STERLIN
33,4308
DOLAR
27,3824
EURO
29,0085
ALTIN
1.630,05
BIST
8.334,94
SON DAKİKA
Gıda denetim sonuçlarına göre Elma’da limit üstü kalıntıya rastlandı! – KIBRIS HABER
“Bölge artık yarı açık Maraş”! – KIBRIS HABER
Nalbantoğlu Hastanesi’nde sanal anjiyo çekimlerine başlandı! – KIBRIS HABER
Bunu yapan eczaneleri ihbar edin! – KIBRIS HABER
Yağmur bekleniyor – KIBRIS HABER
Ayten Berkalp, Lefkoşa Maratonu’nda yer alacak – KIBRIS HABER
Northernland Sports Fest 23 başladı – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, gençlerle buluşacak! – KIBRIS HABER
Okullarda şiddet kontrol edilemez boyutlarda! – KIBRIS HABER
Girne Belediyesi’nde “Uluslararası Müz-ler Sanat Sempozyumu” sergisi – KIBRIS HABER
Veteriner Dairesi’nden ceza uyarısı! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Berova, Metehan Sınır Kapısı’na gitti! – KIBRIS HABER
29 Eylül Döviz Kurları – KIBRIS HABER
29 Eylül Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
KKTC’de İnterpol tarafından aranan çok sayıda kişi var! – KIBRIS HABER
Sahte reçete vurgununda bir eczacı daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
14 yaşındaki öğrenci öğretmenini gözünden bıçakladı! – KIBRIS HABER
Tedavinin bir parçası olduğunu söyleyerek hastalarına cinsel saldırıda bulundu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’den gelen Kıbrıs gazileriyle bir araya geldi – KIBRIS HABER
145 polis mensubuna rütbeleri takıldı! – KIBRIS HABER
Eşiyle görüşen şahsa kafa attı! – KIBRIS HABER
Kiracısının evinden hırsızlık yaptı! – KIBRIS HABER
Çalışma izni yaptırmayan Pakistan vatandaşı tutuklandı! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC’nin tanınma çağrısını mutlulukla karşıladıklarını dile getirdi! – KIBRIS HABER
Rum siyasi partiler yanlışlıkla verilen devlet katkı payını iade etmiyor! – KIBRIS HABER
Ersin Tatar, Fuat Oktay başkanlığındaki TBMM Dışişleri Komisyonu heyetini kabul etti! – KIBRIS HABER
Rus Büyükelçi; “Kıbrıs sorununun çözümüne yaklaşımımız değişmedi”! – KIBRIS HABER
TBMM Dışişleri Komisyonu heyeti Dr. Küçük’ün anıt mezarını ziyaret etti! – KIBRIS HABER
“Muhalefetin Meclis’teki koltuklarından kalkması ve sokağa inmesi büyük önem taşımaktadır”! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER

Finlandiya Başbakanı Marin’den üyelik açıklaması

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile SAMAK İskandinav Zirvesi öncesinde yaptığı açıklamada, “Üyelik süreci Türkiye ve Macaristan’ın elinde” dedi.

Finlandiya Başbakanı Marin’den üyelik açıklaması
CyborNFT
28.02.2023 18:22
0
A+
A-

Finlandiya Başbakanı Marin’den üyelik açıklaması
Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile SAMAK İskandinav Zirvesi öncesinde yaptığı açıklamada, “Üyelik süreci Türkiye ve Macaristan’ın elinde” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, SAMAK İskandinav Zirvesi’ne katılmak ve ikili temaslarda bulunmak üzere Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye geldi. Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ile zirve öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlatan Stoltenberg, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğinin de ele alınacağı görüşmeler gerçekleştireceğini söyledi.

NATO ülkesi üyelerin, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini kısa sürede onaylamasının tarihi bir karar olduğunu belirten Stoltenberg, ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından gelecek hafta Brüksel’de Finlandiya-İsveç-Türkiye görüşmesinin gerçekleştirileceğini hatırlattı. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği için çalışmaların sıklaştırıldığını açıklayan Stoltenberg, “İsveç ve Finlandiya, Mayıs ayında NATO üyeliği için başvuru yaptı. Bu süreçte 30 NATO müttefiki, iki ülkenin katılımını kabul etti. Şu ana kadar 30 ülkeden 28’i katılım protokolüne imza attı. Macaristan Parlamentosu da, görüşmelere birkaç gün içinde başlayacaklarını açıkladı. Umuyorum ki onlarda yakın zamanda iki ülkenin üyeliğini onaylayacak” dedi. Türkiye’nin özelikle İsveç ile ilgili bazı endişelerini dile getirdiğini belirten Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın daha önceye göre şu an üyelik konusunda daha iyi bir konumda olduğunun altını çizdi. İki ülkenin NATO üyeliği için net bir tarih veremeyeceğini aktaran Stoltenberg, bu konuda çalışmaların sürdüğünü söyledi.

CyborNFT

“ÜYELİKLERİ ONAYLAMA ZAMANI GELDİ”

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğinden emin olduğunu kaydeden Stoltenberg, “Türkiye dahil tüm müttefikler, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik kararının bir parçası. Türkiye katılım protokolünü imzaladı. Finlandiya ve İsveç de kriterlerde anlaşmaya vardı. İki ülkede de belirttikleri taahhütleri yerine getirdi. Artık Ankara ve Budapeşte’nin üyelikleri onaylama zamanı geldi. Türkiye ile onay sürecinin ardından da yakın diyalog içinde olmamız önemli” ifadelerini kullandı.

“TÜM KRİTERLERİ YERİNE GETİRİYORUZ”

Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusunda bulunmasını, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından kararlaştırıldığını belirten Finlandiya Başbakanı Marin, Rusya’nın NATO’nun sınırlarını geçemeyeceğini de sözlerine ekledi. Marin, İsveç ile üyelik süreci kapsamında yakın çalışmalar yürüttüklerini ve iki ülkenin NATO üyeliğinin sadece kendi geleceklerini değil, NATO’nun geleceğini de etkilediğini ifade etti. Finlerin ülkelerini savunmak için büyük bir isteğe sahip olduğunu da kaydeden Marin, “Büyük bir askeri güce sahibiz. Şu an Avrupa’ya baktığımızda saldırgan komşulara sahip olduğumuzu biliyoruz. İsveç de askeri endüstri de büyük bir güce sahip. Bence NATO ve diğer ülkelerde bu nedenlerle mümkün olan en kısa sürede üye olmamızla ilgileniyorlar.

Stoltenberg’e üyeliğimiz konusunda verdiği kişisel desteklerden dolayı da teşekkür ediyorum. Süreç boyunca, tüm kriterleri yerine getiriyoruz. Bu konuda bir sorun olmamalı. Umut ediyorum ki Türkiye ve Macaristan’ın da yakın zamanda onay vermesiyle bu sürecin en kısa sürede tamamlanması” ifadelerini kullandı. Şu anda NATO üyesi olmak istediklerini umut eden Marin, “Tüm bu süreç NATO’nun güvenilirliği ile de ilgili çünkü biz tüm kriterleri yerine getiriyoruz. Ama Stoltenberg’in de dediği gibi bu süreç Türkiye ve Macaristan’ın elinde. Biz de onların bu süreci en kısa sürede bitirmesini bekliyoruz. Umarız bu süreç yaz ayındaki zirve öncesinde tamamlanır ama dediğimiz gibi bu onların elinde” açıklamasında bulundu.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.