STERLIN
23,2864
DOLAR
18,8062
EURO
20,4390
ALTIN
1.162,52
BIST
5.231,02
SON DAKİKA
Japonya, Rusya’ya robot ve çip modülleri ihracatını yasakladı
ABD basınından Biden’a skandal Erdoğan daveti… Bu kere FETÖ’cüleri savundular!
Konutta yanlış beyana ağır ceza!
Tokyo’da enflasyon son 42 yılın en yükseğinde
Asya borsaları yükselişte
Meksika’dan ABD’ye Türklerin kaçak geçişi arttı
Rusya çıkınca AİHM’de Türkiye listebaşı oldu
Seferi astronot: Uzayda oruç tutmayacağım
Trump’a Facebook ve Instagram yasağı kalktı
İranlı Turizm Bakanı: Müsamaha göstermeliyiz
Çelik’ten o manşetlere reaksiyon: Batılı yayın organları Erdoğan’ı amaç alıyor
Ukraynalı yetkililer: Tank yetmez uçak da gönderin
İsrail’in baskınında 10 Filistinli öldü
Türkiye’den Ukrayna’ya yardım eli: Tahıldan sonra elektrik dayanağı
‘Yüksek fiyat artışının devamı için yer kalmadı’
‘Sanal yabancı’ emlakçıyı vurdu
Togg özel seriyi NFT ile satacak
İhracat trafiği
Üst seviye yöneticilere Sorbonne eğitimi
Sanayi elektriğine yüzde 12 indirim
‘Yeşil’ firmalar tercih sebebi
Endüstriyel mutfak pazarı turizm takviyesiyle büyüyecek
Üniversite hastanelerinden Bakan Nebati’ye teşekkür
‘Dirençli olduğumuzu gösterdik’
EBRD 2022’de de en fazla yatırımı Türkiye’ye yaptı
BM’den dikkat çeken rapor: Türkiye’de enflasyon 13.5’e gerileyecek
Köydeki tersaneden 7 ülkeye yelkenli
İktisada bedel katanlar ödüllendirildi
TEKNOSAB’ın birinci fabrikası açıldı
Milletlerarası Kalite Mükafatları sahiplerini buldu

G20’de gündem iktisat ve Ukrayna krizi

G20’de gündem iktisat ve Ukrayna kriziİki gün sürecek kritik G20 Doruğu dün Endonezya’da başladı. Olağanda ana gündemin global iktisat olduğu …

G20’de gündem iktisat ve Ukrayna krizi
CyborNFT
16.11.2022 07:55
0
A+
A-

G20’de gündem iktisat ve Ukrayna krizi
İki gün sürecek kritik G20 Doruğu dün Endonezya’da başladı. Olağanda ana gündemin global iktisat olduğu dorukta Ukrayna’da yaşanan savaş, en fazla ele alınan mevzular ortasında yer aldı.

Endonezya’nın turistik Bali Adası dünyanın en değerli doruklarından birine konut sahipliği yapıyor. İki gün sürecek G20 Tepesi dün başladı. Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temsil ettiği tepede ana gündemler global iktisat ve Ukrayna’da devam eden savaş oldu. Tepenin ana maksadı ise iktisatların COVID-19 pandemisi sonrası toparlanmaya yönelik adımlarını ele almaktı. Toplantılarda dün iklim değişikliğinden sürdürülebilir güce, memleketler arası borç affından çokuluslu şirketlerin vergilendirilmesine daha geniş kapsamda bahisler konuşuldu. Lakin doruğun iktisat dışında değerli bir diplomasi boyutu da kelam konusu. Çünkü G20 tepeleri, dünya önderlerinin de birbirleriyle görüşmelerine sahne oluyor. Bu yıl Rusya’yı Devlet Lideri Vladimir Putin yerine Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov temsil etti.

MOSKOVA’YA BASKI

CyborNFT

Putin’in olmadığı dorukta dikkat çeken başkanlardan biri koronavirüs sonrası birinci deniz çok seyahatine çıkan Çin Devlet Lideri Şi Cinping oldu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ikili görüşmede Çinli mevkidaşından Rusya’ya baskı konusunda dayanak istedi. Emmanuel Macron, “(Rusya Devlet Başkanı) Vladimir Putin’in tansiyonu önlemesi ve müzakere masasına oturması” için gösterilen eforlara Şi’den katkı sunmasını istedi.

İngiltere’nin yeni Başbakanı Rishi Sunak da “Putin ve temsilcileri, Ukrayna’daki yasa dışı savaşlarını sona erdirene kadar masada asla yasal bir sandalyeye sahip olmayacak. İç muhalefeti bastıran ve sırf şiddet yoluyla geçerlilik cilası uyduran Putin rejimi, G20’de hareketlerine karşı global muhalefetin korosunu duyacak” dedi.

TARİHİ GÖRÜŞME

Bu yılki dorukta en değerli ikili temaslardan biri dünyanın en büyük iki iktisadının önderleri olan ABD Lideri Joe Biden ile Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Lideri Şi Cinping ortasında evvelki gün gerçekleşen birinci yüz yüze görüşme oldu. Beyaz Saray, bu görüşmede iki başkanın ‘samimi’ bir görüşme gerçekleştirdiğini bildirdi. Açıklamada, ABD Başkanı’nın Çin ile ülkesi ortasındaki rekabetin bir çatışmaya evrilmemesi gerektiğini bir sefer daha vurguladığının altı çizilerek, Biden’ın iki ülkenin rekabeti sorumluluk sahibi bir halde yönetmesi ve irtibat kanallarını açık tutması gerektiğini söylediği aktarıldı. Beyaz Saray açıklamasına nazaran Biden, Çin’in Tayvan’a karşı artan saldırganlığına karşı çıktığını ve bunun bölgede ve Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarın altını oyduğunu, global refahı tehlikeye attığını lisana getirdi.

BLINKEN PEKİN’E GİDECEK

Açıklamada ayrıyeten Biden’ın, Ukrayna savaşında Rusya’nın nükleer tehdidine işaret ettiği aktarılarak, iki başkanın, nükleer bir savaşın hiçbir vakit kazanılamayacağını, Ukrayna’da nükleer silah kullanılması ya da tehdit olarak ele alınmasına karşı çıktıkları bildirildi. Öte yandan açıklamada, “İki önder, görüşmelerinin akabinde Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın, Çin’i ziyaret etmesi konusunda mutabık kaldı” denildi.

FAİZ VE ENFLASYON UYARISI

Çin başkanı Şi Cinping ise G20’de yaptığı konuşmada ABD Merkez Bankası Fed’in enflasyonla gayret için agresif adımlar attığı bir periyotta faiz artışlarının yol açacağı sonuçları denetim altına almalarını isteyerek “Küresel enflasyonu denetim altına almalı, iktisat ve finans alanındaki sistematik riskleri tahlile kavuşturmalıyız” dedi. Şi, “Gıda ve güç problemlerinin siyasallaştırılmasına, araçsallaştırılmasına ve silah haline getirilmesine muhakkak karşı çıkmalıyız” derken, Batı’nın yaptırım siyasetlerine karşı çıkan açıklamalarda bulundu.

BİLGİ NOTU: G20 üyelerini Avrupa Birliği ve 19 devlet oluşturuyor. Bu ülkeler, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, Türkiye, İngiltere ve ABD. Kümedeki ülkeler global ekonomik üretiminin yüzde 85’ini ve dünya ticaretinin yüzde 75’ini temsil etmenin yanı sıra dünya nüfusunun da üçte ikisini kapsıyor. 1999’da periyodun ekonomik krizlerine karşılık olarak kurulan inisiyatif, 2008’den beri yılda bir defa başkanlar düzeyinde toplanıyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.