STERLIN
23,1755
DOLAR
18,8109
EURO
20,4452
ALTIN
1.164,73
BIST
4.976,55

Fed’de yeni şahin bildiriler

Fed’de yeni şahin mesajlarFed swapları siyaset faizinin 2023’ün birinci yarısında birinci defa yüzde 5 ile zirve yapacağını fiyatlarken, Fed …

Fed’de yeni şahin bildiriler
CyborNFT
21.10.2022 09:07
0
A+
A-

Fed’de yeni şahin mesajlar
Fed swapları siyaset faizinin 2023’ün birinci yarısında birinci defa yüzde 5 ile zirve yapacağını fiyatlarken, Fed yetkililerinden para siyasetine ait şahin bildiriler gelmeye devam etti.

Fed Guvernörü Lisa Cook, ABD’de enflasyonun “kabul edilemeyecek” halde yüksek olduğunu belirtti ve fiyat artışları denetim altına alınana kadar faiz artışlarının süreceğini söyledi.

“Enflasyon çok yüksek, düşmeli ve bu iş halledilene kadar gerekeni yapacağız” diyen Cook, “Bu da faiz artışlarının devam etmesini ve sonra bir müddet para siyasetinin kısıtlayıcı olmasını gerektiriyor” sözlerini kullandı.

CyborNFT

Philadelphia Fed Lideri Patrick Harker da Fed faizinin bu yıl sonuna kadar yüzde 4’ün “oldukça üzerinde” olmasını beklediğini kaydetti. Cook ve öbür çok sayıda Fed yetkilisine emsal biçimde, gelecek yıl Fed siyasetinin “kısıtlayıcı” kalacağını vurgulayan Harker, enflasyonu düşürmek için gerekmesi halinde Fed’in daha fazlasını yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Harker, Fed’in enflasyonu düşürme konusundaki ilerlemesinin bugüne kadar “hayal kırıklığı” yarattığını söz etti.

“Faiz fiyatlaması yüzde 5’i aştı”

Perşembe akşamı swap piyasalarında, Fed’in siyaset faizinin 2023 yılının Mart ve Mayıs aylarında birinci kere yüzde 5’in üzerinde olacağı fiyatlandı.

Bu fiyatlama, ABD’de tüketici fiyat artışının eylül ayında beklentileri aştığının açıklanmasından evvel, 13 Ekim’de %4,7’nin altındaydı. Eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers, Twitter üzerinden yaptığı değerlendirmede, faiz oranı fiyatlamasının yüzde 5’i aşmasını bir “dönüm noktası” olarak niteledi ve bu fiyatlamanın gerçekleşmesinin, faizde daha fazla artış olmamasından daha yüksek bir mümkünlük olduğunu belirtti.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.