STERLIN
20,0096
DOLAR
18,4874
EURO
17,8685
ALTIN
973,24
BIST
3.287,33
SON DAKİKA
Tüm dünya Japonya’yı izliyor… Suikasta kurban giden Shinzo Abe’nin tartışmalı cenaze merasimi protestolar eşliğinde başladı
Son Dakika: 2022 FIBA Bayanlar Dünya Kupası’nda Sırbistan – Mali maçı sonrası kavga! Canlı yayında kadro arkadaşları birbirine girdi…
Avrupa’yı korkutan sızıntılar! Güç kesimi alarma geçti…
Meksikalı TikTok yıldızı Karla Pardini’ye silahlı taarruz
Fenerbahçeli eski futbolcu Kemalettin Şentürk, Pazarspor’un başına geçecek
Dolar durdu, altın nefes aldı
KONDA Araştırması: Güç bağımsızlığının yolu yeşil güçten geçiyor
Goldman’ın AMB iddialarında ‘enflasyon’ güncellemesi
Galatasaray’da Okan Buruk’un ‘lüks’ telaşı! Adana Demirspor maçında Icardi, Mata, Dubois…
Fenerbahçe’nin eski hocası Philip Cocu’nun yeni kadrosu aşikâr oldu
27 Eylül Günlük Burç Yorumu ÖZEL HABER
Brent Petrol çakıldı peki ya akaryakıt fiyatlarına indirim gelecek mi? – KIBRIS HABER
Türkiye Güney Kore voleybol maçı ne vakit, saat kaçta, hangi kanalda? Filenin Sultanları FIVB Dünya Voleybol Şampiyonası ikinci maçında…
Döviz Kurlarında Son Dakika! – KIBRIS HABER
Şehit ve yaralı var! – KIBRIS HABER
3 yaşındaki çocuğun cansız bedeni derin dondurucuda bulundu! – KIBRIS HABER
ABD Lideri Biden’dan “petrol fiyatlarını düşürün” daveti
Arıklı’dan çok sert açıklamalar! – KIBRIS HABER
Goldman’dan paylar için ‘ağırlığı azalt’ tavsiyesi
Petrolde istikrar arayışı
Danimarka duyurdu: Rusya’nın Kuzey Akım 2 çizgisinde sızıntı var
O isim Ankara’ya alınmadı! – KIBRIS HABER
Özgür piyasada döviz açılış fiyatları (27.09.2022)
BM Temsilcisi: Haiti bir insani facia yaşıyor
TikTok, İngiltere’de 27 milyon sterlin ceza alabilir
27 Eylül 2022’ye ilişkin piyasa analiz raporu yayımlandı! – KIBRIS HABER
3 gün tutuklu! – KIBRIS HABER
Yabancılara Konut Satışı!
Alım gücü her geçen gün düşmeye devam ediyor! – KIBRIS HABER
40 Yılın En Düşük Seviyesine İndi! – KIBRIS HABER

Dünya Hepatit Günü!

Dünya Hepatit Günü!
CyborNFT
28.07.2022 11:19
0
A+
A-

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Smart Health Life Center İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Cenkler, 28 Temmuz tarihi Dünya Hepatit Günü ile ilgili bir farkındalık açıklaması yaptı…

Tüm dünyada yaygın olarak görülen ve ciddi bir halk sağlığı sorunu olan viral hepatitlerin genelde geç dönemde ortaya çıkması ve hastalığın farkında olunmaması sebebiyle Dünya Sağlık Örgütü tarafından hepatite dikkat çekmek amacıyla 28 Temmuz tarihi Dünya Hepatit Günü olarak belirlenmiştir. GAÜ Smart Health Life Center İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Cenkler’de konu ile ilgili dikkat çekmek amacıyla bazı açıklamalarda bulundu.

Cenkler açıklamasında şöyle belirtti;

Akut ve Kronik Hepatit

CyborNFT

• Hepatit terimi karaciğer inflamasyonu demektir.

• Viral toxic metabolic farmakolojik ya da immun aracılı hasar sonrası meydana gelen geniş kategorideki klinikopatolojik durumlar için kullanılır. Akut Hepatit; 6 aydan daha kısa zamanda süren, yakın zamanda başlamış inflamasyon duruma işaret etmektedir. Bu durum iyileşme ile sonlanacağı gibi ,akut hasarın hızlı progresyonu sonucu yaygın hepatic nekroz ve ölümle de sonuçlanabilir. Akut hepatit en sık viral hepatitler, (A dan E ye kadar),ilaçlar (yasal yada yasa dışı),alkol, toksinler, otoimmun hepatit, Wilson hastalığı, gibi viral olmayan nedenlerle de ortaya çıkar. Akut viral hepatidler, 5 tane hepatotrop virus akut viral hepatide neden olmaktadır.

• HBV nin “(hepatit B virusu) dünyada 350 milyon taşıyıcısı vardır ve bunların % 75 i Asya ve Batı Pasifikte yaşamaktadır. Hepatit C virüsünün ise tüm dünyada 170 milyondan fazla taşıyıcısı vardır. HBV ve HCV parenteral geçişli virüslerdir neredeyse tüm vücut sıvıları ve salgılarında vardır.

• En sık bulaşma şekilleri, kan, kan ürünleri, kontamine iğneler, ve cinsel temasla olmaktadır. HCV ise günümüzde intravenöz ilaç kullananlar kişiler ile 1992 öncesindeki posttransfüzyon hepatit nedenidir. HDV de kan yolu, enfekte vücut sıvıları, parenteral yolla bulaşmakta olup, cinsel temasla da geçer.
Belirtiler

• Akut viral hepatit tipik olarak birkaç gün süren prodromal dönem ile başlar, bu dönemde halsizlik, yorgunluk, İştahsızlık, bulantı kusma, myalji, baş ağrısı gibi yapısal ve gastrointestinal semptomlarla karakterizedir.

• Hafif ateş görülebilir. Akut HBV ve HCV enfeksiyonlarında bazen artrit ,ürtiker , tat ve koku değişiklikleri bozukluğu, daha sonra biluribin yüksekliğine bağlı sarılık, akolik (renksiz)gaita gelişir. KC sıklıkla hassastır, ve büyüktür, hastaların beşte birinde splenomegali tespit edilir.

Tedavi

• Akut k.c yetmezliği ile komplike olmadıkça akut hepatit A,B,E, vakalarında kendini sınırlayan bir enfeksiyon tablosu izlenir. Bu hastalara istirahat, yeterli gıda, sıvı alımının sağlanması ve alkolün yasaklanması önerilir. Oral beslenemeyenlerle ensefalopati ve koagulopati gibi k.c fonksiyonlarının kötüleşmesine dair bulguları olanlar hastaneye yatırılır. HAV, HEV, 3 haftadan sonra nonenfeksiyon olarak kabul edilir, ancak HBV seyri boyunca cinsel ilişki ile bulaşmaya devam eder. HBV de antiviral tedavinin net faydası ortaya konulamamıştır, bazı vakalarda lamivudin verilmektedir. Bazı kliniklerde ise akut KC yetmezliğinde nükleosid analogların kullanılması önerilmektedir. HCV de ise tedavisi tam olarak ortaya konulamamıştır, çünkü sıklıkla asemptomatiktir. Bununla beraber tanıdan itibaren 12 hafta içinde pegile interferon alfa bazlı tedaviler ile yüksek kalıcı cevap sağladığı( >%90) ve tedaviye cevap verenlerde kronik enfeksiyonun oluşumu engellenebileceği bildirilmiştir.

Korunma

• Hepatit A ve E vakalarında dışkı ve kan, prodromal(ilk safha) ve ikterik (sarılık) fazda virus içermektedir. Genel hijyen tedbirleri yanında el yıkamayı, ifrazatların, kullanılan aletlerin, kontamine giysilerin, uygun şekilde taşınmasını,atılmasını,yada sterilizasyonu gerekir. 12 ayını doldurmuş çocuklara, endemik bölgelere seyahat edenlere, immum yetmezliği olanlara, kr.KC hastalığı olanlara, yüksek mesleki risk gruplarına, veya bulaşma ihtimali olanlara HAV aşısı yapılır.

• HEV AŞISI ise Çİnde uygulanmakta olup, yakında batıda uygulamaya başlanacaktır. HBV korunmada hepatit B immunoglobulin (HBİG) ve recombinant HBV aşıları kullanılmaktadır. Kan veya mukozal maruziyet sonrası 7 gün içinde HBİG ve HBV aşısı birlikte uygulanmalıdır. Koruyucu aşı uygulaması ise başta sağlık çalışanları ile yüksek riskli bireyler (,hemodializ hastaları, kr. Kc hastaları, bakımevlerinde yaşayanlar) genel olarak tüm çocuklara önerilmektedir.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.