STERLIN
23,6247
DOLAR
19,1169
EURO
20,7271
ALTIN
1.213,41
BIST
4.811,45
SON DAKİKA
Türkiye 0-2 Hırvatistan (Maç özeti)
Anadolu Efes, Olimpia Milano’yu farklı geçti
Türkiye – Hırvatistan maçında Stefan Kuntz’a tepki! Hakan Çalhanoğlu büyük üzüntü yaşadı, tribünler Arda Güler’i istedi ama…
‘Fed daha güçlü bankacılık düzenlemelerini değerlendiriyor’
Bursa’da anlamlı koreografi! Hırvatistan tribünlerinde duygulandıran pankart
Wizz Air, İGA İstanbul Havalimanı uçuşlarına başladı
Arda Turan, Hırvatistan maçı öncesi ödüllendirildi
49 gün sonra enkazdan çıkarıldı! – KIBRIS HABER
Çamlıbel’de ormanlık alan içerisinde suçüstü yakalandılar! – KIBRIS HABER
ABD medyası:Türkiye rekor kırdı! ‘Erdoğan’ın 20 yıllık projesi meyvelerini veriyor’
Ersin Tatar, Londra temaslarına devam ediyor! Kıbrıs konusu gündemde – KIBRIS HABER
Filiz Besim; “Sağlık Bakanlığı’ndaki 85 personel, bir yıldır sosyal güvenceden yoksun çalışıyor”! – KIBRIS HABER
ABD’den Esad’ın kuzenleri dahil 6 kişiye yaptırım
TMO’nun buğday ithalatı ihalesinde maliyet belli oldu
AB gaz tüketimini düşürme kararını uzattı
Korsanlar gemiye saldırdı, mürettebat ile iletişim kesildi
Özdemir Berova; “Paniğe Gerek Yok”! – KIBRIS HABER
Afrika Birliği’nden Kenya’daki taraflara sükunet çağrısı
Fransa alarmda! İçişleri Bakanı’ndan ‘ateş ve kan’ uyarısı
Siemens Energy, İtalya’dan 1 milyar euroluk sipariş aldı
5 üniversiteden iş birliği
Bakanlar Kurulu toplandı! – KIBRIS HABER
Erkan Oraç hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Twitter’dan ‘mavi tik’ kararı
AB benzinli ve dizel arabaları yasaklıyor
OPEC+’dan üretimi sabit tutma sinyali
Alibaba’dan tarihinin en kritik yapılanma kararı
Balıkçılar sezonu erken kapadı
Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’ndan uluslararası rezerv açıklaması
Togg’un ön siparişi 177 bin 467’ye ulaştı

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi görüşmeler gerçekleştirdi! – KIBRIS HABER

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi görüşmeler gerçekleştirdi! – KIBRIS HABER
CyborNFT
25.01.2023 15:31
0
A+
A-

Ankara’da bulunan Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi heyeti, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşmelerde bulundu…

Temaslarda bulunmak amacıyla Ankara’da bulunan Ulusal Birlik Partisi Milletvekili Resmiye Eroğlu CANALTAY başkanlığındaki Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi heyeti, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görüşmelerde bulundu.

Meclis’ten yapılan açıklamaya göre, Komite heyeti ilk görüşmesini Ziya Altunyaldız başkanlığındaki TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu ile yaptı.

Burada bir konuşma yapan Komisyon Başkanı AK Parti Konya Milletvekili Altunyaldız, hem ülkeler arası hem de  küresel alana dönük ilişkilerde bir süreç yaşandığını ifade ederek KKTC’nin güçlendirilmesi ve refah düzeyinin arttırılmasına büyük önem verdiklerini söyledi.

CyborNFT

Altunyaldız, Kıbrıs meselesinde eski parametrelerde çözüm yolu aranmasının çok mümkün görülmediğini ifade ederek KKTC’nin egemen eşitliği, eşit uluslararası statüsünün tescili konusunda mücadelenin devam edeceğini vurguladı.

Komite Başkanı Canaltay da konuşmasında, TBMM çatısı altında bulunmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, iki ülke parlamentolar arası ilişkilere büyük önem verdiklerini söyledi.

Canaltay, KKTC ve Türkiye’nin et ve tırnak gibi olduğuna değinerek, Kıbrıs Türk halkının Türkiye’nin desteği ile yoluna devam ettiğini söyledi.

Dünyada son zamanda yaşanan pandemi başta olmak üzere çeşitli olumsuzlukların dost ve güçlü ülkelerin birbirinin yanında ve destekçisi olmasının öneminin bir kez daha ortaya çıktığına işaret eden Canaltay, özellikle pandemi döneminde Türkiye’nin de desteği ile sürecin en az hasarla atlatıldığını belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler çatısı altında “KKTC’yi tanıyın” çağrısının Kıbrıs Türk halkı için bir dönüm noktası olduğunu söyleyen Canaltay, bu çağrının kendilerine büyük bir güç verdiğini vurguladı.

Komite Başkan Vekili Fikri Toros da konuşmasında Cumhuriyet Meclisi’nde en verimli ve üretken konumda olan bir komite olduklarını söyleyerek Doğu Akdeniz’deki enerji denkleminde bölgesel iş birliği projeleri geliştirildiğini, bu projelerde Türk tarafı olarak yeteri kadar yer alamamanın nedeninin Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğü olduğunu belirtti.

Rumların uzlaşmazlığı yüzünden çözümsüzlüğün halen devam ettiğini anımsatan Toros, kapsamlı çözüme kadar enerji yatırımlarının önünün açılabilmesi ve kazanımların elde edilebilmesi için iş birliği gerektiğini kaydetti.

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU İLE GÖRÜŞME

Komite heyeti TBMM bünyesinde ikinci görüşmesini Cevdet Yılmaz başkanlığındaki Plan ve Bütçe Komisyonu ile gerçekleştirdi.

İlk sözü alan Komisyon Başkanı Ak Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, egemen eşitliğe dayalı iki devletli bir çözümün adada bulunmasının kaçınılmaz bir gerçek olduğunu ifade ederek bu konuda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın net ifadeleri olduğunu kaydetti.

Her konuda KKTC’nin yanında olmaya devam edeceklerini söyleyen Yılmaz, Türk Devletleri Teşkilatına gözlemci üyeliğin önemli olduğunu kaydederek, Doğu Akdeniz’de bir konferans fikrini desteklediklerini ve enerji kaynakları konusunda iş birliği çağrılarının da devam ettiğini belirtti.

Resmiye Eroğlu CANALTAY da konuşmasında Anavatan Türkiye’nin Kıbrıs Türk halkının gelişiminin her aşamasında yanında olduğunu ifade ederek iki kardeş ülke olarak dayanışmanın her zaman devam edeceğini söyledi.

Canaltay, Türkiye’nin güçlü olması halinde KKTC’nin de güçlü olacağını vurgulayarak, bugün Maraş açılımı, Mavi Vatan’daki gelişmeler, Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üyelik gibi gelişmelerin Anavatan sayesinde olduğuna değindi.

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi heyetinde Komite Başkanı Canaltay’ın yanı sıra, Komite Başkan Vekili CTP Milletvekili Fikri Toros ile UBP Milletvekili Hüseyin Çavuş bulunuyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.