STERLIN
22,7835
DOLAR
18,8316
EURO
20,2276
ALTIN
1.138,26
BIST
4.186,01
SON DAKİKA
ABD Lideri Biden’dan zelzelelerle ilgili yeni takviye iletisi
Zelzelelerin acı tablosu ağırlaşıyor
Yatırım ve emeklilik fonları süreçleri durduruldu
Twitter’dan dezenformasyonla uğraş taahhüdü
Türkiye sarsıntısı dünyada manşet… BBC 1000 kilometrelik umut seyahatini yazdı
Kurtarma seferberliği
Şam, AB’den resmen yardım talep etti
Dualarımız bu hoş insanlara
Dünyanın en uygun restoranı Türkiye için kapılarını açıyor
Ticaret Bakanlığı’ndan bir şirkete men
Bağış sahtekarlarına dikkat
Afet bölgesinde ‘mücbir sebep’ nedeniyle vergiler ertelendi
Limanda yangın denetim altında
Trabzonspor, tesislerini depremzedelere açıyor
Fode Koita: Yaşanan iki dakika, bir saat üzere geldi’
Brezilyalı dostlardan Türkiye’ye dayanak eli
Mukavelesini feshetti, sarsıntıdan kurtuldu!
Volkan Demirel’den Christian Atsu ve Taner Savut açıklaması! ‘İnşallah ikisi de kurtarılacak’
‘Çok mutluyuz’ diye taşınmadığı meskende sarsıntıya yakalandı
Sarsıntı bölgesinde 24 saat barınma ve yiyecek hizmeti veren tesisler
Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: 10 vilayette 152 tesiste 150 bin vatandaşımız konaklıyor
Galatasaray’ın antrenörü Gomez: ‘Bu ülke yardım etme konusunda çok büyük’
Türkiye’yi yasa boğan sarsıntıda can kaybı artıyor
İktisat ve siyaset gündemi – 9 Şubat 2023
Kosova Başbakanlık binasına Türk bayrağı silueti yansıtıldı
Twitter’dan dezenformasyonla uğraş tahhüdü
Yardım materyali taşıyan TCG Bayraktar İskenderun Limanı’na ulaştı
Fenerbahçe Genel Sekreteri Kızılhan: ‘Tüm vatandaşlarımız takviye vermeye devam ediyor’
Resmi Gazete’de bugün (09.02.2023)
AFAD, depremzedeler için oluşturulan tahliye noktalarını paylaştı

FAO: Balıkçılıkta çok avlanma baskısı sürüyor

Birleşmiş Milletler (BM) Besin ve Tarım Örgütüne (FAO) bağlı Akdeniz Genel Balıkçılık Kurulunun (GFCM) hazırladığı raporda, Akdeniz ve Karadeniz’de çok avlanmanın son 10 yılda kıymetli ölçüde azaldığı fakat birçok ticari çeşidin hala çok avlanma…

FAO: Balıkçılıkta çok avlanma baskısı sürüyor
CyborNFT
08.12.2022 00:01
0
A+
A-

FAO: Balıkçılıkta çok avlanma baskısı sürüyor
Birleşmiş Milletler (BM) Besin ve Tarım Örgütüne (FAO) bağlı Akdeniz Genel Balıkçılık Komitesinin (GFCM) hazırladığı raporda, Akdeniz ve Karadeniz’de çok avlanmanın son 10 yılda kıymetli ölçüde azaldığı lakin birçok ticari cinsin hala çok avlanma…

FAO’nun bölgesel balıkçılık idare kuruluşu olan GFCM, en önde gelen yayını olan “Akdeniz ve Karadeniz Balıkçılığının Durumu”nun (SoMFi) son baskısını kamuoyuna duyurdu.

Açıklamada, “SoMFi’nin son baskısı bilhassa çok taraflı idare planlarına tabi olan ana tipler için bölgede son 10 yılda çok avcılığın azaldığını tespit etti. Bununla birlikte ticari çeşitlerin yüzde 73’ü hala çok avlanıyor ve avlanma baskısı, geçmişe nazaran daha düşük olsa da sürdürülebilir kabul edilen ölçünün iki katı.” sözleri yer aldı.

CyborNFT

SoMFi’nin, “balıkçılık bölümündeki üretimin, kısmen Kovid-19 salgını nedeniyle 2020’den bu yana yaklaşık yüzde 15 düştüğünü, ayrıyeten bölüm gelirlerinin ve istihdamının da azaldığını” ortaya koyduğu kaydedildi.

Ana ticari tiplerin birçoklarının şimdi sürdürülebilir bir halde avlanmadığı ve neredeyse tamamının avlanma baskısının bölge ortalamasının altına düştüğü aktarılan raporda, “Bir yahut daha fazla idare planı kapsamında olan Akdeniz’deki bakalyaro, Karadeniz’deki kalkan ve Adriyatik Denizi’ndeki lisan balığı stokları, çok avlanmada çarpıcı bir azalma gösterdi ve bu çeşitlerin kimilerinde şimdiden biyokütlenin yine yapılanma belirtileri görüldü. GFCM, öncelikli stokları hedefleyen ve yaklaşık 7 bin gemiyi kapsayan 10 adet çok yıllı balıkçılık idare planı uygulamıştır. Ayrıyeten Akdeniz ve Karadeniz’in 1,7 milyon kilometrekarelik kısmında stokların ve derin deniz ekosistemlerinin korunmasını düzgünleştirmeye ve çok avlanmayı azaltmaya yardımcı olan 10 adet balıkçılığa kısıtlı alan oluşturmuştur.” değerlendirmesi yer aldı.

Raporda, Türkiye’nin Akdeniz ve Karadeniz’deki ana üretici olduğu vurgulanarak “Türkiye, İtalya, Yunanistan, İspanya, Cezayir ve Tunus ile birlikte bölgedeki toplam balıkçılık gelirin yüzde 83’ünü sağlıyor ve bölgede su eserleri ihracatçısı olan birkaç ülkeden biri.” sözü de yer aldı.

Raporun sunumunda görüşlerine yer verilen GFCM Genel Sekreteri Miguel Bernal de “2030 Stratejisinde, GFCM üyeleri bu mevzuyu ele almak için yeni maksatlar belirledi. Sucul kaynaklardaki azalma eğilimini bilakis çevirmenin, kârlılık ve sürdürülebilirlik için değerli olduğunu biliyorlar.” tabirlerini kullandı.

FAO Balıkçılık ve Su Eserleri Kısmı Yöneticisi Manuel Barange de “SoMFi”nin bu kritik değerdeki bölgede sürdürülebilirliği sağlamadaki zorlukları vurguladığını belirterek, “Akdeniz ve Karadeniz, dünyadaki en fazla çok balıkçılık yapılan bölgelerden biridir, fakat son yıllarda kaynakları aktif bir formda yönetme konusunda güçlü bir taahhüt gördüğümüz bir bölgedir. Balıkçılık kesiminin Mavi Dönüşümü, mevcut ve gelecek kuşaklar için besin üretimini ve geçim kaynaklarını desteklemeye devam etmesini sağlamanın tek yolu.” yorumunu yaptı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.