STERLIN
23,3098
DOLAR
18,8009
EURO
20,4583
ALTIN
1.166,51
BIST
5.231,02
SON DAKİKA
Real Madrid derbide 3 golle geri döndü, Kral Kupası’nda turladı!
ASVEL 91-77 Fenerbahçe Beko(Euroleague maçı)
Resmi Gazete’de bugün (27.01.2023)
Trump’a zehirli mektup gönderen zanlı cürmünü kabul etti
IMF’den Ukrayna’ya yardım paketi hazırlığı
Ronaldo 90 dakika oynadı, Al Nassr elenmekten kurtulamadı!
ABD Hazine Bakanı Yellen’dan Afrika temasları
Çukurova’dan kritik zafer
Adana Demirspor’da ayrılık! Berk Yıldız’ın sözleşmesi feshedildi
Bangladeş’te başlayan saklambaç oyunu Malezya’da bitti
Biden, ABD’deki Hong Kongluların vize süresini 2 yıl uzattı
Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği saldırılarda 11 kişi öldü
Son dakika: ABD Wagner’i resmi olarak “uluslararası suç örgütü” ilan etti
Türkiye’den 750 adet akıllı tahta! – KIBRIS HABER
Kayseri İl Millî Eğitim Müdürü değişti
2.5 yıl takip etti sonra internet sitesinden katil sipariş etti! Akılalmaz bir ‘stalker’ hikayesi….
Ünal Üstel; “Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri ile mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz”! – KIBRIS HABER
16 yaşındaki Helin’in cenazesinde gözyaşları sel oldu! – KIBRIS HABER
Tavuğa da zam geldi! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Şan’dan Regaip Kandili Mesajı! – KIBRIS HABER
Selin Ciğerci anne oldu! – KIBRIS HABER
Türk lirasına fotoğrafı basılan ilk kadın hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Zehie Helin Reessur’un otopsi raporu yayımlandı! – KIBRIS HABER
Almanya süre verdi: “Leopard tankları Mart sonu Ukrayna’da olabilir”
İngiltere ve Yeni Zelanda Başbakanlarından esprili paylaşımlar
Ukrayna Savunma Bakanlığı duyurdu: 55 füzenin 47’si vuruldu
Almanya’da Rus ajan depremi: Film gibi operasyon… Havalimanına baskın!
Denktaş heykeli 31 Ocak’ta açılıyor! – KIBRIS HABER
Spot piyasada elektrik fiyatları (26.01.2023)
TCMB: Azalan dış talebin üretim üzerindeki etkisi izleniyor

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Avrupa’nın Türkiye’ye ihtiyacı var

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Almanya’daki son gelişmeyi yakından takip ediyorsunuzdur. Bir darbe girişimi daha başlamadan operasyonlarla önlendi. İnşallah, Avrupa ülkeleri bizim 15 Temmuz’da yaşadığımız darbe ve terörü hatırlar, bunlarla mücadeleyi ortak mücadele haline getirmemiz gerektiğini anlar” dedi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Avrupa’nın Türkiye’ye ihtiyacı var
CyborNFT
09.12.2022 14:22
0
A+
A-

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Avrupa’nın Türkiye’ye ihtiyacı var
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Almanya’daki son gelişmeyi yakından takip ediyorsunuzdur. Bir darbe girişimi daha başlamadan operasyonlarla önlendi. İnşallah, Avrupa ülkeleri bizim 15 Temmuz’da yaşadığımız darbe ve terörü hatırlar, bunlarla mücadeleyi ortak mücadele haline getirmemiz gerektiğini anlar” dedi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen “Türkiye’nin Girişimci ve İnsani Dış Politikası” konferansında, öğrencilerle buluştu. Mevlüt Çavuşoğlu, konferans kapsamında, üniversite öğrencileri ve akademisyenlere Türkiye’nin mevcut diplomasisi, hedefleri ve stratejileri ile ilgili bilgiler sundu, örnekler verdi. 

Türkiye’nin Asya ve Avrupa başta olmak üzere küresel diplomasisini işaret eden Çavuşoğlu , “Avrupa Birliği’ne üyelik sürecimiz AB’den kaynaklanan sebeplerle durmuş olsa da biz Avrupa kıtasının bir parçasıyız, hedef hiçbir zaman değişmemiştir ama AB olsun olmasın bu kıtanın bir parçasıyız. Bu kıta bugünlerde çok büyük sorunlar yaşıyor. Kim derdi bundan 5 sene önce 1 sene önce Avrupa’nın ortasında bir savaş olacak. Bu savaştan da bağımsız şekilde, tüm dünyayı etkileyen krizlerin, sınamaların Avrupa’yı da bu kadar çok güçlü bir şekilde etkilediğini görüyoruz. Ekonomik krizler, enerji ve gıda krizi bunu daha da derinleştirdi. Göç problemi aynı şekilde genel anlamda bizi de etkileyen yine terör, yine ırkçı akımlar, İslam düşmanlığı, yabancı düşmanlığı kendisinden olmayana yönelik hoşgörüsüzlük işte Almanya’da, Almanya’daki son gelişmeyi yakından takip ediyorsunuzdur. Bir darbe girişimi daha başlamadan operasyonlarla önlendi. Dolayısıyla Avrupa ülkeleri de bizim 15 Temmuz’da 2016’da yaşadığımızı geçmişte yaşadığımız darbe ve terör saldırılarını da hatırlar ve bunlarla mücadeleyi, ortak mücadeleyi yapmamız gerektiğini de anlar. Biz böyle bir dönemde Avrupa’nın Türkiye’ye ihtiyacı var diyoruz. Bu kesinlikle böyle arogant, kibirli bir yaklaşım değil. Çünkü bugün bahsettiğimiz bu konularda en etkin mücadeleyi gösteren ülke Türkiye’dir. Avrupa’ya da bu anlamda da en çok katkı sağlayan ülkelerin başında Türkiye’ye geliyor. Dolayısıyla içinde bulunduğumuz kıtanın istikrarı ve barışı için ve ekonomik kalkınması için Avrupa’ya tekrar odaklanmamız gerektiğini Ağustos ayında Büyükelçiler Konferansı’nda değerlendirdik. Şimdi bu yönde çalışıyoruz” diye konuştu.

CyborNFT

KARAR MASALARINDAKİ MEVCUDİYETİMİZLE MENFAATLERİMİZİ KORUMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Türk diplomasinin çok yönlülüğüne vurgu yapan Çavuşoğlu, “’Yeniden Asya’dan bahsederken, bugüne kadar sadece Asya’ya yönelik girişimlerimiz olmadı. Afrika açılımı dedik, ortaklığa dönüştü. 12 büyükelçilikten 44’e çıktık. 4.3 milyar dolarlık toplam ticaretten 34.5 milyar dolarlık ticarete çıktık ve bu sene 45 milyar dolara yaklaşacak. Latin Amerika dedik, 6 büyükelçilikten, 18 büyükelçilik 1 başkonsolosluğa çıktık. Sadece 800 bin dolarlık ticaretimiz vardı, koskoca Latin Amerika’yla. Bugün 15 milyar dolar, geçen yılın sonu. Bu sene 20 milyar dolara yaklaşıyoruz. Bunun sadece ekonomiyle sınırlandırmamak lazım. Her alanda çok büyük etkisi var. İşte bu dünyanın her yerinde açılımlarımızla ortaklıklarımızla sadece ikili ülke düzeyde ülkelerle değil, bölgesel ve uluslararası örgütler nezdindeki statülerimiz ve oralardaki faaliyetlerimizle ve karar masalarındaki mevcudiyetimizle hem menfaatlerimizi korumak için çalışıyoruz, hem de karar verme mekanizmalarına nüfuz ederek daha adil bir dünya için çabalıyoruz” dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu’nun konuşmasının ardından konferans basına kapalı bir şekilde devam etti. Çavuşoğlu öğrencilerle soru-cevap etkinliği gerçekleştirdi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.