STERLIN
24,8491
DOLAR
19,9662
EURO
21,3770
ALTIN
1.249,93
BIST
4.580,67
SON DAKİKA
28 Mayıs 2023 Nöbetçi Eczaneler
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı 3 bölgeyi karantinaya aldı! – KIBRIS HABER
Birkan Uzun Zirve Koşusu’nun ikincisi düzenleniyor! – KIBRIS HABER
Türkiye yarın sandık başına gidecek! – KIBRIS HABER
Çavuşoğlu; “KKTC’de bu yıl 306 öğretmenin Kamu Hizmetleri Komisyonu tarafından ataması yapıldı”! – KIBRIS HABER
Yeni geçiş kapılarının açılması için eylem! – KIBRIS HABER
Öz çekim yaparken suya düşen telefonunu bulmak için barajı boşalttırdı! – KIBRIS HABER
Ölümlü kaza! – KIBRIS HABER
Ali Başman; “Ülkenin istikrarı için adayım”! – KIBRIS HABER
THY uçağına kuş çarptı! – KIBRIS HABER
68 kilo insan saçı ele geçirildi! – KIBRIS HABER
Alkollü sürücü yayaya çarptı! – KIBRIS HABER
Beyaz Saray’da panik! – KIBRIS HABER
16 yaşındaki çocuk, annesi, ablası ve komşusunu öldürdü! – KIBRIS HABER
İskele’de korkutan kaza! – KIBRIS HABER
Gabar Dağı’ndan sevindiren haber! “Yoğun bir petrol çıktı” – KIBRIS HABER
27 Mayıs 2023 Nöbetçi Eczaneler
“Nikos Hristodulidis Almanya’dan da istediğini alamadı”! – KIBRIS HABER
38 bin artçı sarsıntı yaşandı! – KIBRIS HABER
Meteoroloji Dairesi yağış miktarını açıkladı! – KIBRIS HABER
Dikkat! Yeni dolandırıcılık yöntemi – KIBRIS HABER
15 yabancı işçiye köle muamelesi! – KIBRIS HABER
Meteoroloji gün verdi! – KIBRIS HABER
Başkasının kimliğine büründü! – KIBRIS HABER
İlaç fiyatlarına da zam! – KIBRIS HABER
O yol çift yönlü olarak trafiğe kapatılacak! – KIBRIS HABER
38 araç trafikten men edildi! – KIBRIS HABER
Marketten içki ve buz çaldı! – KIBRIS HABER
İki ayrı yerde yangın! – KIBRIS HABER
Öğretmenler Değişiklik Yasa Tasarısının geri çekilmemesi halinde grevler devam edecek! – KIBRIS HABER

Elektrikli araç şarj istasyonlarında birinci lisanslar verildi

Elektrikli araç şarj istasyonlarında birinci lisanslar verildiGüç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Lideri Mustafa Yılmaz, Türkiye’deki birinci …

Elektrikli araç şarj istasyonlarında birinci lisanslar verildi
CyborNFT
28.05.2022 11:52
0
A+
A-

Elektrikli araç şarj istasyonlarında birinci lisanslar verildi
Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Lideri Mustafa Yılmaz, Türkiye’deki birinci şarj ağı işletmeci lisanslarını verdiklerini açıkladı.

Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin elektrikli araç piyasasında ve şarj ağı altyapısında şimdi başlangıç etabında olduğunu belirtti.

2021 sonu datalarına nazaran Türkiye’de yaklaşık 6 bin 500 elektrikli araç ve 3 bin 500’e yakın şarj ünitesi bulunduğunu kaydeden Yılmaz, “Yerli arabamız, TOGG’un yaratacağı ivmelenmeyle, şarj istasyonlarının sayısında da bir artış gerekeceği ortada. Dünya ortalamalarına baktığımızda her 10 elektrikli araca bir şarj ünitesi muhtaçlığını görüyoruz. 2030’da 1 milyonun üzerinde elektrikli araç sayısına ulaşacağımız öngörüldüğünde, en az 100 bin civarında şarj ünitesi gereksinimi ortaya çıkıyor. Bu manada güçlü bir şarj ağı altyapısı, elektrikli araç ekosisteminin gelişmesi için olmazsa olmaz.” diye konuştu.

CyborNFT

Yılmaz, şarj hizmeti piyasasına yönelik yaptıkları düzenlemelerin değerli bir farkındalık yarattığını ve dala dinamizm kazandırdığını gözlemlediklerini aktardı.

18 Nisan prestijiyle şarj ağı işletmeci lisanslarına yönelik müracaatları almaya başladıklarını anımsatan Yılmaz, “Yatırımcılarımızın bu alana ağır ilgisini görüyor ve memnuniyetle karşılıyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan hibe paketinin de bu alana olan ilginin artmasını sağladığını belirtmek isterim. Gerek bizim düzenlemelerimizle gerekse de açıklanan hibe paketiyle, bilhassa süratli şarj altyapısının yaygınlaştırılmasına yönelik efor gösteriliyor.” sözlerini kullandı.

Yılmaz, çevreyi korurken öteki taraftan da orta ve uzun vadede ülke iktisadı için değerli kazanımlar elde edilebilecek bir alanda kritik adımlar atıldığını belirterek şöyle devam etti:

“Kurumumuzca yapılan düzenlemeler kapsamında, şirketler alacakları şarj ağı işletmeci lisansı ile şarj ağı işletebilecek. Konseyimizde birinci etapta belgelerini tamamlamış 5 adet lisans başvurusunu değerlendirdik ve birinci lisanslarımızı verdik. Şarj ağı işletmeci lisansı sahipleri, elektrikli araç kullanıcılarına, kendi kuracakları ünitelerle hizmet sunabilecekleri üzere sertifika vermek yoluyla, bir nevi akaryakıt kesimindeki bayilik sistemine misal bir biçimde de hizmet götürebilecek. Burada sertifika sistemi üzerinden küçük ölçekli yatırımcılarımıza da çeşitli iş modellerinin ve fırsatların doğuyor.”

Elektrikli araç kullanıcıları için Hür Erişim Platformu

Elektrikli araç ekosisteminin dijital teknolojilerin ağır kullanıldığı bir alan olduğunu aktaran Yılmaz, EPDK tarafından kurulacak Hür Erişim Platformu’nda elektrikli araç kullanıcılarının taşınabilir bir uygulama üzerinden halka açık şarj istasyonlarının coğrafik pozisyonları, şarj ünitesi ve soket sayıları, tip ve güçleri, ödeme metotları ve müsaitlik durumlarını görüntüleyebileceklerini anlattı.

Yılmaz, bu sayede kullanıcıların elektrikli araçlarıyla daha konforlu ve ekonomik seyahat etme imkanına kavuşacaklarını belirterek “Elektrikli araçların yakıt maliyetleri akaryakıt ve dizel yakıtlı araçlarla kıyaslandığında çok daha avantajlı bir durumda. Mevcut fiyatlarla, elektrikli araçların meskenden şarj edilmesi halinde oluşan yakıt maliyeti, akaryakıt ve dizel yakıtlı araçların yakıt maliyetinin yaklaşık üçte biri düzeylerinde.” dedi.

Araçtan şebekeye elektrik teknolojisi, akıllı şebekeye dayanak olacak öteki ileri teknolojik uygulamalar, batarya değiştirme istasyonları, taşınabilir şarj istasyonları, kablosuz şarj, yol üstü şarj üniteleri, elektrikli yollar, aydınlatma direği üniteleri üzere inovatif alanlara yönelik gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyleyen Yılmaz, şunları kaydetti:

“Enerji piyasasına yönelik dijital dönüşümü tetikleyen, yapay zeka, objelerin interneti, makine tahsili, bulut, büyük data ve gibisi uygulamalar da mercek altına aldığımız öbür yenilik alanları. Düzenlemeye tabi şirketlerimizin bu teknolojileri kullanarak verimlilik ve hizmet kalitesinde güzelleştirme sağlaması için gerekli düzenleme altyapısı bulunuyor.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.