STERLIN
33,2719
DOLAR
27,2242
EURO
28,8556
ALTIN
1.677,74
BIST
8.304,83
SON DAKİKA
Şenkul’dan, Hirondel Çemberi’nin isim tartışmasına yanıt! – KIBRIS HABER
Deprem Komitesi, Ankara’da temaslarda bulunuyor! – KIBRIS HABER
Elindeki silahla damadı vurdu, hiçbir şey olmamış gibi dans etmeye devam etti! – KIBRIS HABER
“59 Milyon Euro 75 okul eder”! – KIBRIS HABER
132,5 milyon TL açık! – KIBRIS HABER
Sahte araç poliçesiyle, Metehan Sınır Kapısından KKTC’ye giriş yaptı! – KIBRIS HABER
Dikkat! Elektrik kesintisi – KIBRIS HABER
8 Kaçak daha tutuklandı! – KIBRIS HABER
“Vergide adalet istiyoruz”! – KIBRIS HABER
16 yerde yangın! – KIBRIS HABER
4 milyon 660 bin 500 TL hasar! – KIBRIS HABER
CTP gençlerinden, ihtiyaç sahibi çocuklara kıyafet yardımı – KIBRIS HABER
Mevlid Kandili yarın gece idrak edilecek – KIBRIS HABER
Petrol fiyatlarında son durum! – KIBRIS HABER
Haftalık hava durumu raporu – KIBRIS HABER
1 Sterlin 33,50TL! – KIBRIS HABER
Kendisiyle evlenmeye karar verdi! – KIBRIS HABER
Mehmetçik’ten Kıbrıs’ın güneyinde Akdeniz’de eğitim uçuşu! – KIBRIS HABER
Erhürman; “Sn. Hristodulidis yalan söylüyorsa açıklayın”! – KIBRIS HABER
Mağusa’da13 yaşındaki çocuğa annesi ve babası şiddet uyguladı! – KIBRIS HABER
Eşini öperken kulak zarını deldi! – KIBRIS HABER
iPhone 15 satın alabilmek için birbirlerini ezdiler! – KIBRIS HABER
14 metrelik timsah cansız insan bedenini kanala taşırken yakalandı! – KIBRIS HABER
Ertuğruloğlu New York’ta Noziri ile görüştü! – KIBRIS HABER
23 yaşındaki gencin ölümünde baba mahkemede! – KIBRIS HABER
Hırsızlık yapmak için girdiği evde içki içip, uyuya kaldı! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, Girne’de ziyaretler yapacak! – KIBRIS HABER
KTOEÖS’den önemli açıklama! – KIBRIS HABER
Mahkumlar arasında çıkan kavga sırasında 3 gardiyan yaralandı! – KIBRIS HABER
Burs müracaatları bu tarihte yapılacak! – KIBRIS HABER

Ekonomistler enflasyon raporunu kıymetlendirdi

Ekonomistler enflasyon raporunu kıymetlendirdiBloomberg HT yayına katılan ekonomistler enflasyon raporunu kıymetlendirdi. Ekonomistler 2022 yıl …

Ekonomistler enflasyon raporunu kıymetlendirdi
CyborNFT
29.04.2022 00:04
0
A+
A-

Ekonomistler enflasyon raporunu kıymetlendirdi
Bloomberg HT yayına katılan ekonomistler enflasyon raporunu kıymetlendirdi. Ekonomistler 2022 yıl sonu enflasyon beklentisini optimist buldu ve enflasyonun yüzde 40 civarına inmesi mümkün gözükmediğini belirttiler.

TCMB Lideri Şahap Kavcıoğlu ikinci enflasyon raporunu açıkladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yılın ikinci enflasyon raporunda 2022 yıl sonuna ait enflasyon varsayımını yüzde 23,2’den yüzde 42,8’e, 2023 iddiasını de yüzde 12,9’a yükseltti.

CyborNFT

Bloomberg HT yayınına katılan ekonomistler enflasyon raporunu kıymetlendirdi:

Bürümcekçi: Enflasyonun yüzde 40 civarına inmesi mümkün gözükmüyor

Bürümcekçi Araştırma ve Danışmanlık Kurucusu Haluk Bürümcekçi TCMB’nin enflasyon raporunu kıymetlendirdi.

Bürümcekçi raporun gerçekçi olmadığını ve Merkez Bankası’nın piyasa beklentisinden uzak olduğunu söyledi.

Bürümcekçi’nin değerlendirmesinde öne çıkanlar şöyle:

Rapor gerçekçi değil. Kısa vade açısından gerçekçi diyebiliriz. Yani mayısta enflasyonun yüzde 75 düzeyine ulaşacak olması gerçekçi görülebilir, ondan sonrasının bir gerçekçiliği bu ortamda yok. Enflasyonun yıl sonunda yüzde 40 civarına inmesi pek mümkün gözükmüyor. Piyasa şu anda yüzde 55 -60 civarında beklentisinde münasebetiyle revizyona karşın piyasanın çok uzağında bir Merkez Bankası var. Faiz artırım ihtimalinin sıfıra yanlışsız gittiği anlaşılıyor. Siyaset faizi üzerinden sıkılaşmanın kullanılmayacağı anlaşılıyor. Son vakitlerde uygulamalarla da anlaşıldı. Ticari kredilerden alınan mecburî karşılık kararından üzere birçok TL lehine, Döviz aleyhine kararların gelmeye devam ettiğini göreceğiz. Merkez Bankası dolaylı yollardan para siyaseti uygulamaya devam edecek.

Kara: Enflasyonda yüzde 60’ın altı sıkıntı

Bloomberg HT yayınına katılarak Merkez Bankası enflasyon raporunu kıymetlendiren Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kara, yüzde 19,6’lık bir revizyon yapılmış olsa bile yılsonu enflasyon varsayımını optimist bulduğunu lisana getirdi. Kara, güç ve fiyatlardan kaynaklanan bir ivme yaşanacağının alını çizdi.

Merkez’den bir revizyon beklentisi olduğunu, yapılan revizyonun da gerçekçi olduğunu söz eden Kara, lakin bu revizyonun da optimist olduğunu tabir etti.

Yüzde 60’ın altında bir enflasyon beklemediğini söyleyen Kara, “Hesabın, zirve noktası Mayıs ayı olarak alınmış ve onun üstüne yüzde 1’lik bir enflasyon projeksiyonu yapılmış üzere görünüyor. Meğer, yüzde 1 çok optimist. Mayıs’tan itibaren yüzde 2 bile enflasyon olsa yılsonu yüzde 54 oluyor.” dedi.

“Ücret ayarlaması yapılacaktır”

Enflasyonda zirve noktayı kendisinin Ekim olarak gördüğünü aktaran Kara, “Enflasyonun Ekim’de yüzde 80’lere kadar çıkabileceğini, yılsonunda da 60’lara ineceğini öngörüyorum. Fiyatlama davranışlarında önemli biri bozulma var. Yüzde 60’ın altında bir bin enflasyon güç görünüyor. Fiyatlama davranışlarında önemli bir bozulma var. Güçte artırım olmayacakmış üzere kurgulanıyor. Fiyatlarda bir ayarlama öngörüyorum. Tahminen minimum fiyatta bir artış olmayabilir lakin özel dal şirketleri ayarlamaya başladı bile. Bu da enflasyon üstünde bir ivme yaratacaktır.” diye konuştu.

Büyümeyi, memleketler arası kuruluşların büyümesinden fazla beklediğini de aktaran Prof. Kara, insanların pandemiden sonra güçlü bir biçimde seyahat etme isteğinde olduğunu, turizmde talebin artacağını turist dövizlerinde beklenenden daha güçlü bir hareket beklediğini lisana getirdi. İç talepte biraz yavaşlama olsa da endüstrinin gücünü koruduğunu tabir eden Kara, “Yüzde 4’ün üzerinde bir büyüme gelirse şaşırmam.” sözlerini kullandı.

Şengül: Siyaset faizi altında fonlama enflasyonla gayrete karşıt bir adım

Bilgi Üniversitesi CEFIS Araştırma Yöneticisi Hasret Derici Şengül enflasyonda zirve noktayı Eylül-Ekim ayı üzere beklediğini belirterek şunları söyledi:

Siyaset uygulaması ismine bir tane değerli ileti vardı. Bu da yeni bir fonlama aracı diyebileceğimiz bankaların yeni bir repo imkanından yararlanması oldu. İkinci değerli bir not olarak da doruğun Mayıs civarında görülmesini bekliyordu. Piyasaların beklentisinin aşağısında olacağını bekliyordum zati lakin patikayı nasıl değiştireceği merak konusuydu. Yüzde 70-75’lere çıkabileceği, gerçekçi bir yaklaşımla yapıldığını gösteriyor. Lakin yıl sonu beklentisi farklı gitmeye devam edecek. Benim beklentim Mayıs değil, Mayıs’tan sonra da artışın devam edeceği tarafında, zirveyi Eylül, Ekim üzere görmeyi bekliyorum. Merkez Bankası enflasyonla uğraş ismine liralaşma ismi verdiği stratejiye çok güveniyor. Bu yolla enflasyonu düşüreceğini düşürüyor. Bu yüzden liralaşmaya yönelik her adımı atıyor. Yeni adım olarak teminat yapısını daha çok liraya dayalı hale getirme olduğunu görüyoruz. Siyaset faizinin altında fonlanması kelam konusu olacak deniliyor bu da fonlama maliyetinin daha da aşağı çekilmesi manasına geliyor. Enflasyonla çaba açıasından aslında aksi bir adım.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.