STERLIN
20,6605
DOLAR
18,5395
EURO
18,2406
ALTIN
994,25
BIST
3.146,89
SON DAKİKA
Elektrikte Ekim tarifesi değişmedi
Cengiz Ünder CANLI YAYINLA Misli.com’da! Angers deplasmanında Marsilya’nın iddaa oranı…
BIST 50’de açığa satışa üst adım devam ediyor
Eski ABD Hazine Bakanı Summers’tan 2007 uyarısı
Sterlin türbülansı atlattı
Son dakika… Kabil’de bombalı atak: Meyyit ve yaralılar var
TCMB altın alımlarına devam ediyor
ABD Lideri Biden yeniden yolunu şaşırdı
Rusya Merkez Bankası yurt dışına para transferine sınırlamaları uzattı
Hindistan sıkılaşmayı sürdürüyor
Ukrayna savaşında son durum: Ve Putin imzayı attı… Zelenski’den tehdit üzere açıklama
KKM’de müddet uzatımı
30 Eylül 2022 Nöbetçi Eczaneler
İtalya’da son çeyrekte elektrik fiyatları yüzde 59 artacak
Çin’de imalat dalı aktivitesi Eylül’de büyüdü
Kuzey Akım’da bir sızıntı daha… ‘Sabotajın’ ardında kim var
4 saatlik MGK toplantısı Atina’yı panikletti
Rusya tartışmalı ilhak adımını atıyor
Erdoğan ile Putin telefonda görüştü
Alzheimer’da umut ışığı
Baskı altındaki Afgan bayanlardan İran’a takviye
Asya borsaları S&P 500’ün akabinde düştü
Anastasios Bakasetas: ‘Trabzonspor’da eksiksiz bir oyuncu oldum’
Michy Batshuayi: ‘O statta Fenerbahçe için gol atmak olağanüstü olacak’
Salih Uçan’dan sitem: ‘Bana hürmet duymayana ben de hürmet duymam’
İktisat ve siyaset gündemi – 30 Eylül 2022
Erdoğan müzakerelere bir talih daha vermesini istedi
Kur muhafazalı mevduat sisteminde değişikliğe gidildi
Meta işe alımları durduruyor
Son dakika: Putin kararnameyi imzaladı! Herson ve Zaporijya…

Gelecek tercihinde 9 rektörden 9 altın teklif

Gelecek tercihinde 9 rektörden 9 altın öneriÜniversite maratonunda son viraja girildi. 3 milyon 8 bin 29 aday için geleceğini belirleyecek …

Gelecek tercihinde 9 rektörden 9 altın teklif
CyborNFT
02.08.2022 09:37
0
A+
A-

Gelecek tercihinde 9 rektörden 9 altın öneri
Üniversite maratonunda son viraja girildi. 3 milyon 8 bin 29 aday için geleceğini belirleyecek üniversite tercih periyodu 5 Ağustos’ta sona erecek. Bu süreçte 24 tercih hakkı olan adaylara 9 üniversite rektöründen 9 kritik teklif geldi…

1. YÖNLENDİRMELERİN TESİRİNDE KALMAYIN

Prof. Dr. E. Ertuğrul Karsak-Galatasaray Üniversitesi Rektörü: Adayların ilgi, yetenek ve geleceğe yönelik beklentilerini dikkate alarak, bunların haricinde yapılacak yönlendirmelerin tesiri altında kalmadan tercih yapmaları gerekir. İlgi ve yetenekleriyle örtüşen alanlarda çalışanların başarılı olma olasılıkları artıyor. Güç, tasarım, bilişim, sıhhat, finans bölümleriyle bu kesimlerde uzmanlaşmış hukuk disiplinlerinin beğenilen alanlar olacağını öngörüyorum.

CyborNFT

2. İMKANLARA GÖZ ATIN

Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök- Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörü: Aday öğrenciler, tercihlerinde üniversal bedelleri benimsemiş, eğitim-araştırma-topluma hizmet alanlarında öncü, yenilikçilik ve liderlik özelliklerini geliştirmelerine imkan sunan yükseköğretim kurumlarına öncelik vermeli. Bilhassa örgün tahsilde sunduğu eğitim düzeyini çevrimiçine de taşıyarak e-öğrenim imkanlarını zenginleştirebilen üniversiteleri seçmeleri mantıklı olacaktır.

3. BU KRİTERLERE DİKKAT EDİN

Prof. Dr. Tamer Yılmaz-Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Rektörü: Adayların seçecekleri üniversitelerde dikkat etmesi gereken muhakkak kriterler şöyle; 3’üncü jenerasyon üniversite olması, ARGE faaliyetleri, inovasyon ve girişimcilik ruhu, Teknopark’ı, prototip atölyesi ve kuluçka merkezinin bulunması, güçlü kulüp çeşitliliği, toplumsal, kültürel, sportif etkinlikler alanında öğrencilerine seçenekler sunması, sanayi ve mezun işbirliklerine açık olması.

4. GELECEĞİ GÖRÜN

Prof. Dr. Sedat Murat-Çanakkale Onsekiz Mart (ÇOMÜ) Üniversitesi Rektörü: Öncelikle adaylar geleceği görmeli. Dünya süratle değişiyor. Bu değişime nazaran 4 yıl sonrasının sektörel muhtaçlıklarını görebilmek gerekli. Sonra kendini tanımalı, kendine ilişkin özellikleri bilmeli. Buna nazaran tercih ettiği programın kendi nitelikleriyle uyumlu olup olmadığını da görmeli.

5. KENTİ ARAŞTIRIN

Prof. Dr. Fuat Erdal-Anadolu Üniversitesi Rektörü: Üniversitelerin bulunduğu kent öğrencilere ulaşım, konaklama, yeme-içme manasında kolaylıklar sunabilmeli. Tercih edilecek kent bakımından bir öbür kıymetli nokta da kentin mesleksel gelişim için staj, uygulama ve çalışma imkanları sağlaması olacak. Yeniden yaşayacakları kentin öğrencilere bilim, sanat ve spor alanındaki gelişimleri için güçlü imkânlar sunması kıymetli.

6. TELAŞ YAPMAYIN

Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz-Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü: Adaylara verebileceğim en büyük tavsiye; muhakkak telaş yapmamalarıdır. Tercih sürecinde üniversite, kısım, yerleşke, yurt yahut fırsat ve imkânlardan çok, öncelikle şahsî olarak ne istediğimizi uygun tespit etmeliyiz. Süreksiz heveslerle seçim yapmamak gerekiyor. Ailelerin de çocuğun geleceği ve gelecekte okuduğu kısmın hangi değişimlere uğrayabileceğini yeterli hesaplaması gerek.

7. DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ ÖN PLANDA TUTUN

Prof. Dr. İsmail Koyuncu-İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü: Ülke olarak, dijitalleşme konusunda düzgün yetişmiş insan gücüne sahip olmalıyız ki bu alana taraf verebilelim. Gençlerimize dünyanın ortak konusu haline gelen dijital dönüşümü üniversite devirlerinde kesinlikle içselleştirmelerini tavsiye ediyorum. Bunun yolu da ilgili kısımları tercih etmekten, hatta bununla da yetinmeyip kurslara, müsabakalara katılmaktan geçiyor.

8. VİZYONA ODAKLANIN

Prof. Dr. Necdet Budak-Ege Üniversitesi Rektörü: Gençlerimize teklifimiz tercih etmeyi düşündükleri üniversitenin vizyonuna, eğitim imkanlarına ve alt yapısına bakmaları. Örneğin üniversitenin YÖK tarafından akreditasyonu var mı? Yaptığı nitelikli çalışmalarla birlikte araştırma üniversitesi olmaya hak kazanmış mı? Çağın gerektirdiği dijitalleşme çalışmaları üniversiteye sirayet etmiş mi?

9. HAYALLERİNİZİN PEŞİNDEN GİDİN

Prof. Dr. Necdet Ünüvar-Ankara Üniversitesi Rektörü: İlkokul, ortaokul, lise, imtihanlar derken hayatınızda yeni bir devrin daha kapıları aralanıyor. Bugünler hayatınızın en değerli dönüm noktalarından birine işaret ediyor. Zira gelecek hayallerinizle ilgili tercihlerinizi gerçekleştirdiğiniz bugünler, ileride icra edeceğiniz mesleklerin de temel belirleyicisi olacak. Bu yüzden tez etmeden, en düzgün yapabileceğinizi düşündüğünüz alanları tercih etmenizi öneririm.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.