STERLIN
21,8137
DOLAR
17,9331
EURO
18,4099
ALTIN
1.039,38
BIST
2.864,25
SON DAKİKA
Koronavirüs vakaları artınca, satışları hız kazandı! – KIBRIS HABER
Feci Kaza! – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs’ın kamu borcu! – KIBRIS HABER
Arctic Monkeys’in üyeleri bakkalla tartıştı! – KIBRIS HABER
Aşk-ı Memnu’nun Cemile’si Pelin Ermiş değişimi ile şaşırttı – KIBRIS HABER
ABD’li oyuncu Anne Heche hayatını kaybetti! Organları bağışlanacak – KIBRIS HABER
Güney Kıbrıs ile ABD arasında askeri tatbikat icra edildi – KIBRIS HABER
18 Ağustos’ta o ödeme yapılıyor! – KIBRIS HABER
Yangın söndürme uçağı kaza! – KIBRIS HABER
Tatar; “Tarihi unutmadan geleceği kurgulamak, yeni nesillere karşı en büyük sorumluluğumuzdur”! – KIBRIS HABER
Türkiye’ye pazarlayacağız! – KIBRIS HABER
Kıbrıs Barış Harekâtı! – KIBRIS HABER
Dmitry Chernousov dünden beri kayıp! – KIBRIS HABER
Emekli Öğretmen Hayatını Kaybetti! – KIBRIS HABER
Hırsızlık yaptığı gerekçesiyle eve çağırıp darp ettiler! – KIBRIS HABER
Öğretmenlik sınavları! – KIBRIS HABER
13 Ağustos 2022 Nöbetçi Eczaneler
Sahte Kimlik kartıyla ülkeden çıkmaya çalıştı! – KIBRIS HABER
Trafik Kazası! – KIBRIS HABER
Polis Genel Müdürlüğünden Açıklama! – KIBRIS HABER
Yazar’a bıçaklı saldırı! – KIBRIS HABER
Tadilat ihalesi süreci başladı! – KIBRIS HABER
Son Dakika Zam! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Alişan Şan, Çiftçiler Birliği’ni kabul etti! – KIBRIS HABER
Teleferik Projesi! – KIBRIS HABER
Zehir! – KIBRIS HABER
Kazayla ilgili yeni açıklama! – KIBRIS HABER
Gözyaşları ile toprağa verildi! – KIBRIS HABER
Son Dakika Hava Durumu! – KIBRIS HABER
Memleketi kaosa sürükleyecek bir toplantıyı geride bıraktık! – KIBRIS HABER

Fenomen öğretmenlerin ‘sosyal medya’ imtihanı

Fenomen öğretmenlerin ‘sosyal medya’ imtihanıÖğrencileriyle birlikte yaptığı aktiflikleri, çalışmaları ve memnun anları paylaşan öğretmenler …

Fenomen öğretmenlerin ‘sosyal medya’ imtihanı
CyborNFT
12.05.2022 10:52
0
A+
A-

Fenomen öğretmenlerin ‘sosyal medya’ imtihanı
Öğrencileriyle birlikte yaptığı aktiflikleri, çalışmaları ve memnun anları paylaşan öğretmenler, toplumsal medyada tartışma konusu oldu. Hem velileri hem de eğitimcileri ikiye bölen tartışmada, fenomen öğretmenler hakkında birçok yorum yapılıyor.

 

Fenomen öğretmenlerin düzgün örnekleri paylaşarak eğitim için olumlu tesir sağladığını düşünenler olduğu üzere bu paylaşımlarda öğrencilerin yüzlerinin görünüyor olmasını büyük bir yanlış olarak değerlendirenler de var. Bununla birlikte ‘fenomen öğretmenler’in toplumsal medyada reklam alarak para kazandığını ve sadece bunun için öğrencilerini kullandığını tabir edenler de tartışmayı farklı bir boyuta taşıyor. Mevzuyu hem uzmanlarla hem de fenomen öğretmenlerle konuştuk.

CyborNFT

‘MESLEĞİM DAİMA BİRİNCİ PLANDA’
Muğla Ortaca Anadolu Lisesi’nde matematik öğretmeni olan İzzetin Gülşen, öğrencileriyle olan görüntülerini çoğunlukla Instagram hesabından yayınlanıyor. 176 bin takipçisi olan İzzettin Gülşen’in hesabında, öğrencileriyle birlikte gerçekleştirdiği drama etkinliklerinin görüntüleri yer alıyor. Paylaştığı görüntüler için Gülşen, “Öğle ortalarında çocukların yeteneklerini keşfetmelerini sağladığım bu etkinlikler için hoş dönüşler alıyorum. Paylaşımlarıma birinci başladığımda toplumsal medya hesabımın bu kadar büyüyeceğini hiç kestirim etmiyordum” dedi.
2014 yılında öğrencilerinin tavsiyesi üzerine akıllı telefon aldığını söyleyen Gülşen ‘fenomen öğretmen’ olma seyahatini şöyle anlattı:
“İlk başlarda toplumsal medya bu kadar yaygın kullanılmadığı için olumsuz tenkitler alıyordum. Lakin görüntü çekimlerini ders dışı faaliyet olarak yaptığımı her fırsatta lisana getirdiğim için vakitle olumsuz tenkitler azaldı. Aslında daima mesleğimi birinci, toplumsal medyayı ikinci planda tutuyorum. Tenkitler, birebir anda ikisini yapamayacağım istikametindeydi. Lakin ben severek yaptığım için toplumsal medya kısmının da üstünden geliyorum. Toplumsal medya üzerinden reklam ya da iş birliği teklifi geldiğinde firmalardan gelen armağanları ben çocuklara veriyorum. Bir reklamdan kar elde ettiysem de bununla öğrencilerimi yemeğe götürüyorum. Genelde insanların fikri öğrencileri kullanarak meşhur olmaya çalıştığımız tarafında. Benim o denli meşhur olma üzere bir niyetim yoktu lakin oldu. Ne yapayım.”

‘BEN YALNIZCA ÖĞRETMENİM’
Kars Okçuoğlu İlkokulu 1’inci ve 2’nci sınıf öğretmeni olan İhsan Kartoğlu’nun ise Instagram hesabında 412 bin takipçisi bulunuyor. Kartoğlu, öğrencileri ile olan görüntü ve fotoğraflarını birinci başta yalnızca onu takip eden yakın etrafı ve ailesi ile paylaştığını söyledi. Toplumsal medya hesabının vakitle kendisi dışında büyümeye başladığını söyleyen Kartoğlu, bunun için bir efor göstermediğini anlattı. ‘Fenomen öğretmen’ tanımlamasından rahatsızlık duyduğunu ve kendisinin yalnızca öğretmen olduğunu lisana getiren Kartoğlu, toplumsal medyada yapılan tenkitler hakkında şunları söyledi:
“Sosyal medya günümüzün gerçeği. Paylaşımlarımdan velilerim de öğrencilerim de keyifli. Yaptığımız hoş şeyleri paylaşıyoruz ve olumlu dönüşler de alıyoruz. Kimi olumsuz tenkitler de geliyor natürel lakin onları çok önemsemiyorum. Hatta ders dışı etkinliklerim öteki öğretmen arkadaşlarım tarafından da örnek alınıyor. Bunu görmek de sevindirici bir şey. Toplumsal medyadaki kitlemi öğrencilerime yararlı olmak için kullanıyorum. Bu sayede birçok sefer okulumuza yardımlar geldi. Ayrıyeten artık öğrencilerim kendi kendilerine görüntü çekip ‘Öğretmenim bunu paylaşalım’ diyorlar. Öğrenciler, ders dışı etkinliklerle ve bunların paylaşılmasıyla motive oluyorlar. Motive olan öğrenci dersi de daha çok seviyor. Bununla ilgili net sonuçlarım var. Öğrencilerimin ders başarısı arttı. Bununla birlikte öğretmen-öğrenci bağlantısı de güçlendi.”

‘MOTİVE EDİCİ OLABİLİR’
Prof. Dr. Seher Balcı Çelik Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Kısmı Öğretim Üyesi:
“Öğretmenlerin toplumsal medyada neleri paylaştığı kıymetli aslında. Toplumsal medyada da öğretmenlerimizin güzel örnekleri sunması öbür öğretmenlerimiz açısından motive edici olabilir. Ancak doğal fenomen öğretmenin paylaşımlarının hangi maksatla yapıldığına da bakmak gerekiyor. Örneğin fenomen öğretmen tanındıktan sonra kendini öğrencilere yararlı olacak halde geliştirmeye devam mı ediyor, yoksa aksi davranışlarda mı bulunuyor buna bakmak gerekir. Yalnızca fenomen olmak ismine bu üslup paylaşımlar gerçekleşiyorsa burada etik bir ihlal kelam konusu olabilir.”

‘ÇOCUKLARIN YÜZÜ GİZLENSİN’
Prof. Dr. Hülya Güvenç Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Programları ve Öğretim Kısmı Öğretim Üyesi: “Zaten yasal olarak da velinin açık müsaadesi olmadan çocuğun fotoğrafı yayınlanamaz. Ben bunu hiçbir biçimde onaylamıyorum. Tekrar paylaşım yapabilirler fakat bunu öğrencilerin yüzlerini kapatarak yapmalılar. Öğrenciyi rencide edici bir şey olmadığı vakit öğrenciler bu paylaşımları sevinçle karşılıyor. Ancak öğrenciler zati günümüzde toplumsal medyanın çok içindeyken öğretmenlerinin bu davranışları da olumlu bir örnek oluşturmuyor. Alışılmış ki biz de aktifliklerin paylaşılmasını, yayılmasını istiyoruz. Ben de toplumsal medyadan örneklere bakıyorum ancak baktığım yerlerde çocukların yüzü daima kapalı. Yani illa çocuklarla paylaşım yapılacaksa çocukların yüzü gizlensin. Bu sayede tartışılacak bir bahis da kalmamış olur.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.