STERLIN
23,2096
DOLAR
19,0214
EURO
20,5104
ALTIN
1.188,49
BIST
4.906,63
SON DAKİKA
Patlamış mısır yiyen öğrenciler hastanelik oldu! – KIBRIS HABER
Gazimağusa Belediyesi’nde aydınlatma problemleri masaya yatırıldı! – KIBRIS HABER
Faturalardaki hizmet bedellerine yüzde 25 zam! – KIBRIS HABER
İçtiği karışım yüzünden cildi maviye dönüştü… ‘Şirin baba Paul’ yeniden dünya gündeminde…
4 milyon dolar tohum yatırım aldı, değerlemesi 39 milyon dolara ulaştı
Olgun Amcaoğlu; “Geçmişte yapılanlar belki yanlış belki eksikti ama yapıldı”! – KIBRIS HABER
Parasız kaldıkları için hırsızlık yaptıklarını söyleyip özür dilediler! – KIBRIS HABER
Sigorta Bilgi Merkezi’nden açıklama! – KIBRIS HABER
Kenya’daki gösterilerde 238 kişi gözaltına alındı
İsrail’den Batı Şeria’da 4 yasa dışı yerleşim biriminin Yahudilere yeniden açılmasına onay
Rusya, Kanada’nın Rusya Maslahatgüzarı Ebel’i dışişleri bakanlığına çağırdı
Tüm gözler Kremlin’de! Kritik zirve başladı…
Bakan Özer’den NATO çadır kenti ziyareti
Ersin Tatar; “KKTC Devleti, kendi evlatlarına sahip çıkmaya devam edecektir”! – KIBRIS HABER
II. International Eastmed Energy Forum bugün yapılıyor – KIBRIS HABER
Fikri Toros; “Adaletsiz bir vergi sistemi ile karşı karşıyayız”! – KIBRIS HABER
Özvar: Nisan’da kararı yeniden gözden geçireceğiz
Dönmez: Depremzedeye 4 milyar lira enerji desteği sağlandı
Yellen: Küçük bankaları korumak için müdahaleye hazırız
AMB’de temkinli patika sesleri yükseliyor
Donald Trump tutuklandı mı? – KIBRIS HABER
Meteoroloji dairesinden, tozlu hava uyarısı! – KIBRIS HABER
Fransa’da mahkemeden yunusları korumak için avlanma yasağı kararı
İngiltere’den dikkat çeken ‘Polonya’ açıklaması
Çin Devlet Başkan Xi: “Başkan Putin’i Çin’e davet ettim”
Önce Karadeniz sonra Baltık Denizi… Havada tehlikeli yakınlaşma! Rusya’dan ilk görüntü geldi
Aldattığı karısını arsenik ile yavaş yavaş öldürdü… Şeytanın aklına gelmeyecek planı iş arkadaşı deşifre etti
SSB Başkanı Demir: Sürprizlerimiz olacak
Spot piyasada elektrik fiyatları (21.03.2023)
Bakan Dönmez: 4 milyar liralık borç silindi

‘Evde’ fırsatçılığı önleyecek atılım

Konut fiyatlarında fırsatçılık tasasını ortadan kaldıracak kıymetli bir adım atılıyor. Konut üreticileri emlak ilan portalı kurmaya hazırlanıyor. Konut alacak ya da kiralayacak şahıslar aktüel fiyatın yanında geçmiş devir sayılarını da görecek. İlanlar denetlenerek suistimaller engellenecek.

‘Evde’ fırsatçılığı önleyecek atılım
CyborNFT
20.01.2023 07:36
0
A+
A-

‘Evde’ fırsatçılığı önleyecek hamle
Konut fiyatlarında fırsatçılık telaşını ortadan kaldıracak değerli bir adım atılıyor. Konut üreticileri emlak ilan portalı kurmaya hazırlanıyor. Mesken alacak ya da kiralayacak bireyler şimdiki fiyatın yanında geçmiş periyot sayılarını da görecek. İlanlar denetlenerek suistimaller engellenecek.

Artan konut fiyatları milyonlarca vatandaşın ortak sorunu. Buna bir de fırsatçılar eklenince mesken sahibi olmak daha da zorlaştı. Kamu eliyle yapılan kampanyalarla konuta erişimin kolaylaşması hedeflenirken, talebi gören birtakım kişi ya da firmalar ilan fiyatlarını bir gecede artırdı. O denli ki bir günde 1 milyon TL’lik fiyat artışları yaşandı. Kamu, bu fırsatçıları takibe alırken kıymetli bir atak de özel kesimden geldi. Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER), emniyetli alım-satım imkânının sağlanacağı yeni bir ilan platformu kuracağını açıkladı. GYODER’in 2023 yılı vizyonunun ve projelerinin ayrıntılarının paylaşıldığı toplantıda konuşan GYODER İdare Şurası Lideri Mehmet Kalyoncu, projeye ait şu bilgileri verdi: “Sıfır konuttan başlayacağız. Bir ilan sitesi olacak, münasebetiyle buradan satın alma, kiralama yapılabilecek. Sadece GYODER üyelerinin projeleri olmayacak, vakit içinde piyasaya da açılacak. Öncelikle bütün üyelerimizle oraya projelerimizi koyacağız. Büsbütün regüle, büsbütün şeffaf bir biçimde ilanlar paylaşılacak.”

DENETİM YAPILACAK

CyborNFT

Bilgilerin doğruluğunun denetlendiği, bir taşınmaza ait sırf bir ilanın bulunduğunun garantiye alındığı bir site kurulacaklarını anlatan Kalyoncu, “O gayrimenkul geçmişte kaça satılmış, kaça kiralanmış üzere bilgiler de olacak. Bu, rastgele bir suistimali aslında engelleyecek. Bir konutun fiyatı iki katına, üç katına çıkıyorsa fırsatçılıktan ötürü, bunun geçmişini görüp farkında olabileceksiniz” dedi. Bir kontrol sistemi da oluşturacaklarını anlatan Kalyoncu, “İlan koyanlar da birbirlerini şikâyet edebilecek. Portalın ismi üzerinde çalışıyoruz, eylül ayında açmayı planlıyoruz”şeklinde konuştu.

2.3 TRİLYONLUK HACİM

GYODER Lider Yardımcısı Neşecan Cazip de Türkiye’deki konut ticaretinin yıllık 2.3 trilyon liraya ulaştığını, ortalama konut fiyatının 1 milyon 797 bin lira olduğunu belirtti. Dalda sıfır konutlarla ilgili inançlı bir platform bulunmadığını söyleyen Alımlı, “GYODER olarak hazırladığımız ilan portalıyla hem sağlam alım satım imkânı tanımak, hem de yıllık 724 milyar TL’lik sıfır konut ticareti pazarını genişletmek istiyoruz” diye konuştu.

Tuğra Gönden, Ayla Heyfegil, Mehmet Kalyoncu, Neşecan Alımlı, Sertac Karaağaoğlu (soldan sağa) GYODER’in yeni devir projelerini ve gayelerini açıkladı.

FİYATLARI DÜŞÜRECEK YENİ MODEL

Derneğin gündeminde konut fiyatlarını ve kiralarını düşürecek yeni bir model de var. Kamu topraklarında kamu-özel kesim işbirliği ile konut üretilmesi teklifinde bulunduklarını belirten Kalyoncu, “Bugün arsa maliyeti konut maliyetinin yüzde 50’sine geldi. Hazine yerlerinde konut üretilmesi demek maliyetin yarı yarıya düşmesi manasına gelir. Yap-sat yerine yap-kira modeli ile özel kesim bu alanlarda üretim yaparsa kira sorunu çözülebilir. Kamunun denetimi ve kontrolünde uygulanacak bu model için ilgili bakanlıklarla görüşmeler sürüyor. Kiralamanın yanında satış için de bu model uygulanabilir” dedi. Kentsel dönüşümün önündeki en büyük manilerden birinin kira fiyatları olduğunu belirten Kalyoncu, “Evi yıkılacak şahıslar için uygun fiyatlı kiralık meskene muhtaçlık var. Yap-kira modeli ile yüz binlerce konut üretirken, birebir vakitte dönüşümün de önünü açabiliriz” sözlerini kullandı.

YERLİ GEREÇ YATAY MİMARİ

GYODER’in 4T’yi oluşturan ‘Teknoloji, Tasarım, Tabiat ve Toplum’ prensiplerine sahip 2023 vizyonu özetle şöyle açıklandı: “İthal materyal kullanımını azaltarak yerli malzemeyi olabildiğince artırırken, yatay mimari odaklı kentsel stratejiyi güçlendirmeyi hedefliyoruz. Konut-AVM ve ofis üçlemesinin bizi tek başına geleceğe taşımayacağını biliyor, bu üçlüyü ‘lojistik-sanayi ve data merkezi’ ile güçlendiriyoruz. GYODER olarak karbon iktisadına katkı sağlamak ismine proje çalışmasına başladık. Kentsel dönüşüm yerine kentsel kalkınmayı kapsayıcı hale getiriyoruz.”

22 BİN KONUT KAMPANYADA

Orta gelirliye yönelik hazırlanan ‘Yeni Evim’ kampanyasına GYODER’e üye 39 firmanın katıldığını belirten Mehmet Kalyoncu, 143 projede 22 bin konutun düşük faiz ve 15 yıl vade ile satışa sunulduğunu lisana getirdi. Kalyoncu, kimi müteahhitlerin düşük vergi ödemek için daha az kredi kullandırmasına ait şunları söyledi: “Bu program, daha çok küçük ve orta ölçekli konut geliştiricilerin yararlandığı bir program oldu. Bu tıp meşakkatlerin oralarda olması beklenen, biz de duyuyoruz. Kurumsal firmalarda bu türlü bir şey olmaz.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.