STERLIN
21,1797
DOLAR
18,5880
EURO
18,4663
ALTIN
1.021,48
BIST
3.491,20
SON DAKİKA
Borcu olanların elektriği yarın kesiliyor! – KIBRIS HABER
Çelik üretimi yüzde 21 düştü, üretiçi son çeyrek için korkulu
Kulak çınlaması, baş ağrısı, çarpıntı…Doktorlar dert olduğunu söylediler, 12 aylık ömrü kaldı!
İran’da 5.4’lük zelzelede 276 yaralı
Global CEO’lar ‘kısa müddetli resesyon’ bekliyor
Trabzonspor, Monaco deplasmanında! Fransa’da kaybetmiyor…
LGS örnek sorular yayınlandı
Adnan Amcaoğlu Hayatını Kaybetti
Seymen Usta Kimdir?
Ukrayna Merkez Bankası Lideri Shevchenko istifa etti
Gazprom’dan İtalya’ya yine gaz ihracatı başlıyor
Ukrayna’ya berbat haber… Son rapor, Ukrayna iktisadının Rusya’nın sekiz katı küçüleceğini öngördü!
Avrupa ülke önderleri Prag’da toplanacak
Altında gözler Fed’in patikasında
Ukrayna savaşında son durum: Canlı yayında itiraf üzere kelamlar… Başarısızlığın sorumlusunu açıkladı!
Sivasspor, Avrupa’daki 25. müsabakasına çıkıyor! Kadroda 2 eksik…
Tiyatro biletine yüzde 233.33 zam! – KIBRIS HABER
Çavuşoğlu’ndan öğretmenlere mesaj! – KIBRIS HABER
Son dakika… Putin ilhak için imzayı attı
Wesley Sneijder canlı yayında patladı! Ajax – Napoli maçı sonrası…
Japonya, Kiev Büyükelçiliğini yine açıyor
Hazine’den sukuk ihracı için 4 bankaya yetki
TZOB: Hazine ve Maliye Bakanlığı, hayvancılığı büyük bir krizin içerisine soktu
Özgür piyasada döviz açılış fiyatları (05.10.2022)
Güney Kore ve ABD, Japon Denizi’ne füze fırlattı
Son Dakika: Fenerbahçe’de gündem Arda Güler? Neden oynatılmıyor…
ABD’de açık konumlar kapatılıyor
5 Ekim Günlük Burç Yorumu ÖZEL HABER
Yalnız dolaşmayın. Seri Katil Alarmı! – KIBRIS HABER
Son Durum Döviz Kurlarında Düşüş! – KIBRIS HABER

Dünya’nın atmosferinde yeni bir reaktif kimyasal madde bulundu – KIBRIS HABER

Dünya’nın atmosferinde yeni bir reaktif kimyasal madde bulundu – KIBRIS HABER
CyborNFT
31.05.2022 09:23
0
A+
A-

Danimarkalı bilim insanları, Dünya’nın atmosferinde insan sağlığına ve küresel iklime tehdit oluşturabilecek yeni bir tür aşırı reaktif madde tespit etti. Araştırmacılar kalp ve solunum hastalıkları başta olmak üzere çeşitli sağlık problemleri konusunda uyarırken küresel ısınmada etkisi olacağına dikkat çekti.

VARLIĞI KANITLANDI

Dünya atmosferinde insan sağlığına ve küresel iklime tehdit oluşturabilecek yeni bir aşırı reaktif madde bulundu.

Peroksitlerin atmosferdeki varlığı hali hazırda biliniyordu ve trioksitlerin muhtemelen atmosferde de olduğu tahmin ediliyordu. Ancak, bu durum şimdiye kadar hiçbir zaman kesin olarak kanıtlanamadı.

CyborNFT

Kopenhag Üniversitesi Kimya Bölümü’nden Profesör Henrik Grum Kjærgaard, “Şimdi başardığımız şey bu. “Keşfettiğimiz bileşiklerin türü, yapılarında benzersizdir. Ve aşırı derecede oksitleyici olduklarından, büyük olasılıkla henüz ortaya çıkarmadığımız onlarca etkiyi beraberinde getiriyorlar” diye konuştu.

HİDROTRİOKSİT OLARAK ADLANDIRILDILAR

Science dergisinde yayımlanan çalışmanın yazarları, tespit ettikleri spesifik trioksitleri,  hidrotrioksitler (ROOOH) olarak adlandırdı. Bunların tamamen yeni bir kimyasal bileşik sınıfı olduğu belirtildi. Hidrotrioksitlerin, iki tür radikal (en az bir eşleşmemiş elektron içeren moleküller) arasındaki reaksiyonda oluştuğu aktarıldı.

Diğer taraftan araştırmacılar, laboratuvar deneylerinde oda sıcaklığında ve 1 bar hava basıncında çok hassas kütle spektrometreleriyle birleştirilmiş bir serbest jet akış tüpü kullanarak  hidrotrioksitlerin izopren ve dimetil sülfür de dahil olmak üzere bilinen ve yaygın olarak yayılan çeşitli maddelerin atmosferik bozunması sırasında oluştuğunu gösterdiler. 

İzopren, atmosfere en sık yayılan organik bileşikler arasında yer alıyor. Birçok bitki ve hayvan tarafından üretiliyor ve polimerleri doğal kauçuğun ana bileşenini oluşturuyor. Çalışma, salınan tüm izoprenin yaklaşık yüzde birinin hidrotrioksitlere dönüştüğünü gösterdi.

Ancak araştırmacılar, neredeyse tüm kimyasal bileşiklerin atmosferde hidrotrioksitler oluşturacağını ve ömürlerinin dakikalardan saatlere kadar değişebileceğini tahmin ettiklerini bildirdi. Bu durum,  onları diğer birçok atmosferik bileşikle reaksiyona girecek kadar kararlı hale getiriyor.

Araştırmacılar, atmosferdeki hidrotrioksit konsantrasyonlarının santimetreküp başına yaklaşık 10 milyon olduğunu tahmin ediyor. Karşılaştırıldığında, OH radikalleri (atmosferdeki en önemli oksitleyicilerden biri) santimetre küpte yaklaşık bir milyon konsantrasyonda bulunuyor.

SOLUNUM VE KALP HASTALIKLARINA NEDEN OLABİLİR

Çalışmanın yazarı Jing Chen, “Artık doğrudan gözlem yoluyla, bu bileşiklerin atmosferde oluştuğunu, şaşırtıcı derecede kararlı olduklarını ve neredeyse tüm kimyasal bileşiklerden oluştuklarını gösterebiliriz” diye konuştu. 

Öte yandan, çalışmanın yazarları, hidrotrioksitlerin, aerosoller olarak bilinen ve sağlık için tehlike oluşturan ve solunum ve kardiyovasküler hastalıklara yol açabilecek havadaki küçük partiküllere nüfuz edebileceğini söyledi.

KÜRESEL ISINMAYA ETKİLERİ

Prof. Dr.  Kjærgaard, “Muhtemelen aerosollere girecekler ve burada yeni etkilere sahip yeni bileşikler oluşturacaklar. Aerosollerde solunduğunda zararlı olan yeni maddeler oluşabilir. Ancak, bunların  potansiyel sağlık etkilerini ele almak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor” dedi.

Bunların yanı sıra araştırmacılara göre, hidrotrioksitlerin ne kadar aerosol üretildiğini etkileme olasılığı da yüksek ve bu da iklim üzerinde bir etkiye sahip.

Prof. Dr.  Kjærgaard, “Güneş ışığı aerosoller tarafından hem yansıtıldığından hem de emildiğinden, bu, Dünya’nın ısı dengesini, yani Dünya’nın emdiği ve uzaya geri gönderdiği Güneş ışığının oranını etkiler. Aerosoller maddeleri emdiğinde, büyürler ve Dünya’nın iklimini de etkileyen bulut oluşumuna katkıda bulunurlar Çoğu insan faaliyeti, kimyasal maddelerin atmosfere yayılmasına yol açar Yani, eylemlerimizin gelecekte atmosferi nasıl etkileyeceğini tahmin edebiliyorsak, atmosferik kimyayı belirleyen reaksiyonların bilgisi önemlidir” dedi.

Kıbrıs Haber

Kıbrıs Haberleri, Doğru, Tarafsız ve Güncel Kıbrıs Haberleri Kıbrıs Habercide son dakika olarak okuyabilirsiniz.

Yayın sürecimiz boyunca tarafsız olarak Ülkemizde ve Dünyada gelişen bütün  Politika, Sağlık, Ekonomi, Eğitim, Spor ve Teknoloji alanlarında ülkemizi ilgilendiren ve son dakika Kıbrıs Haberlerini Kıbrıs Haberci ‘de ücretsiz bir şekilde okuyabilirsiniz.

kibrishaberci.com

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.