SON DAKİKA
“Ercan Havalimanı, Ramazan Bayramı Süresince 749 Uçağa ve Binlerce Yolcuya Hizmet Verecek”
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?

Gelecek tercihinde 9 rektörden 9 altın teklif

Gelecek tercihinde 9 rektörden 9 altın öneriÜniversite maratonunda son viraja girildi. 3 milyon 8 bin 29 aday için geleceğini belirleyecek …

Gelecek tercihinde 9 rektörden 9 altın teklif
Akacan The Mall
02.08.2022 09:37
0
A+
A-

Gelecek tercihinde 9 rektörden 9 altın öneri
Üniversite maratonunda son viraja girildi. 3 milyon 8 bin 29 aday için geleceğini belirleyecek üniversite tercih periyodu 5 Ağustos’ta sona erecek. Bu süreçte 24 tercih hakkı olan adaylara 9 üniversite rektöründen 9 kritik teklif geldi…

1. YÖNLENDİRMELERİN TESİRİNDE KALMAYIN

Prof. Dr. E. Ertuğrul Karsak-Galatasaray Üniversitesi Rektörü: Adayların ilgi, yetenek ve geleceğe yönelik beklentilerini dikkate alarak, bunların haricinde yapılacak yönlendirmelerin tesiri altında kalmadan tercih yapmaları gerekir. İlgi ve yetenekleriyle örtüşen alanlarda çalışanların başarılı olma olasılıkları artıyor. Güç, tasarım, bilişim, sıhhat, finans bölümleriyle bu kesimlerde uzmanlaşmış hukuk disiplinlerinin beğenilen alanlar olacağını öngörüyorum.

Akacan The Mall

2. İMKANLARA GÖZ ATIN

Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök- Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörü: Aday öğrenciler, tercihlerinde üniversal bedelleri benimsemiş, eğitim-araştırma-topluma hizmet alanlarında öncü, yenilikçilik ve liderlik özelliklerini geliştirmelerine imkan sunan yükseköğretim kurumlarına öncelik vermeli. Bilhassa örgün tahsilde sunduğu eğitim düzeyini çevrimiçine de taşıyarak e-öğrenim imkanlarını zenginleştirebilen üniversiteleri seçmeleri mantıklı olacaktır.

3. BU KRİTERLERE DİKKAT EDİN

Prof. Dr. Tamer Yılmaz-Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Rektörü: Adayların seçecekleri üniversitelerde dikkat etmesi gereken muhakkak kriterler şöyle; 3’üncü jenerasyon üniversite olması, ARGE faaliyetleri, inovasyon ve girişimcilik ruhu, Teknopark’ı, prototip atölyesi ve kuluçka merkezinin bulunması, güçlü kulüp çeşitliliği, toplumsal, kültürel, sportif etkinlikler alanında öğrencilerine seçenekler sunması, sanayi ve mezun işbirliklerine açık olması.

4. GELECEĞİ GÖRÜN

Prof. Dr. Sedat Murat-Çanakkale Onsekiz Mart (ÇOMÜ) Üniversitesi Rektörü: Öncelikle adaylar geleceği görmeli. Dünya süratle değişiyor. Bu değişime nazaran 4 yıl sonrasının sektörel muhtaçlıklarını görebilmek gerekli. Sonra kendini tanımalı, kendine ilişkin özellikleri bilmeli. Buna nazaran tercih ettiği programın kendi nitelikleriyle uyumlu olup olmadığını da görmeli.

5. KENTİ ARAŞTIRIN

Prof. Dr. Fuat Erdal-Anadolu Üniversitesi Rektörü: Üniversitelerin bulunduğu kent öğrencilere ulaşım, konaklama, yeme-içme manasında kolaylıklar sunabilmeli. Tercih edilecek kent bakımından bir öbür kıymetli nokta da kentin mesleksel gelişim için staj, uygulama ve çalışma imkanları sağlaması olacak. Yeniden yaşayacakları kentin öğrencilere bilim, sanat ve spor alanındaki gelişimleri için güçlü imkânlar sunması kıymetli.

6. TELAŞ YAPMAYIN

Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz-Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü: Adaylara verebileceğim en büyük tavsiye; muhakkak telaş yapmamalarıdır. Tercih sürecinde üniversite, kısım, yerleşke, yurt yahut fırsat ve imkânlardan çok, öncelikle şahsî olarak ne istediğimizi uygun tespit etmeliyiz. Süreksiz heveslerle seçim yapmamak gerekiyor. Ailelerin de çocuğun geleceği ve gelecekte okuduğu kısmın hangi değişimlere uğrayabileceğini yeterli hesaplaması gerek.

7. DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ ÖN PLANDA TUTUN

Prof. Dr. İsmail Koyuncu-İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü: Ülke olarak, dijitalleşme konusunda düzgün yetişmiş insan gücüne sahip olmalıyız ki bu alana taraf verebilelim. Gençlerimize dünyanın ortak konusu haline gelen dijital dönüşümü üniversite devirlerinde kesinlikle içselleştirmelerini tavsiye ediyorum. Bunun yolu da ilgili kısımları tercih etmekten, hatta bununla da yetinmeyip kurslara, müsabakalara katılmaktan geçiyor.

8. VİZYONA ODAKLANIN

Prof. Dr. Necdet Budak-Ege Üniversitesi Rektörü: Gençlerimize teklifimiz tercih etmeyi düşündükleri üniversitenin vizyonuna, eğitim imkanlarına ve alt yapısına bakmaları. Örneğin üniversitenin YÖK tarafından akreditasyonu var mı? Yaptığı nitelikli çalışmalarla birlikte araştırma üniversitesi olmaya hak kazanmış mı? Çağın gerektirdiği dijitalleşme çalışmaları üniversiteye sirayet etmiş mi?

9. HAYALLERİNİZİN PEŞİNDEN GİDİN

Prof. Dr. Necdet Ünüvar-Ankara Üniversitesi Rektörü: İlkokul, ortaokul, lise, imtihanlar derken hayatınızda yeni bir devrin daha kapıları aralanıyor. Bugünler hayatınızın en değerli dönüm noktalarından birine işaret ediyor. Zira gelecek hayallerinizle ilgili tercihlerinizi gerçekleştirdiğiniz bugünler, ileride icra edeceğiniz mesleklerin de temel belirleyicisi olacak. Bu yüzden tez etmeden, en düzgün yapabileceğinizi düşündüğünüz alanları tercih etmenizi öneririm.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.