STERLIN
22,7406
DOLAR
18,6343
EURO
19,5807
ALTIN
1.060,65
BIST
4.957,77
SON DAKİKA
Bakan Alım: Bu ekonomik program başarılı olacak
İsveç Başbakanı’ndan Türkiye aykırısı eski milletvekiline karşılık: Türkiye’nin teröre karşı kendini muhafaza hakkı var
İngiltere’de demiryolu personelleri Noel arifesinde greve gitmeyi planlıyor
Resmi Gazete’de bugün (06.12.2022)
2022 Dünya Kupası | Brezilya 4-1 Güney Kore (Rakip Hırvatistan)
Çaykur Rizespor konutunda Pendikspor ile yenişemedi
Brezilya – Güney Kore maçında birçok ilk yaşandı! Neymar, Pele ve Ronaldo’dan üçüncü oyuncu…
Trabzonspor’da Dorukhan sevinci
Aliağa Petkimspor – Manisa BB maçında tribünler boşaltıldı
Meksika’da 8 aylık hamile kadını öldürüp bebeğini çaldılar
Putin saldırı sonrası onarılan Kırım Köprüsü’nü ziyaret etti
Bakan Soylu’dan Kılıçdaroğlu’nun iddialarına sert cevap: Gündem değiştirme çabasında
Hüseyin Amcaoğlu; “Derdimiz koltuk değil”! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman, Beyarmudu sınır kapısını işaret etti! – KIBRIS HABER
Üreticilere yüzde 50 tohumluk desteği verilecek! – KIBRIS HABER
7 saatlik elektrik kesintisi! – KIBRIS HABER
Polisleri darp etti! – KIBRIS HABER
Rusya’da iki askeri havaalanında patlama: 3 ölü, 8 yaralı
Çin’in Avrupa’da yüzlerce sahte polis karakolu deşifre edildi…
İşte Cristiano Ronaldo’nun yeni takımı! – KIBRIS HABER
Kanunsuz bir şekilde KKTC’ye geçen Rum vatandaş tutuklandı! – KIBRIS HABER
Yarından itibaren hava durumuna dikkat! – KIBRIS HABER
YSK’da ad çekimi yapıldı! – KIBRIS HABER
Çavuşoğlu’ndan KKTC açıklaması: Türk dünyası Doğu Akdeniz’e inmiş oldu
Kuzey Kore’den Güney Kore sınırına 130 top atışı
İskoçya’daki Glasgow Havalimanında şüpheli paket alarmı
Spot piyasada elektrik fiyatları (05.12.2022)
AB’nin Rus petrolüne tavan fiyat uygulaması yürürlüğe girdi
Osman Bican, Serhatköy’ün su sorununu çözme vaadinde bulundu! – KIBRIS HABER
52 trafik kazası! 13 yaralı – KIBRIS HABER

Faizde tek haneye hakikat

Faizde tek haneye doğruTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) siyaset faizini 150 baz puan indirimle yüzde 10.50 düzeyine çekti. Açıklamada …

Faizde tek haneye hakikat
CyborNFT
21.10.2022 07:26
0
A+
A-

Faizde tek haneye doğru
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) siyaset faizini 150 baz puan indirimle yüzde 10.50 düzeyine çekti. Açıklamada, “Kurul, takip eden toplantıda da emsal bir adım atıldıktan sonra faiz indirim döngüsünün sona erdirilmesini gündeme almıştır” denilerek, faizde tek hane sinyali verildi.

siyaset faizinde 150 baz puanlık indirime giderken, bir sonraki toplantıda indirim yapacağını duyurdu. Merkez Bankası açıklamasında, “Kurul, takip eden toplantıda da emsal bir adım atıldıktan sonra faiz indirim döngüsünün sona erdirilmesini gündeme almıştır” denildi. Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanan Para Siyaseti Şurası (PPK) toplantısında siyaset faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 12’den yüzde 10.5’e indirildi. PPK sonrası yapılan açıklamada, 2022’nin birinci yarısında güçlü bir büyüme gerçekleştiği belirtilerek, yılın ikinci yarısına dair öncü göstergelerin ise zayıflayan dış talebin tesiriyle büyümedeki yavaşlamanın sürdüğüne işaret ettiği tabir edildi. İmalat sanayi üzerindeki dış talep kaynaklı baskıların iç talep ve arz kapasitesi üzerinde şimdilik hudutlu olan tesirlerinin yakından takip edildiğine değinilen açıklamada, istihdam kazanımlarının emsal ekonomilere nazaran daha olumlu seyrettiği kaydedildi.

Özellikle istihdam artışına katkı veren dallar dikkate alındığında büyüme dinamiklerinin yapısal kazanımlarla desteklenmekte olduğunun görüldüğüne dikkat çekilen açıklamada, “Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin hissesi artarken, turizmin cari süreçler istikrarına beklentileri aşan güçlü katkısı devam etmektedir. Bunun yanında, güç fiyatlarındaki yüksek seyir ve ana ihracat pazarlarının resesyona girme mümkünlüğü cari istikrar üzerindeki riskleri canlı tutmaktadır. Cari süreçler istikrarının sürdürülebilir düzeylerde kalıcı hale gelmesi, fiyat istikrarı için ehemmiyet arz etmektedir” denildi. Kredilerin büyüme suratı ve erişilen finansman kaynaklarının hedefine uygun formda iktisadi faaliyet ile buluşmasının yakından takip edildiğinin kaydedildiği açıklamada, “Ayrıca, son periyotta bariz halde açılan politika-kredi faizi makasının ilan edilen makroihtiyati önlemlerin katkısı ile geldiği istikrar yakından takip edilmektedir. Heyet, nakdî transfer düzeneğinin aktifliğini destekleyecek araçlarını güçlendirmeye devam edecektir” denildi.

CyborNFT

BENZER ADIM VURGUSU

PPK açıklamasında enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin yol açtığı güç maliyeti artışlarının gecikmeli ve dolaylı tesirleri, ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının tesirleri, global güç, besin ve ziraî fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif arz şoklarının tesirli olmaya devam ettiği lisana getirildi. Kurul’un global barış ortamının yine tesis edilmesiyle dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngördüğü belirtildi. Azalan dış talebin toplam talep şartları ve üretim üzerindeki tesirlerinin yakından izlendiği de lisana getirildi. Açıklamaya şöyle devam edildi: “Küresel büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin daha da arttığı bir periyotta sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal şartların destekleyici olması kritik değer arz etmektedir. Bu çerçevede Şura, siyaset faizinin 150 baz puan düşürülmesine karar vermiştir. Heyet, takip eden toplantıda da misal bir adım atıldıktan sonra faiz indirim döngüsünün sona erdirilmesini gündeme almıştır. Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir biçimde kurumsallaşması maksadıyla TCMB’nin tüm siyaset araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir siyaset çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir. Kıymetlendirme süreçleri tamamlanan kredi, teminat ve likidite siyaset adımları para siyaseti transfer düzeneğinin aktifliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir.” PPK’nin bir sonraki toplantıları 24 Kasım ve 22 Aralık 2022. PPK açıklamasına nazaran 24 Kasım tarihindeki toplantıda da bir indirim olacak.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.