STERLIN
20,8147
DOLAR
18,5869
EURO
18,2264
ALTIN
1.022,93
BIST
3.565,03
SON DAKİKA
7 Ekim Günlük Burç Yorumu ÖZEL HABER
KİT’ler TCMB’den 3 aydır döviz almıyor
Rusya’dan, Fransa Büyükelçisi’ne “Ukrayna’ya destek” uyarısı
Tazminatlar ödendi! – KIBRIS HABER
Pazartesi eylem var! – KIBRIS HABER
Kim Jong-un Rusya Devlet Lideri Putin’in doğum gününü kutladı
Yunan basınında tek gündem: Cumhurbaşkanı Erdoğan… ‘Türkiye’den inanılmaz meydan okuma’
THY, Eylül’de 7,3 milyon yolcu taşıdı
Fed’de şahin sesler kesilmiyor
Altında Mart’tan beri en büyük haftalık yükseliş
TCMB PPK Üyesi Tuna hayatını kaybetti
Rusya-Ukrayna savaşında son durum: Biden’dan dünyayı dehşete düşüren sözler… ‘Kıyamet’ birinci kere bu kadar yakın!
Son dakika… Bakan Nebati’den değerli açıklamalar
Fed/Evans: Faiz artırımlarında daha gidecek yerimiz var
Özgür piyasada döviz açılış fiyatları (07.10.2022)
Kurtlar Vadisi’nin sevilen ismi vefat etti! – KIBRIS HABER
Tahsin Ertuğruloğlu; “‘Türkiye bizi tanısın’ diyenler önce kendi devletini tanıma noktasına gelsinler” – KIBRIS HABER
7 Ekim 2022’ye ilişkin piyasa analiz raporu yayımlandı – KIBRIS HABER
Yine bir trafik kazası 2 kişinin üzerinden geçen araç şoförü tutuklandı! – KIBRIS HABER
Triatletlerimiz Barcelona’da gururlandırdı! – KIBRIS HABER
Kadına şiddeti önlemek için iş birliği yapıldı – KIBRIS HABER
Çocuğa karşı işlenen cinsel suçlar artmaya başladı! – KIBRIS HABER
Hamitköy’de alkollü sürücü dehşet saçtı! – KIBRIS HABER
Global piyasalar ABD istihdam datalarına odaklandı
7 Ekim 2022 Nöbetçi Eczaneler
Petrolde 7 ayın en süratli haftalık rallisi
Amerikan uçakgemisi Girit’e demir attı
Kreş bastı katliam yaptı
Ailesiyle anlaştı
Petrol kesintisi ABD’yi şoke etti: Biden’ın kelamı Prens’e geçmedi

“Gelişmekte olan ülkeler sanılandan daha güzel durumda olabilir”

“Gelişmekte olan ülkeler sanılandan daha uygun durumda olabilir”Rockefeller International Lideri Ruchir Sharma Financial Times’ta kaleme aldığı …

“Gelişmekte olan ülkeler sanılandan daha güzel durumda olabilir”
CyborNFT
05.07.2022 13:22
0
A+
A-

“Gelişmekte olan ülkeler sanılandan daha uygun durumda olabilir”
Rockefeller International Lideri Ruchir Sharma Financial Times’ta kaleme aldığı yazısında gelişen ülkelerin ABD’den daha güzel erken sıkılaşmaya başladığını ve durumlarının sanılandan daha uygun durumda olabileceğini belirtti.

Rockefeller International Lideri Ruchir Sharma’ya nazaran günümüzde makûs durumda olduklarını düşünsek de gelişmekte olan ülkeler o kadar makus durumda değil.

Sharma’ya nazaran 150 gelişen iktisat ortasında problemli bölgeler daima olacak. Lakin birçok değerlendirmeye nazaran gelişen ülkelerin nüfusunun yüzde 70’ine ve gayri safi yurt içi hasılasının (GSYH) yüzde 90’ına sahip olan en büyük 25 gelişen ülkenin finansal açıdan güçlü durumda.

CyborNFT

Sharma, “2013’e nazaran cari hesapları açıktan fazlaya geçti, GSYH’nin yüzde 3’ünün üstünde olan endişelendirici borç her on devletin üçünden her on devletin birine düştü. Kur rezervleri GSYH’nin yüzde 19’undan yüzde yüzde 26’sına çıktı. Kurları dolar karşısında varlık azaltımı periyodunda yaşanan dalgalanmaları için kullanılan “taper tantrum” devrinde olduğundan ortalama yüzde 40 daha ucuz” dedi.

Sharma, “1990’lardaki krizler ülkeleri finansal kurumlarını düzeltmeye zorladı ve bu da 2000’lerdeki ekonomik patlamayı sağladı. 2000’lerdeki cari fazla 2010’lardaki cansızlığa yol açtı. Pandemiyle ıslahata zorlandılar ve yeni bir sağlam çıkış için hazırlar” diye konuştu.

Gelişmiş ülkelere ortalarındaki büyüme makasının kapanmasıyla gelişen ülkelere karamsar bakıldığını ama farkın yarım puandan neredeyse yüzde 3 puana yine açılmaya başlayacağını söyleyen Sharma, dolar bazında en güzel getiri sağlayan 10 Borsanın hepsinin gelişen ekonomilerde olduğunu da ekledi.

Sıkıntılı vakitlerde ülkeyi terk edecek yabancı sermayenin ülkeyi 2022’nin başından evvel çoktan terk etmiş olduğunu belirten Sharma, bunun gelişen piyasaların ABD’den daha âlâ gitmesinin bir sebebi olabileceğini düşündüğünü söyledi. Yabancılara nazaran piyasa hareketlerini daha yeterli iddia eden yerli yatırımcıların ise son çeyreklerde net alım yaptığını da belirtti.

Sharma, “Gelişen piyasalar para siyasetinde da önde. Olağanda Fed’i takip ederler fakat bu sefer merkez bankaları güçsüz kurlarının baskısıyla 2021’in başında, Fed’den bir yıl evvel sıkılaşmaya başladı. Sonuç olarak enflasyonla uğraşta önlerinde daha az iş var. En az son 20 yıldır birinci defa gelişmiş ülkelerde yüzde 5 üstü enflasyon yaşayan ülke sayısı gelişmekte olan ülkelerden daha fazla” dedi.

Kötümserlerin artan kamu borcunu işaret ettiğini söyleyen Sharma, ABD ve öteki gelişmiş piyasalarda artışın daha süratli gerçekleştiğine ve ABD’nin bütçe açığı yüzde 4’e yaklaşırken gelişen piyasaların bütçe fazlası verdiğine dikkat çekiyor.

Sharma “Stagflasyonlu 1970’lerle karşılaştırılan bir ekonomik ortamda para yeni yuvalar arayacak. 1970’lerin gelişen dünya için kıymetli bir on yıl olduğuna dikkat edilmesi gerekiyor. O vakit da artık olduğu üzere emtia fiyatları artmıştı ve gelişmekte olan ülkeler emtianın değerli ihracatçıları. Gelişmekte olan ülkeler yeni bir bakışı hak ediyor” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.