STERLIN
40,1260
DOLAR
31,5660
EURO
34,2617
ALTIN
2.146,84
BIST
8.907,65
SON DAKİKA
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?
Tepebaşı’nda bugün 3 saatlik elektrik kesintisi yapılacak

Eksi 2 netle üniversite

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda baraj puanını kaldırması eksi netle üniversite okumayı mümkün kıldı.

Eksi 2 netle üniversite
Akacan The Mall
29.11.2022 09:52
0
A+
A-

Eksi 2 netle üniversite
Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda baraj puanını kaldırması eksi netle üniversite okumayı mümkün kıldı.

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) puan barajını kaldırması, eksi net yapan bir öğrencinin devlet üniversitesinde bir kısma yerleşmesini mümkün kıldı. TYT ve AYT toplamında eksi 2 net yapan bir öğrenci Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları kısmına yerleşti. Eğitim Uzmanı Salim Ünsal, 4’ü devlet olmak üzere 83 tane üniversite kısmına öğrencilerin 0 ya da eksi net ile yerleştiğini söyledi.

Söz konusu 83 kısmın 73 adedinin 2 yıllık, 10 adedinin ise 4 yıllık olduğunu belirten Salim Ünsal’ın hazırladığı listeye nazaran, devlet üniversitelerinde Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları kısmına eksi 2 netle yerleşen öğrencinin dışında Ardahan Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları kısmına eksi 0,75 netle, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Mimari Onarım kısmına 0, 25 ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rekreasyon İdaresi kısmına 0,50 netle öğrenci yerleşti.

Akacan The Mall

VAKIFLAR EKSİ 8’İ GÖRDÜ
Listeye nazaran vakıf ve Kıbrıs üniversitelerinin ön lisans programlarında eksi 8,75 net ile iş sıhhati ve güvenliği kısmına, eksi 7.50 net ile çocuk gelişimi kısmına yerleşmek ve eksi 6.25 net ile radyoterapi okumak mümkün oldu. Lisans programlarında da eksi 3.50 netle tarih, eksi 2,50 ile gastronomi ve mutfak sanatları, ya da eksi 2,25 netle tam burslu ilahiyat kısmına yerleşen öğrenciler var. Vakıf ve Kıbrıs üniversitelerinde eksi netle öğrenci alan üniversitelerin kısımları ortasında sıhhatle ilgili anestezi, ameliyat hizmetleri, fizyoterapi, eczane hizmetleri üzere kısımların yanı sıra deniz brokerlıği, sivil hava ulaştırma işletmeciliği, iç yer tasarımı, lojistik, adalet üzere kısımlar de yer alıyor.

ESKİDEN 27 NET GEREKİYORDU
“Baraj kaldırılınca bu türlü bir sonucun çıkacağı belliydi” diyen Ünsal şunları söyledi:
“YÖK’ün puan barajını kaldırmasıyla birlikte Türkçe yahut matematikten yarım net yapan öğrencinin puanı hesaplanabiliyor. Yani TYT’de bu iki dersten yarım net yapan bir adayın başka derslerde hepsini yanlış yapsa bile puanı hesaplanabiliyor. Evvelden bu eksi netlerle girilebilen kısımların 4 yıllıkları için 27 net, 2 yıllıkları için de 8.75 net yapmak gerekiyordu. Ekseriyetle de bu kısımlar boş kalıyordu. Hasebiyle bu durum üniversiteye yerleşen öğrenci profilinin biraz daha düşmesi manasına geliyor. Barajın kaldırılmasına karar verildiğinde bunu bekliyorduk lakin öğrencilerin tercih yapma cüreti daha az olur diye düşünmüştük. Az tercih edilen kısımlar için cesurca tercih yapmışlar. TYT’de 50 bine yakın eksi puana karşın tercih yapan öğrenci var. Bence toplamda eksi net yapan öğrencinin puanını hesaplamak algoritmik olarak yanlış. Aday, Türkçe yahut matematikten yarım net çıkarmak zorunda. Geri kalanın hepsi yanlış olsa da tercih yapabiliyor. AYT’de de yarım net kâfi olabiliyor. Barajın olmadığı bir imtihanda bunlar olağan gelişmeler. Öğrencinin toplam neti üzerinden de bir kriter konulmalı diye düşünüyorum.”

EKSİ NET NASIL OLUYOR
Sınava giren adayın puanı yaptığı gerçek ve yanlış soruların sayısına nazaran hesaplanıyor. Bu hesaplama yapılırken 4 yanlış cevap bir gerçek karşılığı götürüyor. Örneğin aday 50 sorunun 40’ını yanlış 10’unu hakikat yanıtlamışsa alacağı puan sıfır oluyor. Yanlış karşılıkların oranı doğrulara nazaran yükseldikçe puan eksiye de düşebiliyor.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.