STERLIN
22,6221
DOLAR
18,6323
EURO
19,5057
ALTIN
1.061,51
BIST
5.000,14
SON DAKİKA
Sırbistan AB-Batı Balkanlar Zirvesi’nde Rusya’ya karşı hazırlanan ortak bildiriye imza atmadı
Macaristan AB’nin Ukrayna’ya yönelik 18 milyar euroluk destek paketini veto etti
Kosova’nın kuzeyinde patlama ve silah sesleri! Seçim görevlilerine ve polise ses bombalı saldırı
İngiltere Kralı Charles’a ikinci yumurtalı saldırı
Özge Ulusoy’dan duygulandıran paylaşım! – KIBRIS HABER
Tarım Bakanlığı’ndan Mustafa Naimoğulları’nın açıklamasına yanıt! – KIBRIS HABER
Bütçeler onaylandı! – KIBRIS HABER
İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan Masha Amini protestolarını planlı terör
Hırvatistan’da Mig-21 savaş uçağı düştü
Almanya’da bıçaklı saldırıya uğrayan 14 yaşındaki Türk çocuğu hayatını kaybetti
Metin Feyzioğlu; “500 yataklı hastanenin temeli atılacak”! – KIBRIS HABER
Hamile taklidi yapan kadının karnından çıkanlar hayrete düşürdü…
Özer; “Mesarya hak ettiği her şeyi almak zorunda” – KIBRIS HABER
Amcaoğlu; “Gerçekçi ve gerek kısa sürede, gerekse orta vadede hayata geçirilebilecek proje çalışmaları yaptık”! – KIBRIS HABER
Ataoğlu; “Turizmde farkındalık yaratılıyor” – KIBRIS HABER
Nidai Güngördü, Girne Çarşı Merkezi’ni ziyaret etti! – KIBRIS HABER
Gardiyanoğlu; “Biz kendimize güveniyoruz, proje bizim işimizdir”! – KIBRIS HABER
Metin Feyzioğlu, Maliye Bakanı Alişan Şan’ı ziyaret etti! – KIBRIS HABER
İngiliz istihbaratı: Rus uçaklarının Ukrayna üzerindeki sorti sayısı azaldı
Lefkoşa ve Aydınköy’de uyuşturucu madde tasarrufundan 3 kişi tutuklandı! – KIBRIS HABER
KKTC Merkez Bankası 2022 üçüncü çeyrek bülteni yayımlandı! – KIBRIS HABER
“Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu” sempozyumu! – KIBRIS HABER
Çin’de Kovid-19 tedbirleri gevşetiliyor! Bir kritik karar daha…
Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’den dikkat çeken sözler: “Masada olmazsanız menüde olursunuz”
Antalya turizminde rekor
Marketlerden ‘fahiş fiyat’ soruşturmasında sözlü savunma
Bakan Bilgin: Geçtiğimiz yıl izlediğimiz asgari ücret politikası fevkalade önemlidir
Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan enflasyon mesajı: Yılbaşından itibaren iyileşme hızlanacak
İsrailli iş heyeti, İstanbul’da Türk ihracatçılarla bir araya geldi
Spot piyasada elektrik fiyatları (06.12.2022)

Erhürman: Kabul görmeyeceği bilinen öneriler sunuldu – KIBRIS HABER

Erhürman: Kabul görmeyeceği bilinen öneriler sunuldu – KIBRIS HABER
CyborNFT
06.07.2022 10:46
0
A+
A-

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, birçok Kıbrıslı Türk gencin başka ülkelere göç etme planı kurduğunu ancak bu yapıyı tersine çevirip gençleri göçe zorlayanlara “artık siz gidin” diyeceklerini vurguladı. Demokratik ve ekonomik fukaralaşma sebebiyle sendikalar, sivil toplum örgütleri, ekonomik örgütler ve meslek örgütlerine ziyaretler başlatan CTP, dün Kooperatif Görevlileri Sendikası (Koop-Sen) ile Kıbrıs Türk Telekomünikasyon Çalışanları Sendikası’nı (Tel-Sen) ziyaret ederek görüş alış verişinde bulundu. Erhürman’a ziyaretinde milletvekilleri de eşlik etti.

“KABUL GÖRMEYECEĞİ BİLİNEN ÖNERİLER SUNULDU”

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Kıbrıs Türk liderliğinin Güven Yaratıcı Önlemleri müzakere etmek yerine uluslararası alanda kabul görülmeyeceği bilinen öneriler sunduğunu açıkladı. Ercan Havalimanı’nın direkt uçuşlara açılması, Mağusa Limanı üzerindeki sınırlamaların kaldırılmasının gündeme geldiğini kaydeden Erhürman, bunların yetmeyeceğini, başka önerilerin masaya yatırılması gerektiğini ifade etti. Doğrudan Ticaret Tüzüğü, Mali Yardım Tüzüğü’nden alınan desteğin artırılması, Yeşil Hat Tüzüğü üzerinde uygulanmayan bir takım ihracat kısımlarının açılası gibi konuların gündeme getirilmesi gerektiğinin altını çizen Erhürman, “İsrail’le Kıbrıs’ın enterkonnekte çalışmasına Kıbrıs’ın kuzeyini ve Türkiye’yi de katabilirdik dedik. Ama Tatar yine bildiği yerden konuşmaya devam etti ve kabul görmeyeceği şimdiden anlaşılan bir takım öneriler yapıldı. Zemin federal çözüm değilse GYÖ’lerin de sağlıklı bir şekilde müzakere edilmesi mümkün değil” dedi.

“BİZİ KARANLIĞA HAPSEDEN ZİHNİYET İŞTE BU…”

CyborNFT

Bu zihniyetin Kıbrıs Türk toplumunu karanlığa hapseden bir zihniyet olduğunu dile getiren Erhürman, demokratik ve ekonomik anlamda karanlık yaratıldıktan sonra elektrik anlamında da karanlığa hapsettiğini vurguladı. Bu yaşananların kader olmadığını işaret eden Erhürman, “Bakanlar Kurulu kararlarında bu sıkıntının yakıt sorunundan kaynaklandığı yazıyor. Bu alandan sorumlu olan bakan 10 gün izne ayrılıyor ve vekaleti kime vereceği tartışması yaşandı. Bu alanda ilgili bakanlar varken hiç bu alanda ilgisi olmayan Turizm Bakanlığı’na veriliyor vekalet. Çıkar çatışmalarının yaşandığı bir zeminde gidiyor ülke. Buna bir dur dememiz lazım” dedi.

“İNSANLAR ONBİNLERCE LİRA ZARARA UĞRATILDI…”

Ülkede günlerdir yaşanan elektrik problemine işaret eden Genel Başkan Tufan Erhürman, esnafın on binlerce lira zarara uğratıldığını söyledi ve sağlıkta da büyük risklerin ortaya çıktığını belirtti. Üreticilerin artık üretimden kopmayı gündeme aldığını işaret eden Erhürman, “Dünden beri gençlerin sosyal medyada ‘Bu memleketten gitmek lazım’ paylaşımlarını okumak zorunda kaldık. Bu çocuklar bu memleketten gitmek istemiyorlar aslında. Ama gençlere ‘gidin’ diyen bir yapı var karşımızda. Artık bu yapıyı tersine çevirip ‘Siz gidin’ dememiz lazım. Çünkü gitmesi gereken gençler değil, sizsiniz” dedi. Erhürman, gayri meşru hükümetin ülkenin son kurumsal kalelerinden birisi olarak kalan Kıb-Tek’i de itibarsızlaştırıp halkın gözünde yıpratmak istediğinin altını çizdi.

GÜRÖZ: EURO KULLANIMINA GEÇMEMİZ GEREKİYOR

Koop-Sen Başkanı Mehmetali Güröz, Kıbrıslı Türklerin günden güne fakirleştiğini, bundan kurtulmanın ise stabil bir para birimine geçilmesi olduğunu ve Euro kullanımına geçmek gerektiğini ifade etti. CTP ile birçok platformda mücadeleler verdiklerini dile getiren Güröz, ortak mücadelenin devamına vurgu yaptı. TC ile imzalanan protokole değinen Güröz, protokol içerisindeki bazı maddelerin amacının Kıbrıslı Türk kimliğine darbe vurmak olduğunu ifade etti. Güröz, CTP ile birlikte verdikleri mücadeleye devam edeceklerini ve halkı mevcut yöneticilerden kurtaracaklarını kaydetti.

TEL-SEN ZİYARET EDİLDİ…

Öte yandan bir grup CTP milletvekili de Kıbrıs Türk Telekomünikasyon Çalışanları Sendikası’nı (Tel-Sen) ziyaret etti. Ziyarette ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz, demokrasi problemleri ve Kıbrıs Sorununda gelinen son nokta ele alındı. Kıbrıs Türk halkının bu kötü yönetimi hak etmediğinin altını çizen CTP heyeti, kamu kurumlarına sahip çıkılmasının önemine vurgu yaptı.

Kıbrıs Haber

Kıbrıs Haberleri, Doğru, Tarafsız ve Güncel Kıbrıs Haberleri Kıbrıs Habercide son dakika olarak okuyabilirsiniz.

Yayın sürecimiz boyunca tarafsız olarak Ülkemizde ve Dünyada gelişen bütün  Politika, Sağlık, Ekonomi, Eğitim, Spor ve Teknoloji alanlarında ülkemizi ilgilendiren ve son dakika Kıbrıs Haberlerini Kıbrıs Haberci ‘de ücretsiz bir şekilde okuyabilirsiniz.

kibrishaberci.com

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.