STERLIN
22,8211
DOLAR
18,8226
EURO
20,4599
ALTIN
1.135,60
BIST
4.997,63
SON DAKİKA
Kur’an-ı Kerim yakan Paludan’dan bir skandal daha! Çocuklarla cinsel içerikli sohbetleri ortaya çıktı
İlaç eksikliği ile ilgili kriz masası kuruldu! – KIBRIS HABER
Dünyanın beklediği toplantı! AB’den hem Rusya hem Ukrayna’ya kötü haber….
Yıllık enflasyon yüzde 89,23! – KIBRIS HABER
Tufan Erhürman; “Ahmet Ünsal’a UBP tarafından istisnai vatandaşlık verildi”! – KIBRIS HABER
Bir çivi bile çakacaksanız Planlama İnşaat Dairesi’nin onayı gerekir! – KIBRIS HABER
Bulgaristan’da parlamento feshedildi
İngiltere’de kelebekler yüzde 80 azaldı
İtalya’da bölgelere özerklik tasarısı tartışması yarattı: ‘Ülke parçalanıyor’
KKTC’ye 14 TIR eğitim materyali
Kız kardeşi ile trambolinde çarpıştı, günlerdir komada! ‘Bir daha asla yürüyemeyebilir’
4’üncü Selçuk Yaşar ödülü sahibini bekliyor
KKTC’ye kar geliyor – KIBRIS HABER
İtalya’da göçmen teknesinden 8 ceset çıkarıldı
Çelik üretimi Aralık’ta geriledi
Kontrolmatik, 2024’de ABD’de lityum iyon pil üretimine başlıyor
Şili’de 750 hektar alan küle döndü
ABD polisi bu kez de köpek öldürdü
ABD’li akademisyenlerden dikkat çeken Türkiye analizi
Rusya döviz satışını artıracak
Ahmet Ünsal’ın istisnai vatandaşlığı iptal edilmeli eylemi! – KIBRIS HABER
Elektrik ve doğalgaz zamları TÜİK’in sepetine yansıdı
AB’nin Rus petrol ürünlerine ithalat yasağı başlıyor
’40 kadar ülke Paris Olimpiyatlarını boykot edebilir’
İGART Sanat Projeleri Yarışması’ndan sanatçı ve tasarımcılara açık çağrı
İskele’de Helin Reessur için eylem! – KIBRIS HABER
Bakan Karaismialoğlu’ndan Avrasya Tüneli’nden geçen 100 milyonuncu araca hediye
Morgan Stanley’den Türkiye için 3 farklı seçim senaryosu
Norveç, Almanya’dan 54 Leopard 2 tankı sipariş edecek
Polise çarptı! – KIBRIS HABER

Çin’de koronadan mevt dalgası

Halkı isyana sürükleyen ‘sıfır vaka’ siyasetini denetimsizce terk eden Çin’de, artık de salgının süratle yayıldığı ve adeta bir ‘ölüm dalgası’ başladığı belirtiliyor.

Çin’de koronadan mevt dalgası
CyborNFT
18.12.2022 07:37
0
A+
A-

Çin’de koronadan vefat dalgası
Halkı isyana sürükleyen ‘sıfır vaka’ siyasetini denetimsizce terk eden Çin’de, artık de salgının süratle yayıldığı ve adeta bir ‘ölüm dalgası’ başladığı belirtiliyor.

Çin’de sıfır korona olayı uygulamasından vazgeçilip önlemlerin azaltılmasıyla birlikte koronavirüs hadiseleri ve vefatlarında süratle artış olduğu bildiriliyor. Buna nazaran geçen yıl tıpkı periyoda oranla krematoryuma yakılmak üzere dört misli daha fazla, günde en az 150 cenaze getirildiği belirtiliyor. COVID-19 virüsünün birinci tespit edildiği ülkede, bilhassa ileri yaş kümelerinin aşılanma oranının düşük olması ve mevcut aşıların Omicron üzere koronavirüsün daha bulaşıcı altvaryantlarına karşı müdafaa kapasitesinin düşük olması salgının seyrini berbatlaştırıyor.

GEÇ SAATLERE KADAR MESAİ

CyborNFT

Ülkede isyan dalgasına neden olan kısıtlama önlemlerinin kalkmasıyla birlikte, adeta bir ‘ölüm dalgası’ yaşanıyor. Amerikan AP’nin aktardığına nazaran, başşehir Pekin’deki krematoryumlarda yoğunluk göze çarpıyor. Tam muhafazalı kıyafetleriyle göze çarpan çalışanlar akşamları da çalışırken, cenazenin yakınları dışarıdaki dondurucu soğuk nedeniyle kalın kabanlar ve berelerle krematoryumun girişinde bekliyorlar. Elbette bu merkezlere getirilen naaşların tümü koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmemiş olsa da, cenaze sahiplerinin birçoğu, yakınlarını COVID-19 nedeniyle kaybettiklerini belirtiyorlar. Krematoryum çalışanları, sırası gelen cenazenin ismini yüksek sesle söyleyerek yakınlarını kimlik tespiti için merkeze çağırıyor.

SAĞLIKLI DATA YOK

Çin’de salgının gerçek seyrini kestirmek ise pek mümkün değil. Çünkü çarşamba günü itibariyle, hükümet semptomsuz olayların kayda geçirilmeyeceğini ve kitlesel testlerin artık yapılmayacağını duyurdu. 4 Aralık itibariyle, COVID-19’dan vefat sayısı açıklanmıyor. Kimi hastalara COVID-19 teşhisi konsa da zatüreeden hayatını kaybettikleri tarafında kayıt açıldığı da öne sürülüyor. Mevcut kayıtların artık açıklanmaması, sağlıklı data akışını engelleyerek virüsün yayılma suratına dair dataların tespitini zorlaştırıyor. Yani artık kimse Çin’deki karanlık dalgayı ne yazık ki öngöremiyor.

YAŞLILAR RİSK GRUBUNDA

Ancak toplumsal medyada yapılan paylaşımlar, kimi iş yerlerinin kendi inisiyatifiyle çalışma yerlerini kapatması ve paylaşılan ferdî öyküler, Çin’deki salgın dalgasının adeta bir ‘tsunami’ üzere geldiğini gösteriyor. Hayatını kaybedenlerin bilhassa ileri yaştaki bireyler olduğu aktarılıyor. AP’ye konuşan ve yaşlı yakınını COVID-19 nedeniyle kaybeden bir bayan, hastanelerin acil servislerinde birçok COVID-19 hastası olduğunu, bu hastalara bakacak kâfi sayıda hemşire olmadığını belirtiyor. Öte yandan, birçok hemşirenin virüse yakalandığı ve hastanelerdeki yoğunluk nedeniyle semptomsuz olanlarının misyona geri çağrıldığı evvelki günlerde gündeme gelmişti.

 

DÜNYAYI TESİRLER Mİ

Salgının dünyanın geri kalanındaki seyri sürü bağışıklığı ve bilhassa mRNA bazlı aşıların yaygınlaşmasıyla kıyasen olağana dönmüş durumda. Lakin Çin’deki ‘sıfır vaka’ ısrarı ve akabinde gelen denetimsiz olağanlaşmanın, dünyada yeni bir salgın dalgası yaratmasından telaş ediliyor. Resmi bilgilere nazaran, Çin’de salgının başından beri COVID-19’dan ölenlerin sayısı 5 bin 235.

1.4 milyar nüfuslu dünyanın en kalabalık ülkesindeki bu sayı, 331 milyonluk ABD’deki 1.1 milyon mevte kıyasla epeyce düşük. Uzmanlar, Çin’deki bilgilerin doğruluğuna kuşkuyla yaklaşıyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.