SON DAKİKA
“Ercan Havalimanı, Ramazan Bayramı Süresince 749 Uçağa ve Binlerce Yolcuya Hizmet Verecek”
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?

Eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Putin ile görüştüğü için ateş altında

Eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Putin ile görüştüğü için ateş altındaRusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlayan savaş sayısız askeri ve …

Eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Putin ile görüştüğü için ateş altında
Akacan The Mall
04.08.2022 08:37
0
A+
A-

Eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Putin ile görüştüğü için ateş altında
Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlayan savaş sayısız askeri ve sivil kayba yol açarken dünyayı da büyük bir besin ve güç kriziyle baş başa bıraktı. Güç krizinin en çok vurduğu ülke ise Almanya oldu. Ülke, yaklaşan kış aylarını nasıl geçireceğinin hesabını yaparken eski Başbakan Gerhard Schröder’in Vladimir Putin ile görüşmesi ise bardağı taşıran son damla oldu…

Almanya bu günlerde büyük bir güç krizinin ortasında, Rus gazına bağımlılığını azaltmak için büyük bir çaba veriyor. AB ile ortak hareket eden ve krizi aşmak için atılımlar yapan ülkede birçok kısıtlama gündemde.

Almanlar kara kara ne yapacağını düşünedursun, eski başbakan ve Almanya’nın 2000’lerin başındaki en kritik siyasi figürü olan Gerhard Schröder’in yaptığı şey ülkeyi ayağa kaldırdı.

Akacan The Mall

MOSKOVA’DA PUTİN’LE GÖRÜŞTÜ

Eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, tatil için Moskova’ya giden Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’le yaptığı özel görüşme nedeniyle tenkitlere gaye oldu.

Bu reaksiyon toplayan görüşmeyle ilgili açıklama Kremlin’den geldi.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, başşehir Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Schröder’in Moskova’da bulunduğunu ve ziyareti sırasında Putin ile de bir görüşme gerçekleştirdiğini söyledi.

Kremlin temasları nedeniyle soruşturmayla karşı karşıya olan Schröder ise Rus önderle dostluk nedeniyle özür dileyecek bir şeyi olmadığını söyledi.

Schröder, Alman medyasına verdiği uzun bir röportajda, geçen hafta Rusya başşehrini ziyareti sırasında buluştuğu Putin ile olan dostluğu nedeniyle özür dileyecek hiçbir şeyi olmadığını söyledi.

GAZPROM İLE İŞ İRTİBATI VAR

Schröder, Rus devlet doğalgaz şirketi Gazprom ile iş kontakları nedeniyle şiddetli tenkitlere maruz kaldı. Eski başbakan, Gazı Avrupa’ya taşımak için Baltık Denizi’ndeki iki boru sınırının inşasının gerisindeki itici güçlerden biriydi ve bunlardan biri Ukrayna’nın işgalinden sonra her şeye köstek oldu.

Diğer çizgi, yani Kuzey Akım 1, şu anda beklenen gaz düzeyinin yalnızca %20’sini sağlıyor.

Schröder, 1963’ten beri üyesi olduğu Toplumsal Demokratlar tarafından Kremlin kontakları ve Putin ile ortasına ara koymayı reddetmesi nedeniyle soruşturmayla karşı karşıya bulunuyor ve partiden ihraç edilmesi bedellendiriliyor.

5 SAATLİK RÖPORTAJ VERDİ

Gerhard Schröder, Stern mecmuası ve yayıncı RTL ile yaptığı beş saatlik bir röportajda, Rus başkanın zihniyeti hakkında direkt bir fikir vermedi.

Ancak Putin ile yaptığı görüşmelerden sonra, Rusya ile olan uyuşmazlığın ‘çözülebilir’ olduğunu lakin daha fazla müzakere gerektirdiğini söyledi. Gerhard Schröder’e nazaran buna Almanya ve Fransa’nın öncülük etmesi gerekiyor.

Ve Batı’nın, Rusya’nın kısıtlandığı için duyduğu gerçek endişelerine karşı daha büyük bir hassasiyet göstermesi gerektiğini söyledi.

Gerhard Schröder, bunun ‘maalesef geçerli’ olduğunun ve tarihi olayları besleyeceğinin de altını çizdi.

UKRAYNA İÇİN AVUSTURYA YA DA İSVİÇRE MODELİ

Geleceğe bakıldığında, Schröder Ukrayna için Avusturya usulü bir tarafsızlık statüsü ve doğu Ukrayna’daki “daha ​​karmaşık” Donbass bölgesi olarak isimlendirdiği bölge için İsviçre usulü bir kanton düzenlemesi önerdi. Bunun için her iki tarafın da uzlaşmaya istekli olduğunu göstermesi gerektiğini söyledi.

Ancak, görünüşe nazaran, Buça’daki katliam, ülke genelinde binlerce sivilin vefatı, işgal dahil olmak üzere, çatışmanın en son kademesinin başlangıcından bu yana Rus birlikleri tarafından gerçekleştirilen vahşet hakkında konuşmadı.

Schröder, doğu ve güney bölgelerinin yaşadıklarından, binlerce Ukraynalının zorla hudut dışı edilmesinde ve Kremlin’in Ukrayna nüfusunu ortadan kaldırmaya çalıştığı iddialarındansa hiç bahsetmedi.

ALMAN ŞİRKETİ SUÇLADI

Kuzey Akım boru çizgisinden beklenen gazın neden sırf beşte birinin – yahut günde 30 milyon metreküpün – aktığı konusundaki tartışmayla ilgili olarak Schröder, kabahatin Alman Siemens firmasına ilişkin olduğunu ve şirketin Rusya’ya taahhüt ettiği üzere sınırın türbin bakımlarını yapmadığını argüman etti.

Ancak Alman hükümetine ve Siemens’e nazaran, Rusya’ya yönelik yaptırımların süreksiz olarak askıya alınmasına müsaade veren özel bir muafiyet verildikten sonra Kanada’dan Almanya’ya taşınan türbini teslim almayı reddetmesinin sorumlusu Moskova’dır.

Çarşamba günü sahayı ziyaret eden Almanya Başbakanı Olaf Scholz türbinin durağanlığının Moskova’ya bağlı olduğunu vurgulamıştı.

TEK TAHLİL: KUZEY AKIM 2

Schröder röportajda, Almanya’nın güç muhtaçlığına en kolay tahlilin inşaatı daha evvel tamamlanan Kuzey Akım 2’yi aktifleştirmek olduğu konusundaki ısrarı nedeniyle toplumsal medyada ve hükümet etraflarında küçümsendi.

Kuzey Akım 2 projesi, şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini protesto etmek için Alman hükümeti tarafından rafa kaldırılmıştı.

Schröder “En kolay tahlil, Kuzey Akım 2’nin işletmesini başlatmak olacaktır” dedi. “Tamamlandı. Gaz konusunda sahiden sıkılaşırsa, bu boru çizgisine sahibiz ve her iki boru çizgisi bir ortaya geldiğinde Alman sanayisi yahut Alman haneleri için arz sorunu olmayacak.”

Alman hükümetinin is boru sınırını faaliyete geçirme planı yok.

Putin ile ortasına aralık koymayı neden reddettiği sorulduğunda, Schröder şöyle karşılık verdi:

“Kendimi Vladimir Putin’den şahsî olarak uzaklaştırmamın rastgele birine nasıl bir yararı olacağını sorardım. … Hatta tahminen biraz işe yarayabilirim. Öyleyse neden özür dileyeyim?”

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.