STERLIN
39,4418
DOLAR
31,1027
EURO
33,6896
ALTIN
2.032,93
BIST
9.374,20
SON DAKİKA
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?
Tepebaşı’nda bugün 3 saatlik elektrik kesintisi yapılacak

Enfeksyon seyri evvelce iddia edilebilecek

Enfeksyon seyri evvelden kestirim edilebilecekBakterilerin doğal ortamını taklit eden ve optimum hayatta kalma stratejilerini kestirim ederek …

Enfeksyon seyri evvelce iddia edilebilecek
Akacan The Mall
17.05.2022 11:07
0
A+
A-

Enfeksyon seyri evvelden kestirim edilebilecek
Bakterilerin doğal ortamını taklit eden ve optimum hayatta kalma stratejilerini kestirim ederek antibiyotik yansılarını ölçen yeni bir teknik geliştirildi. Enfeksiyonun seyrini evvelden varsayım edebilecek sistemle, ilerleyen devirde bireye özel antibiyotik uygulamaları da mümkün olacak.

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi Mekatronik Programı Öğretim Üyesi Dr. Meltem Elitaş ve takımı tarafından yürütülen proje, antibiyotik direnci geliştirebilecek enfeksiyonlarda en tesirli uygulama yollarını oluşturabilmek gayesiyle tasarlandı.

Dr. Elitaş, “Bu muhtaçlık esasen enfeksiyonların ortaya çıkmasıyla birlikte daima var olan bir sorun. Bilhassa, çoklu antibiyotik direnci gösteren varyantların oluşması ve elimizde yeni antibiyotikler üretebilecek çok hudutlu imkan bulunması aslında global bir sorun. Lakin, COVID-19 pandemisinden sonra bu mevzuya gösterilen ihtimam arttı ve çalışmalar hızlandı” dedi. “Microfluidic Microbial Ecology Device ve Mathematical Microecological Model” isimli yeni proje, Avrupa Birliği’nin Horizon 2020 araştırma ve yenilik programından da fon aldı.

Akacan The Mall

YENİ STRATEJİLER GELİŞTİRİYORUZ
Dr. Meltem Elitaş projenin gayesini şöyle anlattı:
“Antibiyotiklerin çalışma sistemlerini daha âlâ anlayarak antibiyotik direnci geliştirebilecek enfeksiyonlarda en tesirli uygulama metotlarını oluşturabilmeyi amaçlıyoruz. Yeni antibiyotiklerin bulunması ve var olanların aktifliğini arttıracak stratejilerin geliştirilmesine katkıda bulunmak gayelerimiz ortasında.

ENFEKSYONU EVVELCE KESTİRİM EDİYOR
Bu projede geliştirilen mikro aygıtlar ile ‘çip üzerinde enfeksiyon’ oluşturularak antibiyotiklerin şahıslara ve enfeksiyon derecesine bağlı olarak ne biçimde uygulanabileceği inceleniyor. Elde edilen tek hücre hassasiyetindeki datalar ve derin öğrenme algoritmaları ile antibiyotiklerin tesirleri ile bakterilerin direnç geliştirme düzenekleri araştırılıyor. Geliştirdiğiniz matematiksel modelle enfeksiyonun seyrinin evvelce iddia edilmesi de amaçlanıyor.

Çip üzerinde enfeksiyonu insanlarda oluşan enfeksiyonlara en yakın gerçekçi şartlarda yaratıyor ve buna, antibiyotik uygulayarak 1-3 mikrometre hassasiyetinde müşahede ve ölçümler yapıyoruz. Hasebiyle bu formda antibiyotiklerin dirençle müsabakadan, yan tesirlerini en aza indirerek ve enfeksiyonu en faal halde sonlandıracak dozları belirleniyor. .

BAKTERİNİN ANTİBİYOTİK DOZUNA VEFATINI TEMEL ALIYORUZ
‘MMEM: Mathematical Microbial Ecology Model’ ile bakterilerin enfeksiyon oluşturma davranışının matematiksel modelini oluşturarak simülasyon ortamında bakterilerin antibiyotik dozlarına verdiği karşılığı varsayım etmeye çalışıyoruz. Literatürde bir çok matematiksel model antibiyotiksiz ya da antibiyotik şartlarda bakterilerin çoğalmasını modellerken bizim modelimizde bakterin antibiyotik dozuna bağlı ölme kinetikleri temel alıyor.

HASTAYA ÖZGÜ UYGULAMA PEŞİNDEYİZ
Proje bitiminde bireyler için enfeksiyona özel antibiyotik uygulaması önerebilecek bir simülasyon programının geliştirilmesi ve bu programdan alınan antibiyotik dozlarının mikroakışkan çip üzerinde oluşturulacak bireye özel enfeksiyonlarda test edilmesi hedefleniyor. En nihayetinde de klinik uygulamalarda kullanılabilecek bir simülatör ve hastalardan alınan örneklerin testinde süratli ve sağlam sonuçlara dayalı olarak hastaya özgü antibiyotik uygulama planını sunan bir platformun oluşturulması amaçlanıyor.”

GRUPTA KİMLER VAR?
Öğretim üyesi Meltem Elitaş yürütücülüğündeki projede, doktora öğrencisi Sümeyra Vural Kaymaz mikrobiyoloji ve mikroakışkan aygıtlarda bakteri deneylerini yaparken, bakterilerin davranışlarını modelleyen matematiksel modellerin oluşturulmasında Dr. Guleser Demir (Dokuz Eylül Üniversitesi), manzara sürece ve derin öğrenme algoritmalarının geliştirilmesinde Dr. Giovanni Volpe (Gothenburg Üniversitesi, İsveç) projeye katkı sunmakta, antimikrobial direnç sistemlerinin çalışılmasında ise Dr. Neeraj Dhar (EPFL, İsviçre – Vaccine and Infectious Disease Organization, Kanada) dayanak sağlıyor.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.