STERLIN
23,3436
DOLAR
18,8045
EURO
20,4725
ALTIN
1.166,46
BIST
5.231,02
SON DAKİKA
Resmi Gazete’de bugün (27.01.2023)
Trump’a zehirli mektup gönderen zanlı cürmünü kabul etti
IMF’den Ukrayna’ya yardım paketi hazırlığı
Ronaldo 90 dakika oynadı, Al Nassr elenmekten kurtulamadı!
ABD Hazine Bakanı Yellen’dan Afrika temasları
Çukurova’dan kritik zafer
Adana Demirspor’da ayrılık! Berk Yıldız’ın sözleşmesi feshedildi
Bangladeş’te başlayan saklambaç oyunu Malezya’da bitti
Biden, ABD’deki Hong Kongluların vize süresini 2 yıl uzattı
Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği saldırılarda 11 kişi öldü
Son dakika: ABD Wagner’i resmi olarak “uluslararası suç örgütü” ilan etti
Türkiye’den 750 adet akıllı tahta! – KIBRIS HABER
Kayseri İl Millî Eğitim Müdürü değişti
2.5 yıl takip etti sonra internet sitesinden katil sipariş etti! Akılalmaz bir ‘stalker’ hikayesi….
Ünal Üstel; “Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri ile mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz”! – KIBRIS HABER
16 yaşındaki Helin’in cenazesinde gözyaşları sel oldu! – KIBRIS HABER
Tavuğa da zam geldi! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Şan’dan Regaip Kandili Mesajı! – KIBRIS HABER
Selin Ciğerci anne oldu! – KIBRIS HABER
Türk lirasına fotoğrafı basılan ilk kadın hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Zehie Helin Reessur’un otopsi raporu yayımlandı! – KIBRIS HABER
Almanya süre verdi: “Leopard tankları Mart sonu Ukrayna’da olabilir”
İngiltere ve Yeni Zelanda Başbakanlarından esprili paylaşımlar
Ukrayna Savunma Bakanlığı duyurdu: 55 füzenin 47’si vuruldu
Almanya’da Rus ajan depremi: Film gibi operasyon… Havalimanına baskın!
Denktaş heykeli 31 Ocak’ta açılıyor! – KIBRIS HABER
Spot piyasada elektrik fiyatları (26.01.2023)
TCMB: Azalan dış talebin üretim üzerindeki etkisi izleniyor
Son dakika: Bakan Çavuşoğlu’ndan İsrail’e tepki
Ukrayna’ya gönderilen tanklar için Kremlin’den yeni açıklama

Enflasyon 1.5 yıl sonra geriledi

Yıllık bazda tüketici enflasyonu kasım ayında yüzde 85.51’den yüzde 84.39 düzeyine düştü ve 1.5 yılın akabinde birinci sefer geriledi. Aylık bazda ise enflasyon yüzde 2.88 oranında artarak yükselişini sürdürdü. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Beklenmedik bir global gelişme olmadıkça enflasyonda tepeyi geride bırakarak düşüş trendine girmiş bulunuyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Enflasyon 1.5 yıl sonra geriledi
CyborNFT
06.12.2022 07:37
0
A+
A-

Enflasyon 1.5 yıl sonra geriledi
Yıllık bazda tüketici enflasyonu kasım ayında yüzde 85.51’den yüzde 84.39 düzeyine düştü ve 1.5 yılın akabinde birinci kere geriledi. Aylık bazda ise enflasyon yüzde 2.88 oranında artarak yükselişini sürdürdü. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Beklenmedik bir global gelişme olmadıkça enflasyonda tepeyi geride bırakarak düşüş trendine girmiş bulunuyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Kasım ayında tüketicinin aylık enflasyonu yüzde 2.88 artarken, yıllık bazdaenflasyon yaklaşık 1.5 yıl ortadan sonra gerileyerek yüzde 84.39 oldu. Ekim ayında yıllık enflasyon yüzde 85.51’di. Üretici enflasyonu ise aylık bazda yüzde 0.74 artarken, yıllık bazda ise yüzde 136.02 oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter’dan yaptığı değerlendirmede, “Beklenmedik bir global gelişme olmadıkça enflasyonda tepeyi geride bırakarak düşüş trendine girmiş bulunuyoruz” sözlerini kullandı.

GIDADA ARTIŞ

CyborNFT

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) datalarına nazaran ana harcama kümeleri prestijiyle yıllık bazda en yüksek artış yüzde 107.03 ile ulaştırma kümesinde oldu. Besin kümesindeki yıllık artış ise yüzde 102.55 olurken, besin kümesini yüzde 92.83 ile konut eşyası kümesi izledi. Aylık bazda ise kasım ayında en yüksek artış yüzde 5.75 ile besin kümesinde yaşandı. Besin kümesini yüzde 3.19 ile alkollü içecekler ve tütün kümesi izledi. Lokanta ve oteller kümesindeki aylık artış ise yüzde 3.18 oldu. Konut eşyasındaki artış ise yüzde 3.01 oldu.

TEREYAĞI BİRİNCİ SIRADA

Aylık bazda en çok fiyatı artanlar ortasında yüzde 17.58 ile tereyağı birinci sırada yer aldı. Taze süt yüzde 15.71 artarken, peynir yüzde 15.05, alkolsüz içecekler yüzde 14.02, zerzevat (patates ve kimi yumru bitkiler hariç) yüzde 13.26, pirinç yüzde 10.87, patates ve yumru bitkiler yüzde 8.28, kuru zerzevat yüzde 8.24, makarna yüzde 7.80 ve taze meyveler de yüzde 5.61 oranında arttı.

NEBATİ: DÜŞÜŞ TRENDİNE GİRDİK

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kasım ayında enflasyonun sürat keserek yüzde 84.39’a, yurtiçi üretici fiyat endeksinin (Yİ-ÜFE) de yıllık bazda yüzde 157.69’dan yüzde 136.02’ye gerilediğini belirtti. Bakan Nebati,“Daha evvel de çeşitli mecralarda tabir ettiğimiz üzere, beklenmedik bir global gelişme olmadıkça enflasyonda tepeyi geride bırakarak, düşüş trendine girmiş bulunuyoruz. Bu gelişmede, milletlerarası fiyatlarının nispeten sakin seyri ile global şartlardaki kimi güzelleşmeler tesirli olduğu üzere Kur Muhafazalı Mevduat ve devreye aldığımız öteki pek çok tedbirin Türk Liramızda sağladığı istikrarlı duruş kuşkusuz tesirli olmuştur. Önümüzdeki aydan itibaren tesirini gösterecek olan baz tesiriyle de enflasyondaki düşüş eğilimini, bu ay Yİ-ÜFE’de olduğu üzere, daha keskin hissetmeye başlayacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Türkiye Yüzyılı vizyonumuz çerçevesinde uyguladığımız siyasetlerle, enflasyonla çabayı kararlılıkla sürdürürken, vatandaşlarımızın alım güçlerini de muhafazaya devam edeceğiz” tabirlerini kullandı.

‘BAZ TESİRİYLE GERİLEME SÜREBİLİR’

TERA Yatırım Başekonomisti Enver Erkan, ekim enflasyonundaki doruğun akabinde, baz tesiriyle kasım enflasyonunda bir ölçü gerileme görüldüğünü belirterek, “Yıllık enflasyon 1.5 yıl sonra birinci düşüşünü kaydetti ve geçen yılın tıpkı periyodundaki çok fiyat artışlarının yarattığı baz tesiriyle düşüşün önümüzdeki aylarda da sürmesi muhtemel” dedi. Aralık 2021 enflasyon oluşumuna bağlı olarak, Aralık 2022’de gerçekleşecek olan enflasyon yıllık oranın gözle görülür formda aşağı çekilmesine yardımcı olacağını kaydeden Erkan, “Bu baz tesirinin yıllık enflasyonda 10 puan civarında bir tesirinin olacağını kestirim ediyoruz, bu da yılın muhtemelen yüzde 75 civarında yahut altında kapanmasını sağlayacaktır” değerlendirmesini yaptı. Erkan, şöyle devam etti: “Daha yavaş enflasyon, gelirleri aşındıran fiyat artışlarının duracağı manasına gelmez. Beşerler temel muhtaçlıklarını karşılamak için pazara çıktıklarında daha yüksek maliyetlerle müsabakaya devam edecek.” 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.