STERLIN
22,8559
DOLAR
18,6408
EURO
19,6351
ALTIN
1.075,92
BIST
5.005,30
SON DAKİKA
Resmi Gazete’de bugün (10.12.2022)
Bankaların özkaynaklarındaki döviz konumu hissesinde üst hudut indirimi
İngiltere, Kylian Mbappe’yi durdurabilecek mi? Fransa takımında sürpriz var mı? Dünya Kupası iddaa oranları…
AP Lider Yardımcısı Eva Kaili gözaltına alındı
AB nezaretinde skandal! Mültecilere kafeste insanlık dışı muamele
Tekrar kızdırdılar
ABD’li ve Rus yetkililer İstanbul’da görüştü
Almanya hükümeti AfD ilişkisine dikkat çekti
BM ve AB’den Tahran’a ‘idamları durdur’ daveti
Dendias’tan yeni temelsiz argümanlar
Yunanistan’da ‘istihbarat’ yasası hengamesi
Milyonda bir görülüyor! ‘Katı Kişi Sendromu’na yakalandı
Fenerbahçe ile Adana Demirspor ortasındaki Samet Akaydın pazarlığına zarurî rötar
‘Enflasyondaki düşüşü fırsata çevirebiliriz’
Togg’un şarj üniteleri sitelere kurulacak
Türkiye’den Amerika’ya otobüs ihraç ediyor
Global iktisatta ‘kötüleşme’ uyarısı
Vergi incelemelerinde 1 milyon gayesine ulaşıldı
‘Güneş’ konutlara doğuyor… Gelişen teknolojiyle doğal güneş ışığı meskenlere ve işyerlerine taşınıyor
İnşaat gereçleri ihracatında düşüş
Yellen: Sigortayla ilgili prosedüre münasebet yok
‘Ticaretin geleceği dizaynla ve inovasyonla şekillenecek’
Rakibini 1.2 milyar dolara satın aldı
200 bini aşkın futbolsever Dünya Kupası diye FIFA 23 izledi | Lionel Messi’nin ülkeye girişini yasaklayalım
Fas’ta savunmada eksik var mı? Portekiz’de Ronaldo oynayacak mı? Dünya Kupası çeyrek final iddaa oranları…
Max Gradel, Misli TV’ye açıkladı! “Sivasspor’da uzun yıllar kalmak istiyorum…”
Dünya Kupası’ndaki Hollanda – Arjantin müsabakasında Wout Weghorst damgası! Tarihi golle maçın mukadderatını değiştirdi
Akdenize kıyısı olan AB ülkeleri, “enerji krizine karşı ortak çözüm” daveti yaptı
Brezilya’da Tite dönemi sona erdi! Jorge Jesus…
Samsunspor ile Yeni Malatyaspor puanları paylaştı

ÇMO: Çevre Mühendisleri Odası’ndan görüş alınmaması kabul edilemez

ÇMO: Çevre Mühendisleri Odası’ndan görüş alınmaması kabul edilemez
CyborNFT
29.04.2022 11:44
0
A+
A-

Çevre Mühendisleri Odası Güngör Düzenli Depolama Alanı ile ilgili “Özelleştirme İhalesi” hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sibel Paralik tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Merkezi ihale komisyounun 12.04.2022 tarihinde 097/2022 nolu ihale numarası ile Güngör Katı Atık Depolama tesisinin işletilmesi için ‘İşletme Hakkı Devri’ yöntemi ile ihaleye çıktığını öğrenmiş bulunuyoruz. Katı atık yönetimi konusunda en yetkin meslek örgütü olarak çıkılan ihale şartnamesini incelediğimizde, yayınlanan ihale şartnamesinin ciddi eksiklikler ve boşluklar içerdiğini üzüntü ve kaygı ile takip etmekteyiz. MİK yayınladığı ihale şartnamelerinin ve sonucunda oluşacak sözleşmeye imza koyacak yetkililerin aşağıdaki hususlarda açıklama yapmasını talep ederiz.

 1. Ülkenin gelecek 30 yıllık katı atık politikasını belirleyecek bir ihalede, konun direk muhattapları olan KTMMOB Çevre Mühendisleri Odasından  veya Odaya üye herhangi bir Çevre Mühendisinden şartname aşamasında, ihale sürecinde veya  sonrasında oluşacak süreçlerde hiçbir görüş alınmaması, sürece dahil edilmemesi kabul edilemez.
 2. Şartname dosyasında yapılacak iş ile alakalı hiçbir teknik bilgi veya veri bulunmamaktadır. Yapılan ihale süreci hangi fizibilite çalışmasına veya hangi bilimsel verilere göre yönetilmiştir? Ülkedeki nüfus ve atık miktarı bilinmezken, atık karakterizasyonu yapılmamışken, şartname hangi uzmanların çalıştığı, hangi fizibiliteye göre hazırlanmış ve yayınlanmıştır?
 3. Şartnamede hiçbir yasal mevzuattan bahsedilmiyor. Sözleşme kapsamında hangi yasal mevzuata uyulacak? Ülkemize yasal olarak atık ithali yasak ama bu şartnamede buna atıf yapılmadığı gibi herhangi bir sınırlandırma da yapılmıyor. Bu ihale kapsamında yurt dışından atık getirilmesi mümkün mü? Mümkün değilse şartnamenin hangi bölümünde bu kısıtlanmıştır?
 4. Tesise hangi tür atıkların kabulü yapılacağı belirtilmemiştir. Sartnamede “II. Sınıf katı atık düzenli depolama” deniyor ama şartnamede herhangi bir düzenli depolama veya II. Sınıf tanımı yapılmamıştır. Türkiyedeki mevzuata göre belediye atığının kastedildiği düşünülüyor. Güngör Katı Atık Depolama tesisinin de işletmeci kullanımlarında olacağı düşünülürsebu durumda mevcut durumda Güngöre giden ve bu gruba girmeyen veya ayrı depolanması gereken tehlikeli atıklar ne olacak?
 5. 21/2004 KTMMOB Yasası gereğince tüm projeler ilgili odaya faal, uygulamacı veya geçici üye olarak kayıtlı bulunan kişiler tarafından tasarlanmalıdır. Peki bu ihaleyi içeren proje kim tarafından tasarlanmıştır?
 6. Daha önce yapılan çalışmarda tüm KKTC sınırlarında toplanacak katı atık miktarının yapılan yaklaşık hesaplar ile maksimum 500-600 ton olduğu ve bu miktardan üretilecek maksimum enerjinin toplam 3-4 MWh olduğu hesaplanırken niye 15 MWh alım garantisi verildi? Arada oluşacak ciddi farkın hangi yöntemler ile üretileceği öngörülmektedir?
 7. Verilen 13 $ Cent/kWh bedeli hangi kriterlere göre hesaplanmıştır?
 8. Şartnamede geri dönüşümün nasıl yapılacağı (hangi malzemelerin hangi yöntemler ile) veya oluşacak kompost ile ilgili hiçbir teknik şartname, standart vs.. belirtlimemiştir. Bu ürünlerin kalite kontrolü ve satışı kimin tarafından hangi koşullarda yapılacaktır?
 9. Şartnamede Sızıntı Suyu Arıtma Tesisi ile ilgili hiçbir deşarj parametresinden bahsedilmemiştir. Arıtılacak olan sızıntı suyunun deşarj kriterleri ne olacağı, nereya deşarj edileceği, atık çamurunun özellikleri vs.. gibi hiçbir teknik gereklilik veya standart belirtilmemiştir. Sızıntı suyunun arıtımının kontrolü kimin tarafından yapılacak ve hangi parametrelere veya standartlara göre yapılacaktır?
 10. Bu bölgede ek olarak bir güneş enerjisi santrali kurulması söz konusu mudur? Eğer aradaki üretim güneş enerjisi ile üretilecekse, zaten hali hazırda mevcut güneş enerjisi yatırımlarına mevcut şebekenin yetersiz kaldığından dolayı KIB-TEK izin konusunda sıkıntı yaşarken, bu kadar büyük bir santralı sistemin kaldırması mümkün mü?
 11. Teknik Şartnamenin 10. Maddesi:

“Sözleşme süresi içinde teknolojik gelişmelere göre katı atıklardan dolaylı ve dolaysız istifade etmek ve bölgenin dinamiklerinin imkân verdiği ölçüde diğer yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimi yapabilmek adına tüm yatırım Yüklenici Şirket tarafından yapılmak ve İdarenin onayını almak kaydıyla yeni tesisler kurulabilecektir.”

CyborNFT

Bu maddeye göre hangi teknolojilerin hangi şartlarla kurulabileceği açık değildir. Bu madde atık yakma tesisi ve atık ithalinin önünü açmaktadır. Bu sözleşme kapsamında yüklenici atık yakma tesisi vb.. gibi tehlikeli teknolojileri ülkeye getirme yetkisine sahip olacak mı?

 1. İhale ilan tarihi 12.04.2022 ve ihale sonlanma tarihi 29.04.2022’dir. Bu kadar kısa süre içerisinde bu kadar uzun vadeli ve kapsamlı bir işin ihalesinin hazırlanması mümkün değildir. 29 yıllık bir işletme süresi için istekli şirketlerin en az 2-3 ay gibi bir hazırlık yapması gerekir. Bu kadar uzun soluklu bir sürecin ihalesi niye 15 gün gibi kısa sürede yangından mal kaçırır bir kararla ve kimsenin görüşüne gerek duyulmadan aceleye getirilmeye çalışıyor?
 1. Şartnamedeki Yeterlilik Koşulları:

“9.4.1. İstekli firmanın kayıtlı sermayesinin en az 5,000,000.- (beşmilyon)  TL olduğunu gösterir belge,

      9.5. Teknik yeterlilik olarak tek bir sözleşme ve/veya ekleri kapsamında;

 • Atık transfer istasyonu kurulumu ve atıkların taşınması,
 • Fiziksel Ön İşlem Tesisi ve atıktan türetilmiş yakıt (ATY) Tesisi kurulumu,
 • Katı Atık Düzenli Depolama Alanının işletilmesi,
 • LFG (Landfill Gas – Depo Gazı) ve/veya Biyolojik İşlem (Kuru Fermantasyon Tesisi) teknolojisi ile elektrik enerjisi üretim tesisi kurulumu ve işletilmesi, işlerini yapmış/yapıyor olduğunu gösteren ilgili idareden alınmış belge veya ilgili idare ile yapılmış noter onaylı sözleşmeyi ihale dosyasında sunmalıdır.

İsteklilerin   ortak   girişim   olması   halinde yukarıdaki a, b, c, ve d bentlerinde belirtilen kriterlerin tamamının hakim hissedar tarafından sağlanması gerekmektedir.”

Bu koşulları sağlayabilecek herhangi bir firmanın KKTC de olmadığı malumunuzdur. Türkiye’de bile bu boyutlarda firmaların sayısı çok azdır. Bu boyutta bir iş için bu kadar yüksek yeterlilik koşulları oluşturulması ve rekabet koşullarının azaltılmasının nedeni nedir?

 1. Bu ihale kapsamında tüm Belediyelerin katı atıklarını aktarma istasyonlarına kadar nakliyesi talep edilmektedir. Bu konuda belediyelerden görüş alındı mı?

Saygılarımızla,

Sibel Paralik

Başkan

Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu (a)

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.