STERLIN
21,2072
DOLAR
18,5820
EURO
18,4753
ALTIN
1.024,84
BIST
3.488,68
SON DAKİKA
Global CEO’lar ‘kısa müddetli resesyon’ bekliyor
Trabzonspor, Monaco deplasmanında! Fransa’da kaybetmiyor…
LGS örnek sorular yayınlandı
Adnan Amcaoğlu Hayatını Kaybetti
Seymen Usta Kimdir?
Ukrayna Merkez Bankası Lideri Shevchenko istifa etti
Gazprom’dan İtalya’ya yine gaz ihracatı başlıyor
Ukrayna’ya berbat haber… Son rapor, Ukrayna iktisadının Rusya’nın sekiz katı küçüleceğini öngördü!
Avrupa ülke önderleri Prag’da toplanacak
Altında gözler Fed’in patikasında
Ukrayna savaşında son durum: Canlı yayında itiraf üzere kelamlar… Başarısızlığın sorumlusunu açıkladı!
Sivasspor, Avrupa’daki 25. müsabakasına çıkıyor! Kadroda 2 eksik…
Tiyatro biletine yüzde 233.33 zam! – KIBRIS HABER
Çavuşoğlu’ndan öğretmenlere mesaj! – KIBRIS HABER
Son dakika… Putin ilhak için imzayı attı
Wesley Sneijder canlı yayında patladı! Ajax – Napoli maçı sonrası…
Japonya, Kiev Büyükelçiliğini yine açıyor
Hazine’den sukuk ihracı için 4 bankaya yetki
TZOB: Hazine ve Maliye Bakanlığı, hayvancılığı büyük bir krizin içerisine soktu
Özgür piyasada döviz açılış fiyatları (05.10.2022)
Güney Kore ve ABD, Japon Denizi’ne füze fırlattı
Son Dakika: Fenerbahçe’de gündem Arda Güler? Neden oynatılmıyor…
ABD’de açık konumlar kapatılıyor
5 Ekim Günlük Burç Yorumu ÖZEL HABER
Yalnız dolaşmayın. Seri Katil Alarmı! – KIBRIS HABER
Son Durum Döviz Kurlarında Düşüş! – KIBRIS HABER
Sağanak yağış etkili olacak! – KIBRIS HABER
Global piyasalarda zayıf data rallisi
5 Ekim 2022’ye ilişkin piyasa analiz raporu yayımlandı! – KIBRIS HABER
3 Gün Daha Tutuklular! – KIBRIS HABER

Eğitime erişim için devasa yatırımlar yapıldı

Eğitime erişim için devasa yatırımlar yapıldıMilli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bitlis’in Güroymak ilçesine bağlı Üzümveren köyünde imali …

Eğitime erişim için devasa yatırımlar yapıldı
CyborNFT
19.07.2022 16:22
0
A+
A-

Eğitime erişim için devasa yatırımlar yapıldı
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bitlis’in Güroymak ilçesine bağlı Üzümveren köyünde imali tamamlanan Köy Ömür Merkezi’nin açılışına katıldı. Bakan Özer, “Son 20 yılda eğitimde ihtilal yaşanıyor. İstanbul’da Ankara’da, Hakkari’de, Bitlis’te, Muğla’da Türkiye’nin hiçbir vilayetini ayırmadan bu ülkenin çocuklarının eğitime çok rahat erişebilmeleri için devasa yatırımlar yapıldı” dedi.

Bakan Özer, bir dizi ziyaret ve Köy Hayat Merkezi’nin açılışına katılmak üzere Bitlis’e gitti. Köy Hayat Merkezi’nin açılışını yapan Bakan Özer, Bitlis’te bulunmaktan memnunluk duyduğunu belirterek şöyle konuştu:

KÖY OKULLARINI VATANDAŞIMIZIN HİZMETİNE AÇALIM İSTEDİK
“Köylerden kentlere göçler başladığında, Ulusal Eğitim Bakanlığı da bu akışı dikkate alarak taşımalı eğitimi fiyatsız bir halde uygulamaya soktu. Birebir vakitte taşımalı eğitimden yararlanan tüm çocuklarımızın da her gün öğle fiyatsız olarak yemek yemelerini sağladı. Bilhassa COVID sürecinden sonra gördük ki artık yavaş yavaş köylere, ilçelere hakikat akınlarla çok kritik bir süreç yaşamaya başladık. Tüm dünyada tedarik zincirlerinde önemli travmalar yaşanmaya başladı. Tarım, tekrar ülkelerin savunma sanayi üzere, güç üzere en kritik alanlarına karşılık gelmeye başladı. Bu da köylere, tarım alanlarına hakikat hareketliliği arttırdı. İşte biz Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak istedik ki geçmişte köylerden kentlere, ilçelere, büyük kentlere yanlışsız trendin getirmiş olduğu fakat şu anda bilakis dönen durumda köy okullarımızı tekrar vatandaşlarımızın, öğrencilerimizin hizmetine açalım.

CyborNFT

KÖYLERİMİZİ ÇOK DAHA GÜÇLÜ HÂLE GETİRECEĞİZ
Artık öğrenci sayısına bakılmaksızın tüm köylerimizde, öğrencinin olduğu tüm köylerimizde, tüm vilayetlerimizin köylerinde artık köy okullarını açabileceğiz. Yalnızca bu değil, köy okullarımızda anaokulu açılmasıyla ilgili 10 öğrenci kriterini de 5’e düşürdük. Yalnızca bu adımla son altı ay içinde 12 bin yavrumuz, köy okullarında anaokullarına kavuştular. Şayet köy okulu ve anaokulu olarak kullanma imkânı yoksa artık bu binaları halk eğitimi merkezi olarak kullanacağız. Yani köydeki vatandaşımızın, annelerin, babaların, kardeşlerin, dayıların, gençlerimizin hizmetinde tarım, hayvancılık üzere hayatın hangi alanına yönelik muhtaçlık duydukları eğitim varsa halk eğitimi merkezleriyle bu hizmeti ayaklarına getireceğiz. Böylelikle köylerimizi çok daha güçlü, çok daha dinamik, çok daha istikrarlı bir hâle getirmiş olacağız.

ÜLKENİN EN BÜYÜK SERMAYESİ BEŞERİ SERMAYESİDİR
Son 20 yılda eğitimde ihtilal yaşandı. İstanbul’da Ankara’da, Hakkari’de, Bitlis’te, Muğla’da Türkiye’nin hiçbir vilayetini ayırmadan, bu ülkenin çocuklarının eğitime çok rahat erişebilmeleri için devasa yatırımlar yapıldı. Cumhuriyet tarihinin şahit olduğu eğitim seferberliği yaşandı bu ülkede. 20 yıl üzere kısa bir müddette bir devletin, toplumun tarihinde kısa bir periyoda tekabül eden eğitimdeki makus tarihinde çok önemli bir ilerleme sağlandı. 2000li yıllarda eğitimdeki okullaşma yüzde 11 iken, şu anda yüzde 93. Ortaokullarda yüzde 44lerden yüzde 90lara geldi. Yüksek öğretimde yüzde 14lerden yüzde 48lere geçti. Eğitimin tüm kademelerindeki eğitime girişleri artırıldı. Niçin artırıldı? Ülkelerin en büyük sermayesi beşeri sermayesidir. Öbür ülkelerle gelişmiş ülkelerle rekabet edecek en değerli öge beşeri gelişmedir.

Bakan Özer, Bitlis programı kapsamında vilayet eğitim kıymetlendirme toplantısına katıldı. Bitlis’teki eğitimin çok daha yeterli noktalara taşınması için kapsamlı bir toplantı yaptıklarını belirten Bakan Özer, şu açıklamalarda bulundu: 

BİTLİS’TEKİ EĞİTİM YATIRIMINI 27 KAT ARTIRDIK
“Milli Eğitim. Bakanlığı olarak Bitlis’te bizim 2022 yılında yatırım programında 22 milyonluk yatırımımız var. Bugünkü değerlendirmeyle bu 22 milyona ek olarak 514 milyonluk yatırımı Bitlis’e kazandırdık. Hasebiyle toplam yatırım ölçümüz 536 milyona çıkmış oldu. Yani Bitlis’teki eğitim yatırımını 27 kat arttırmış olduk. Bitlis, güçlendirme çalışmalarında en başarılı olan vilayetlerimizden bir tanesi. Mevcut yatırımlardaki tüm güçlendirmeleri başarılı bir halde tamamladı. Biz 2022 yılında 50 milyonluk ek bütçe vererek şu anda tahkiki yapılan tüm okulların güçlendirilmesiyle ilgili bütçeyi de yarın prestijiyle Bitlis’e aktarmış olacağız.

YAKLAŞIK 90 MİLYONLUK YATIRIM
Okul öncesinde okullaşma oranlarını OECD ortalamasına çıkartmak için Sayın Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı üzere 3 bin tane yeni anaokulu yapacağız. Her gittiğimiz vilayette mevcut hem merkezde hem ilçelerdeki anaokulu sayılarını mümkün olduğu kadar erişilebilirliği dikkate alarak arttırmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda Bitlis’imize 12 tane yeni bağımsız anaokulu yapacağız. Yaklaşık 90 milyonluk bir yatırım yapacağız. Anaokullarının 3 adedini merkeze, 2 adedini Adilcevaz’a, 1 adedini Ahlat’a, 1 adedini Güroymak’a, 1 adedini Hizan’a, 4 adedini de Tatvan ilçemize yapacağız. Bu yatırımlar kapsamında Bitlis merkeze 32 derslikli, Konaç Köyü’ne ise 4 derslikli bir ilkokul yapacağız. Üst Karabayır Köyü’ne 1 ilkokul yapacağız ve 1 de anaokulu, buna ek olarak 1 anaokulu daha merkeze yapacağız. Yeniden Tatvan ilçemize 24 derslikli bir ilkokul, ortaokul yapacağız. Kültür mahallesine 24 derslikli bir ilkokul ve ortaokul yapacağız. Ahlat ilçemize 20 derslikli bir okul, 4 derslikli 1 anaokulu kazandırmış olacağız. Adilcevaz’a 16 derslikli bir ortaokul. Hizan’a birinci ve ikinci kademeyi içerecek şekilde16 derslikli özel eğitim uygulama okulu, Mutki’ye 2 tane ilkokul yapacağız. Bunlar güçlendirme ve anaokullarına ek olarak merkez ilçelerde yapacağımız ilkokullar. Bu kapsamda bilhassa okullarımızın büyük tamiratlarını tamamlamak, gereksinim duyulan çatı tamiratından ıslak yerlere, tuvaletlerine kadar süratli bir halde tüm okullarımızı bakımdan geçirmek için 70 milyonluk bir büyük tamirat bütçesini de Bitlis vilayetimize ayırmış olduk.”

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.