STERLIN
21,8137
DOLAR
17,9331
EURO
18,4099
ALTIN
1.039,38
BIST
2.864,25
SON DAKİKA
Yazar’a bıçaklı saldırı! – KIBRIS HABER
Tadilat ihalesi süreci başladı! – KIBRIS HABER
Son Dakika Zam! – KIBRIS HABER
Maliye Bakanı Alişan Şan, Çiftçiler Birliği’ni kabul etti! – KIBRIS HABER
Teleferik Projesi! – KIBRIS HABER
Zehir! – KIBRIS HABER
Kazayla ilgili yeni açıklama! – KIBRIS HABER
Gözyaşları ile toprağa verildi! – KIBRIS HABER
Son Dakika Hava Durumu! – KIBRIS HABER
Memleketi kaosa sürükleyecek bir toplantıyı geride bıraktık! – KIBRIS HABER
Eylem sona erdi! – KIBRIS HABER
Otomobil alev aldı! – KIBRIS HABER
Mehmet Harmancı: Birleşecek yerlerde hiç toplantı yapılmadı! – KIBRIS HABER
Anastasiadis’e yanıt mektubu! – KIBRIS HABER
Haftalık Koronavirüs vakaları! – KIBRIS HABER
Grev eylemine destek! – KIBRIS HABER
Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 12 Ağustos 2022 güncel altın kuru fiyatları – KIBRIS HABER
Fark etmeden yapıyorsunuz, ölüme yol açabilir – KIBRIS HABER
Daha lezzetlisini yemediniz! Püf noktalarıyla evde mısır yapımı – KIBRIS HABER
12 Ağustos Günlük Burç Yorumu ÖZEL HABER – KIBRIS HABER
Son Dakika Döviz Kurları! – KIBRIS HABER
Olan Lefkelilere oldu! – KIBRIS HABER
Trafik kazası; 1 Kişi hayatını kaybetti! – KIBRIS HABER
Görevden alındı! – KIBRIS HABER
İş kazası ölümle sonuçlandı! – KIBRIS HABER
Oy çokluğuyla komiteden geçti! – KIBRIS HABER
12 Ağustos 2022 Piyasa Analiz Raporu Yayımlandı! – KIBRIS HABER
12 Ağustos 2022 Nöbetçi Eczaneler
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tarım Kredi Marketlerinde 30-40 eserde indirime gidilecek
Avrupa’da güç krizi rekor fiyatlarla derinleşiyor

Çin-Tayvan tansiyonu tırmanıyor! Onlarca savaş uçağı havalandı, gözler ABD’ye çevrildi

Çin-Tayvan tansiyonu tırmanıyor! Onlarca savaş uçağı havalandı, gözler ABD’ye çevrildiÇin ile Tayvan ortasındaki tansiyon ABD Lideri Joe Biden’ın …

Çin-Tayvan tansiyonu tırmanıyor! Onlarca savaş uçağı havalandı, gözler ABD’ye çevrildi
CyborNFT
22.06.2022 11:37
0
A+
A-

Çin-Tayvan tansiyonu tırmanıyor! Onlarca savaş uçağı havalandı, gözler ABD’ye çevrildi
Çin ile Tayvan ortasındaki tansiyon ABD Lideri Joe Biden’ın açıklamaları ile doruğa tırmandı. Çin dün 29 savaş uçağı ile Tayvan hava savunma alanına girerken Tayvan Güvenlik güçleri alarma geçti ve savaş uçaklarıyla füze sistemlerini devreye soktu.

Çin’den havalanan 29 adet savaş uçağının Tayvan’ın hava savunma tanımlama sahası (ADIZ) ilan ettiği bölgeye girmesi ile Tayvan güvenlik güçleri alarma geçti. Çin uçaklarının ihlali sonrası Tayvan savunma jetlerini ve füze sistemlerini devreye soktu.

ONLARCA SAVAŞ UÇAĞI HAVALANDI

CyborNFT

Tayvan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ihlal yapan uçaklar ortasında 17 avcı uçağı, altı H-6 bombardıman uçağı, erken ihtar uçakları ve bir adet havada yakıt ihmali uçağının olduğu belirtildi. Bakanlığın yayınladığı haritaya nazaran, uçaklardan kimileri Pratas’ın kuzey doğusundaki bir bölgede uçtu, kimileri ise Tayvan’ı Filipinler’den ayıran Bashi Kanalı’na ve Pasifik’e uçtu ve geldikleri rotadan Çin’e geri döndüler.

Tayvan savaş uçakları ihlal yapan jetleri uyarmak için havalanırken, Çin savaş uçakları Tayvan’ın füze sistemleri ile izlendi.

“AMAÇLARI REAKSİYONUMUZU ÖLÇMEK”

Çin’in atılımı Pekin’in geçen ay 30 uçakla yaptığı ihlal sonrası en büyük ihlal olarak kayıtlara geçti. Tayvan, Çin’in daima yaptığı ihlallerin ardındaki nedenin hava kuvvetlerini yıpratmak ve kendilerinin reaksiyonlarını ölçmek olduğunu sav ediyor.

Geçmişte bu tıp hareketlerin ülkenin egemenliğini muhafazayı amaçlayan tatbikatlar olduğunu argüman eden Çin’den hususa ait şimdi bir yorum gelmedi.

BİDEN’IN AÇIKLAMASI İLE DORUĞA TIRMANAN GERİLİM

Çin ve Tayvan ortasında aslında yüksek olan tansiyon ABD Lideri Joe Biden’ın Tayvan’a in akınlarına karşı Tayvan’ı müdafaa kelamı vermesi ile tepeye tırmandı. ABD Lideri Biden’ın kendi ziyaretinin peşinden Illinois Demokratı Senatör Tammy Duckworth başkanlığındaki heyeti Tayvan’a göndermesi soru işaretlerine neden olurken Çin Tayvan’a yönelik halini daha da sertleştirdi.

GÖZLER ABD’YE ÇEVRİLDİ

‘Tek Çin’ siyaseti kapsamında Tayvan’ı kendi topraklarının bir kesimi sayan Çin adayı almak için askeri operasyon seçeneğini daima masada tutuyor ve bölgeye yönelik ihlallerini artırıyor. Taipei hükümeti ise barış istediğini lakin akına uğrarsa kendini savunacağını söylüyor.

Tayvan Yasama Meclisi Lideri You Si Kun, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile Çin’in saldırması durumunda ülkesinin süpersonik seyir füzelerini kullanmaktan çekinmeyeceğini duyurmuş ve Çin’e gözdağı vermişti.

Washington idaresi, Çin’in Tayvan’ın denetimini zorla ele geçirme teşebbüsüne askeri olarak müdahale edeceklerini açıklarken Çin ABD’yi zorbalıkla suçluyor. Peşe peşe gelen ihlaller sonrası gözler ABD’nin duruma vereceği reaksiyona çevrildi.

ABD ÇİN’E KARŞI ASKERİ ÜSTÜNLÜĞE SAHİP Mİ?

ABD Liderinin Tayvan’a verdiği açık güvenlik garantisi son günlerin en çok konuşulan hususlarından birisi. Pekala Amerika, Lider Biden’ın vaat ettiği üzere Tayvan’ı koruyacak askeri üstünlüğe sahip mi?

Askeri analistler ABD donanmasının mevcut tehdit göz önüne alındığında, Çin ve Rusya üzere rakiplerle savaşmanın potansiyel zorluklarını karşılayacak kadar süratli büyümediğine dikkat çekiyor.

Çin son olarak 2018 yılında Halk Kurtuluş Ordusu Donanması’na 120’den fazla savaş gemisi ekledi. Analistler bu türlü bir güce karşılık ABD’nin en az 355 gemiye sahip olması gerektiğini vurguluyor.

Çin donanması son dört yılda gücünü daha da artırdı. Çin hükümeti uçak gemileri, silahlı yüzey gemileri ve birkaç denizaltının dahil olduğu büyük bir filo inşa etti. Eleştirmenler Çin’in tersine ABD’nin filo sayılarını ve gemi üretimini azalttığına dikkat çekiyor.

CyborNFT
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.