STERLIN
40,1121
DOLAR
31,5707
EURO
34,3204
ALTIN
2.148,93
BIST
8.907,65
SON DAKİKA
30 Ocak Döviz Kurları – KIBRIS HABER
Güzellik ve SPA Merkezinde, sauna odası alev aldı! – KIBRIS HABER
Tabipler Birliği, Çalışma Bakanlığı’nı eleştirdi! – KIBRIS HABER
15 yaşındaki kızı taciz etmişti, işine son verildi! – KIBRIS HABER
Birçok noktada sel baskını yaşayacağız! – KIBRIS HABER
Ufuk Tomson mezarı başında anıldı! – KIBRIS HABER
Borsa’da yükseliş – KIBRIS HABER
29 Ocak Petrol Fiyatı – KIBRIS HABER
THY uçağına yıldırım isabet etti! – KIBRIS HABER
Sterlin 39’a dayandı! – KIBRIS HABER
Özersay, Rum lideri Hristodulides’i eleştirdi! – KIBRIS HABER
KKTC’yi soğuk ve karlı bir hafta bekliyor! – KIBRIS HABER
Rauf Raif Denktaş 100 yaşında! – KIBRIS HABER
Rum Yönetiminden Kıbrıslı Türklere yönelik 14 maddelik paket! – KIBRIS HABER
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından önemli duyuru! – KIBRIS HABER
Kuaför, 15 yaşındaki kızı taciz etti! – KIBRIS HABER
Temizlediği evleri soydu! – KIBRIS HABER
Kasaplar Birliği eylem yaptı! – KIBRIS HABER
Bakanlar Kurulu toplandı! Gözler görüşme sonrası yapılacak açıklamaya çevrildi – KIBRIS HABER
Beyköy Tatbikat alanında atış yapılacak! – KIBRIS HABER
Oğuz: İstatistik Kurumu’nun açıkladığı nüfusu muteber kabul etmeliyiz 
Soğuk ve yağmurlu hava etkili oluyor
İskele’de olaylı gün
Meteoroloji kurumları arasındaki işbirliği arttırılacak
III. Kıbrıs Türk Gençlik Kongresi: Enflasyona sebep olan faktörler kamu yükü ve vergilerdir
‘Olmazsa olmaz’ Herkes hasta… Uzman isim uyardı! Üçlü virüs salgınıyla mücadele için…
Instagram takip isteklerinde yeni dönem! Yorum yağdı… “CV de gönderelim tam olsun”
Ülkede 2014 yılından bu yana kaçak yaşayan zanlılar, cezaevine gönderildi.
Burak Maviş: Yasanın süresi bitiyor, deprem fonundaki para nerede bekletilecek?
Tepebaşı’nda bugün 3 saatlik elektrik kesintisi yapılacak

Dizi ihracatında büyük maksat

Dizi ihracatında büyük hedefİTO Lideri Şekib Avdagiç “100’e yakın Türk dizisi, şu anda en az 150 ülkede oynuyor. Bu yıl dizi ihracatında 600 …

Dizi ihracatında büyük maksat
Akacan The Mall
17.10.2022 11:37
0
A+
A-

Dizi ihracatında büyük hedef
İTO Lideri Şekib Avdagiç “100’e yakın Türk dizisi, şu anda en az 150 ülkede oynuyor. Bu yıl dizi ihracatında 600 milyon dolar geçeceğimizi öngörüyoruz” dedi.

Aksiyon, dram, romantizm ve tarih dolu Türk dizileri, sinemaları, üretimleri, TV şovları, cümbüş içerikleri, Fransız Rivierası’nın en tanınan kentlerinden Cannes’da MIPCOM Fuarı’na katılan alıcıların beğenisine sunuldu.

Uluslararası imal ve cümbüş içerik fuarı MIPCOM’a İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) ulusal iştirak tertibine ile Türkiye’den 20 firma dahil oldu. Fuara 13 şirket de kişisel stantlarıyla katılıyor. 100 ülkeden 4 bin 700 global içerik satın alıcısı, fuarın düzenlendiği şenlik sarayının yapımcılarla dolu koridorlarını doldurdu. Fuara ziyaretçi giriş bilet fiyatı bu yıl bin 550 olarak belirlendi.

Akacan The Mall

Fuara çevrimiçi katılan İstanbul Ticaret Odası Lideri Şekib Avdagiç, gazetecilere yaptığı açıklamada, MIPCOM’un içerik sanayisini şekillendiren trendleri yakalamak için ülkü bir merkez olduğunu vurguladı. Avdagiç, “Yapımcılarımız, TV platformlarımız, telif ve çeviri şirketlerimiz MIPCOM’da iş kontaklarını geliştirmek için gerçek imkanları bulacaklar. Fuardan yeni dizi satışları, ortak imal muahedeleri için döneceklerine eminiz” dedi.

150 ÜLKEDE 100’E YAKIN TÜRK DİZİSİ YAYINDA

Şu anda 100’e yakın Türk dizisinin, dünyada en az 150 ülkede oynadığını belirten Avdagiç, dizi fiyatlarının pandemiden etkilendiğini de kaydetti. Avdagiç, “Pandemi öncesinde yeterli bir Türk dizisinin bir kısmının dünya satışlarının toplamı 650 bin doları bulurken, artık kısım başı toplam hasılat 350-400 bin düzeyinde. Ancak satış adetlerimiz süratle artıyor” sözlerini kullandı.

Dizi ihracatı sayılarına ait bir soru üzerine Şekib Avdagiç, “Doğrusu şu kadar ülkeye, şu bedelle diziler sattık üzere bir kayıt yok. Beyannameye bağlı bir ihracat olmadığı için sağlıklı istatistik tutulmuyor. Lakin bizim üretimci firmalarımızdan aldığımız geri bildirimlere bakınca, bu yıl dizi ihracatında 600 milyon dolar geçeceğimizi öngörüyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Türk üretimi içeriğinin temel sürükleyicisi olan dizi sinema ihracatının katma pahasına dikkati çeken Avdagiç, “Bölüm başına aşağı üst 5 milyon TL’ye mal ettiğiniz bir diziyi, başarısına nazaran 400 bin dolara satabiliyorsunuz. Dizilerin peşinden sürüklediği markalar, kesimlerle birlikte devasa bir paha. Kültürümüzü dünyaya taşıması da en az ekonomik bedeli kadar önemli” dedi.

Yerli ve yabancı dijital sinema, görüntü platformlarının tesirini pahalandıran İTO Lideri Avdagiç, kesin sayılar bilinmese bile Türkiye’de dijital platformların toplam abone sayısının 4 milyon civarında olduğunun kestirim edildiğini söyledi. Avdagiç, “Tabi burada bir sineması tek bir sefer satın alana da abone deniyor. Abonelerin aşağı üst yüzde 75’i yabancı dijital platformlara üye. Yerliler de kıymetli gelişim içinde” dedi.

“DİJİTALLE KORSANA HACET KALMIYOR”

Avdagiç, dijital dizi, sinema, görüntü platformlarının işlerin yayılmasında aktif rol oynadığını, dizi, sinema, cümbüş sanayimizi genel itibariyle büyüttüğünü söyledi. Avdagiç, “Pandemiden sonra dijital platform izlenirliği ve sayıları dünya genelinde çok süratli yükseldi. 10 yılda alacağımızı kestirim ettiğimiz yolu 1.5 yılda aldık. Herkes meskene kapandı ve izledi bir formda. Yeniden dijitallerin şöyle bir yararı var. İnternet üzerindeki korsan kayıtlarımızı da telafi etmeye yarıyor. İşlerimiz, dizilerimiz çok tanınan olduğu için çok süratli korsana düşebiliyor. Diziyi bugün seyrediyoruz yarın Rusça alt yazılı izleyebiliyoruz, ancak dijitalle korsana hacet kalmıyor” dedi.

Dijital platformun tesirlerine işaret eden Avdagiç, şunları söyledi: “Dijital platformlar oyunculara, senaristlere direktörlere piyasaya koşullarının çok üzerinde fiyatlar ödeyip kendilerine bağlıyorlar. Üretim şirketleri başrol oyuncularına kısım başı 80-100 bin TL ödüyordu. Dijitallerde 100 bin dolarlara çıktığını duyuyoruz. Oyuncu platforma gidiyor. Bakınca tüm ülkelerde yayında daha fazla ülkede tanınacağım diyor. Haksız da değil elbette. Bütçeleri çok zorluyorlar ve bütçelerin şişmesine sebep oluyor. Ayrıyeten platformlar bir dizinin, sinemanın tüm dünya haklarını satın alıyor. Tekrar bu diziyi diğer bir ortamda satamıyorsunuz. Lokal üretimciyi koruyacak bir ekip yasal düzenlemeler dalın geleceği için kıymetli olacaktır.”

“TÜRK DİZİLERİNİN İKİNCİ VATANI LATİN AMERİKA OLDU”

Avdagiç, Türkiye’nin pandemi sürecinde dizi üretimi, sinemaları az duraksayan az ülkelerden olduğunu kaydetti. Avdagiç, “Birçok ülkede daha uzun müddetler yapımlar durdu. Biz üretime çok kısa bir ‘pause’ verdik. Yeniden dijital yardımıyla çok da tanınan olmadığımız kimi pazarlarda da görünüyor olmaya başladık. Bilhassa Batı Avrupa’da Almanya ve İspanya’da süratli gidiyoruz” dedi.

Avdagiç, Türk üretimlerinin son periyotta en çok popülarite kazandığı ülkelerden birinin İspanya olduğunu vurguladı. Avdagiç, “İspanya’da firmalarımızın çok önemli rating sonuçları aldığını duyuyoruz. Oyuncularımız büyük ilgi ile takip ediliyor ve ödüllendiriliyor. Batı Avrupa’nın bölgesel marketi İtalya’da duygusal içeriklerimiz büyük ilgi ile takip ediliyor. Oyuncularımız mahallî üretimlerde yer alarak memleketler arası başarılara imza atıyor. Bunlar bizim için çok değerli. Brezilya’da tekrar çok düzgün gidiyoruz. Türk dizilerine en fazla talep artışının yaşandığı bölgelerden biri Latin Amerika. Adeta Türk dizilerinin ikinci vatanı Latin Amerika oldu. Türk sinemaları, tüm dünyada olduğu üzere Latin Amerika’da da bir muvaffakiyet örneği olarak gösteriliyor. 2018’den 2022’ye kadar 5 yıldır Latin Amerika’da Türk dizisi damgası vurulmuş durumda. 2020’nin ortasından itibaren yani pandeminin başlamasıyla Türk dizilerine LATAM denilen Latin Amerika’daki ilgi, Türk dizilerine olan küresel talebin de üzerine çıktı. Romantik dramalar, tarihi diziler, romantik güldürüler son devirde Latin Amerika’da çok güzel iş yapıyor.”

Avdagiç, Türk imallerinde içeriğin de anlatım lisanının de değiştiğini belirterek, “Daha süratli, ana çizginin dışında, daha farklı kıssalarla yeni nesle ulaşıyoruz. 4-5 dönem süren, çok tutan Türk dizilerimiz var. Yani her sene ürettiğimiz trend olan dizilerimiz oluyor. Ülke ülke, bölge bölge vakit içinde yayına giriyorlar” dedi.

Avdagiç, yalnızca dizilerin değil örneğin bir Türk sinemasının Şili’de gösterildiği tarihte, o ana kadar TV’de gösterilen en yüksek rating alan sinema olduğuna dikkati çekti.

MIPCOM Fuarı 20 Ekim’de kapılarını kapatacak.

Akacan The Mall
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.