STERLIN
22,7231
DOLAR
18,6451
EURO
19,5825
ALTIN
1.067,48
BIST
4.827,04
SON DAKİKA
ABD istihbaratı: Putin artık daha temkinli
Emre Efendi; “Belediyecilik sadece çöp toplamak değildir, gençlerimize de sahip çıkacağız”! – KIBRIS HABER
Lapta Huzurevi hayat buluyor! – KIBRIS HABER
Vakıflar Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı Çevrede de İyilikte Yarışıyor! – KIBRIS HABER
Öztürk Yılmaz’a ofisinde bıçaklı saldırı! – KIBRIS HABER
Sürücülerin dikkatine! 7 araç trafikten men edildi – KIBRIS HABER
Hür-İş, Çalışma Bakanlığına Cuma gününe kadar süre verdi! – KIBRIS HABER
İzlem Gürçağ Altuğra, toplumda diyabet yatkınlığına dikkat çekti! – KIBRIS HABER
Donetsk’te Rus askeri aracı minibüsle çarpıştı: 16 meyyit, 3 yaralı
Polisten kaçan zanlıyı inekler yakaladı…
O sanığın cezası onandı! – KIBRIS HABER
Time mecmuası kazananı açıkladı… Ukrayna başkanı Zelenski yılın şahsı seçildi
Türkiye ile Rusya ortasındaki siyasi istişareler 8-9 Aralık’ta yapılacak
Polisten kaçan zanlıyı inekler yakaladı…
Kırsal Kalkınma İhtiyaç Analizi Köy Toplantısı gerçekleştirildi! – KIBRIS HABER
Son gün 10 Aralık! – KIBRIS HABER
Bakiyesi bulunan abonelerin elektrikleri kesilecek! – KIBRIS HABER
Avrupa bu haberle çalkalanıyor… İsmini koydular: Kâbus senaryosu
Gelecekte hangi marifetlere sahip olmak gerekecek?
Tavandan kuaförün ortasına düştü
Çocuk koruma uygulamaları pilot okullarda başlıyor! – KIBRIS HABER
Ersin Tatar; “2022 KKTC’nin statüsünün yükselme yılı oldu” – KIBRIS HABER
İspanya’da tren kazası: 155 yaralı
Strep A belirtileri neler, bakteri hangi hastalıklara yol açıyor?
Hastanelerde koronavirüs tedavisi gören hasta sayısı 100’ü geçti! – KIBRIS HABER
“Grivas hiçbir onurlandırmaya layık değil” kararı yarın protesto edilecek – KIBRIS HABER
İskele bölgesine dün metrekareye 24 kilogram yağış düştü! – KIBRIS HABER
Almanya’da ‘darbe’ operasyonu… Şafak baskını yapıldı! Çok sayıda gözlatı var
Çavuşoğlu: F-16 kararını olumlu karşılıyoruz, bir an evvel nihayete ermeli
Yerli ve ulusal havanlar teslim edildi

Eski Cumhurbaşkanı Poroşenko CNN TÜRK’e konuştu: Erdoğan Putin’e geri adım attırdı

Eski Cumhurbaşkanı Poroşenko CNN TÜRK’e konuştu: Erdoğan Putin’e geri adım attırdıEski Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, CNN TÜRK’e konuştu …

Eski Cumhurbaşkanı Poroşenko CNN TÜRK’e konuştu: Erdoğan Putin’e geri adım attırdı
CyborNFT
10.11.2022 15:22
0
A+
A-

Eski Cumhurbaşkanı Poroşenko CNN TÜRK’e konuştu: Erdoğan Putin’e geri adım attırdı
Eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, CNN TÜRK’e konuştu. Rus ordusunun çekildiği Herson şehrinde yakın zamanda “pozitif gelişmeler” beklediğini söyleyen Ukraynalı lider, Rusya’nın enerji altyapısına saldırıları konusunda ise “Rus kölesi olmaktansa, soğukta ve karanlıkta yaşamayı yeğleriz” dedi. Dış haberler muhabiri Hilken Doğaç Boran’ın özel röportajı.

Hilken Doğaç Boran: Sayın Poroşenko, yayınımıza katıldığınız için teşekkürler. Sormak istediğim birçok soru var. Yakın zamanda cepheyi ziyaret ettiniz. Şimdi neredesiniz? Burası bir sığınak mı? tesis mi? Ne durumdasınız?

Petro Poroşenko: Bu akşam Herson bölgesinden döndüm. Burada karşı taarruz ve saldırı operasyonumuz sürüyor. Saatler içinde pozitif sonuçlar ve ilerleme bekliyoruz. Ben de bu durumda ekibimle ve tüm Ukrayna halkıyla birlikte elimizden geleni yapıyoruz. Herson konusunda çok iyimseriz. Kiev’de gördüğünüz gibi elektrik yok, jeneratörler var. Biz bulunduğumuz noktadan Silahlı Kuvvetlerimize destek veriyoruz. Gördüğünüz gibi ısıtma sistemleri var. Büyük bir elektrikli jeneratörümüz var. Orduya bunlarla yardım ediyoruz.

CyborNFT

Hilken Doğaç Boran: Kiev’de olduğunuzu söylediniz. Oradaki enerji sorununun farkındayız. Rusya Kiev ve Ukrayna’nın diğer bölgelerinde sistematik olarak sivil ve enerji altyapısını hedef alıyor. Belediye Başkanı Kliçko saldırıların sürmesi durumunda başkentten tahliyelerin başlayabileceğini ifade etti. Nasıl bir operasyondan söz ediyoruz? Siviller kış aylarında nereye gönderilecek?

Petro Poroşenko: Bence Kliçko’nun sözleri yanlış anlaşıldı. Evet Kiev’de 12 saatten uzun süre elektriksiz, susuz, ısıtmasız kalıyoruz. Ama Rusların kölesi olmaktansa karanlıkta ve soğukta kalmayı yeğleriz. Evet mevcut durumda kesinlikle tahliyeler var. Ama Kiev’den değil. Herson’daki rus askerleri tahliye ediliyor. Ayrıca barışçıl Ukraynalı siviller, zorla işgal altındaki Herson bölgesinden Rusya’ya gönderiliyor. Burada Hitler’in yaptığı gibi toplama kamplarında tutuluyorlar. Başta Putin olmak üzere bu askeri savaş suçlarından sorumlu olanlar cezasını çekecek. Lahey’den başlayıp, Buça, Irpin, Mariupol, Luhansk ve Çerhiniv’deki katliamlara kadar hepsinin hesabını soracağız. Yani Kiev tahliye edilmeyecek. Burada kalacağız. Ben ekibimle birlikte 24 Şubat’tan beri buradayım. Rus askerler bulunduğum yerin 5 kilometre yakınına kadar geldi. O zaman elimizde silahlar Kiev’i savunmaya hazırdık. Şimdi de burayı terk etmeyeceğiz.

Hilken Doğaç Boran: Moskova tarafından Herson’a atanan vali yardımcısının trafik kazasında öldüğü açıklandı. Bunun bölgeden aktardığınız gelişmelerle ilgisi var mı? Ukrayna Ordusu önümüzdeki süreçte şehre girecek mi?

Petro Poroşenko: Öncelikle bu bilgiye şüpheyle bakıyorum. Çünkü trafik kazası diyorlar. Bizim saldırımız sürüyor. Bu bir vali yardımcısı değil, hain. Kendisi işgal yönetimi tarafından atandı. Bunun olmasının sebebi tüm Herson halkının Rus saldırganlara, işgalcilere, barbarlara karşı olmasından kaynaklanıyor. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri işgalciler için hayatı cehenneme çeviriyor. Herson’da ilerlemek için çok iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Ama dikkatli olmamız lazım. 24 saat içinde Herson’u alacağız demiyorum. Neden? Çünkü biz saldırı düzenlemiyoruz. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin NATO ortaklarımızla geliştirdiği yeni taktik bu. Taarruza geçmek yerine lojistik ağlarını kopartıyoruz. Çevreliyoruz. Sivil ve askerlerimizin hayatlarını koruyoruz. Sovyet taktikleri ve ordusuna sahip olan Rusya, Ukrayna Ordusu’nu durdurmak için hiçbir şey yapamıyor. Rusya kısmi seferberliğe bel bağladı. Ama seferberlik Rusya’da büyük çaplı ekonomik ve toplumsal sorunlara yol açtı. Cepheye gönderilenlere yapılan adaletsizlikler tepki çekti.

 RUSYA HERSON’DA PUSUYA MI YATTI?

Hilken Doğaç Boran: Rus askerlerinin sivil kıyafetler ile Herson ve çevresindeki evlere konuşlandığına dair iddialar var. Bu konuda herhangi bir istihbarata sahip misiniz? Ukrayna Ordusu bu durumda ne yapar?

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.