STERLIN
24,8491
DOLAR
19,9662
EURO
21,3770
ALTIN
1.249,93
BIST
4.580,67
SON DAKİKA
28 Mayıs 2023 Nöbetçi Eczaneler
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı 3 bölgeyi karantinaya aldı! – KIBRIS HABER
Birkan Uzun Zirve Koşusu’nun ikincisi düzenleniyor! – KIBRIS HABER
Türkiye yarın sandık başına gidecek! – KIBRIS HABER
Çavuşoğlu; “KKTC’de bu yıl 306 öğretmenin Kamu Hizmetleri Komisyonu tarafından ataması yapıldı”! – KIBRIS HABER
Yeni geçiş kapılarının açılması için eylem! – KIBRIS HABER
Öz çekim yaparken suya düşen telefonunu bulmak için barajı boşalttırdı! – KIBRIS HABER
Ölümlü kaza! – KIBRIS HABER
Ali Başman; “Ülkenin istikrarı için adayım”! – KIBRIS HABER
THY uçağına kuş çarptı! – KIBRIS HABER
68 kilo insan saçı ele geçirildi! – KIBRIS HABER
Alkollü sürücü yayaya çarptı! – KIBRIS HABER
Beyaz Saray’da panik! – KIBRIS HABER
16 yaşındaki çocuk, annesi, ablası ve komşusunu öldürdü! – KIBRIS HABER
İskele’de korkutan kaza! – KIBRIS HABER
Gabar Dağı’ndan sevindiren haber! “Yoğun bir petrol çıktı” – KIBRIS HABER
27 Mayıs 2023 Nöbetçi Eczaneler
“Nikos Hristodulidis Almanya’dan da istediğini alamadı”! – KIBRIS HABER
38 bin artçı sarsıntı yaşandı! – KIBRIS HABER
Meteoroloji Dairesi yağış miktarını açıkladı! – KIBRIS HABER
Dikkat! Yeni dolandırıcılık yöntemi – KIBRIS HABER
15 yabancı işçiye köle muamelesi! – KIBRIS HABER
Meteoroloji gün verdi! – KIBRIS HABER
Başkasının kimliğine büründü! – KIBRIS HABER
İlaç fiyatlarına da zam! – KIBRIS HABER
O yol çift yönlü olarak trafiğe kapatılacak! – KIBRIS HABER
38 araç trafikten men edildi! – KIBRIS HABER
Marketten içki ve buz çaldı! – KIBRIS HABER
İki ayrı yerde yangın! – KIBRIS HABER
Öğretmenler Değişiklik Yasa Tasarısının geri çekilmemesi halinde grevler devam edecek! – KIBRIS HABER

DASK’ta üst hudut 640 bin TL

Geçtiğimiz kasım ayında yapılan son değişiklik ile DASK poliçelerinde ödenecek tazminat ölçüsü, konutun bedeli ne olursa olsun 640 bin Türk Lirası ile sonlandırıldı. Artan konut fiyatları göz önüne alındığında tazminat hem zararın tamamını karşılayamıyor hem de poliçenin alanı gereği konutun içerisindeki eşyalar teminat dışı kalıyor. Yaşanan sarsıntıların akabinde Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sami Aksoy, vatandaşları ek ihtiyari konut sigortası yaptırmaları konusunda uyardı.

DASK’ta üst hudut 640 bin TL
CyborNFT
14.02.2023 11:36
0
A+
A-

DASK’ta üst hudut 640 bin TL
Geçtiğimiz kasım ayında yapılan son değişiklik ile DASK poliçelerinde ödenecek tazminat ölçüsü, konutun pahası ne olursa olsun 640 bin Türk Lirası ile sonlandırıldı. Artan konut fiyatları göz önüne alındığında tazminat hem zararın tamamını karşılayamıyor hem de poliçenin alanı gereği konutun içerisindeki eşyalar teminat dışı kalıyor. Yaşanan zelzelelerin akabinde Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sami Aksoy, vatandaşları ek ihtiyari konut sigortası yaptırmaları konusunda uyardı.

Tüm Türkiye’yi yasa boğan sarsıntıdan etkilenen 10 vilayette on binlerce bina büsbütün çöktü yahut kullanılamaz hale geldi. On binlerce yurttaşımız, çöken binaların enkazlarında can verdi. Zelzele bölgesinde konutları yıkılan vatandaşlardan, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) bünyesindeki mecburî sarsıntı sigortasını yaptıranlar bir nebze de olsa maddi kayıplarını tazmin edebilecek. Fakat 2022 yılının kasım ayında yapılan son değişiklik ile DASK tarafından yapılan mecburî zelzele sigortasında tazminat ölçüsü konutun pahası ne olursa olsun 640 bin Türk Lirası ile sonlandırıldı. Artan konut fiyatları göz önüne alındığında tazminat hem zararın tamamını karşılayamıyor hem de poliçenin alanı gereği konutun içerisindeki eşyaları teminat dışı kalıyor.

Zorunlu zelzele sigortasının tek başına kâfi olmadığını belirten Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sami Aksoy, vatandaşları uyardı. Zelzelelerin akabinde meydana gelen maddi kayıpların tazmininde mecburî sarsıntı sigortası tarafından maddi kayıpların tamamını karşılanmayacağını belirten Doç. Dr. Sami Aksoy, “Zorunlu zelzele sigortası, 1999’da meydana gelen zelzelenin akabinde çıkarılan Kanun Kararında Kararname ile kabul edildi. Sonrasında 2012 yılında ‘Afet Sigortaları Kanunu’ çıkarılarak kelam konusu kararname, yürürlükten kaldırıldı. Mecburî zelzele sigortasında DASK, poliçede belirtilen bedele kadar sorumludur; lakin zararınız düşükse, mesela hafif hasar varsa, 640 bin TL değil yalnızca zararınız karşılanır. Sigorta bedeli olarak bilinen bu sayı, 2022 yılının kasım ayında yapılan değişik gereği en fazla 640 bin lira olabilir. Hasebiyle ziyan gören sigortalı malik, zarurî sarsıntı sigortasında bu sayının üstünde bir tazminatı DASK’tan talep edemez. Konut fiyatları göz önünde bulundurulduğunda bu sayının, zararın tamamını karşılaması mümkün değildir. O yüzden ihtiyari konut sigortaları yaptırmak çok önemlidir” dedi.

CyborNFT

Zorunlu sigortada hasar sonrası güçlendirme masraflarının tazminat olarak istenebildiğini belirten Doç. Dr. Aksoy, “Ancak temel problem, manevi tazminat, kira kaybı, konutta bulunan eşyaya gelen ziyanlar, iş durması, hastane ve barınma üzere masrafların mecburî sigortanın alanında olmamasıdır. Bunun için özel sigorta şirketlerinden konut/evim sigortası üzere isimler altında ihtiyari zelzele sigortası ya da farklı sigorta poliçeleri yaptırmak gerekir. Aslında iki sigorta ortasındaki bu bağ, trafik sigortası ile geniş teminatlı bir kasko sigortası ortasındaki irtibata benzeri. O yüzden bilhassa bu günlerde birinci planda birlik olup yaralarımızı sarmalıyız, lakin sonrasında araçlarımıza gösterdiğimiz ilgiyi, konutlarımıza ve hatta canlarımıza da göstermeliyiz” diye konuştu. Öte yandan konutla ilgili yapılan tapu ve abonelik üzere süreçlerde zarurî sarsıntı sigortası koşulu olduğunu belirten Doç. Dr. Aksoy, “Bu nedenle vatandaşlar, zarurî sigortanın farkındadır. Lakin konutlar için yapılan ilave/ihtiyari sigortaya müracaat oranı yüksek değildir. Bu hususta toplum olarak ilave/ihtiyari sigortasının ne kadar kıymetli olduğu şuuruna varmalıyız” dedi.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.