STERLIN
33,4308
DOLAR
27,3824
EURO
29,0085
ALTIN
1.630,05
BIST
8.334,94
SON DAKİKA
“Yemlik Dane Mısır Üretim Projesi” kapsamında hasat yapıldı – KIBRIS HABER
Türkiye ve Azerbaycan’a skandal sözler! ‘Soykırım’ çıkışı taptı – KIBRIS HABER
27 yıl önce öldürülmüştü, sır perdesi aralandı! – KIBRIS HABER
2 yaşındaki çocuk pitbull saldırısında hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Atatürk büstüne zarar veren şahıslar tutuklandı! – KIBRIS HABER
İzinsiz ikamet eden iki kişi daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
“Sapkınlık gerçekten” dedirten görüntüler! – KIBRIS HABER
35 araç trafikten men edildi! – KIBRIS HABER
Gümrüğe beyan edilmemiş ürünler tespit edildi! – KIBRIS HABER
Gazimağusa’da uyuşturucu! – KIBRIS HABER
Trafik kazasında Zafer Akyurt ağır yaralandı! – KIBRIS HABER
Gıda denetim sonuçlarına göre Elma’da limit üstü kalıntıya rastlandı! – KIBRIS HABER
“Bölge artık yarı açık Maraş”! – KIBRIS HABER
Nalbantoğlu Hastanesi’nde sanal anjiyo çekimlerine başlandı! – KIBRIS HABER
Bunu yapan eczaneleri ihbar edin! – KIBRIS HABER
Yağmur bekleniyor – KIBRIS HABER
Ayten Berkalp, Lefkoşa Maratonu’nda yer alacak – KIBRIS HABER
Northernland Sports Fest 23 başladı – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, gençlerle buluşacak! – KIBRIS HABER
Okullarda şiddet kontrol edilemez boyutlarda! – KIBRIS HABER
Girne Belediyesi’nde “Uluslararası Müz-ler Sanat Sempozyumu” sergisi – KIBRIS HABER
Veteriner Dairesi’nden ceza uyarısı! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Berova, Metehan Sınır Kapısı’na gitti! – KIBRIS HABER
29 Eylül Döviz Kurları – KIBRIS HABER
29 Eylül Brent petrol fiyatı! – KIBRIS HABER
KKTC’de İnterpol tarafından aranan çok sayıda kişi var! – KIBRIS HABER
Sahte reçete vurgununda bir eczacı daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
14 yaşındaki öğrenci öğretmenini gözünden bıçakladı! – KIBRIS HABER
Tedavinin bir parçası olduğunu söyleyerek hastalarına cinsel saldırıda bulundu! – KIBRIS HABER
Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’den gelen Kıbrıs gazileriyle bir araya geldi – KIBRIS HABER

En düşük emekli maaşında artış Resmi Gazete’de

 En düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya, bayram ikramiyesinin 2 bin liraya çıkarılması ile süreksiz çalışanlara takım düzenlemesini içeren kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

En düşük emekli maaşında artış  Resmi Gazete’de
CyborNFT
05.04.2023 07:22
0
A+
A-

En düşük emekli maaşında artış Resmi Gazete’de
 En düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya, bayram ikramiyesinin 2 bin liraya çıkarılması ile süreksiz personellere takım düzenlemesini içeren kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

En düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya, bayram ikramiyesinin 2 bin liraya çıkarılması ile süreksiz emekçilere takım düzenlemesini içeren kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Gurur Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun ile Kimi Kanunlarda ve Kanun Kararında Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’la, muharip gazilerin aylıkları ortasındaki farklılıklar giderilecek ve minimum fiyatın net meblağında aylık ödenecek.

CyborNFT

Milli Çaba’ya iştirak eden ve bu sebeple kendilerine İstiklal Madalyası verilen Türk vatandaşlarının yanı sıra 1950’de Kore’de fiilen savaşa katılmış ve 1974’te Barış Harekatı’nda Kıbrıs’ta fiilen misyon almış olan Türk vatandaşlarına, hayatta bulundukları sürece, vatani hizmet tertibinden 30 günlük net minimum fiyat meblağında aylık bağlanacak. Hak sahibinin vefatı halinde bu aylık dul eşe yüzde 75 oranında bağlanacak; fakat dul eşin tekrar evlenmesi halinde kesilecek.

Yargıtay birinci lider vekilleri, Danıştay lider vekilleri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı Vekili, Yargıtay ve Danıştay daire liderleri, Yargıtay ve Danıştay üyelerinin kıstas aylık oranı Anayasa Mahkemesi üyeleri ile birebir olacak halde tekrar düzenlenecek.

Yargıtay Birinci Lideri, Danıştay Lideri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Danıştay Başsavcısı, Yargıtay birinci lider vekilleri, Danıştay lider vekilleri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı Vekili, Yargıtay ve Danıştay daire liderleri, Yargıtay ve Danıştay üyelerinin ek tazminat oranı Anayasa Mahkemesi lider ve üyeleri ile eşit duruma getirilecek.

Yargıtay Birinci Lideri, Danıştay Lideri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ve Danıştay Başsavcısının ek gösterge oranı, Anayasa Mahkemesi Lideri ile Yargıtay üyeleri, Danıştay üyeleri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı Vekilinin ek göstergesi de Anayasa Mahkemesi üyeleri ile birebir olacak.

En düşük emekli maaşı ve bayram ikramiyesinde artış

Sosyal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanunu’nda yapılan değişiklikle, gelir ve aylık ödemesi yapılanlara, bayramın içinde bulunduğu ayda gelir ve aylık alma kuralıyla, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda ödenen 1100’er lira 2000 liraya çıkarılacak.

Yaşlılık, malullük, mevt aylığı alan emeklilere ve hak sahiplerine evrak bazında 5 bin 500 lira olarak öngörülen aylık taban ödeme meblağı 7 bin 500 liraya yükseltilecek.

Geçici emekçi çalıştırma mühleti artırılıyor

Kanunla, kurumların gereksinimleri doğrultusunda süreksiz emekçi çalıştırma müddeti de artırılırdı.

Buna nazaran süreksiz iş durumlarında çalışanların çalışma müddetleri tıpkı vize periyodu içinde 11 ay 29 güne kadar uzatılabilecek. Bu müddetin belirlenmesinde yönetim, kurum ve kuruluşun bağlı yahut ilgili olduğu bakanlık yetkili olacak.

Sürekli personel takımlarına yahut kontratlı işçi statüsüne geçişi yapılamadığından süreksiz iş durumlarında çalıştırılmaya devam edilen çalışanların, bağlı bulunduğu toplumsal güvenlik kurumundan yaşlılık yahut emeklilik aylığı bağlanmasına hak kazanacakları tarihte iş kontratlarının sona erdirilmesini zarurî tutan düzenleme yürürlükten kaldırıldı. Bu halde iş kontratının sürdürülmesi ya da sona erdirilmesi kararının kontratın taraflarına bırakılması amaçlanıyor.

İdare, kurum ve kuruluşlar tarafından çalıştırılan süreksiz emekçiler, çalıştırıldıkları iş yerlerinde geçirdiği hizmet müddeti temel alınarak bu işyerlerinde boş olan daima emekçi takımlarına geçirilecek.

Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen uzman tabip ve tabip takım yahut konumlarında bulunan işçi ortasında fiyat istikrarının sağlanmasına yönelik olarak ek ödeme yapılacak.

Güvenlik korucuları ve vefatları halinde hak sahiplerine bağlanan emekli aylığı, en düşük 7 bin 500 lira olacak.

Muharip gazi aylıkları ile vefatları halinde yakınlarına bağlanan aylıklar ve güvenlik korucularının emekli aylıklarına ait düzenlemeler 1 Nisan 2023’ten geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girecek.

En düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya yükseltilmesi nisan ayı ödeme periyodundan itibaren yayımı tarihinde uygulanacak.

Yüksek yargı mensuplarının özlük haklarına yönelik hususları, kanunun yayımını takip eden ay başından, kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen uzman tabip ve tabip takım yahut durumlarında bulunan işçiye yönelik düzenleme ise kanunun yayımını takip eden ayın 1’inde, öteki düzenlemeler ise yayımı tarihinde yürürlüğe girecek.

SGK çalışanına 3 ay fazla mesai

Kanundaki bir diğer düzenleme ile Toplumsal Güvenlik Kurumuna Ait Birtakım Düzenlemeler Hakkında Kanuna süreksiz husus eklendi.

Buna nazaran, emeklilikte yaşa takılan (EYT) vatandaşların emeklilik süreçlerinin hızlandırılması için Toplumsal Güvenlik Kurumu Başkanlığında 657 sayılı kanuna tabi işçiye, 1 Nisan 2023 – 30 Haziran 2023 tarihleri ortasında 3 ay müddetle, ayda 100 saati ve 2023 yılı merkezi idare bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat fiyatının 10 katını aşmamak kaydıyla fazla çalışma fiyatı verilecek.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.