STERLIN
20,2938
DOLAR
16,7832
EURO
17,4971
ALTIN
976,05
BIST
2.443,77
SON DAKİKA
Danimarka’da silahlı saldırı! Yaralılar var
3 Temmuz 2022 Nöbetçi Eczaneler
Rusya’dan Ukrayna’nın Slovyansk kentine atak: 6 meyyit
Hindistan’daki heyelan felaketinde bilanço ağırlaşıyor: 37 meyyit
ABD ve Avrupa’da kaos: Binlerce uçuş iptal
Eroğlu’nun tedavisi sürüyor – KIBRIS HABER
ABD’de hava gösterisinde fecî kaza!
Avustralya’da sel: Binlerce kişi için tahliye buyruğu verildi
Spot piyasada elektrik fiyatları (03.07.2022)
Hazine ve Maliye Bakanlığı: 90,6 milyar liralık vergiden feragat edildi
Kızıldeniz’de can pazarı… Köpekbalığı saldırdı! Dehşet dolu anlar kamerada
Tesla’nın araç teslimi birinci çeyreğe nazaran düşüş gösterdi
Kızıldeniz’de can pazarı… Köpekbalığı saldırdı yardım etmek yerine kameraya aldılar!
Bakan Özer: Öğretmen atamalarında yükü okul öncesine vereceğiz
Hazine yarın 2 ihale düzenleyecek
Hong Kong’da ikiye bölünen geminin mürettebatına ait açıklama
Kemal Sunal’ın vefatının 22’nci yıl dönümü – KIBRIS HABER
ABD’de polis timsahı elleriyle ırmağa götürdü
Eroğlu hastaneye kaldırıldı – KIBRIS HABER
Pakistan’da otobüs vadiye uçtu: 19 meyyit, 12 yaralı
Son dakika: Atiba Hutchinson 1 yıl daha Beşiktaş’ta!
Fatih Ürek, Bodrum’da kaza yaptı! – KIBRIS HABER
Eşinize verdiğiniz değeri göstermenin 4 yolu – KIBRIS HABER
Yoganın her yaşta sağlığa 10 faydası – KIBRIS HABER
Tüyleri sıfırlayacak yöntem! – KIBRIS HABER
Eski kız arkadaşını darp etti olaya müdahil olan gencin burnunu kırdı! – KIBRIS HABER
Seri hırsız zanlısı 3 gün tutuklu kalacak – KIBRIS HABER
İstanbul Havalimanı’nda fiyatlar uçuyor! Su 31 TL, sandviç 100 TL, Pizza 530 TL – KIBRIS HABER
Hong Kong’ta gemi ikiye ayrıldı: Onlarca kişi kayıp – KIBRIS HABER
Ünlü YouTuber ölümünü video ile duyurdu – KIBRIS HABER

Emekli öğretmen 70’inde avukat oldu

Emekli öğretmen 70’inde avukat olduEdirne’de 36 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra emekli olan Ahmet Atay (70), öğrenci affıyla döndüğü İstanbul …

Emekli öğretmen 70’inde avukat oldu
CyborNFT
22.06.2022 12:22
0
A+
A-

Emekli öğretmen 70’inde avukat oldu
Edirne’de 36 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra emekli olan Ahmet Atay (70), öğrenci affıyla döndüğü İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezuniyetinin akabinde tamamladığı stajyerliği ile avukatlık mesleğine birinci adımını attı. Atay, “Gençler beni görünce yahut adliye stajımı yaparken çok enteresan şeylerle karşılaştım. Polis merkezine gittiğimizde stajyer avukat olduğuma inanamadılar. Kimliğimi gösterince hepsi çok büyük bir hürmet gösterdiler” dedi. 

Öğretmenlikten okul müdürlüğüne, ilçe ulusal eğitim şube müdürlüğünden ulusal eğitim müdürlüğüne 36 yıl boyunca eğitimci olarak vazife yapan Ahmet Atay, 2014 yılında çıkan öğrenci affıyla İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne yine kayıt yaptırdı. 2020-21 akademik yılında mezun olan Atay, koronavirüs salgını nedeniyle stajyer avukatlığına orta vermek zorunda kaldı. Atay, pandeminin akabinde Edirne Adliyesi ve kentteki bir hukuk ofisinde toplam 12 ay stajyer avukatlık yaptı.

‘2014 YILINDA ÖĞRENCİLİĞE TEKRAR BAŞLADIM’
Atay, 1974-75 yıllarında kazandığı İstanbul Hukuk Fakültesi’ndeki kaydını çeşitli olaylardan dolayı dondurduğunu belirterek, şunları söyledi: “Daha sonra tekrar imtihanlara girerek  Edirne Eğitim Enstitüsü’nü kazandım. 1978-79 yıllarında fen bilimleri öğretmeni olarak atandım. O yıllardan sonra 36 yıl 7 ay öğretmenlik misyonunda bulundum. Ulusal Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak öğretmenlik, okul müdürlüğü, şube müdürlüğü ve ilçe ulusal eğitim müdürlüğünde bulundum. 2014 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde dondurmuş olduğum kaydı açtırarak, tekrar öğrenciliğe başladım. 2020-2021 yıllarında mezun oldum. Pandemi nedeniyle orta vermek zorunda kaldım ve stajıma geç başladım ancak bunu da bitirdim. 6 ay adliye, 6 ay da avukat yanında stajım oldu. Bugün itibariyle stajım bitmiştir ve avukatlığa birinci adımımı attığım için çok memnunum.” 

CyborNFT

STAJYER AVUKAT OLDUĞUMA İNANAMADILAR’
Edirne adliyesinde stajyer avukatlık yaptığı sırada avukatlar, savcılar ve yargıçlardan ağır ilgi gördüğünü söyleyen Atay, “Gençler beni görünce yahut adliye stajımı yaparken çok enteresan şeylerle karşılaştım. Polis merkezine gittiğimizde stajyer avukat olduğuma inanamadılar. Kimliğimi gösterince hepsi çok büyük bir hürmet gösterdiler. Hoş anılarım oldu. Her girdiğim adliye stajındaki hakim arkadaşlarımız, bana büyük ilgi gösterdikleri üzere sahiden stajyer olup olmadığımı sordular. İstanbul Barosu’nda avukat olarak vazife yaptığımı düşünen birçok arkadaşım oldu. Stajyer olduğumu öğrenince beni hem kutladılar hem de birlikte çalıştık. Onlarla birlikte memnun günlerim oldu” dedi.

Atay, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tekrar öğrenci olma nedenlerini de anlatarak, “Oğlum Hukuk Fakültesi’ni kazanınca kayıt devirleri açıldığı için ’Niye ben de başlamayayım?’ dedim. Eşime sordum zira eşimin de yükü çok ağır. 2 evladım var. Yapıp yapamayacağıma dair tartışmalarımız oldu ve sonunda başladım. Âlâ ki başlamışım, çok memnun oldum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde çok hoş hocalarla birlikte çalıştım, onlara da çok teşekkür ediyorum. Okurken pek zahmet çektiğimi zannetmiyorum. Zira çalışınca kimi şeyler çok kolay oluyor ve yapabiliyorsunuz” diye konuştu.

’SINIF ARKADAŞLARIM NOTLARINI GÖNDERDİLER’
Öğrencilik yıllarında hukuk fakültesindeki sınıf arkadaşlarından da takviye gördüğünü belirten Atay, “Devamlı okula gidemediğim için ortada imtihanlara, ortada pratik çalışmalara gittim. Ders dinlemeye gittiğimde bazen çalışkan öğrencilerden not alıyordum. O notları alırken öğrenciler, “Hocam, buraya yük verdi hoca’ diyorlardı. Ama vakit zaman bize karşıt köşe yaptıkları da olmuştur fakat hoş şeylerdi. Okuldaki öğrenci arkadaşlarımdan çok yardım aldım. Yaşım ileri olduğu için onlar da büyük bir hürmet göstererek notlarını gönderdiler. O notlarla birlikte tıpkı vakitte hocalarımı dinleyerek okulumu bitirdim” dedi.

’GENÇLERE ÖRNEK OLDUĞUMU SÖYLÜYORLAR’
Atay, avukatlığa başlamasını yakın etrafının de takdir ettiği söz ederek, “Herkes, ’Gençlere örnek oldunuz, sizi takdir ediyoruz’ diyor. Bu da bana çok gurur veriyor. Zira öğretmenliğimde saygın bir şahıstım. Bana her vakit ’hocam’ derler. Bugün avukat olduğumu söylediğimde de, ’Sen bizim hocamızsın, devam et’ diyorlar. Oğullarım benimle gurur duyuyor. Ben de onlarla çok gurur duyuyorum. Eşime çok saygılıyım. Eşimin de bu mevzuda çok emeği vardır zira ben okula gidince çocuklarımla ilgilenmek ve mesken işlerini yönetim etmek zorunda kaldığı için benim okumamda çok büyük katkısı vardır. Ona çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.