STERLIN
22,5577
DOLAR
18,6336
EURO
19,4066
ALTIN
1.051,84
BIST
4.874,34
SON DAKİKA
Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kıymetli açıklamalar
Acı Haber! 1 Şehit 3 Yaralı – KIBRIS HABER
İstanbul Havalimanı en ağır havalimanı oldu
Deve Gribi Alarmı! Koronavirüsten daha ölümcül – KIBRIS HABER
Dr Ceren Kabukçu ve grubu, dünyanın en eski pişirilmiş yemek kalıntılarını keşfetti
8 aylık bebeğini emzirirken öldürdü… Cinayet kuşkusu ile tutuklandı
Esaslı kurumda 55’inci yıl gururu
Son dakika: İtalya’da heyelan: 8 kişi hayatını kaybetti
Eğiste Hadimi Viyadüğü faaliyete geçiyor
Şırnak’ta 20 bin uçak yolcusu
Trodos’ta kar! – KIBRIS HABER
Serhat Akpınar; “Şimdi bir ve biz olma zamanı. Mührümüze sahip çıkalım”! – KIBRIS HABER
Squid Game oyuncusuna cinsel taciz suçlaması
Ukrayna’da elektrik kesintisi jeneratör satışlarını arttırdı
Yusuf Yazıcı, Dünya Kupası ortasında performansını üst çekmeye çalışıyor
Fiyat İstikrarı Komitesi’nin kurulmasını içeren kanun yürürlüğe girdi
Esnaf kışa hazırlık yapıyor
DÜNYA KUPASI 2022 | Tunus Avustralya maçı ne vakit saat kaçta hangi kanalda?
İngiliz istihbaratından dikkat çeken rapor…
Fatih Terim’in annesi Nuriye Terim sol seyahatine uğurlanıyor…
7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?
1966’da çalınan (ve bir köpek tarafından bulunan) Dünya Kupası’nın gizemli kıssası…
NBA’de Gecenin sonuçları: Philadelphia’dan 10. galibiyet! Furkan Korkmaz…
Çin’de arka arda üçüncü gün olay rekoru
Azerbaycan Savunma Bakanı Hasanov’dan Türkiye’ye taziye iletisi
Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, yemin ederek vazifesine başladı
Spor Toto 1. Lig’de İzmir Derbisi! Ezeli rekabette 64’üncü randevu…
Metin Feyzioğlu, Türkiye’den KKTC’ye sağlanacak yatırımların sonuçlanması için KEİ ile çalışma yürütecek – KIBRIS HABER
Uyuşturucu zanlıları 7 gün tutuklu kalacak! – KIBRIS HABER
Market Hırsızları Teminata Bağlandı! – KIBRIS HABER

FAO: İklim değişikliği milyonlarca insanı aç bırakabilir

FAO: İklim değişikliği milyonlarca insanı aç bırakabilirİklim değişikliğinin 2050’ye kadar milyonlarca kişi için açlık, istikrarsız beslenme ve …

FAO: İklim değişikliği milyonlarca insanı aç bırakabilir
CyborNFT
16.10.2022 10:42
0
A+
A-

FAO: İklim değişikliği milyonlarca insanı aç bırakabilir
İklim değişikliğinin 2050’ye kadar milyonlarca kişi için açlık, istikrarsız beslenme ve yoksulluk riski yaratmasının beklendiği bildirildi.

Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı Besin ve Tarım Örgütünün (FAO) kuruluşunun anısına 1945’ten itibaren 16 Ekim, “Dünya Besin Günü” olarak ilan edildi.

“Dünya Besin Günü” ile dünya genelinde sağlıklı beslenmeye güç yetiremeyen ve sağlıklı besine tertipli olarak erişmeye muhtaçlığı olan milyonlarca şahsa dikkat çekiliyor.

CyborNFT

FAO, “Dünya Besin Günü”nün bu yılki temasını, “Hiç kimseyi geride bırakma” olarak belirledi.

Yüksek akut besin güvensizliği yaklaşık 193 milyon kişiyi vurdu

“Dünya Besin Günü”ne ait FAO’nun internet sitesinden yapılan açıklamada, daha güzel bir üretim, daha sağlıklı besin, daha yeterli bir etraf ve daha düzgün bir hayat için tesirli, kapsayıcı, destekli ve sürdürülebilir tarım-gıda sistemine dönüşümün kıymeti vurgulanarak “Kimse geride kalmasın.” denildi.

2022’nin birçok global zorluğun yılı olduğu tabir edildi. Kovid-19 salgını, çatışmalar, iklim değişikliği, artan fiyatlar ve memleketler arası tansiyonlar üzere zorluklar, besin güvenliğini etkiledi.

Gıda fiyatlarındaki artış, hali hazırda hassas durumda olan ülkeleri krize sürüklerken her gün 30 binden fazla kişi çatışma ve zulüm nedeniyle konutlarını terk etmek zorunda kalıyor.

2021’de yüksek akut besin güvensizliği yaşayan yaklaşık 193 milyon kişinin, hayatta kalması için insani takviye gerekti ve bunların yarım milyondan fazlası, açlık ve mevt üzere felaketlerle karşı karşıya kaldı.

Yüksek akut besin güvensizliği çekenlerin üçte ikisini kırsalda tarımla uğraşanlar oluştururken, dünya nüfusunun nerdeyse yüzde 40’ına denk gelen 3,1 milyar kişi sağlıklı beslenmeye güç yetiremiyor.

İklim değişikliği kırsal alanlarda yaşayan fakirler ile onların tarım alanları ve üretimlerini etkiliyor.

Sağlıklı beslenmenin erişilebilir olması için birlikte çalışılması gerekiyor

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres FAO’nun, İtalya’nın başşehri Roma’da bulunan merkezinde düzenlenen bir aktifliğe gönderdiği görüntü bildiride, açlıktan etkilenenlerin sayısının, bilhassa son 3 yılda önemli oranda arttığını söz etti.

Guterres, en kırılgan toplumların Kovid-19 salgını, iklim krizi, çevresel bozulmalar, çatışmalar ve derinleşen eşitsizlikler nedeniyle daha da ezildiğini belirtti.

Ukrayna-Rusya Savaşı’nın besin, gübre ve güç fiyatlarında artışa neden olduğunu kaydeden Guterres, birlikte çalışılması durumunda bu eğilimin bilakis dönebileceğini söyledi.

Guterres, sağlıklı beslenmenin herkes tarafından erişilebilir ve güç yetirilebilir olması için hükümetlerin, bilim insanlarının, özel bölümün ve sivil toplumun birlikte çalışması gerektiğini lisana getirdi.

İklim değişikliği, besin sistemi için tehdit

Merkezi Washington’da bulunan Memleketler arası Besin ve Kalkınma Siyasetleri Araştırma Enstitüsünün (IFPRI) yayımladığı “2022 Global Besin Siyaseti Raporu”nda “iklim değişikliği, besin sistemi için büyüyen bir tehdit.” tabiri kullanıldı.

Raporda, iklim değişikliğinin, 2050’ye kadar milyonlarca kişiyi açlık, istikrarsız beslenme ve yoksulluk riskine sokmasının beklendiğine dikkat çekildi.

İklim değişikliği adaptasyonunun, besin sistemi için acil ve uygulanabilir olduğu kaydedilen raporda, besin üretim, dağıtım ve tüketim uygulamalarının iklim değişikliğine adapte edilmesi gerektiği uyarısı yapıldı.

Raporda, böylece kırsal geçim kaynaklarının daha uygun desteklendiği ve sağlıklı beslenme sağlandığı aktarıldı.

Diğer yandan, ABD Etraf Müdafaa Ajansının sitesinde yapılan açıklamada, tarımın büyük oranda iklime bağlı olduğu tabir edildi.

Açıklamada, artan hava sıcaklıklarının kimi bölgelerde mahsul randımanını artırabileceği lakin bu artışın, besleyicilik düzeyi, toprak nemi, suya erişim ve öbür şartlarla örtüşmesi gerektiğine işaret edildi.

Kuraklık ve su taşkınlarının sıklığındaki ve şiddetindeki değişikliklerin, çiftçiler için zorluklar teşkil edebileceği ve besin güvenliğini tehdit edebileceği kaydedilen açıklamada, iklim değişikliğinin eser ve hayvan yetiştirilmesini zorlaştırdığı belirtildi.

İklim değişikliğinin sadece tarımı değil hayvancılığı ve balıkçılığı da etkilediğinin altı çizilen açıklamada, iklim değişikliğinin global, bölgesel ve mahallî düzeylerde besin güvenliğini büyük ihtimal etkileyeceği aktarıldı.

İklim adaptasyonu

FAO’nun “Dünyada Besin Güvenliği ve Beslenmenin Durumu 2022” raporunda, uygun fiyata sağlıklı beslenmeyi ve kapsayıcı tedarik zincirini desteklemek için iklim adaptasyonu uygulamalarında yatırımın ehemmiyetine dikkati çekildi.

Rapora nazaran, iklim değişikliği, ekosisteme gittikçe artan bir baskı uygulayarak bilhassa de fakir ve hassas topluluklarda bulunan kırsaldaki küçük ölçekli üretici için epeyce büyük bir tehdit teşkil ediyor.

Bu baskının hem kuraklık, fırtına, ve sel üzere gitgide sıklaşan çok hava olaylarından hem de kısa süren yağmurlu mevsimler, başlangıcı geciken yağmurlar, artan deniz düzeyi ve eriyen buzullar üzere kademeli değişikliklerden kaynaklandığı kaydedilen raporda, iklim adaptasyonunun, besin güvenliği için merkezi bir hal aldığı belirtildi.

Raporda iklim adaptasyonu, muhtemel ziyanları hafifletmek yahut iklim değişikliğine bağlı imkanlardan faydalanmak için süreç, uygulama ve yapılardaki değişiklik olarak söz edildi.

İklim adaptasyon tahlillerine değinilen raporda, bu tahlillere yapılacak yatırımların toplumun, işin, örgütün, ülkenin ve bölgenin kendine has durumuna uygun olarak form alabileceği aktarıldı.

Raporda, yenilikçi idare düzeneğinin, küçük ölçekli üreticilerin de ortalarında olduğu kırsaldaki fakir bireyleri etkilediği ve onlara sahiden kelam hakkı tanıdığına işaret edildi.

Söz konusu fakir bireylerin değişen iklimin, besin güvensizliğinin ve sistemsiz göçün sonuçlarına katlandığının altı çizilen raporda, global olarak iklim finansmanına yatırım yapılan paranın şimdiye kadar sadece yüzde 1,7’sinin küçük ölçekli üreticilere ulaştığı belirtildi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.