIK iÇERiSiNDEYiZ

· 2020 Tokyo’da birinci kere programa dahil edilen sörf, kaykay ve sportif tırmanış kalıcı hale geliyor. Bu branşlar ve daha sonra programa alınacak branşlarla ilgili hangi çalışmalar yürütülüyor?

Sportif tırmanış ile ilgili sportmen eğitim merkezimiz kuruldu. Kaykay ve sportif tırmanışta olimpik havuz oluşturduk ve 2024 hazırlıklarına başladık. Bu branşlardaki olimpik havuz atletlerimizin tüm gereksinimleri Bakanlığımızca karşılanacak. Sörf ile ilgili olarak da coğrafik kurallar kıymetli olduğundan fizibilite çalışmalarımız devam ediyor, kısa müddette tamamlanacak.

FARKLI KULÜPLERiN Tepe YARIŞI YAPMASI, FUTBOLU ZENGiNLEŞTiRiR

· Futbolda 3 büyük kulüp daha birinci yarıda şampiyonluk yarışından koptu sayılır. Sizce bunun sebepleri ne olabilir?

Burada fotoğrafa bütünsel bakmak gerekir. Rekabetteki çeşitlilik sporda kaliteyi getiren ögelerden biri. Şu anda sıralamaya bakılınca 3 büyük kulübümüz nispeten kopmuş görünebilir fakat üst sıralarda şampiyonluk gayreti veren farklı gruplarımız var. Trabzonspor şu anda bu türlü bir avantaj elde etmiş durumda. Konyaspor tahminen de son yılların en enteresan öykülerinden birini yazıyor. Başakşehir ve Hatayspor yeniden oralarda. Çağdaş futbolda kulüpler ortasındaki makaslar daralıyor. Farklı kulüplerin tepe yarışı yapması Türk futboluna zenginlik katar.

Tesis ihtilali sayesinde lisanslı sportmen sayısı 11 milyona ulaştı

“Ülkemizin dört bir yanını vatandaşlarımızın spora ulaşabileceği alanlarla donattık. Spora erişim kolaylaştıkça sportmen sayısı arttı. Atlet havuzunuz ne kadar büyürse, muvaffakiyet ihtimali o kadar artıyor.”

· Evvelden en başarılı olduğumuz güce dayalı güreş ve halter çok gerilerken yüzme, cimnastik, okçuluk üzere branşlar gelişti bunun sırrı nedir?

Sporda muvaffakiyet insan ögesine bağlı. İnsanın yetişmesi bir süreç alıyor. Güreş ve halterdeki duruma bu perspektiften bakmak gerekiyor. Yüzme, cimnastik ve okçuluktaki muvaffakiyetlerin kıymetli sebeplerinden biri yakalanan kuşak. Pekala nesil tek başına kâfi mi? Hayır.

MAHALLELERE, KÖYLERE TESiS YAPTIK

İşte burada tesis ve sistem devreye giriyor. Ülke olarak son yıllarda yakaladığımız muvaffakiyetlerin en kıymetli sebeplerinden biri son 19 senede hayata geçirdiğimiz ‘tesis ihtilali.’ Ülkemizin dört bir yanını; kentleri, ilçeleri, mahalleleri, köyleri vatandaşımızın spora ulaşabileceği tesislerle donattık.

SPORA ERiŞiMi KOLAYLAŞTIRDIK

· Spora erişim kolaylaştıkça sportmen sayısı arttı. Atlet havuzunuz ne kadar büyürse, muvaffakiyet ihtimali o kadar artıyor. Bugün lisanslı sportmen sayımız 11 milyona yaklaşmıştı. Sayı tek başına kâfi değil.

SPORDA KAHRAMAN YARATMAK ÇOK Kıymetli

· Türk sporunda son periyotta görülen yükselişin sırrını birkaç unsurda anlatır mısınız?

Biz sportmenlerin yetenek taramalarını bilimsel formüllerle yapıyoruz. Sporda kahraman yaratmak kıymetli. Hamdolsun okçulukta, yüzmede, cimnastikte ve daha birçok branşta pırıl pırıl kahramanlarımız var. Bunlar, alttan gelen yeni kuşaklar için de çok motive edici örnekler. Kağıt üzerindeki muvaffakiyetin altında; tesis, sistem, bilimsel sistemler, gerçek insan kaynağı üzere pek çok sebep var. Ve ilerleyen periyotlarda birçok branşta bunun olumlu sonuçlarını göreceğiz.

Bakan Kasapoğlu, “Bazı devirler birtakım branşlarda çok başarılı nesiller gelir, domine eder. Sonra o branşta bir yapılanma süreci başlar. Bu her yerinde böyledir” diyerek değerli bir gerçeğe parmak bastı.

OLiMPiK RUHA KATKI YAPAN BRANŞLAR KALDIRILMAMALI

· Türkiye’nin tarihinde en çok madalya kazandığı 3 branştan 2’si olan halter (11) ile boks (7) branşlarının olimpiyattan çıkarılması ihtimali için değerlendirmeniz nedir?

Bu kararların altında değişen dünyanın muhtaçlıklarını karşılamak fikri de var; bilhassa halter ve boks branşlarında önemli formda ön plana çıkan doping ve idari problemler da var.

YENi BRANŞLARA KARŞI DEĞiLiM

Yeni branşların eklenmesine karşı değilim. Ancak bir sporsever olarak; olimpik ruhun oluşmasında tarihi katkısı olan branşların var olan problemlerini çözüp devam etmesinden memnun olurum.

MESSi, SAF YETENEK RONALDO, Meslek PLANLAMA BAŞARISI

· Messi mi, Ronaldo mu?

· Saf futbol yetenekleri açısından Messi; meslek planlama, marka süreci yönetme ve sürdürülebilir muvaffakiyet açısından Cristiano Ronaldo.

· Barcelona mı, Real Madrid mi?

· Futbol ideolojisi Barcelona; sportif muvaffakiyet açısından Real Madrid.

· Michael Jordan mı, Kobe Bryant mı?

· Michael Jordan. Tartışmasız.

· Premier lig mi, NBA mı?

· Birbirlerinin rakibi değiller lakin birini seçmek durumunda kalsam Premier Lig.

· Jürgen Klopp mu, Pep Guardiola mı?

· Klopp’un o tutkusunu ve bunu gösterme formunu seviyorum. Klopp…

· Liverpool mu, Manchester United mi?

· Liverpool.

· VAR mı, eski sistem mi?

· VAR.

· Fenerbahçe-Galatasaray mı, Boca-River mi?

· İkincisini izlemedim ancak izlemek isterim. Bildiğimizi seçelim, Fenerbahçe-Galatasaray.

· Pele mi, Maradona mı?

· Yetenek açısından Maradona. Bir sporun küreselleşmesine yaptığı katkı açısından Pele.

Akacan The Mall
ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.