STERLIN
22,7835
DOLAR
18,8316
EURO
20,2276
ALTIN
1.138,26
BIST
4.186,01
SON DAKİKA
ABD Lideri Biden’dan zelzelelerle ilgili yeni takviye iletisi
Zelzelelerin acı tablosu ağırlaşıyor
Yatırım ve emeklilik fonları süreçleri durduruldu
Twitter’dan dezenformasyonla uğraş taahhüdü
Türkiye sarsıntısı dünyada manşet… BBC 1000 kilometrelik umut seyahatini yazdı
Kurtarma seferberliği
Şam, AB’den resmen yardım talep etti
Dualarımız bu hoş insanlara
Dünyanın en uygun restoranı Türkiye için kapılarını açıyor
Ticaret Bakanlığı’ndan bir şirkete men
Bağış sahtekarlarına dikkat
Afet bölgesinde ‘mücbir sebep’ nedeniyle vergiler ertelendi
Limanda yangın denetim altında
Trabzonspor, tesislerini depremzedelere açıyor
Fode Koita: Yaşanan iki dakika, bir saat üzere geldi’
Brezilyalı dostlardan Türkiye’ye dayanak eli
Mukavelesini feshetti, sarsıntıdan kurtuldu!
Volkan Demirel’den Christian Atsu ve Taner Savut açıklaması! ‘İnşallah ikisi de kurtarılacak’
‘Çok mutluyuz’ diye taşınmadığı meskende sarsıntıya yakalandı
Sarsıntı bölgesinde 24 saat barınma ve yiyecek hizmeti veren tesisler
Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: 10 vilayette 152 tesiste 150 bin vatandaşımız konaklıyor
Galatasaray’ın antrenörü Gomez: ‘Bu ülke yardım etme konusunda çok büyük’
Türkiye’yi yasa boğan sarsıntıda can kaybı artıyor
İktisat ve siyaset gündemi – 9 Şubat 2023
Kosova Başbakanlık binasına Türk bayrağı silueti yansıtıldı
Twitter’dan dezenformasyonla uğraş tahhüdü
Yardım materyali taşıyan TCG Bayraktar İskenderun Limanı’na ulaştı
Fenerbahçe Genel Sekreteri Kızılhan: ‘Tüm vatandaşlarımız takviye vermeye devam ediyor’
Resmi Gazete’de bugün (09.02.2023)
AFAD, depremzedeler için oluşturulan tahliye noktalarını paylaştı

‘Genç Ofis’ler yaygınlaştırılacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında gençlere yönelik faaliyetlere ve ‘Genç Ofisler’e dair iş birliği protokolü imzalandı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “Üniversite kampüslerimizde açılan ‘Genç Ofisler’de yürütülecek çalışmalar, üniversitelerde gönüllülük faaliyetlerinin yaygınlaşmasına ve toplumsallaşmasına katkı sunması bakımından büyük önem taşıyor” dedi.

‘Genç Ofis’ler yaygınlaştırılacak
CyborNFT
29.11.2022 15:52
0
A+
A-

‘Genç Ofis’ler yaygınlaştırılacak
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında gençlere yönelik faaliyetlere ve ‘Genç Ofisler’e dair iş birliği protokolü imzalandı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “Üniversite kampüslerimizde açılan ‘Genç Ofisler’de yürütülecek çalışmalar, üniversitelerde gönüllülük faaliyetlerinin yaygınlaşmasına ve toplumsallaşmasına katkı sunması bakımından büyük önem taşıyor” dedi.

‘Genç Ofisler’in yaygınlaştırılması ve gönüllülük faaliyetlerinin geliştirilmesini amaçlayan protokol Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile YÖK Başkanı Erol Özvar tarafından imzalandı. Böylelikle Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın merkez ve taşra teşkilatları ile yükseköğretim kurumları arasındaki iş birliğinin artırılması hedefleniyor.

Yükseköğretim kurumlarında eğitim alan öğrencilerin eğitsel, sanatsal, sosyal, kültürel, sportif ve gönüllülük faaliyetlerini zenginleştirilmesini amaçladıklarını belirten Özvar, şunları söyledi: 

CyborNFT

BAKANLIK VE ÜNİVERSİTELER ARASINDA TEMAS NOKTASI: GENÇ OFİSLER
“YÖK iş birliğiyle birlikte, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından üniversite kampüslerimizde ‘Genç Ofisler’ açılıyor. Burada yürütülen ve yürütülecek çalışmalar üniversitelerimizdeki gönüllülük faaliyetlerinin yaygınlaşmasına ve toplumsallaşmasına katkı sunması bakımından büyük önem taşıyor. Protokolle bir yandan Genç Ofisler’in üniversitelerimizde daha etkin ve verimli çalışması sağlanırken diğer taraftan da bu ofislerin üniversitelerimizle Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında temas noktası olması sağlanacak. Böylece Bakanlığın hizmetlerinin yükseköğretim ortamında bulunan her gence daha kolay ulaştırılması sağlanacak.

Yeni ‘Genç Ofisler’ sayesinde öğrenciler, yararlanabilecekleri gençlik faaliyetlerinin organize edildiği mecralarda bir araya gelerek çevrelerini genişletebilecek. Böylelikle öğrenciler iş dünyasına uzanacak ilişkiler kurabilecek.

BAKANLIKTA STAJ İMKANI
Bu protokol, gönüllülüğü yaygınlaştıracak birçok proje ve faaliyetin gerçekleştirilmesine öncü olacak, yükseköğrenimlerine devam eden gençlerimizin kişisel gelişimlerine önem veren, gönüllülük bilincine sahip, sağduyulu bireyler olarak yetişmelerine imkân sağlayacak. Protokolle ayrıca, gençlik ve spor faaliyetlerinde nitelikli insan kaynağını artırmak amacıyla Spor Bilimleri alanında öğrenim gören öğrencilerimize, Bakanlığın ilgili birimlerinde staj yapma imkânı da sağlanacak.

KURUMLAR ARASINDA BARINMA DENGESİZLİĞİ AZALTMAK İSTİYORUZ
Öğrencilerine çok iyi sosyal imkanlar sunan vakıf yükseköğretim kurumları olduğu gibi, barınma ve sosyal imkanlar açısından henüz emekleme aşamasında olan kurumlar da var. Daha önce açıkladığım gibi, 79 vakıf yükseköğretim kurumumuzun toplam yurt kapasitesi 35 bin civarında. 700 bin civarında öğrenciye sahip vakıf yükseköğretim kurumlarının öğrencilerinin yüzde 5’ine tekabül eden bir yurt kapasitesine sahip olmalarını doğrusu oldukça düşük bir seviye olarak görüyoruz. Bu sebeple, artık, vakıf yükseköğretim kurumlarının kontenjanlarını belirlerken öğrencilerin barınma kapasitelerini de dikkate almak istiyoruz. Böylece, Yükseköğretim Kurulu olarak kamu ve vakıf kurumları arasında barınma konusundaki dengesizliği azaltmak istiyoruz.”?

‘GENÇ OFİSLERİ BERABER BÜYÜTTÜK’
Bakan Kasapoğlu ise Genç Ofisler’in bu işin başlangıcı olduğunu gençlerle birlikte yönetme ve bu ruhu inşa etmenin en önemli amaçlarından birisi olduğunu söyledi. Kasapoğlu, “Genç ofislerimiz, gençlerimizin kendi inisiyatifiyle oluşturdukları kültür, sanat, sportif pek çok çalışmanın ortaya konduğu alanlardı ve hızlı bir şekilde bu genç ofis çalışmalarını beraberce büyütmüş olduk. Bununla beraber ‘gönüllülük faaliyetleri’ 2019 yılında başlattığımız gönüllülük yılı çerçevesinde yine üniversitelerimizle birlikte geliştirdiğimiz ve hamdolsun YÖK’ün aldığı önemli bir inisiyatifle üniversitelerdeki müfredata eklenen bir çalışma olarak bugün pek çok üniversitemizde ders olarak okutuluyor. Şu ana kadar üniversitelerimizde 118 genç ofisimiz var. Bu iş birliği aynı zamanda bir fırsat eşitliği çalışmasıdır. Şu an itibariyle 400 bine yakın gencimizin bu ofislerden istifade ettiğini görüyoruz. Her bir gencimize ulaşma, her bir gencimizin imkanlardan aynı şekilde istifade etmesini sağlamak bizler için en büyük hedef” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.