STERLIN
22,2684
DOLAR
18,6358
EURO
19,2485
ALTIN
1.048,07
BIST
4.962,48
SON DAKİKA
Pentagon Sözcüsü açıkladı: PKK/YPG ile ortak devriyeler azaltıldı
Galatasaray HDI Sigorta konutunda kaybetti
Bahçeşehir Koleji evinde kazandı
Zelenski’nin eşi Olena Zelenska’dan adalet mesajı
İsrail ordusu, son 24 saatte 5 Filistinliyi öldürdü
Beşiktaş 72-81 Fenerbahçe Beko / Maç sonucu
NATO’dan Türkiye açıklaması: Dayanışma içindeyiz
ABD’den Ukrayna’ya enerji altyapısı desteği… 53 milyon dolarlık yardım yapılacak
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’den Ukrayna’nın üyeliği hakkında açıklama
Çin, Tiangong Uzay İstasyonu’na görev değişimi için 3 astronot gönderdi
Bakan Çavuşoğlu, Estonya Dışişleri Bakanı Reinsalu ile görüştü
İşte altılı masanın adayı ve yardımcıları! – KIBRIS HABER
Kasaplar Eylem Yaptı! – KIBRIS HABER
Belçika’da demiryolu çalışanları 3 günlük grev başlattı
Dikkat! Damar tıkanıklığına yol açıyor! – KIBRIS HABER
4 öğrenci uykusunda bıçaklandı! Üniversitede panik: Öğrenciler okula gidemez oldu
Elon Musk yakında Twitter’da en fazla takipçiye sahip kişi olacak
Mevduatlarda artış! – KIBRIS HABER
Reisi: “Yabancı güçlerin bölgedeki varlığı güven değil, sorun oluşturur”
Hırvatistan’da pazar günleri çalışmaya kısıtlama getirilmesi planlanıyor
Putin’den Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson için yeni açıklama
Kızının hem annesi hem de amcası çıktı! – KIBRIS HABER
Türkiye-İsveç-Finlandiya arasında kritik zirve! Bakan Çavuşoğlu’ndan açıklama…
Adaylıktan çekildi! Halil Kasım’ı destekleme kararı aldı – KIBRIS HABER
ABD çok gizli silahını tanıtacak… Görülmemiş bir teknoloji uygulandı
4 öğrenci uykusunda bıçaklandı! Moskova’da panik: Öğrenciler okula gidemez oldu
Film gibi bir hikâye… Henüz 21 aylık bir bebekken kaçırıldı, tam 51 yıl sonra ailesine kavuştu!
3 Milyar 50 Milyon TL açık öngörülüyor! – KIBRIS HABER
‘Genç Ofis’ler yaygınlaştırılacak
En fazla yağış alan bölge! – KIBRIS HABER

Devler, KOBİ finansmanına aracı olan Figopara’ya yatırıma koştu

Devler, KOBİ finansmanına aracı olan Figopara’ya yatırıma koştuYeni jenerasyon alacak finansmanı platformu Figopara, yatırım için ortalarında …

Devler, KOBİ finansmanına aracı olan Figopara’ya yatırıma koştu
CyborNFT
13.10.2022 11:22
0
A+
A-

Devler, KOBİ finansmanına aracı olan Figopara’ya yatırıma koştu
Yeni jenerasyon alacak finansmanı platformu Figopara, yatırım için ortalarında Dünya Bankası Kümesi üyesi IFC, Eczacıbaşı Momentum, Finberg, İş Bankası Maxis Yenilikçi GSYF, Sabancı Ventures’ın da bulunduğu devlerin gözdesi oldu. Genç fintech şirketi, 50…

Küresel ekonomik şartların zorluğuna rağmen başarılı fintech şirketlerine yatırımcı ilgisi sürat kesmeden sürüyor. Son olarak kurumsal şirketler için tedarikçi finansmanına aracılık etmenin yanında geliştirdiği tahlillerle KOBİ’lerin süratli, kolay ve ucuz finansmana ulaşmasını sağlayan fintech şirketi Figopara çıktığı Seri A yatırım tipinde, yerli ve yabancı büyük yatırımcıların gözdesi oldu. Şimdiye kadar iki başka yatırım tipinde toplam 5,6 milyon dolar yatırım alan şirket, İstanbul Portföy’ün kurduğu Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonu L2G Ventures’ın liderlik ettiği Seri A yatırım tipini 50 milyon dolar değerleme üzerinden 11 milyon dolar yatırım ile tamamladı. Yatırım çeşidine mevcut yatırımcılardan Dünya Bankası Kümesi üyesi IFC (Uluslararası Finans Kurumu), Eczacıbaşı Momentum ve Finberg’in yanı sıra Abdul Latif Jameel General Technology Ventures, İş Bankası Maxis Teşebbüs Sermayesi Fonu (GSYF), Logo Yazılım, Sabancı Ventures, ScaleX Ventures, TechOne Venture Capital ve Türkiye Kalkınma Fonu çatısı altındaki TKYB Sermaye Fonu’nun ortalarında bulunduğu yatırımcılar katıldı. Bu yatarım, Türkiye’de bir fintech şirketine bu kadar büyük kümelerin yatırım yaptığı birinci süreç olarak da dikkat çekti. Figopara aldığı bu yatırımla KOBİ’lerin daha fazla finansmana ulaşmasına aracılık ederken, yatırımı ayrıyeten satın alma fırsatları ve yurt dışı büyüme maksatları doğrultusunda da kullanacak.

CyborNFT

‘Finansmana erişime aracılık etmeye devam edeceğiz’

Konuya ait değerlendirmede bulunan Figopara Kurucu Ortağı ve CEO’su Koray Bahar, şunları söyledi: “Hızlı büyüyen bir şirket olmamız, hali hazırda küresel açılımımız ve yurt dışı planlarımızla öngördüğümüz kaynağın çok üzerinde bir fiyatı Figopara’ya getirmeyi başardık. Finansal teknolojiler ve teşebbüs ekosisteminde bu kadar çok sayıda güçlü kurumun yatırım için bir ortaya geldiği bir şirket olmak da bizi ayrıyeten gururlandırıyor. Kelam konusu bu yatırım cinsinde yatırımcılarımızın, alanında önder stratejik yatırımcılar ve teşebbüs sermaye fonları olması bizim için büyük bir kıymet taşıyor. Bugün prestijiyle 20’den fazla banka ve 10’un üzerinde finansal kuruluşun entegre olduğu Figopara, yeni yatırımcılarından da aldığı güçle önümüzdeki periyotta hem yurt içinde hem de yurt dışında süratli büyümesini sürdürecek. Öte yandan hali hazırda yatırımcımız olan Dünya Bankası Kümesi üyesi IFC’nin bu periyotta yatırım cinsine 3. kere katılarak Figopara’ya tekrar yatırım yapması Türkiye iktisadına ve Figopara’ya olan itimadı de perçinlemiş oldu. Yeniden mevcut yatırımcılarımızı bu cinste da ortamızda görmek bizi epeyce memnun etti. Çeşide katılan çok değerli yeni yatırımcılarımızın da bize güç katacağına olan inancım sonsuz. Aldığımız bu yatırımı KOBİ’lerin vade sorununu çözmek üzere finansman kaynağı olarak kullanacağız. Aslında bu, Figopara özelinde KOBİ’lere yapılmış bir yatırım diyebiliriz.”

‘Yurt dışı açılımlarımız devam edecek’

Figopara’nın birinci iki yılında 5 kat büyüme maksadına ulaştığını tabir eden Bahar, “2022 yılında İzmir, Ankara ve Adana ofislerimizi açarken, KOBİ finansman tedariğimizi bir evvelki yıla kıyasla 8 kat büyümeyle kapatmayı hedefliyoruz. İtalya’dan sonra Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinde de yurt dışı açılımlarımız devam edecek” dedi.

Figopara İdare Şurası Lideri Ahmet Bilgen ise şöyle konuştu: “Dünyada merkez bankalarının nakdî sıkılaşma siyasetine geçişiyle birlikte global ölçekte likiditenin piyasadan çekildiği bir devirde Figopara olarak aldığımız bu yatırım ne derece yanlışsız bir yolda olduğumuzun somut bir göstergesi. Figopara olarak dünyanın ve Türkiye’nin güçlü kurumlarından yatırım almaktan ötürü gururluyuz.”

‘Global pazarda rekabet edecek şirketlere odaklanıyoruz’

L2G Ventures GSYF yönetici ortağı Mehmet Ali Deniz ise yatırım özelinde şu değerlendirmede bulundu: “L2G Ventures olarak stratejimiz, Türkiye’de bölümünde önder olup, bölgesel ve küresel piyasalarda rekabet edecek grup, kaynak ve vizyona sahip olan firmaları desteklemek. Türkiye’de tedarikçi finansmanına getirdiği yenilikçi yaklaşımla bölümün öncüsü pozisyonundaki Figopara’nın, öngördüğümüz lokalden küresele büyüme planının yanında KOBİ’lerin finansmana ulaşmasına aracılık etme maksadının kıymetli bir kesimi olan bu çeşide liderlik ederek, çok bedelli milletlerarası ve Türk yatırımcılarla birlikte finansman sağlamış olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.”

Söz konusu yatırımın, yatırım danışmanlığını Core Finance, tüzel danışmanlığı ise Gökçe Hukuk ve Danışmanlık tarafından yürütüldü.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.