STERLIN
19,9991
DOLAR
18,4191
EURO
17,8508
ALTIN
973,15
BIST
3.281,61
SON DAKİKA
Kanada’daki Fiona ve Filipinler’deki Noru’dan sonra ABD’de Ian fırtınası bekleniyor
Erdoğan’dan düşük faizle yatırım daveti
Bangladeş’te bot battı: 24 meyyit, 30 kayıp
Rusya-Gürcistan hudut kapısında 14 kilometrelik araç kuyruğu
Erdoğan’dan düşük faizle yatırım daveti
Rusya’da Ukrayna savaşı aykırısı protestolar: Yüzlerce kişi daha gözaltına alındı
Toprak Razgatlıoğlu Katalonya’da 3. oldu
Can Öncü’den Katalonya’da ikili podyum
Spot piyasada elektrik fiyatları (25.09.2022)
İspanya Başbakanı Sanchez Covid-19’a yakalandı
Son dakika: Almanya Rus gazına alternatifi buldu… Birinci imza atıldı!
Kraliçe II. Elizabeth’in mezarı birinci kere görüntülendi
Gençlerbirliği’nde Niyazi Akdaş yine lider oldu
Bakan Çavuşoğlu: Tahıldan sonra gübre ihracatı için çalışıyoruz
Galatasaray’ın yıldızı Mauro Icardi ile Wanda Nara’yı sıkıntı bir süreç bekliyor! Nara’dan ayrılık sonrası yeni açıklama…
Çavuşoğlu’ndan gübre açıklaması
Elektrikli oto satışı üçe katlandı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Abe’nin cenaze merasimine katılacak
Meclis 1 Ekim’de açılacak
Almanya’da güç krizi… Ve beklenen adım atıldı!
İpek Soylu 26 yaşında tenisi bıraktığını açıkladı
Göztepe’de Ekrem Dağ ile muahede sağlandı
Göztepe’nin Fenerbahçe’den kiraladığı Buyruk, U19 Ulusal Grup’ta da parladı
Hisarcıklıoğlu: 29 Ekim’de TOGG fabrikasını açıyoruz
Cumhurbaşkanı Tatar: KKTC gerçeğini artık kabul ediniz – KIBRIS HABER
”KKTC’nin tanınması için çalışmaları başlatın” – KIBRIS HABER
Baf’ın Foto Zeki’si, Lefkoşa’nın Foto Kervan’ıydı… – KIBRIS HABER
Eylül-Ekim aylarında hangi balıklar yenir? – KIBRIS HABER
Nijerya’da mescide silahlı atak: 15 meyyit
Trabzonspor’da Trezeguet ve Eren Elmalı, Avcı’nın vazgeçilmez isimleri oldu

Gemiler yola çıkmaya hazır

Gemiler yola çıkmaya hazırTahıl koridoru ile ilgili kıymetli bildiriler veren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, gemilerin Odesa’dan ayrılmaya hazır …

Gemiler yola çıkmaya hazır
CyborNFT
01.08.2022 07:39
0
A+
A-

Gemiler yola çıkmaya hazır
Tahıl koridoru ile ilgili kıymetli bildiriler veren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, gemilerin Odesa’dan ayrılmaya hazır olduğunu söyledi. Birinci geminin de bugün yola çıkabileceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, tahıl koridoru muahedesi çerçevesinde birinci gemilerin Odesa limanlarından çıkmaya hazır olduğunu belirterek, “Bir-iki pürüz var, şayet her şey toparlarsa birinci geminin yarın (bugün) yola çıkma ihtimali yüksek görünüyor” dedi. Dün sabah Kanal 7’de soruları yanıtlayan Kalın, gündeme ait özetle şunları söyledi:

‘EŞGÜDÜM GEREKTİRİYOR’

CyborNFT

“(Tahıl koridoru) Gemilerin Odesa limanlarından çıkmasıyla ilgili hazırlıklar bir noktaya geldi. Gemiler yüklendi, çıkmaya hazır. Bir gemi Odesa’daki üç limandan çıkacak. Hangi koridor, hangi limandan çıkacak, kim denetleyecek; bunların hepsi düzgün bir eşgüdüm gerektiriyor. Bir-iki pürüz var, şayet her şey toparlarsa birinci geminin yarın (bugün) sabah çıkma ihtimali yüksek görünüyor. Şimdi yola çıkmış değil ancak eli kulağında. Öbür gün (yarın) en geç gemilerin çıkmaya başladığını göreceğiz. Maalesef savaş devam ediyor. Ukrayna haklı olarak ‘Anlaşmaya onay verdik ancak savaş farklı cephelerde şiddetlenirse, esirler öldürülürse sevkıyat sıkışır’ diyor. Ukrayna ve Rusya’nın 50-60 milyon ton tarım eserlerini memleketler arası piyasaya çıkarılması gündemimizde. Her şey yolunda girerse devam edecek operasyon. Bunun emniyetini sağlamak için öbür cepheleri sağlam tutmamız gerekiyor. Bundan sonraki seyrini takip etmemiz gerekiyor. Cumhurbaşkanımızın önderlerle yürüttüğü diploması çok kıymetli.

‘DİPLOMASİNİN ZAFERİDİR’

Elbette bu mutabakat Türk diplomasisinin bir zaferidir. Bütün dünyanın bu muahedeyi yalnızca alkışlaması yetmez. Öbür alanlarda da bunu desteklemesi gerekir. Tahıl sevkıyatı muahedesi muvaffakiyetle uygulanırsa bunun bir ateşkes, esir mübadelesi, barış görüşmelerine yer hazırlaması ihtimal dışı değildir. Şayet savaşı durdurma tarafında milletlerarası toplum önemli irade koymazsa biz 2-3 ay sonra yine savaşı konuşuruz. Eşzamanlı olarak rahatlama içerisinde olamayız. Muahedeyi yaptık, vazifemizi bitirdik, siz işinize bakın durumunda değiliz. Yapılan tahıl mutabakatını muhafazamız gerekiyor. Diplomatik teşebbüslerimiz bu çerçevede devam edecek. Tahran’daki görüşmeler, Putin’le, Zelenski ile yapılan görüşmeler tahıl trafiğinin başlamasının nedenidir. Bu kadar görüşme olmasaydı bu sevkıyatı yapmak mümkün olmazdı. Hem Batı’ya, hem Rusya’ya hem de Ukrayna tarafıyla diplomatik görüşmeler gerçekleştirebilen öbür önder yok.

SOÇİ ZİYARETİ

(Erdoğan’ın Soçi ziyareti) Bu cuma Soçi’ye gideceğiz. Bütün bu mevzuları görüşeceğiz. Tahıl sevkıyatı, Karadeniz, güç ve besin güvenliği, savaşı konuşacağız. Rusya ile ekonomik, ticari bağlarımız var. (Ortak silahlı insansız hava aracı teklifi) Ortak değil de biraz yarı latife yarı önemli Sayın Putin, ‘Ukrayna’ya SİHA veriyorsunuz, bize de versenize, biz de almak isteriz Bayraktarları’ dedi. Cumhurbaşkanımız da tebessüm etti. Bakabiliriz, konuşabiliriz gibisinden. Taahhüt kelam konusu değil.”

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.