STERLIN
33,4308
DOLAR
27,3824
EURO
29,0085
ALTIN
1.630,05
BIST
8.334,94
SON DAKİKA
Gıda denetim sonuçlarına göre Elma’da limit üstü kalıntıya rastlandı! – KIBRIS HABER
“Bölge artık yarı açık Maraş”! – KIBRIS HABER
Nalbantoğlu Hastanesi’nde sanal anjiyo çekimlerine başlandı! – KIBRIS HABER
Bunu yapan eczaneleri ihbar edin! – KIBRIS HABER
Yağmur bekleniyor – KIBRIS HABER
Ayten Berkalp, Lefkoşa Maratonu’nda yer alacak – KIBRIS HABER
Northernland Sports Fest 23 başladı – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, gençlerle buluşacak! – KIBRIS HABER
Okullarda şiddet kontrol edilemez boyutlarda! – KIBRIS HABER
Girne Belediyesi’nde “Uluslararası Müz-ler Sanat Sempozyumu” sergisi – KIBRIS HABER
Veteriner Dairesi’nden ceza uyarısı! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Berova, Metehan Sınır Kapısı’na gitti! – KIBRIS HABER
29 Eylül Döviz Kurları – KIBRIS HABER
29 Eylül Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
KKTC’de İnterpol tarafından aranan çok sayıda kişi var! – KIBRIS HABER
Sahte reçete vurgununda bir eczacı daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
14 yaşındaki öğrenci öğretmenini gözünden bıçakladı! – KIBRIS HABER
Tedavinin bir parçası olduğunu söyleyerek hastalarına cinsel saldırıda bulundu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’den gelen Kıbrıs gazileriyle bir araya geldi – KIBRIS HABER
145 polis mensubuna rütbeleri takıldı! – KIBRIS HABER
Eşiyle görüşen şahsa kafa attı! – KIBRIS HABER
Kiracısının evinden hırsızlık yaptı! – KIBRIS HABER
Çalışma izni yaptırmayan Pakistan vatandaşı tutuklandı! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC’nin tanınma çağrısını mutlulukla karşıladıklarını dile getirdi! – KIBRIS HABER
Rum siyasi partiler yanlışlıkla verilen devlet katkı payını iade etmiyor! – KIBRIS HABER
Ersin Tatar, Fuat Oktay başkanlığındaki TBMM Dışişleri Komisyonu heyetini kabul etti! – KIBRIS HABER
Rus Büyükelçi; “Kıbrıs sorununun çözümüne yaklaşımımız değişmedi”! – KIBRIS HABER
TBMM Dışişleri Komisyonu heyeti Dr. Küçük’ün anıt mezarını ziyaret etti! – KIBRIS HABER
“Muhalefetin Meclis’teki koltuklarından kalkması ve sokağa inmesi büyük önem taşımaktadır”! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER

FBI Trump’ın meskeninde ne aradı

FBI Trump’ın konutunda ne aradıAmerikan Federal Soruşturma Ofisi (FBI) casusları evvelki akşam eski ABD Lideri Donald Trump’ın Florida’daki …

FBI Trump’ın meskeninde ne aradı
CyborNFT
10.08.2022 07:38
0
A+
A-

FBI Trump’ın konutunda ne aradı
Amerikan Federal Soruşturma Ofisi (FBI) casusları evvelki akşam eski ABD Lideri Donald Trump’ın Florida’daki meskeninde arama yaptı. ABD’de lider deviren Watergate skandalında bile bu türlü bir baskın olmamıştı.

Federal Soruşturma Ofisi (FBI) casusları, eski ABD Lideri Donald Trump’ın Florida’da golf kulübünün de bulunduğu Mar-a-Lago malikânesinde arama yaptı. Trump, Beyaz Saray’dan ayrılırken birtakım kapalı evrakları beraberinde götürüp götürmediğine dair soruşturma kapsamındaki aramayı “baskın” olarak niteledi. Kendi toplumsal medya sitesi Truth Social’dan yaptığı açıklamada, “Güzel konutum, Mar-A-Lago şu anda kuşatma altında. Kalabalık bir FBI casusu kümesi konutumu bastı, işgal etti” sözlerini kullandı.

EVDE DEĞİLDİ

CyborNFT

Haberin yayılması üzerine Trump destekçileri, Başkan’ın Florida’daki meskeni önünde toplandı. Baskın sırasında Florida değil New York’ta bulunan Trump, “Bu, 2024’te aday olmamı istemeyen Radikal Sol Demokratların işi. Bu türlü bir şey fakat üçüncü dünya ülkelerinde olabilirdi” dedi. Trump, casusların ferdî kasasını bile açtığını söyledi. Fox News’e konuşan Trump’ın oğlu Eric, konuta 30’dan fazla FBI casusunun girdiğini, durumu Trump’a kendisinin haber verdiğini söyledi. Kasanın boş olduğunu söyleyen Eric, operasyon buyruğunun Beyaz Saray’dan geldiğini sav etti. Lakin Joe Biden idaresinin baskından haberdar olmadığı, gelişmelerin basından takip edildiği belirtildi. Adalet Bakanlığı da soruşturmaya dair yorum yapmaktan kaçındı. Mevcut FBI yöneticisi Christopher Wray, Trump tarafından atanmıştı. Pekala FBI’yı harekete geçiren ne oldu?

BELGE Mİ KAÇIRDI

Ulusal Arşivler, 20 Ocak 2021’de gürültülü biçimde Beyaz Saray’dan ayrılan Trump’tan ofiste geçirdiği sürece dair evrak, evrak ve gereci teslim etmesini istedi. Amerikan kanunlarına nazaran liderler, misyon müddetlerinin akabinde her türlü mektup ve yazışma dahil, armağanlar, ofis eşyaları üzere malzemeyi Ulusal Arşivler İdaresi’ne teslim etmekle yükümlü. Lakin bunların birçoklarını iade etmeyen Trump’ın Beyaz Saray’dan aldığı 15 kutu dolusu malzemeyi Florida’daki konutuna götürdüğü ortaya çıktı. İdare’nin ısrarı üzerine yılın başında bu kutular geri verildi. Kelam konusu 15 kutu içinde; Trump’ın Kuzey Kore başkanı Kim Jong Un ile yazışmaları ve eski Lider Barack Obama’nın halefi için Oval Ofis’e bıraktığı mektup olduğu belirtiliyor. Ayrıyeten konuşma notları, doğum günü yemeği menüsü üzere şeylerin yer aldığı kutulardaki dokümanlara ait envanterin 100 sayfa uzunluğunda olduğu argüman edildi. Artık FBI, bunların devamının peşinde.

NİYE ARTIK YAPILDI

Haziranda bir küme müfettiş Florida’ya gelerek Trump’ın avukatlarıyla görüşmüş, Trump da kısa müddetliğine toplantıya katılmıştı. Evrakların tutulduğu bodrum katı gezen müfettişler, birtakım dokümanlarda ‘çok gizli’ ibareleri görünce Trump’ın takımına dokümanları daha uygun muhafazaları tavsiyesinde bulunmuştu. ABD’li hukukçulara nazaran, FBI’ın seçimlere 90 gün kala kritik atılımlardan kaçınılması istikametindeki kuralı gereği baskın dün yapıldı. Bu, kasım ayında yapılacak orta seçimler öncesi mümkün son tarihti.

WATERGATE’DE BİLE OLMAMIŞTI

* Amerikan basını, tarihte FBI casuslarının bir liderin meskenini aradığı öbür bir olay bulunmadığını yazdı. Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) Demokrat parti aleyhine kullanıldığı Watergate skandalı yüzünden istifa etmek zorunda kalan Richard Nixon’ın konutu bile FBI tarafından aranmamıştı. Trump da baskını Watergate skandalına benzetti ve “o vakit casusların amacındaki Demokratların artık kendi meskenine girdiğini” tez etti.

* Trump lider seçildiği 2017 kampanyası boyunca, Demokratların adayı Hillary Clinton’ı, 2009-2013 yıllarını kapsayan Dışişleri Bakanlığı devrinde resmi yazışmaları kendi özel e-posta hesabından yaptığı gerekçesiyle eleştirmişti. FBI, devlet güvenliğinin riske atıldığı telaşıyla birden fazla soruşturma yürütmüştü.

BİLGİ NOTU: Trump, 6 Ocak Kongre baskını ve Georgia eyaletinde seçim sonuçlarına müdahale etme suçlamasıyla iki farklı davada daha soruşturuluyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.