STERLIN
22,8827
DOLAR
18,6484
EURO
19,7338
ALTIN
1.076,14
BIST
4.855,92
SON DAKİKA
Brezilya’da sol bek krizi çözüldü mü? Hırvatistan’da eksik var mı? Dünya Kupası haberleri, iddaa oranları…
Almanya’da Başbakan Scholz, eyalet başbakanları ile bir ortaya geldi
AB ve BM’den İran’a “idamları durdur” daveti
Turizm Bakanı Ersoy: Yıl sonu maksadımız 46 milyar dolar
Resmi Gazete’de bugün (09.12.2022)
ALBA Berlin 75-104 Fenerbahçe Beko (Euroleague maçı)
Çukurova, tartışmalı düdüklerle kaybetti
Bakan Alim’den EYT açıklaması
Adana Demirspor Lideri Murat Sancak ameliyat oldu
Vitor Pereira’nın yeni adresi belli oluyor! Kulüpten açıklama: ‘İnanıyorum’
Son Dakika: TFF, Göztepe ve Altay’ı hükmen yenik saydı! Olaylı derbi sonrası…
ABD 2023 savunma bütçesi Temsilciler Meclisi’nde onaylandı
Credit Suisse 4,3 milyar dolarlık sermaye artırımını tamamladı
Rekor satın almaya Federal Ticaret Komisyon freni
Blinken: İsveç ve Finlandiya, Türkiye’nin endişelerini gidermek için somut adımlar attı
ABD’de 18 yaşındaki öğrenci belediye başkanı seçildi
Satrançta gururumuz. Hüseyin Can Ağdelen – KIBRIS HABER
DP’liler Dayanışma Gecesi’nde bir araya geldi! – KIBRIS HABER
Borsa yükselişte! Dövizde son durum – KIBRIS HABER
Güney’e para kaçıran zanlıya 1 yıl hapis! – KIBRIS HABER
AB’den Hırvatistan’a onay, Bulgaristan ve Romanya’ya ret
Ceyhun Kırok; “İddialıyız, kazanacağız”! – KIBRIS HABER
Almanya’daki darbe planı iddiası! Prens Heinrich de tutuklandı – KIBRIS HABER
Merkez Bankası’ndan uyarı! – KIBRIS HABER
Mimarlar Odası; “İnşaatların projelendirilmesi yerel mimar ve mühendislerle birlikte yürütülmelidir”! – KIBRIS HABER
Mehmet Harmancı; “Paylaşım Mutfağı yanında Paylaşım Bakkal’ının hizmet ağını genişletip kalıcı hale getireceğiz” – KIBRIS HABER
Güney Kore’den vatandaşlarına yeni yıl hediyesi: 1 yıl daha gençleşecekler
Son dakika: Amerikalı basketbol yıldızı Brittney Griner esir takası kapsamında serbest bırakıldı
Sınır Tanımayan Doktorlar’ın kurtarma gemisinde sürpriz doğum!
Putin’den Ukrayna’da görev yapan askerlere “Altın Yıldız” madalyası

Dizi ihracatında büyük maksat

Dizi ihracatında büyük hedefİTO Lideri Şekib Avdagiç “100’e yakın Türk dizisi, şu anda en az 150 ülkede oynuyor. Bu yıl dizi ihracatında 600 …

Dizi ihracatında büyük maksat
CyborNFT
17.10.2022 11:37
0
A+
A-

Dizi ihracatında büyük hedef
İTO Lideri Şekib Avdagiç “100’e yakın Türk dizisi, şu anda en az 150 ülkede oynuyor. Bu yıl dizi ihracatında 600 milyon dolar geçeceğimizi öngörüyoruz” dedi.

Aksiyon, dram, romantizm ve tarih dolu Türk dizileri, sinemaları, üretimleri, TV şovları, cümbüş içerikleri, Fransız Rivierası’nın en tanınan kentlerinden Cannes’da MIPCOM Fuarı’na katılan alıcıların beğenisine sunuldu.

Uluslararası imal ve cümbüş içerik fuarı MIPCOM’a İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) ulusal iştirak tertibine ile Türkiye’den 20 firma dahil oldu. Fuara 13 şirket de kişisel stantlarıyla katılıyor. 100 ülkeden 4 bin 700 global içerik satın alıcısı, fuarın düzenlendiği şenlik sarayının yapımcılarla dolu koridorlarını doldurdu. Fuara ziyaretçi giriş bilet fiyatı bu yıl bin 550 olarak belirlendi.

CyborNFT

Fuara çevrimiçi katılan İstanbul Ticaret Odası Lideri Şekib Avdagiç, gazetecilere yaptığı açıklamada, MIPCOM’un içerik sanayisini şekillendiren trendleri yakalamak için ülkü bir merkez olduğunu vurguladı. Avdagiç, “Yapımcılarımız, TV platformlarımız, telif ve çeviri şirketlerimiz MIPCOM’da iş kontaklarını geliştirmek için gerçek imkanları bulacaklar. Fuardan yeni dizi satışları, ortak imal muahedeleri için döneceklerine eminiz” dedi.

150 ÜLKEDE 100’E YAKIN TÜRK DİZİSİ YAYINDA

Şu anda 100’e yakın Türk dizisinin, dünyada en az 150 ülkede oynadığını belirten Avdagiç, dizi fiyatlarının pandemiden etkilendiğini de kaydetti. Avdagiç, “Pandemi öncesinde yeterli bir Türk dizisinin bir kısmının dünya satışlarının toplamı 650 bin doları bulurken, artık kısım başı toplam hasılat 350-400 bin düzeyinde. Ancak satış adetlerimiz süratle artıyor” sözlerini kullandı.

Dizi ihracatı sayılarına ait bir soru üzerine Şekib Avdagiç, “Doğrusu şu kadar ülkeye, şu bedelle diziler sattık üzere bir kayıt yok. Beyannameye bağlı bir ihracat olmadığı için sağlıklı istatistik tutulmuyor. Lakin bizim üretimci firmalarımızdan aldığımız geri bildirimlere bakınca, bu yıl dizi ihracatında 600 milyon dolar geçeceğimizi öngörüyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Türk üretimi içeriğinin temel sürükleyicisi olan dizi sinema ihracatının katma pahasına dikkati çeken Avdagiç, “Bölüm başına aşağı üst 5 milyon TL’ye mal ettiğiniz bir diziyi, başarısına nazaran 400 bin dolara satabiliyorsunuz. Dizilerin peşinden sürüklediği markalar, kesimlerle birlikte devasa bir paha. Kültürümüzü dünyaya taşıması da en az ekonomik bedeli kadar önemli” dedi.

Yerli ve yabancı dijital sinema, görüntü platformlarının tesirini pahalandıran İTO Lideri Avdagiç, kesin sayılar bilinmese bile Türkiye’de dijital platformların toplam abone sayısının 4 milyon civarında olduğunun kestirim edildiğini söyledi. Avdagiç, “Tabi burada bir sineması tek bir sefer satın alana da abone deniyor. Abonelerin aşağı üst yüzde 75’i yabancı dijital platformlara üye. Yerliler de kıymetli gelişim içinde” dedi.

“DİJİTALLE KORSANA HACET KALMIYOR”

Avdagiç, dijital dizi, sinema, görüntü platformlarının işlerin yayılmasında aktif rol oynadığını, dizi, sinema, cümbüş sanayimizi genel itibariyle büyüttüğünü söyledi. Avdagiç, “Pandemiden sonra dijital platform izlenirliği ve sayıları dünya genelinde çok süratli yükseldi. 10 yılda alacağımızı kestirim ettiğimiz yolu 1.5 yılda aldık. Herkes meskene kapandı ve izledi bir formda. Yeniden dijitallerin şöyle bir yararı var. İnternet üzerindeki korsan kayıtlarımızı da telafi etmeye yarıyor. İşlerimiz, dizilerimiz çok tanınan olduğu için çok süratli korsana düşebiliyor. Diziyi bugün seyrediyoruz yarın Rusça alt yazılı izleyebiliyoruz, ancak dijitalle korsana hacet kalmıyor” dedi.

Dijital platformun tesirlerine işaret eden Avdagiç, şunları söyledi: “Dijital platformlar oyunculara, senaristlere direktörlere piyasaya koşullarının çok üzerinde fiyatlar ödeyip kendilerine bağlıyorlar. Üretim şirketleri başrol oyuncularına kısım başı 80-100 bin TL ödüyordu. Dijitallerde 100 bin dolarlara çıktığını duyuyoruz. Oyuncu platforma gidiyor. Bakınca tüm ülkelerde yayında daha fazla ülkede tanınacağım diyor. Haksız da değil elbette. Bütçeleri çok zorluyorlar ve bütçelerin şişmesine sebep oluyor. Ayrıyeten platformlar bir dizinin, sinemanın tüm dünya haklarını satın alıyor. Tekrar bu diziyi diğer bir ortamda satamıyorsunuz. Lokal üretimciyi koruyacak bir ekip yasal düzenlemeler dalın geleceği için kıymetli olacaktır.”

“TÜRK DİZİLERİNİN İKİNCİ VATANI LATİN AMERİKA OLDU”

Avdagiç, Türkiye’nin pandemi sürecinde dizi üretimi, sinemaları az duraksayan az ülkelerden olduğunu kaydetti. Avdagiç, “Birçok ülkede daha uzun müddetler yapımlar durdu. Biz üretime çok kısa bir ‘pause’ verdik. Yeniden dijital yardımıyla çok da tanınan olmadığımız kimi pazarlarda da görünüyor olmaya başladık. Bilhassa Batı Avrupa’da Almanya ve İspanya’da süratli gidiyoruz” dedi.

Avdagiç, Türk üretimlerinin son periyotta en çok popülarite kazandığı ülkelerden birinin İspanya olduğunu vurguladı. Avdagiç, “İspanya’da firmalarımızın çok önemli rating sonuçları aldığını duyuyoruz. Oyuncularımız büyük ilgi ile takip ediliyor ve ödüllendiriliyor. Batı Avrupa’nın bölgesel marketi İtalya’da duygusal içeriklerimiz büyük ilgi ile takip ediliyor. Oyuncularımız mahallî üretimlerde yer alarak memleketler arası başarılara imza atıyor. Bunlar bizim için çok değerli. Brezilya’da tekrar çok düzgün gidiyoruz. Türk dizilerine en fazla talep artışının yaşandığı bölgelerden biri Latin Amerika. Adeta Türk dizilerinin ikinci vatanı Latin Amerika oldu. Türk sinemaları, tüm dünyada olduğu üzere Latin Amerika’da da bir muvaffakiyet örneği olarak gösteriliyor. 2018’den 2022’ye kadar 5 yıldır Latin Amerika’da Türk dizisi damgası vurulmuş durumda. 2020’nin ortasından itibaren yani pandeminin başlamasıyla Türk dizilerine LATAM denilen Latin Amerika’daki ilgi, Türk dizilerine olan küresel talebin de üzerine çıktı. Romantik dramalar, tarihi diziler, romantik güldürüler son devirde Latin Amerika’da çok güzel iş yapıyor.”

Avdagiç, Türk imallerinde içeriğin de anlatım lisanının de değiştiğini belirterek, “Daha süratli, ana çizginin dışında, daha farklı kıssalarla yeni nesle ulaşıyoruz. 4-5 dönem süren, çok tutan Türk dizilerimiz var. Yani her sene ürettiğimiz trend olan dizilerimiz oluyor. Ülke ülke, bölge bölge vakit içinde yayına giriyorlar” dedi.

Avdagiç, yalnızca dizilerin değil örneğin bir Türk sinemasının Şili’de gösterildiği tarihte, o ana kadar TV’de gösterilen en yüksek rating alan sinema olduğuna dikkati çekti.

MIPCOM Fuarı 20 Ekim’de kapılarını kapatacak.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.