STERLIN
22,6774
DOLAR
18,8197
EURO
20,3115
ALTIN
1.128,47
BIST
4.997,63
SON DAKİKA
Polis Uyardı! – KIBRIS HABER
Uludağ’da konaklama 4500 liradan başlıyor
81 vilayet valiliğine ‘ikinci yarıyıl’ genelgesi
Kar geliyor! – KIBRIS HABER
Güneşköy’de yol kenarında bulunan tekneyi kundakladı! – KIBRIS HABER
Adile Erk Kayıp! – KIBRIS HABER
Girne’de 7 saatlik elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
Pentagon duyurdu: Kriz bitmeden bir tane daha görüldü
Fenerbahçe Yüksek Divan Heyeti Toplantısı başladı…
Bakan Dönmez: Türkiye kıymetli bir partner durumunda
Eskişehirspor’da Özcan Kızıltan devri
Şili’de orman yangınlarında can kaybı 13’e yükseldi
Galatasaray ile Trabzonspor ligde 100. sefer karşılaşacak
Hasipoğlu; “Sayın Oktay’ın mesajları doğru algılanmalı, farklı yönlere çekilmemelidir”! – KIBRIS HABER
BTK’dan 51,5 milyon TL “istenmeyen arama” cezası
Finansal İstikrar Komitesi toplandı… İşte gündeme gelen hususlar
Ronaldo, Al Nassr’da golle tanıştı! Talisca kırmızı kart gördü (Al Fateh – Al Nassr maçı)
Dünyanın en sessiz odası! Kimse bir saatten fazla kalamadı
İstenmeyen aramalara 51,5 milyon lira ceza
7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?
İktisat ve siyaset gündemi – 4 Şubat 2023
NBA’de Minnesota Timberwolves – Orlando Magic maçında kavga! Yumruklar konuştu, 5 oyuncu ihraç edildi
ABD; “Çin balonunun ABD hava sahasında bulunması uluslararası hukukun ihlalidir”! – KIBRIS HABER
Hem Sivasspor’da hem de Beşiktaş’ta 4 eksik! Mümkün 11’ler, öne çıkan istatistikler, iddaa oranları…
Dünyanın konuştuğu araştırma: Kanseri koklayabilen karıncalar
ABD semalarında casus balon alarmı
NATO’dan Moskova’ya ‘START’ muahedesi uyarısı
Rusya başkanı Putin’den ‘Stalingrad’ iletisi: 80 yıl sonra Alman tankları yeniden üzerimize yürüyecek
Kiev’e dayanak var süratli üyelik yok 
Dev ABD uçak gemisi Yunanistan’a demirledi

Fed ekonomistinden Türkiye’ye rezerv uyarısı

Fed ekonomistinden Türkiye’ye rezerv uyarısıFed Finansal İstikrar Kısmı Ekonomisti Levent Altınoğlu, Bloomberg HT yayınında Türkiye’nin para …

Fed ekonomistinden Türkiye’ye rezerv uyarısı
CyborNFT
06.05.2022 16:37
0
A+
A-

Fed ekonomistinden Türkiye’ye rezerv uyarısı
Fed Finansal İstikrar Kısmı Ekonomisti Levent Altınoğlu, Bloomberg HT yayınında Türkiye’nin para siyasetine ait değerlendirmelerde bulundu. Altınoğlu, “Son yıllarda rezervleri arttırmak için Merkez Bankası bankalardan döviz ödünç aldı. Dış…

Fed Finansal İstikrar Kısmı Ekonomisti Levent Altınoğlu Bloomberg HT’de yayınlanan Piyasa Çizgisi programına konuk oldu.

Altınoğlu, stagflasyon ortamında merkez bankalarının atması gereken adımlardan bahsederken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) gevşek para siyasetinin tesirleri üzerine değerlendirmelerini aktardı.

CyborNFT

Altınoğlu’nun konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

“Stagflasyon merkez bankalarına zorluk teşkil eder”

Stagflasyon iktisatta hem sakinliğin hem de enflasyonun bir ortada olmasıdır. Stagflasyon ortamları merkez bankaları için zorluk teşkil eder. Bu türlü bir ortamda merkez bankası para siyasetini sıkılaştırırsa sakinliği daha da derinleştirebilir. Gevşek para siyaseti ile enflasyonu daha da körükler, o yüzden merkez bankaları için zorluk oluşturur. Bu türlü ortamlarda merkez bankasının kredibilitesinin değeri ortaya çıkıyor. Burada da demek istediğim şey merkez bankasının enflasyonun denetimi dışına çıkmasına müsaade vermeyeceğine kamuoyunu inanmasıdır. Kredibilite varsa stagflasyon ortamlarında bile enflasyon beklentileri süratle yükselmez. Merkez bankası da bundan istifade ederek daha gevşek bir siyaseti güderek büyümeyi sağlayabilir.

“Enflasyonist baskı artarsa global faiz artışını öngörmek zor”

Global faizler artışa geçti. Bunun ne kadarının tedarik zinciri ile alakası var bilmek sıkıntı ancak bu türlü bir ortam gelişen ülkeler için risk teşkil ediyor. Bunun nedeni de kimi firmalar uzun vakittir devam eden düşük faiz ortamından faydalanarak çok borçlandılar. Faizler artınca bu firmaların yükümlülükleri gerçek olarak arttı. Bu sebeple bu ülkelerde ani sermaye çıkışları yaşanabiliyor. Sermaye çıkışları faiz artışları ile karşılanmazsa, kurun daha da yükselmesine neden olabiliyor. Emtia fiyatlarındaki artış enflasyonist bir baskı oluşturduğuna dair birden fazla ekonomist hemfikir. Enflasyonist baskı artarsa global faiz artışının devamını bilmek güç.

“Türkiye’de faiz artışı gerekebilir”

Enflasyonun yüksek seyirde olmasına karşın Türkiye’de gevşek para siyasetinin sürdürülmesi Türkiye iktisadı için değerli riskler doğuruyor. Türkiye’de birçok firma Döviz cinsinden çok borçlanmış durumda ve borçların büyük kısmının kısa vadede ödenmesi gerekiyor. Hasebiyle gevşek para siyaseti enflasyonu körüklüyor, enflasyon da kurun artmasına sebep oluyor. Döviz artınca firmaların gerçek yükü artıyor. Buradaki risk bu firmaların borçlarını ödeyemeyecek duruma gelmesi telaşıyla ani bir sermaye çıkışının yaşanmasıdır. Gerçek bölümde sakinlik olursa banka kesimine de sirayet edebilir. Geçmişteki krizlerde olayların bu türlü geliştiğini gördük. İhtiyatlı para siyaseti riskler ortaya çıkmadan faiz artışını gerektirir.

“Kur muhafazalı mevduat orta vadede enflasyonist baskı oluşturabilir”

Bu türlü bir ortamda enflasyonun azalmasını beklemek çok sıkıntı. Son vakitlerde TL büyük ölçüde bedel kaybetti, bunun sebebi gevşek para siyaseti ve yüksek enflasyon ortamı. Yüksek enflasyon ortamında faiz artırımına gitmeden TL’yi desteklemek zorlaştı zira Merkez Bankası kura müdahale etmek için döviz rezervlerini büyük ölçüde sattı. Son yıllarda rezervleri artırmak için Merkez Bankası bankalardan döviz ödünç aldı. Dış yatırım ve ihracatla ülkeye giren döviz ölçüsü yetersiz kalırsa, Merkez Bankası o vakit ödünç alınan dövizleri ödemekte zorlanır. O vakit iki seçenekle karşı karşıya kalınır. Birincisi ödünç alınan dövizleri TL cinsiden ödemeye gidebilir ki bu enflasyonu daha da körükler. İkinci seçenek ödünç alınan dövizleri kısmen ödemeyerek olur ki bu bankalara ziyan verir ve banka kredisini olumsuz tesirler. Kur muhafazalı mevduat uygulaması kura süreksiz takviye sağlayabilir. Orta vadede ise enflasyonist baskı oluşturarak kura aykırı tesir yaptığını da görmemiz mümkün

Kıbrıs Haber

Kıbrıs Haberleri, Hakikat, Tarafsız ve Aktüel Kıbrıs Haberleri Kıbrıs Habercide son dakika olarak okuyabilirsiniz. 
Yayın sürecimiz boyunca tarafsız olarak Ülkemizde ve Dünyada gelişen bütün  Siyaset, Sıhhat, İktisat, Eğitim, Spor ve Teknoloji alanlarında ülkemizi ilgilendiren ve son dakika Kıbrıs Haberlerini Kıbrıs Haberci ‘de fiyatsız bir halde okuyabilirsiniz.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.