STERLIN
36,4101
DOLAR
28,9984
EURO
31,2351
ALTIN
1.861,79
BIST
7.843,83
SON DAKİKA
Ercan hava trafiğine kapatıldı! – KIBRIS HABER
Kıbrıs’ta sarı alarm verildi! – KIBRIS HABER
11 Aralık Brent petrol fiyatı – KIBRIS HABER
Sağanak yağmur yurdu etkisi altına aldı! – KIBRIS HABER
MasterChef’te herkesi şaşırtan veda! – KIBRIS HABER
11 Aralık Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Diş fırçasını bütünüyle yutan kadın boğulmaktan son anda kurtuldu! – KIBRIS HABER
Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul seçim döneminde verdiği sözü tuttu! – KIBRIS HABER
Rum Maliye Bakanı; “Önümüzdeki yıllar zor olacak”! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, KTMMOB’nin 63’üncü Kuruluş Yıl Dönümü Resepsiyonu’na katıldı! – KIBRIS HABER
Eczacılar “Onurları İçin” Meclis’e yürüyecek! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar; “AB’nin Kıbrıs’ta iki devletli çözümü kabul etmesi gerekiyor”! – KIBRIS HABER
“Yurt dışından hayvan girişi yasaklanmalı”! – KIBRIS HABER
“Kamuya yapılan engelli vatandaş istihdamları olumlu”! – KIBRIS HABER
Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nda üye değişti! – KIBRIS HABER
2 Saat elektrik verilemeyecek! – KIBRIS HABER
İçki hırsızları mahkemeye çıkarıldı! – KIBRIS HABER
Meteoroloji uyardı! – KIBRIS HABER
Gıda denetim sonuçları! – KIBRIS HABER
Elektrik direğine çarpıp kaçtı, yakalandı! – KIBRIS HABER
Zehie Helin Reessur cinayeti davası yine ertelendi! – KIBRIS HABER
Ara seçimde görevli sandık başkan ve üyeleri ödendi! – KIBRIS HABER
En çok yağış alan bölge belli oldu! – KIBRIS HABER
Kıbrıs’ta kar veya sulu kar bekleniyor! – KIBRIS HABER
T.C. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, KKTC’ye geldi! Şampiyon Melekleri’in mezarlarını ziyaret etti – KIBRIS HABER
Erdoğan-Miçotakis görüşmesi Rum gazetelerinin manşetlerinde yer aldı! – KIBRIS HABER
Meteoroloji dairesi açıkladı! – KIBRIS HABER
Petrol fiyatı düşüşte! – KIBRIS HABER
8 Aralık Döviz Kurları! – KIBRIS HABER
Yatak odasından uyuşturucu zulası çıktı! – KIBRIS HABER

Enfeksyon seyri evvelce iddia edilebilecek

Enfeksyon seyri evvelden kestirim edilebilecekBakterilerin doğal ortamını taklit eden ve optimum hayatta kalma stratejilerini kestirim ederek …

Enfeksyon seyri evvelce iddia edilebilecek
CyborNFT
17.05.2022 11:07
0
A+
A-

Enfeksyon seyri evvelden kestirim edilebilecek
Bakterilerin doğal ortamını taklit eden ve optimum hayatta kalma stratejilerini kestirim ederek antibiyotik yansılarını ölçen yeni bir teknik geliştirildi. Enfeksiyonun seyrini evvelden varsayım edebilecek sistemle, ilerleyen devirde bireye özel antibiyotik uygulamaları da mümkün olacak.

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi Mekatronik Programı Öğretim Üyesi Dr. Meltem Elitaş ve takımı tarafından yürütülen proje, antibiyotik direnci geliştirebilecek enfeksiyonlarda en tesirli uygulama yollarını oluşturabilmek gayesiyle tasarlandı.

Dr. Elitaş, “Bu muhtaçlık esasen enfeksiyonların ortaya çıkmasıyla birlikte daima var olan bir sorun. Bilhassa, çoklu antibiyotik direnci gösteren varyantların oluşması ve elimizde yeni antibiyotikler üretebilecek çok hudutlu imkan bulunması aslında global bir sorun. Lakin, COVID-19 pandemisinden sonra bu mevzuya gösterilen ihtimam arttı ve çalışmalar hızlandı” dedi. “Microfluidic Microbial Ecology Device ve Mathematical Microecological Model” isimli yeni proje, Avrupa Birliği’nin Horizon 2020 araştırma ve yenilik programından da fon aldı.

CyborNFT

YENİ STRATEJİLER GELİŞTİRİYORUZ
Dr. Meltem Elitaş projenin gayesini şöyle anlattı:
“Antibiyotiklerin çalışma sistemlerini daha âlâ anlayarak antibiyotik direnci geliştirebilecek enfeksiyonlarda en tesirli uygulama metotlarını oluşturabilmeyi amaçlıyoruz. Yeni antibiyotiklerin bulunması ve var olanların aktifliğini arttıracak stratejilerin geliştirilmesine katkıda bulunmak gayelerimiz ortasında.

ENFEKSYONU EVVELCE KESTİRİM EDİYOR
Bu projede geliştirilen mikro aygıtlar ile ‘çip üzerinde enfeksiyon’ oluşturularak antibiyotiklerin şahıslara ve enfeksiyon derecesine bağlı olarak ne biçimde uygulanabileceği inceleniyor. Elde edilen tek hücre hassasiyetindeki datalar ve derin öğrenme algoritmaları ile antibiyotiklerin tesirleri ile bakterilerin direnç geliştirme düzenekleri araştırılıyor. Geliştirdiğiniz matematiksel modelle enfeksiyonun seyrinin evvelce iddia edilmesi de amaçlanıyor.

Çip üzerinde enfeksiyonu insanlarda oluşan enfeksiyonlara en yakın gerçekçi şartlarda yaratıyor ve buna, antibiyotik uygulayarak 1-3 mikrometre hassasiyetinde müşahede ve ölçümler yapıyoruz. Hasebiyle bu formda antibiyotiklerin dirençle müsabakadan, yan tesirlerini en aza indirerek ve enfeksiyonu en faal halde sonlandıracak dozları belirleniyor. .

BAKTERİNİN ANTİBİYOTİK DOZUNA VEFATINI TEMEL ALIYORUZ
‘MMEM: Mathematical Microbial Ecology Model’ ile bakterilerin enfeksiyon oluşturma davranışının matematiksel modelini oluşturarak simülasyon ortamında bakterilerin antibiyotik dozlarına verdiği karşılığı varsayım etmeye çalışıyoruz. Literatürde bir çok matematiksel model antibiyotiksiz ya da antibiyotik şartlarda bakterilerin çoğalmasını modellerken bizim modelimizde bakterin antibiyotik dozuna bağlı ölme kinetikleri temel alıyor.

HASTAYA ÖZGÜ UYGULAMA PEŞİNDEYİZ
Proje bitiminde bireyler için enfeksiyona özel antibiyotik uygulaması önerebilecek bir simülasyon programının geliştirilmesi ve bu programdan alınan antibiyotik dozlarının mikroakışkan çip üzerinde oluşturulacak bireye özel enfeksiyonlarda test edilmesi hedefleniyor. En nihayetinde de klinik uygulamalarda kullanılabilecek bir simülatör ve hastalardan alınan örneklerin testinde süratli ve sağlam sonuçlara dayalı olarak hastaya özgü antibiyotik uygulama planını sunan bir platformun oluşturulması amaçlanıyor.”

GRUPTA KİMLER VAR?
Öğretim üyesi Meltem Elitaş yürütücülüğündeki projede, doktora öğrencisi Sümeyra Vural Kaymaz mikrobiyoloji ve mikroakışkan aygıtlarda bakteri deneylerini yaparken, bakterilerin davranışlarını modelleyen matematiksel modellerin oluşturulmasında Dr. Guleser Demir (Dokuz Eylül Üniversitesi), manzara sürece ve derin öğrenme algoritmalarının geliştirilmesinde Dr. Giovanni Volpe (Gothenburg Üniversitesi, İsveç) projeye katkı sunmakta, antimikrobial direnç sistemlerinin çalışılmasında ise Dr. Neeraj Dhar (EPFL, İsviçre – Vaccine and Infectious Disease Organization, Kanada) dayanak sağlıyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.