STERLIN
29,4208
DOLAR
23,3610
EURO
25,2927
ALTIN
1.461,93
BIST
5.554,15
SON DAKİKA
Tufan Erhürman; “Olan Kıbrıslı Türklere olacak”! – KIBRIS HABER
Maske geri döndü! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Hafta sonu için hava durumu tahmini! – KIBRIS HABER
Döviz durdurulamıyor! 8 Haziran Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Lefkoşa’da telefon ve internet kesintisi! – KIBRIS HABER
Zorlu Töre, sessizliğini bozdu! – KIBRIS HABER
103 Milyon Euro’ya transfer oldu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Atlılar toplu mezarındaki kazı çalışması için Nikos Hristodulidis’e saygı çağrısında bulundu! – KIBRIS HABER
Sağlık Bakanlığı’ndan önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Lapta Turizm Festivali başlıyor! İşte etkinlik takvimi – KIBRIS HABER
Dikkat! Telefon ve internet kesintisi olacak – KIBRIS HABER
Baba Vanga’nın 2023 yılı kehanetleri gerçek mi oluyor? İşte o kehanetler – KIBRIS HABER
16 yılda toplam 413 ırkçı olay davası! – KIBRIS HABER
Başbakan Ünal Üstel; Hükümetimiz hayat pahalılığı karşısında gerekli adımları atacaktır! – KIBRIS HABER
Sami Özuslu, öğretmenlerin hükümet tarafından büyük saldırılara maruz kaldığını söyledi! – KIBRIS HABER
Canlı yayında içki içme yarışı yaptı! Şişe şişe içince hayatını kaybetti – KIBRIS HABER
Tecavüz etmekle suçlanıyor! – KIBRIS HABER
Plastik poşetler 2-3 kez daha zamlanacak! – KIBRIS HABER
Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
Serhan Aktunç; “Halkın hakkını en yüksek sesle savunacağım”! – KIBRIS HABER
Arpa buğday fiyatları belirlendi! Verilecek destek yükseltildi – KIBRIS HABER
Altında büyük artış! Yeni rekor – KIBRIS HABER
7 Haziran Günlük Burç Yorumu ÖZEL HABER
“Polis Halk Koşusu” için kayıtlar devam ediyor! – KIBRIS HABER
Murat Şenkul’dan açıklama! Boğazyolu Caddesi kaçış yolu tamamlandı – KIBRIS HABER
Alkol yine bir kazaya sebep oldu! – KIBRIS HABER
Hava Durumu! – KIBRIS HABER
Döviz uçuşta! – KIBRIS HABER
Lapta’da, konuşmaya gelen komşusunu vurdu! – KIBRIS HABER

Erken teşhis ödül getirdi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencilerinin akciğer kanserini erken basamakta tespit edebilecek biyosensör aygıtı üzerinde yaptıkları çalışma, memleketler arası seviyede muvaffakiyete ulaştı. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli Rice University tarafından şubat ayında düzenlenen yarışta İTÜ’lü öğrencilerin çalışması gümüş madalya kazandı.

Erken teşhis ödül getirdi
CyborNFT
22.03.2023 11:52
0
A+
A-

Erken teşhis ödül getirdi
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencilerinin akciğer kanserini erken kademede tespit edebilecek biyosensör aygıtı üzerinde yaptıkları çalışma, memleketler arası seviyede muvaffakiyete ulaştı. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli Rice University tarafından şubat ayında düzenlenen yarışta İTÜ’lü öğrencilerin çalışması gümüş madalya kazandı.

 İTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik kısmı öğrencilerinin oluşturduğu 35 kişilik İTÜ GALEN grubu, sentetik biyoloji alanında birçok farklı proje üzerinde çalışıyor. O projelerden biri ‘Akciğer Kanserinin Erken Teşhisi için Uçucu Organik Bileşikleri Biyosensör Sistemi’. Yaklaşık bir yıldır üzerinde çalışılan bu sistem sayesinde yakın gelecekte akciğer kanseri üçüncü evreye gelmeden şimdi başlangıç evresindeyken çarçabuk tespit edilebilecek. Öğrencilerin geliştirdiği biyosensör aygıtıyla kan testi, röntgen ya da tükürük örneği üzere yollara gereksinim kalmadan bireylerin yalnızca bir aygıta üflemesi hastalığın tespiti için kâfi olacak.

KAZANAN BİRİNCİ VE TEK KADRO OLDULAR
İTÜ GALEN kadrosu, sentetik biyoloji alanında memleketler arası seviyede gerçekleşen iki müsabakadan biri olan Küresel Open Genetic Engineering Competiton’a (GOGEC) başvurdu ve bu müsabakaya Türkiye’den katılan birinci üniversite grubu oldu. İngiltere, Fransa, Kanada, Amerika ve Hindistan olmak üzere toplam 16 ülkeden 16 kadronun katıldığı müsabakada İTÜ GALEN birinci 10 ekip ortasına girerek gümüş madalyanın sahibi oldu. İTÜ GALEN ekip kaptanı ve İTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Kısmı 4’üncü sınıf öğrencisi Yaşar Yurtsever, ‘Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen yarışta ülkemizi bu memleketler arası platformda temsil etme gururunu yaşadık ve süreci muvaffakiyetle tamamladık’ dedi. Yurtsever, çalışmaları için gereken bütçe tamamlandığında akciğer kanserini erken tespit eden biyosensör aygıtlarının kullanılmaya başlayabileceğini söyleyerek şöyle konuştu:

CyborNFT

SAĞLIK OCAKLARINDA KULLANILABİLİR
“Akciğer kanserinin erken tespit etmek istemimizin nedeni bir arkadaşımızın babasını bu sebeple kaybetmemiz oldu. Akciğeri erken evrelerde tespit etmek epey güç zira birinci evrelerinde rastgele bir belirti vermiyor. İlerleyen evrelerde tespit edildiğindeyse tedavi için geç kalınmış olabiliyor. Geliştirdiğimiz biyosensör rahatlıkla sıhhat ocaklarında bile kullanılabilir. Rutin denetime giden bir kişi geliştirdiğimiz biyosensör aygıtına üfleyerek şayet akciğer kanseriyse bunu çabucak öğrenebilecek. Bütçe geldiği takdirde bir sene içerisinde aygıtımız kullanıma hazır hale gelebilir. Sentetik biyoloji alanında dünyada yalnızca iki yarış düzenleniyor. Onlardan biri de şubat ayında katıldığımız ve çevrim içi ortamda düzenlenen GOGEC. Müsabakada rastgele bir sıralama yok. Aşikâr bir puan barajını geçen projeler ödüllendiriliyor. Biz de bu barajı geçtiğimiz için gümüş madalya kazandık.”

TÜRKİYE’NİN BİRİNCİ SENTETİK BİYOLOJİ MÜSABAKASINA HAZIRLIK
Üniversitenin Moleküler Biyoloji ve Genetik kısmı öğrencileri, sentetik biyoloji alanında proje geliştirmeye devam etmenin yanı sıra bu alanda Türkiye’de düzenlenecek memleketler arası bir müsabakanın da hazırlığını yapıyor. İTÜ GALEN ekibi, sentetik biyoloji alanında dünyada sırf iki yarış olması nedeniyle üçüncü bir müsabaka neden Türkiye’de düzenlenmesin diyerek harekete geçti. Türkiye’de bu alanda bir birinci olacak olan memleketler arası sentetik biyoloji müsabakası dünyanın farklı üniversitelerindeki akademisyenlerden oluşan heyet takımıyla 19-20 Ağustos tarihlerinde İTÜ Süleyman Demirel Kampüsü’nde düzenlenecek. Memleketler arası Biogate Yarışması’nda deneysel ve teorik olmak üzere iki farklı kategori yer alacak. Yarışın teorik kategorisine lise seviyesinden öğrencilerin de katılması bekleniyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.