STERLIN
20,7062
DOLAR
18,5838
EURO
18,1799
ALTIN
1.022,66
BIST
3.553,85

Fintech şirket kıymetlerinde sert düşüş

Fintech şirket bedellerinde sert düşüşFinansal teknoloji şirketlerinin toplam bedeli pandemi sonrası ulaştığı tepeden yaklaşık yarım trilyon …

Fintech şirket kıymetlerinde sert düşüş
CyborNFT
19.07.2022 12:22
0
A+
A-

Fintech şirket bedellerinde sert düşüş
Finansal teknoloji şirketlerinin toplam bedeli pandemi sonrası ulaştığı tepeden yaklaşık yarım trilyon dolar geriledi. Nasdaq yıl başından bu yana yüzde 29 kıymet kaybederken yeni halka arz olmuş Fintech payları ortalama yüzde 50’nin üstünde düşüş…

Yatırımcıların pandeminin tesiriyle dijitalleşmeye uzun vadede kayılabileceği kanısı, Fintech’e yatırım yapmalarına sebep oldu. CB Insights verisine nazaran ABD’de 2020’nin başından beri 30’dan fazla Fintech şirketi halka arz edildi. Lakin düşük kârlılık, faizlerdeki artış ve denenmemiş iş modellerinin yanı sıra iktisattaki resesyon riski, satışları da beraberinde getirdi.

Financial Times’ın tahliline nazaran Nasdaq yıl başından bu yana yüzde 29 kıymet kaybederken yeni halka arz olmuş Fintech payları ortalama yüzde 50’nin üstünde düşüş kaydetti. Bu şirketlerin toplam piyasa bedeli 2022’de 156 milyar dolar düştü. Şayet her pay en yüksek bedelinden hesaplanırsa kayıp 460 milyar doları buluyor.

CyborNFT

Mizuho Analisti Dan Dolev, Fintech’lerin ve bilhassa dijital ödeme firmalarının insanların meskende olması ve çevrimiçi alışveriş yapması sebebiyle teknoloji kesiminde pandemiden olumlu olarak yararlanan bölümlerinin başında geldiğine dikkat çekerek, “Şimdi de başka bölümlerden evvel ve süratli düşüyorlar” yorumunu yaptı. Dolev, ikinci dalga ile tekrar bir artış görmeyi beklediğini de kelamlarına ekledi.

Yatırımcı takviyesi sürüyor

Zorluklara karşın yatırımcılar bölümü desteklemeye devam ediyor. En tanınan fonlardan biri olan ARK Fintech, bu sene yüzde 62 düşmesine karşın net çıkış 90 milyon dolardan az. Kelam konusu paylara girişler geçen iki sene 2,7 milyar dolar civarındaydı. Bu yıl sert bir çıkıştan sonra fonlara Haziran başından beri 31 milyon dolar girdi.

Fintech odaklı Borsa yatırım fonu Küresel X’in araştırma yöneticisi Pedro Palandrani, “2022’nin kalanında kimi şirketlerin baskı görmeye devam etmesi muhtemel. Yükselen faizler şirketlere borç verme ve ‘şimdi al sonra öde’de zorluk yaratacak. Artan risklere karşın sene başından beri net çıkış 40 milyon dolar civarında. Bu yatırımcının kesime uzun vadede güvendiğini gösteriyor” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.