STERLIN
23,1785
DOLAR
18,8090
EURO
20,4444
ALTIN
1.165,96
BIST
4.976,55

Dünya 15 yaşındaki Ukraynalıyı konuşuyor… Savaşın bahtını değiştirdi!

Dünya 15 yaşındaki Ukraynalıyı konuşuyor… Savaşın bahtını değiştirdi!Ukrayna – Rusya savaşı son hız devam ederken savaşın en kritik devrinde …

Dünya 15 yaşındaki Ukraynalıyı konuşuyor… Savaşın bahtını değiştirdi!
CyborNFT
08.06.2022 16:22
0
A+
A-

Dünya 15 yaşındaki Ukraynalıyı konuşuyor… Savaşın bahtını değiştirdi!
Ukrayna – Rusya savaşı son hız devam ederken savaşın en kritik devrinde Ukrayna ordusunun imdadına 15 yaşındaki bir çocuğun yetiştiği ortaya çıktı. İşte savaşın gidişatını değiştiren o operasyon…

Rusya Devlet Lideri Putin’in buyruğu ile Ukrayna’ya giren Rus ordusuna direniş sürüyor.

24 Şubat’ta başlayan savaş tüm süratiyle devam ederken dünya, 15 yaşındaki Ukraynalı çocuğu konuşuyor.

CyborNFT

Savaş son devirde ülkenin doğu bölgelerinde ağırlaşmış durumda. Fakat operasyonun birinci gününden itibaren gayesini Kiev olarak belirleyen Rus ordusunun kenti düşürememesi savaşın gidişatını değiştirmiş, Rusların amaçlarını doğuya çevirmelerine neden olmuştu.

Bu direniş ile ilgili oldukça dikkat çeken bir ayrıntı ortaya çıktı.

ORDUYA KRİTİK İSTİHBARAT

Kanada merkezli Küresel News’ın haberine nazaran, Rus birliklerinin Kiev’e ilerlediği, savaşın bu en kritik devrinde Ukrayna ordusunun imdadına 15 yaşındaki bir çocuk yetişti.

Ukraynalı genç Andrii Pokrasa, insansız Hava Aracını (İHA) kullanarak Kiev’e yaklaşan Rus konvoyunun yerini tespit etti.

Bu bilgiyi Ukrayna ordusu ile paylaşan 15 yaşındaki Pokrasa, ordunun topçu ateşi ile Rus konvoyunu durdurmasını sağladı.

Ukrayna’nın Kiev bölgesinde yer alan Buça kentinde yok edilen Rus tankları… (Fotoğraf: İHA)

‘UKRAYNA’NIN KAHRAMANI’ İLAN EDİLDİ

Ukraynalı kumandan Yurii Kasjanov, ‘O bölgede insansız hava araçları konusunda tecrübeli tek kişiydi… O gerçek bir kahraman, Ukrayna’nın kahramanı’ dedi.

BAŞKENTE 60 KİLOMETRE KALA VURULDULAR

Pokrasa’nın sağladığı istihbarat sayesinde Rus konvoyu Kiev’e yaklaşık 60 kilometre uzaklıktaki Berezivka yakınlarında imha edildi. 

Pokrasa, ise ‘çok, çok korkutucu’ formunda tanım etti ve o periyot ana motivasyonunun Rus askerlerinin kasabasını istila etmesi olduğunu açıkladı.

Kiev’e hakikat ilerleyen ve kilometrelerce uzunluğa sahip olan Rus konvoyları uydulardan bu türlü görüntülenmişti. (Fotoğraf: AFP)

Genç İHA pilotu açıklamasında şu sözlere yer verdi;

‘Ana gayemiz tam koordinatları belirlemek ve askerlere o koordinatları vermekti… Onlara koordinatları ve fotoğrafları verdim ve ondan sonra konvoyu amaç aldılar.’ 

DİRENİŞİN BÂTIN KAHRAMANLARI

Kuşkusuz Ukrayna ordusu dünyayı şaşırtmış durumda. 2014’te Kırım’ı Ruslara kaybeden ordu aylardır Rus birliklerine karşı büyük bir direnişe imza atıyor.

Başta ABD olmak üzere batılı ülkelerden gelen silah yardımı Ukrayna’nın savaşta elini bir epey güçlendirmiş durumda.

Ancak savaşta kilit bir rol oynayan ‘sabotaj birlikleri’ Rus ordusuna önemli kayıplar verdiriyor.

Bazı birlikler cephe gerisine sızarak trenleri havaya uçuruyor ve Rus ordusunun ikmal sınırlarını bozuyor.

Bu birlikler Rus ordusuna onlardan silah çalarak da ziyan veriyor. Ukrayna saflarında Rus birliklerinin geride bıraktığı askeri ekipmanı tamir edip onu Ukrayna ordusuna kazandıran bir birlik de yer alıyor.

İNGİLİZ ORDUSU 2. DÜNYA SAVAŞI’NDA UYGULAMIŞTI

Bu strateji daha evvel pek çok savaşta uygulanmıştı. Hem İkinci Dünya Savaşı’nda hem de Falkland Savaşı’nda, İngiliz askerleri ele geçirdikleri ağır makineli tüfekleri düşmana çevirmişti.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.