SON DAKİKA
“Ercan Havalimanı, Ramazan Bayramı Süresince 749 Uçağa ve Binlerce Yolcuya Hizmet Verecek”
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?

Erhürman: Müdahaleyi Tatar da doğruladı – KIBRIS HABER

Erhürman: Müdahaleyi Tatar da doğruladı – KIBRIS HABER
Akacan The Mall
24.05.2022 15:08
0
A+
A-

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü’nün ülkenin anayasal düzenini, kurumsal yapısını, temel hak ve özgürlükler açısından değiştirme anlaşması olduğunu söyledi. Erhürman, Protokolde yer alan bazı maddelerden dolayı Türkiye ile kurulacak ilişkilerin zarar gördüğünü, bu ilişkinin vesayet ilişkisine indirgenmek istendiğini ancak buna engel olacaklarını vurguladı. Meclis Genel Kurulu’na hitap eden Erhürman, 5 hafta aradan sonra imzalanan protokolü görebildiklerini, geçmişte imzalanan protokollerde yer alan maddelerin de uygulanamadığını anımsattı, “Bunlar yazıyor ama yapmıyor” hikayelerinin yeniden duyulacağını ifade etti. Hükümetin hayata geçiremeyeceği uygulamaları protokole koyduğuna dikkati çeken Erhürman, Bu kalkınmaya yönelik bir anlaşma değildir, Türkiye ile ilişkilerimiz vesayet ilişkisi değildir, o anlayışla önümüze bir protokol getirme hakkınız da yoktur. Bu memleket size bunları yaptırmaz. Daha önce de yaptırmadı. Bunlar bu memleketin yararına değil, kalkınma ile hiç ilgili değil” dedi.

“MÜDAHALEYİ TATAR DA DOĞRULADI”

Toplumdan sır gibi saklanan protokolü imzalayan kişinin artık Başbakan olmadığını kaydeden Tufan Erhürman, müdahale mahsulü bir yapıya meşru demeyeceklerini söyledi ve geçtiğimiz gün bir TV programına katılan Ersin Tatar’ın da bu konudaki sözlerini anımsattı. Tatar’ın “Bu müdahale dedikleri şey yıllardan beri bu ülkede vardır” sözlerine atıfta bulunan Erhürman, bu ifadelerin müdahaleyi tescillediğini vurguladı. Erhürman, protokolde öngörülen kaynağın 4 milyar 250 milyon olduğunu, 2020’den ve 2021’den devreden rakamların işin içine katılmasıyla birlikte öngörülen kaynağın aslında 2 milyar 150 milyon TL olduğunu dile getirdi.

“BU PROTOKOLDE NE PARA VAR, NE EKONOMİ, NE DE KALKINMA…”

Akacan The Mall

Protokolün içerisinde sendikal haklar, toplu iş sözleşmeleri, toplantı ve yürüyüş haklarının budanacağı maddeler yer aldığına vurgu yapan Genel Başkan Tufan Erhürman, “Bu protokolde ne para var, ne ekonomi, ne de kalkınma” dedi. Din İşleri Başkanlığı’nın Evkaf’tan alınım merkezi idareye bağlanacak olmasını da eleştiren Erhürman, bunun ekonomi ve maliyeyle ilgisinin ne olduğunu sordu. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’nın bu eleştiriler karşısında “Zamanı geldiğinde konuşuruz” sözlerine sert tepki gösteren Genel Başkan Tufan Erhürman, “Bizim adımıza neye imza attığınızı açıklamak zorundasınız” dedi.

“ANAYASAL DÜZENİ DEĞİŞTİRME ANLAŞMASI”

Hükümetin Türkiye imzaladığı metnin dünyanın hiçbir yerinde ekonomik ve mali işbirliği protokolü olamayacağının altını çizen Erhürman, “Bu anlaşma, ülkenin anayasal düzenini, kurumsal yapısını, temel hak ve özgürlükler açısından değiştirme anlaşmasıdır” dedi. Hükümetin diline adeta pelesenk ettiği “İstikrar”, “Ateşten gömlek giymek” ve “Elini taşın altına koy” sözcüklerini halkın artık duymak istemediğinin altını çizen Erhürman, Reform sözcüğünü paspas ettiniz. Dünyanın hiçbir yerine reform denilerek temel hak ve özgürlükleri sınırlayan bir metin ortaya konmaz. Dünyanın her yerinde reform denildi mi temel hak ve özgürlükler alanının genişletilmesidir. Siz reform dediğiniz metnin içinde sendikal haklara, toplu iş sözleşmesi haklarına müdahale ediyorsunuz. Yetmedi toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkına da müdahale ediyorsunuz” dedi.

“KIBRIS TÜRK HALKI SİZE BUNLARI YAPTIRTMAZ!”

Hükümetin daha önce yerel yönetimler reformu adı altında bir yasa tasarısını hayata geçirmeye çalıştığını ancak halkın ve muhalefetin buna müsaade etmediğini dile getiren Erhürman, “Daha önce de hayat pahalılığını donduracağız dediniz, yapamadınız. Toplu İş Sözleşmesini kaldıracağız dediniz, yapamadınız. Şimdi ise bu protokolde yapmayı taahhüt ettiğiniz şeyleri yapmaya kalkarsanız yine yapamayacaksınız. Kıbrıs Türk halkı size bunları daha önce de yaptırmadı, şimdi de yaptırtmayacak. Zaten gayrı meşru hükümetin temsilcilerisiniz, bir de gayrı meşru işler yapmaya kalkmayın” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Haber

Kıbrıs Haberleri, Doğru, Tarafsız ve Güncel Kıbrıs Haberleri Kıbrıs Habercide son dakika olarak okuyabilirsiniz.

Yayın sürecimiz boyunca tarafsız olarak Ülkemizde ve Dünyada gelişen bütün  Politika, Sağlık, Ekonomi, Eğitim, Spor ve Teknoloji alanlarında ülkemizi ilgilendiren ve son dakika Kıbrıs Haberlerini Kıbrıs Haberci ‘de ücretsiz bir şekilde okuyabilirsiniz.

kibrishaberci.com

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.