STERLIN
36,7504
DOLAR
28,8960
EURO
31,4606
ALTIN
1.923,44
BIST
8.026,27
SON DAKİKA
Evli lise öğretmeni 11 yaşındaki öğrencisiyle yasak aşkının ifşa edilmesinden sonra tutuklandı! “Sık sık arabamda buluşup cinsel ilişkiye giriyorduk” – KIBRIS HABER
“Güney Kıbrıs’ın Chevron ile Doğu Akdeniz’de doğal gaz çıkarmak için anlaştı”! – KIBRIS HABER
Girne’de ağır vasıta trafik kısıtlaması başlıyor! – KIBRIS HABER
Devlet yetkililerini eleştirdi! – KIBRIS HABER
Seyir halindeki otobüs yandı! – KIBRIS HABER
Yaşlılara yönelik şiddet ve kötü muameleye dikkat çekti! – KIBRIS HABER
‘Tokat terapisi’ sırasında hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, Maraş Futbol sahasını ziyaret etti! – KIBRIS HABER
Altın fiyatında rekor! – KIBRIS HABER
Şöhret Öngideren hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Can Gürzap hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Kırsal kesim arsaları altyapılarının bitmesi için 10 milyon TL ayrıldı! – KIBRIS HABER
Asgari ücretin 4 katı cezası var! – KIBRIS HABER
Yine alkol yine kaza! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel; “Gençlerimiz için her türlü fedakarlığı yapacağız”! – KIBRIS HABER
“2006 yılından beri kamuya tek bir engelli istihdam edilmedi” dediler. Eylem başlatacaklar – KIBRIS HABER
KAMU-SEN’den mesaj! – KIBRIS HABER
Gıda denetim sonuçları açıklandı! Zehir yiyoruz – KIBRIS HABER
Kıbrıs Vakfı, Eğitim Destek Programı Başlattı! – KIBRIS HABER
Güney’de polisler mercek altında! – KIBRIS HABER
“Mulla Hüseyin artık “kayıp” değil, bir mezarı var”! – KIBRIS HABER
Zehie Helin Reessur cinayeti davası ertelendi! – KIBRIS HABER
1 Aralık Brent petrol fiyatı – KIBRIS HABER
Sıcaklık 21-24 derece dolaylarında seyredecek! – KIBRIS HABER
Ateşkes sona erdi! İsrail ordusundan açıklama – KIBRIS HABER
Telekomünikasyon Dairesi, abonelerin borçlarını 15 Aralık’a kadar ödemesini istedi! – KIBRIS HABER
Gemikonağı’nda kaza sonucu 20 yaşındaki kız yoğun bakımda! – KIBRIS HABER
Sterlin uçuşta! – KIBRIS HABER
Türkiye Adalet Bakanı Tunç; “İsias sorumluları yargı huzurunda hesap verecek”! – KIBRIS HABER
Bu bölgelerde yarın uzun süreli elektrik kesintisi yaşanacak! – KIBRIS HABER

Ersin Tatar; “Çözüm istiyoruz”! – KIBRIS HABER

Ersin Tatar; “Çözüm istiyoruz”! – KIBRIS HABER
CyborNFT
15.09.2023 18:41
0
A+
A-

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Çözüm istiyoruz, Kıbrıs’ta 1974’te barış oluştu, 50. yıl oluyor. Siyasi nedenle tanınmayan ama bilinen köklü bir devletimiz var. Bu gerçek inkar edilemez, bu şartlarda, bunun dışında masaya sürüklenmek mümkün değildir. Bunu anlatmaya devam edeceğiz” dedi…

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ta, iki devletin işbirliğine dayalı, Kıbrıs Türk halkının egemen eşitlik ve eşit uluslararası statüsünün kabulünü içeren bir çözümü istediklerini söyledi. Tatar, süreci Federal çözüme götürecek adımları kabul etmeyeceklerini de kaydetti. Cumhurbaşkanı Tatar, siyasi parti genel başkanları ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, pazar sabahı New York’a gitmek üzere hareket edeceğini söyledi. Öncesinde partileri bilgilendirme toplantısı yaptıklarını ifade eden Tatar, görüşmede süreçle ilgili değerlendirme yapma imkanı bulduklarını belirtti. Çeşitli farklı konuları görüştüklerini ifade eden Tatar, “Farklı görüşler olabilir ama hedefimiz Kıbrıs Türk halkının ayrı bir halk olarak haklarını ve haklılığını korumaktır” dedi. Talepleri ve haklarının kabul edilmesi durumunda görüşmelerin başlayabileceğine işaret eden Tatar, Cumhurbaşkanı seçildikten sonra da egemenlik, eşit statü ve iki devletli çözüm siyasetini ilan ettiklerini, Anavatan Türkiye’nin de kendilerini desteklediğini, bunu da uluslararası camiaya ilan edildiğini anlattı.

“Diyalogdan ve iletişimden yanayız ama yeni siyasetten geri adım atmamız söz konusu değil”

Diyalogdan ve iletişimden yana olduklarını ama yeni siyasetten geri adım atmalarının söz konusu olmadığını ifade eden Tatar, işbirliğiyle her iki halkın faydasına olabilecek bir siyaset sürdürdüklerini söyledi. İşbirliği önerilerinin de masada olduğunu ifade eden Tatar, bu önerileri; “Doğal kaynaklarla ilgili ortak komite kurulması, Türkiye’den gelen su projesi, güneş enerjisi, enterkonnekte sistem, düzensiz göç ve mayınların temizlenmesi” olarak dile getirdi ve “İşbirliği için bu önerileri yineleyeceğiz” dedi. Kapılar konusuna da değinen Tatar, Metehan’daki tıkanıklığın, Güney’deki tek şeritten kaynaklandığını, bunun için girişimler yapıldığını kaydetti. Haspolat Kapısının da ticari araçlar için açılması yönünde girişim yapıldığını belirten Tatar, bunun Metehan’a rahatlama getireceğine inanç belirtti. “Diyalog ve iletişimden yanayız” diyen Tatar, ortak bir zeminde buluşulması gerektiğini, bunun da Kıbrıs Türk halkının egemen eşitlik ve eşit uluslararası statüsünün kabulünden geçtiğini ifade etti.

CyborNFT

Federal çözümün Kıbrıs Türk halkını yama yapacağını, zemini zayıflatacağını ifade eden Tatar, “O kadar yaşananlardan sonra yeni siyaset doğru bir siyasettir, yeni siyaseti bu şekilde yürütmeye devam edeceğiz” dedi. Ortak zemin oluşmasına kadar özel temsilci atanmasına karşı olduklarını da söyleyen Tatar, Federal çözüme kapı açılmaya çalışacak adımlara karşı olduğunu kaydetti. Kıbrıs’ta müzakere için ortak zemin var mı yok mu konusunda temsilci olduğunu, o yüzden kişisel temsilci konusunda bir sorun görmediğini ifade eden Tatar, Türkiye ile de istişareler yapıldığını, bu pozisyonun devam ettiğini belirtti.

“Siyasi nedenle tanınmayan ama bilinen köklü bir devletimiz var”

Tatar, “Çözüm istiyoruz, Kıbrıs’ta 1974’te barış oluştu, 50. yıl oluyor. Siyasi nedenle tanınmayan ama bilinen köklü bir devletimiz var. Bu gerçek inkar edilemez, bu şartlarda, bunun dışında masaya sürüklenmek mümkün değildir. Bunu anlatmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Kıbrıs Türk halkının Türk Devletler Teşkilatına katılmasının da önemli bir açılım olduğuna vurgu yapan Tatar, bu yönde yapılan çalışmalarla Kıbrıs Türk halkının uluslararası görünürlülüğünün artırılmasının da yeni siyasete  güç verdiğini kaydetti.

New York temasları

New York’ta da çeşitli temaslar yapacağını ve KKTC’nin gelişimini anlatıp zulüm haline gelen ambargoların yanlışlığını vurgulamaya devam edeceğini söyleyen Tatar, Kıbrıs Türk halkının hak ve hukukunu korumak için orada olacaklarını söyledi.

BM Genel Sekreteri ile görüşeceğini ifade eden Tatar, İslam İşbirliği Teşkilatı, Türk Devletler Teşkilatı Genel Sekreterleri, Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri ve diğer yetkililerle de görüşmeleri olacağını belirterek, 17-24 Eylül tarihleri arasında yoğun temasları olacağına işaret etti.

Pile-Yiğitler yolu..

Soru üzerine Pile – Yiğitler yolunun Yiğitler ayağında çalışmaların başladığını da belirten Tatar, ara bölgede de Pile halkının yoldan faydalanması için BM ile görüştüklerini ifade etti.

Bunun insani bir olay olduğuna işaret eden Tatar, “Bu yol mutlaka yapılacaktır” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.