STERLIN
22,6958
DOLAR
18,8301
EURO
20,2240
ALTIN
1.134,91
BIST
4.930,18
SON DAKİKA
Zelzele Suriye’yi de vurdu: En az 1444 kişi kişi hayatını kaybetti
Memleketler arası arama-kurtarma takımları Türkiye’de
İş Bankası’nın 4. çeyrek net kârı beklentilerin üzerinde
İskenderun Limanı’nda çıkan yangın sürüyor
Türkiye’nin acısını birinci sayfalarından duyurdular! İngiliz gazeteden depremzedeler için yardım kampanyası
3 büyüklerin statları yardım toplama merkezine dönüştü
Volkan Demirel: “Kıyamet günü geldi diye düşündüm”
SPK’dan sarsıntı bölgesi için kıymetli kararlar
Fahiş fiyat fırsatçılarına göz açtırılmıyor
Oteller: Kapılarımız açık
İş dünyasında seferberlik
İş makinesi ve vinç daveti
Besinde yardım zinciri
Akaryakıt şirketleri: Tankerlerimiz hazır
Akkuyu Nükleer Genel Müdürü Zoteeva: Projede rastgele bir hasar olmadı
İktisat ve siyaset gündemi – 7 Şubat 2023
Dünyadan dayanak ve yardım seferberliği
8 ülkede hissedildi… Suriye’de de yıkım
Türkiye’yi yasa boğan sarsıntıda can kaybı artıyor
Resmi Gazete’de bugün (07.02.2023)
Merkez Bankası’ndan ‘deprem’ önlemleri
THY sarsıntı bölgesinden İstanbul uçuşlarını 100 TL’ye sabitledi
F.Bahçe Beko ve Anadolu Efes’in maçları ertelendi
Felipe Melo’dan Volkan Demirel’e dayanak
ABD Lideri Biden’dan Erdoğan’a ‘geçmiş olsun’ telefonu
MOBİSAD: Bağlantıda, kimi noktalarda jeneratörlerle tahlil üretmeye çalışıyoruz
Nicolo Zaniolo’dan Türkiye için bildiri
Borsada depo kaidesi düzenlemesinde geri adım
Hatayspor’da Christian Atsu ve Sportif Yönetici Taner Savut hala enkaz altında
Spor camiası deprem için seferber oldu

Eksi 2 netle üniversite

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda baraj puanını kaldırması eksi netle üniversite okumayı mümkün kıldı.

Eksi 2 netle üniversite
CyborNFT
29.11.2022 09:52
0
A+
A-

Eksi 2 netle üniversite
Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda baraj puanını kaldırması eksi netle üniversite okumayı mümkün kıldı.

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) puan barajını kaldırması, eksi net yapan bir öğrencinin devlet üniversitesinde bir kısma yerleşmesini mümkün kıldı. TYT ve AYT toplamında eksi 2 net yapan bir öğrenci Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları kısmına yerleşti. Eğitim Uzmanı Salim Ünsal, 4’ü devlet olmak üzere 83 tane üniversite kısmına öğrencilerin 0 ya da eksi net ile yerleştiğini söyledi.

Söz konusu 83 kısmın 73 adedinin 2 yıllık, 10 adedinin ise 4 yıllık olduğunu belirten Salim Ünsal’ın hazırladığı listeye nazaran, devlet üniversitelerinde Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları kısmına eksi 2 netle yerleşen öğrencinin dışında Ardahan Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları kısmına eksi 0,75 netle, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Mimari Onarım kısmına 0, 25 ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rekreasyon İdaresi kısmına 0,50 netle öğrenci yerleşti.

CyborNFT

VAKIFLAR EKSİ 8’İ GÖRDÜ
Listeye nazaran vakıf ve Kıbrıs üniversitelerinin ön lisans programlarında eksi 8,75 net ile iş sıhhati ve güvenliği kısmına, eksi 7.50 net ile çocuk gelişimi kısmına yerleşmek ve eksi 6.25 net ile radyoterapi okumak mümkün oldu. Lisans programlarında da eksi 3.50 netle tarih, eksi 2,50 ile gastronomi ve mutfak sanatları, ya da eksi 2,25 netle tam burslu ilahiyat kısmına yerleşen öğrenciler var. Vakıf ve Kıbrıs üniversitelerinde eksi netle öğrenci alan üniversitelerin kısımları ortasında sıhhatle ilgili anestezi, ameliyat hizmetleri, fizyoterapi, eczane hizmetleri üzere kısımların yanı sıra deniz brokerlıği, sivil hava ulaştırma işletmeciliği, iç yer tasarımı, lojistik, adalet üzere kısımlar de yer alıyor.

ESKİDEN 27 NET GEREKİYORDU
“Baraj kaldırılınca bu türlü bir sonucun çıkacağı belliydi” diyen Ünsal şunları söyledi:
“YÖK’ün puan barajını kaldırmasıyla birlikte Türkçe yahut matematikten yarım net yapan öğrencinin puanı hesaplanabiliyor. Yani TYT’de bu iki dersten yarım net yapan bir adayın başka derslerde hepsini yanlış yapsa bile puanı hesaplanabiliyor. Evvelden bu eksi netlerle girilebilen kısımların 4 yıllıkları için 27 net, 2 yıllıkları için de 8.75 net yapmak gerekiyordu. Ekseriyetle de bu kısımlar boş kalıyordu. Hasebiyle bu durum üniversiteye yerleşen öğrenci profilinin biraz daha düşmesi manasına geliyor. Barajın kaldırılmasına karar verildiğinde bunu bekliyorduk lakin öğrencilerin tercih yapma cüreti daha az olur diye düşünmüştük. Az tercih edilen kısımlar için cesurca tercih yapmışlar. TYT’de 50 bine yakın eksi puana karşın tercih yapan öğrenci var. Bence toplamda eksi net yapan öğrencinin puanını hesaplamak algoritmik olarak yanlış. Aday, Türkçe yahut matematikten yarım net çıkarmak zorunda. Geri kalanın hepsi yanlış olsa da tercih yapabiliyor. AYT’de de yarım net kâfi olabiliyor. Barajın olmadığı bir imtihanda bunlar olağan gelişmeler. Öğrencinin toplam neti üzerinden de bir kriter konulmalı diye düşünüyorum.”

EKSİ NET NASIL OLUYOR
Sınava giren adayın puanı yaptığı gerçek ve yanlış soruların sayısına nazaran hesaplanıyor. Bu hesaplama yapılırken 4 yanlış cevap bir gerçek karşılığı götürüyor. Örneğin aday 50 sorunun 40’ını yanlış 10’unu hakikat yanıtlamışsa alacağı puan sıfır oluyor. Yanlış karşılıkların oranı doğrulara nazaran yükseldikçe puan eksiye de düşebiliyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.