STERLIN
36,7587
DOLAR
28,9096
EURO
31,4307
ALTIN
1.924,11
BIST
8.026,27
SON DAKİKA
Evli lise öğretmeni 11 yaşındaki öğrencisiyle yasak aşkının ifşa edilmesinden sonra tutuklandı! “Sık sık arabamda buluşup cinsel ilişkiye giriyorduk” – KIBRIS HABER
“Güney Kıbrıs’ın Chevron ile Doğu Akdeniz’de doğal gaz çıkarmak için anlaştı”! – KIBRIS HABER
Girne’de ağır vasıta trafik kısıtlaması başlıyor! – KIBRIS HABER
Devlet yetkililerini eleştirdi! – KIBRIS HABER
Seyir halindeki otobüs yandı! – KIBRIS HABER
Yaşlılara yönelik şiddet ve kötü muameleye dikkat çekti! – KIBRIS HABER
‘Tokat terapisi’ sırasında hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel, Maraş Futbol sahasını ziyaret etti! – KIBRIS HABER
Altın fiyatında rekor! – KIBRIS HABER
Şöhret Öngideren hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Can Gürzap hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Kırsal kesim arsaları altyapılarının bitmesi için 10 milyon TL ayrıldı! – KIBRIS HABER
Asgari ücretin 4 katı cezası var! – KIBRIS HABER
Yine alkol yine kaza! – KIBRIS HABER
Başbakan Üstel; “Gençlerimiz için her türlü fedakarlığı yapacağız”! – KIBRIS HABER
“2006 yılından beri kamuya tek bir engelli istihdam edilmedi” dediler. Eylem başlatacaklar – KIBRIS HABER
KAMU-SEN’den mesaj! – KIBRIS HABER
Gıda denetim sonuçları açıklandı! Zehir yiyoruz – KIBRIS HABER
Kıbrıs Vakfı, Eğitim Destek Programı Başlattı! – KIBRIS HABER
Güney’de polisler mercek altında! – KIBRIS HABER
“Mulla Hüseyin artık “kayıp” değil, bir mezarı var”! – KIBRIS HABER
Zehie Helin Reessur cinayeti davası ertelendi! – KIBRIS HABER
1 Aralık Brent petrol fiyatı – KIBRIS HABER
Sıcaklık 21-24 derece dolaylarında seyredecek! – KIBRIS HABER
Ateşkes sona erdi! İsrail ordusundan açıklama – KIBRIS HABER
Telekomünikasyon Dairesi, abonelerin borçlarını 15 Aralık’a kadar ödemesini istedi! – KIBRIS HABER
Gemikonağı’nda kaza sonucu 20 yaşındaki kız yoğun bakımda! – KIBRIS HABER
Sterlin uçuşta! – KIBRIS HABER
Türkiye Adalet Bakanı Tunç; “İsias sorumluları yargı huzurunda hesap verecek”! – KIBRIS HABER
Bu bölgelerde yarın uzun süreli elektrik kesintisi yaşanacak! – KIBRIS HABER

DASK’tan zelzele bölgesi için “avans ödemesi”

DASK’ta bir birinci olarak, hasar ihbarından inceleme sürecinin tamamlanmasına kadar olan süreçte sigortalılara avans ödemesi alma imkanı sağlanıyor.

DASK’tan zelzele bölgesi için “avans ödemesi”
CyborNFT
28.02.2023 00:36
0
A+
A-

DASK’tan sarsıntı bölgesi için “avans ödemesi”
DASK’ta bir birinci olarak, hasar ihbarından inceleme sürecinin tamamlanmasına kadar olan süreçte sigortalılara avans ödemesi alma imkanı sağlanıyor.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’ndan (DASK) yapılan açıklamaya nazaran, kurum tarafından, hasar ödemelerinin çok süratli yapılabilmesi için, yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı binalarda sigortalıların ihbarını dahi beklemeden Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından resmi hasar tespitleri tamamlanmış konutların listelerinden hasar evrakları resen açılarak ödemeler gerçekleştiriliyor.

Öte yandan, yaşanan sarsıntıların akabinde DASK, kuruluşundan bu yana ödediği tazminat fiyatına 20 gün içinde ulaştı.

CyborNFT

“Depremin üzerinden şimdi 24 saat geçmeden de birinci hasar ödememizi gerçekleştirdik”

Açıklamada görüşlerine yer verilen DASK Teknik İşleticisi Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, “Türk Reasürans olarak, DASK için bu vakte kadar tüm çalışmalarımızın temeline zelzele sonrası planlarımızı koyarak hareket ettik” tabirini kullandı.

Bu çalışmaların, sarsıntı sonrası süreçteki operasyonel ve finansal yararlarının ehemmiyetine dikkati çeken Eren, şunları kaydetti:

“Kahramanmaraş sarsıntılarının akabinde, zelzele sonrası için yürüttüğümüz hazırlık çalışmaları sayesinde, zelzelenin üzerinden şimdi 24 saat geçmeden de birinci hasar ödememizi gerçekleştirdik. Alo DASK 125, e-Devlet ve web sitemiz aracılığı ile kesintisiz biçimde hasar ihbarı alabiliyoruz. Hatta bu süreçte hasar ödemelerinin çok süratli yapılabilmesi için, yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı binalarda sigortalıların ihbarını dahi beklemeden Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından resmi hasar tespitleri tamamlanmış konutların listelerinden hasar belgeleri resen açılarak en süratli biçimde ödemelerimizi gerçekleştiriyoruz.”

Avans ödeme periyodu başlıyor

Selva Eren, Hasar ödeme süreçlerinde yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı binalara öncelik verilerek ödemelerin devam ettiğini, eksper görevlendirmelerinin öteki binalar için yapıldığını belirterek, bugün Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından hususla ilgili yayımlanan genelgede ayrıntıları aktarıldığı üzere hasar ihbarlarını yapan sigortalılara yönelik yeni bir çalışma başlattıklarını ve sigortalıların bugün prestijiyle DASK web sitesi üzerinden avans ödemesi talep edebileceğini bildirdi.

Eren, şunları kaydetti:

“Her vakit söylediğimiz üzere bu süreçte en temel maksadımız bölgedeki tüm sigortalılarımıza en süratli halde yarar sağlamak. Yıkık ve acil yıkılacak binalara öncelik vererek yürüttüğümüz ödeme süreçlerimizde, ağır ve orta hasarlı binalarda açılmış hasar belgeleri için sigortalılarımız DASK’tan avans ödeme talebinde bulunabilecek. Bu kapsamda yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı binalar için sigorta bedelinin yüzde 20’si, orta hasarlı binalar için ise sigorta bedelinin yüzde 10’u sigortalılarımıza avans olarak ödenecek. Emelimiz hasar ihbarından hasar inceleme sürecinin tamamlanmasına kadar olan süreçte vatandaşlarımıza maddi teminat sağlayarak yaralarını sarmaya birinci andan itibaren takviye olmak.”

DASK’ın hasar ödemesi 1,1 milyar TL’yi aştı

Türk Reasürans Genel Müdürü Eren, zelzelelerin çabucak akabinde ödemeler için çalışmaları başlattıklarını söz ederek, zelzelelerin akabinde şimdi 24 saat geçmeden birinci hasar ödemesini gerçekleştirdiklerini ve ödemelerin süratle devam ettiğini belirtti.

Bugün prestijiyle kendilerine iletilen 295 bin hasar ihbarı bulunduğunu aktaran Eren, “Şu ana kadar gerçekleştirdiğimiz tazminat ödeme fiyatı ise 1 milyar 120 milyon Türk lirasına ulaşmış durumda. Neredeyse DASK’ın 23 yılda toplam ödediği tazminat meblağını, 20 gün içinde sigortalılarımıza ödemiş olmak ve sigortalılarımızın yaralarını sarmalarına bir nebze de olsa yarar sağlamak bizler için çok değerli. Ödemelerimizin daha da süratli gerçekleştirilmesi ismine birçok tedbir aldık ve acilen hayata geçiriyoruz. Hasar ödeme sürat ve meblağımız her geçen gün artarak devam edecektir” tabirlerini kullandı.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.